منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تجزیه و تحلیل هفتگی بیت کوین; با کاهش قیمت بیت کوین، استخراج دیگر سودی ندارد

تجزیه و تحلیل هفتگی بیت کوین; با کاهش قیمت بیت کوین، استخراج دیگر سودی ندارد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تجزیه و تحلیل هفتگی بیت کوین; با کاهش قیمت بیت کوین، استخراج دیگر سودی ندارد

با نزدیک شدن به نشست هفته آینده فدرال رزرو، شایعات درباره احتمال رکود اقتصادی تشدید شده است. مقامات فدرال رزرو از صحبت در مورد آن جلسه منع شدند و بازار نیز احتمال کاهش نرخ بهره را در سال آینده قیمت گذاری کرد. پیش بینی بازار آتی برای نرخ های دسامبر 2024 سه و نیم درصد است، در حالی که رقم دسامبر 2023 4.5 درصد است.

وضعیت نرخ بهره مورد انتظار در بازار
وضعیت نرخ بهره مورد انتظار در بازار

با توجه به Valx و به نقل از Cryptoslate، وضعیت پولی و مالی از اواسط اکتبر تا حدودی آرام تر شده است. بازده اوراق قرضه کاهش یافت. اسپرد اعتبار نیز به پایین ترین سطح خود در دهه های اخیر کاهش یافته است. از سوی دیگر بازار کالا با رشد مواجه شد. اسپرد بازدهی اوراق خزانه دو و ده ساله به رکورد منفی 84 واحد پایه رسید.

تفاوت نرخ سود اوراق 2 ساله و 10 ساله
تفاوت نرخ سود اوراق 2 ساله و 10 ساله

شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) که در 9 دسامبر منتشر شد، بدتر از حد انتظار بود. آزمون واقعی بازار اوراق قرضه دولتی پس از انتشار گزارش شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) در هفته آینده خواهد بود. بسته به نتایج شاخص قیمت مصرف کننده، نرخ افزایش نرخ بهره فدرال رزرو (نرخ بهره) ممکن است تغییر کند. بازار در حال حاضر به افزایش 50 واحدی در ثانیه با احتمال 75 درصد اعتقاد دارد. در این صورت نرخ بهره فدرال رزرو به محدوده 4.25 تا 4.5 درصد خواهد رسید.

پیش بینی بازار برای افزایش نرخ بهره در نشست آتی فدرال رزرو
پیش بینی بازار برای افزایش نرخ بهره در نشست آتی فدرال رزرو

دشواری استخراج بسیار کاهش یافت

دشواری استخراج شبکه بیت کوین در 6 دسامبر 7.32 درصد کاهش یافت که بزرگترین اصلاح از جولای 2021 و خروج ماینرها از چین به دلیل ممنوعیت توسط دولت آن کشور بود. اگرچه کاهش سختی ممکن است لبخندی بر لبان ماینرها بیاورد، اما این خوشحالی زیاد دوام نمی آورد زیرا از طرف دیگر هش ریت دوباره به سطوح نزدیک به 250 exah/s افزایش می یابد.

از زمان ممنوعیت استخراج ارز دیجیتال توسط چین، هم سختی استخراج و هم سرعت هش تقریباً سه برابر افزایش یافته است که نشان دهنده تقویت امنیت شبکه است.

میزان تغییرات در سفتی مش
میزان تغییرات در سفتی مش
هش میانگین متحرک هفت روزه
هش میانگین متحرک هفت روزه

هزینه استخراج بیت کوین از قیمت آن بیشتر است

مدلی توسط چارلز ادواردز طراحی شد که تخمین می زند که چقدر هزینه های تولید (برق و غیره) برای تولید یک بیت کوین مصرف شده است.

این الگو پلانک بسیار خوبی برای قیمت بیت کوین به خصوص در دوره های نزولی فراهم کرده است. تنها چهار بار در تاریخ بیت کوین قیمت این دارایی کمتر از هزینه تولید آن بوده است.

آخرین باری که طبق این مدل قیمت بیت کوین کمتر از هزینه تولید آن بوده مربوط به دوران کرونا بوده است. اکنون، با سقوط صرافی FTX، قیمت بیت کوین در بیشتر ماه نوامبر کمتر از هزینه تولید خود (حدود 16.9 هزار دلار) بوده است.

