منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تحقیق و آموزش بازار ارز دیجیتال ارزینجا مگ

تحقیق و آموزش بازار ارز دیجیتال ارزینجا مگ

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تحقیق و آموزش بازار ارز دیجیتال ارزینجا مگ

تاریخچه بلاک چین اتریوم

بلاک چین اتریوم یک سرویس عمومی و منبع باز است که از فناوری بلاک چین برای فعال کردن قراردادهای هوشمند و تراکنش‌های ارز دیجیتال بدون دخالت واسطه‌ها استفاده می‌کند. اما اتریوم از کجا آمده است؟ دنیای ارزهای دیجیتال بخش جوانی است که اساساً با ظهور بیت کوین در سال 2009 آغاز شد. بیت کوین به عنوان آزمایشی وارد عمل شد که دو جزء را ارائه کرد: دارایی مبتنی بر اینترنت و فناوری بلاک چین، زیرساختی که آن دارایی بر روی آن اجرا می شود. از آنجا، مردم از مفاهیم ارز دیجیتال و بلاک چین برای پروژه ها و دارایی های دیگر استفاده کردند.

اتریوم یک بلاک چین است که فرصت‌های قابل توجهی را در اختیار توسعه‌دهندگانی قرار می‌دهد که در بالای اتریوم راه‌حل‌هایی بسازند. بلاک چین اتریوم دارای یک سکه بومی به نام اتر (ETH) است که برای پرداخت هزینه فعالیت در بلاک چین اتریوم استفاده می شود. این سکه در صرافی های کریپتو نیز معامله می شود و ارزش آن متفاوت است. به عنوان مثال، سایر دارایی های ساخته شده بر روی بلاک چین اتریوم، مانند توکن های ERC-20، برای هر تراکنش آن دارایی ها، به اتریوم نیاز دارند. بلاک چین اتریوم به زبان برنامه نویسی Solidity نوشته شده است. بنیاد اتریوم، یک سازمان غیرانتفاعی، به عنوان یکی از ناظران پروژه اتریوم عمل می کند.

برخلاف بیت کوین با خالق ناشناس آن ساتوشی ناکاموتو، داستان اتریوم ساده تر است. ویتالیک بوترین و چندین نفر دیگر اتریوم را ایجاد کردند، اما جزئیات تاریخچه بزرگ بلاک چین اتریوم نیاز به توضیح بیشتری دارد.

روزهای نخست

اگرچه بلاک چین اتریوم تعدادی بنیانگذار دارد، اما این ویتالیک بوترین بود که در ابتدا مقاله سفیدی را منتشر کرد که مفهوم اتریوم را در نوامبر 2013 توضیح می داد. پس از کار اولیه بوترین، دیگر توسعه دهندگان گلن به کمک ویتالیک آمدند. ویتالیک بوترین، گاوین وود، چارلز هاسکینسون، امیر چتریت، آنتونی دیووریو، جفری ویلکه، جوزف لوبین و میهای آلیسی از بنیانگذاران اتریوم بودند.

اتریوم در اوایل سال 2014 زمانی که بوترین مفهوم پروژه بلاک چین را در کنفرانس بیت کوین در میامی فلوریدا ارائه کرد، خبرساز شد. این پروژه در اواخر همان سال از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) سرمایه جمع آوری کرد و میلیون ها دلار ارز دیجیتال اتریوم را در ازای سرمایه برای توسعه پروژه فروخت. بین 22 جولای و 2 سپتامبر 2014، بیش از 18 میلیون دلار اتریوم فروخته شد. اتریوم برای بیت کوین هایی که توسط کاربران پرداخت می شود فروخته می شود.

اگرچه اتریوم در سال 2014 برای خرید در دسترس بود، بلاک چین اتریوم تا 30 جولای 2015 فعال نشد، به این معنی که خریداران اتریوم باید منتظر راه‌اندازی بلاک چین قبل از اینکه بتوانند اتریوم خود را نقل مکان کنند یا استفاده کنند، می‌ماندند.

اصلا چرا بلاک چین اتریوم بسازیم؟ یکی از دلایل ممکن است این باشد که بلاک چین اتریوم به انعطاف پذیری بیشتری در زمینه ساخت بلاک چین و اکوسیستم آن اجازه می دهد.

