منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تحقیق و آموزش بازار ارز دیجیتال ارزینجا مگ

تحقیق و آموزش بازار ارز دیجیتال ارزینجا مگ

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تحقیق و آموزش بازار ارز دیجیتال ارزینجا مگ

تاریخچه ریپل

ریپل یکی از رایج ترین ارزهای دیجیتال است و همچنان با سرمایه ۱۶ میلیارد دلاری در زمان نگارش مقاله، جایگاه هفتم را در بین ارزهای دیجیتال دارد. به دلیل حجم بسیار زیاد سکه های در گردش (تقریباً 50 میلیارد)، بسیار ارزان است و بسیاری از سرمایه گذاران آن را در کیف پول خود دارند. ریپل سالهاست که یک برند شناخته شده است و با وجود همه جنجال های پیرامون آن، ریپل هنوز طرفداران و معتقدان زیادی دارد. چه چیزی باعث شد که آنها فکر کنند که ریپل می تواند به چیزی برسد که دیگر ارزهای دیجیتال نمی توانند؟

آیا ریپل ارز دیجیتال اشتباهی است؟

در ابتدا، ریپل از تمام فناوری های رمزنگاری بسیار دور بود. نام اصلی برند ریپل پی بود. Ripple Pay توسط رایان فوگر، یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار در سال 2004 در ونکوور، کانادا، مدت‌ها قبل از اینکه ساتوشی ناکاموتو اولین نسخه خود از بلاک چین بیت‌کوین را منتشر کند، تأسیس شد. Ripple Pay از هیچ فناوری بلاک چین استفاده نمی کند، اما هدف آن همان بلاک چین بود، اما بلاک چین هنوز اختراع نشده بود. هدف XRP از ابتدا این بود که ابزارهایی را برای کاربران خود فراهم کند تا بتوانند به طور ایمن پول در سراسر جهان تجارت کنند. حتی ساتوشی ناکاموتو در مورد این سیستم پرداخت می‌دانست و اظهار داشت: «ریپل از این نظر جالب است که تنها سیستم دیگری است که با اعتماد به غیر از متمرکز کردن آن روی سرور مرکزی، کاری انجام می‌دهد.» سال‌ها کار کرد، اما در سال 2012 فوگر به جید فروخته شد. مک کالب، آرتور بریتو و دیوید شوارتز که می خواستند از آن برای شبکه ارزهای دیجیتال آینده خود استفاده کنند. شرکت جدید OpenCoin نام دارد.

OpenCoin فناوری جدید خود را با استفاده از کد منبع Ripple Pay، ایجاد یک شبکه پرداخت مبتنی بر دفتر کل برای موسسات مالی و بستن دو چرخه مالی در سال 2013 ساخت. در همان سال، McCaleb، بنیانگذار سابق صرافی Mt.Gox، شرکت را ترک کرد و تأسیس کرد. ستاره ای. مک کالب به عنوان یکی از بنیانگذاران ریپل، دارای مقدار زیادی XRP بود که با وجود فروش یک میلیارد توکن، هنوز 8 میلیارد توکن XRP دارد.

در سال 2013، OpenCoin نام خود را به آزمایشگاه های ریپل تغییر داد و شبکه ریپل را منبع باز کرد. در سال 2015، آنها نام شرکت را دوباره تغییر دادند و آن را به ریپل کوتاه کردند. از سال 2016، ریپل دارای مجوز BitLice از وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک است که به آن اجازه می دهد با ارزهای دیجیتال کار کند.

مرحله بلوغ

در طول سال‌ها، این شرکت راه‌حل‌های خود را برای صنعت بانکداری توسعه داده است، از جمله xRapid و xVia، که هر دو برای ارسال پرداخت‌های جهانی بین بانک‌ها طراحی شده‌اند. اولی برای تسویه به XRP نیاز دارد. مورد دوم برای انتقال ارزش به توکن ثانویه نیاز ندارد. هر دو بر اساس محصول منبع باز اصلی ریپل ساخته شده اند. در مقایسه با SWIFT سنتی، شبکه XRP بسیار سریعتر است و زمان تسویه حساب را به جای 2-3 روز 4 ثانیه ارائه می دهد. بسیاری از موسسات مالی علاقه مند به پیوستن به شبکه XRP بودند:

اولین محصول واقعی با استفاده از شبکه در سال 2014 توسط سرویس پرداخت جهانی Earthport توسعه یافت.

در سال 2015، این شبکه توسط Barclays، BMO Financial Group، CIBC، Intesa Sanpaolo، Macquarie Group، National Australia Bank، Natixis، Nordea، Royal Bank of Canada، Scotiabank و Westpac Banking Corporation هدایت شد.

در سال 2017، فهرست شرکای ریپل با بسیاری از بانک های میلیارد دلاری دیگر مانند BBVA رشد کرد. ارائه دهنده پرداخت American Express نیز با ریپل شریک شده است. در سال 2018، گروه مالی میتسوبیشی UFJ ژاپن کار خود را با ریپل آغاز کرد و این شبکه اکنون بیش از 100 عضو دارد.

به نظر می رسد شبکه در حال حاضر به خوبی کار می کند. ریپل نت بیش از 200 عضو دارد و جغرافیای آن شامل بیش از 40 کشور و شش قاره است. در حال حاضر 38 درصد از 100 بانک برتر جهان به ریپل پیوسته اند.

پذیرش جامعه کریپتو

همه کسانی که در کریپتو سرمایه گذاری می کنند ایده XRP را نمی خرند زیرا یک شرکت متمرکز پشت آن وجود دارد. در اوایل، زمانی که کریپتوکارنسی شروع به محبوبیت کرد، افرادی در وب سایت بیت کوین تاک وجود داشتند که به هر کسی که پیامی مبنی بر اینکه XRP یک کلاهبرداری متمرکز است ارسال می کرد، پیشنهاد پرداخت 5 بیت کوین (500 دلار در آن زمان) را دادند. با این حال، مطابق با اصول منبع باز واقعی، با گذشت زمان، XRP Ledger غیرمتمرکزتر می شود، گره های بیشتری اضافه می کند و گره های خود را به عنوان اعتبار سنجی حذف می کند.

همچنین، مردم نگران میزان توکن های ریپل در دسترس تیم توسعه هستند. 99 میلیارد توکن وجود دارد که تنها 50 میلیارد از آنها در گردش است، یعنی حدود نیمی از توکن ها هنوز به بازار عرضه نشده اند و در یک حساب سپرده باقی می مانند، اما یک روز منتشر می شوند.

در سال 2018، یک شکایت دسته جمعی توسط سرمایه گذاران علیه ریپل به دلیل فروش ثبت نشده توکن های XRP تنظیم شد. این دعوای حقوقی حتی پس از 4 سال هم ادامه دارد اما به هیچ وجه بر عملکرد آنها تاثیری ندارد. آزمایشگاه ریپل در حال حاضر بیش از 200 نفر را استخدام می کند و به رشد خود ادامه می دهد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.