مراحل توسعه بلاک چین اتریوم

اگرچه بلاک چین اتریوم در جولای 2015 متولد شد، اما توسعه آن یک فرآیند طولانی و چند ساله خواهد بود. از زمان راه‌اندازی اولیه اتریوم، بلاک‌چین به‌عنوان بخشی از توسعه بلاک چین، به‌روزرسانی‌های زیادی را تجربه کرده است، مانند به‌روزرسانی‌های بیزانتیوم، قسطنطنیه و زنجیره بیکن. هر به روز رسانی جنبه های خاصی از بلاک چین را تغییر می داد. به عنوان مثال، Beacon Chain انتقال بلاک چین اتریوم به اتریوم 2 را آغاز می کند. با این به روز رسانی، اتریوم از مکانیزم اثبات کار (PoW) به مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) تغییر کرده است. بیزانس و قسطنطنیه تغییرات زیادی در بلاک چین اتریوم ایجاد کردند، از جمله کاهش پاداش استخراج از 5 اتریوم به 3 اتریوم.

یک تغییر قابل توجه در بلاک چین اتریوم، حرکت به سمت مکانیسم اثبات سهام (PoS) است که برای مقیاس بندی بلاک چین آغاز شد. پروژه های متعددی در طول سال ها برنامه هایی را بر روی بلاک چین اتریوم ساخته اند. با این حال، در سال 2017، زمانی که ترافیک استفاده از بلاک چین اتریوم به میزان قابل توجهی افزایش یافت، شبکه با مشکل مواجه شد.

در سال‌های 2020 و 2021، پروژه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) که بر روی اتریوم ساخته شده‌اند، توجه قابل توجهی را به خود جلب کردند و مشکلات مقیاس‌پذیری اتریوم را به‌خاطر اینکه هزینه‌های بالای شبکه کاربران را آزار می‌دادند، به منصه ظهور رساندند. انتقال اتریوم به اتریوم 2 و اثبات سهام برای افزایش مقیاس پذیری اتریوم انجام می شود.

هک DAO

برخی به‌روزرسانی‌های بلاک‌چین اتریوم بخشی برنامه‌ریزی‌شده از توسعه اتریوم بود، اگرچه برخی دیگر بر اساس رویدادها یا عواملی بودند که تغییراتی را در بلاک چین ضروری می‌کردند. به عنوان مثال، فورک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) به عنوان تلاشی برای جلوگیری از هک انجام می شود.

DAO، پروژه ای که در سال 2016 راه اندازی شد، به عنوان یک صندوق غیرمتمرکز سازمانی مستقل مبتنی بر اتریوم عمل می کند که اساساً تخصیص دارایی وجوه را دموکراتیک می کند. کاربران مجبور نیستند به افراد دیگری در گروه DAO اعتماد کنند، آنها فقط باید به کد DAO اعتماد کنند که به طور کامل توسط هر کسی قابل مشاهده و تأیید است. به طور خلاصه، افراد علاقه مند اتریوم را به مجموعه ای از سرمایه در DAO می فرستند و در ازای آن توکن های DAO را دریافت می کنند. در آن زمان، از این توکن ها می توان برای رای دادن در مورد محل تخصیص سرمایه DAO استفاده کرد. پروژه DAO حدود 150 میلیون دلار در اتریوم در سال 2016 جمع آوری کرد.

با این حال، در سال 2016، DAO هک شد که بیش از 3.6 میلیون اتریوم را از استخر دارایی DAO به سرقت برد. جامعه اتریوم در مورد نحوه برخورد با این فاجعه اختلاف نظر داشت.

بخشی از جامعه می خواستند داده های بلاک چین اتریوم را تغییر دهند و بلاک چین را به حالت قبل از هک بازگردانند تا اساساً هک را باطل کنند. اعضای جامعه مخالف مخالفت کردند و گفتند که چنین رویه ای با مفهوم کلی تغییرناپذیری فناوری بلاک چین مغایرت دارد.

اکثریت جامعه اتریوم با این بازی برای تغییر تنظیمات بلاک چین و ایجاد یک هارد فورک موافق بودند. هارد فورک منجر به ایجاد دو بلاک چین مجزا و دو دارایی طبیعی مجزا در این زنجیره شد. بلاک چینی که فورک شده است در حال حاضر اتریوم است که ما می شناسیم. اما نسخه اصلی و دست نخورده بلاک چین در حال حاضر Ethereum Classic نام دارد.

قیمت اتریوم در طول زمان

تاریخچه قیمت اتریوم نشان می دهد که در طول سال ها فراز و نشیب های زیادی داشته است. در روزهای اولیه، اتریوم حتی زیر 2 دلار معامله می شد. اتریوم در اوایل سال 2017 کمتر از 15 دلار قیمت داشت و در ژانویه سال بعد به حدود 1400 دلار رسید.

پس از این رکورد تاریخی، اتریوم نیز در ماه‌ها و سال‌های بعد به نزدیک 100 دلار سقوط کرد. این دارایی در نهایت روند صعودی خود را معکوس کرد و از مرز 4000 دلار در سال 2021 عبور کرد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.