مدل چارلز ادواردز
مدل چارلز ادواردز

مدل مشابهی توسط هانس هیگ، که با رگرسیون سختی مش کار می کرد، ایجاد شد. این مدل همچنین سعی دارد هزینه تولید یک بیت کوین را با استفاده از داده های ورودی محاسبه کند.

بر اساس این مدل، هزینه تولید یک بیت کوین اکنون ۱۸۸۷۲ دلار است که بیشتر از قیمت فعلی این ارز دیجیتال است. قیمت بیت کوین ابتدا در 15 نوامبر به کمتر از هزینه تولید خود رسید. این اولین بار از زمان بازار نزولی 2019-2020 است که بیت کوین وارد چنین منطقه ای می شود.

مدل هانس هاگ
مدل هانس هاگ

وضعیت انباشت بازار نزولی

شاخص روند انباشت (ACT) اندازه گیری مقدار نسبی انباشت افراد/موسسات خرید سکه در شبکه است. این شاخص هم موجودی آدرس و هم مقدار سکه های جدیدی را نشان می دهد که در ماه گذشته اضافه شده است.

اگر این شاخص نزدیک به یک باشد، به این معنی است که بازیگران بزرگتر و نهادی (یا بیشتر شبکه) در حال انباشت هستند. مقادیر نزدیک به صفر نشان دهنده عدم تجمع است. در تصویر زیر، نمونه هایی از مواردی وجود دارد که کاهش قیمت بیت کوین به برخی موسسات اجازه می دهد تا برای دریافت آن با قیمت کمتر، احتکار کنند.

نقاط فرآیند انباشت
نقاط فرآیند انباشت

روند انباشت به گروه هایی تقسیم می شود تا سطوح انباشت و توزیع در سال 2022 را نشان دهد. در حال حاضر، همه گروه ها در ماه گذشته به انباشت علاقه نشان داده اند که در سال 2022 بی سابقه است.

ارزیابی فرآیند برداشت موجودی بیت کوین
ارزیابی فرآیند برداشت موجودی بیت کوین

میزان قراردادهای منقضی نشده و اهرم در بازار آتی کاهش یافت

با توجه به شرایط کلان اقتصادی و اقبال عمومی، ریسک های زیادی از بازار خارج شده است که در بازار مشتقه به وضوح قابل مشاهده است.

بهره باز بیت کوین (OI) در صرافی بایننس اکنون به سطح ماه جولای بازگشته است. معاملات منقضی نشده (با بهره باز) کل وجوه تخصیص یافته به قراردادهای آتی است. بیش از 35000 بیت کوین در موقعیت های مختلف از 5 دسامبر (معادل 595 میلیون دلار) بسته شده است. این معادل کاهش 30 درصدی OI است.

نمودار OI
نمودار OI

هر چه میزان اهرم در معاملات کمتر باشد، برای سلامت سیستم بهتر است. این اهرم را می توان با استفاده از نسبت اهرم تخمینی (ELR) نشان داد. این شاخص نسبت معاملات آتی منقضی نشده به سهام در بورس است. ELR از اوج خود (0.41) به 0.3 رسیده است. با این حال، باید توجه داشت که این مقدار در ابتدای سال 2022 دو دهم بود. بنابراین هنوز اهرم های زیادی در اکوسیستم وجود دارد.

اهرم مورد انتظار برای معاملات بیت کوین
اهرم مورد انتظار برای معاملات بیت کوین

نوسانات ضمنی، انتظار بازار از نوسان است. با توجه به قیمت معاملات اختیار معامله، می‌توانیم نوسانات ضمنی دارایی پایه را محاسبه کنیم. در شکل رسمی، نوسانات ضمنی تفاوت در محدوده انحراف استاندارد حرکت قیمت مورد انتظار دارایی در طول یک سال است.

نگاهی به وضعیت قراردادهای At the Money در شاخص IV در طول زمان، نمای عادی از نوسانات انتظارات را ارائه می دهد، که اغلب با احساسات بازار افزایش یا کاهش می یابد. شاخص زیر نوسانات نسبی بی تفاوتی قرارداد (ATM IV) را برای گزینه های منقضی شده در هفته آینده نشان می دهد.

مشابه سقوط لونا در ژوئن، نوسانات ضمنی بیت کوین از زمان سقوط FTX به شدت کاهش یافته است.

نوسانات ضمنی همراه با قیمت بیت کوین
نوسانات ضمنی همراه با قیمت بیت کوین

حجم زیاد استیبل کوین‌های موجود می‌تواند باعث ایجاد یک روند صعودی شود

نسبت عرضه استیبل کوین (SSR) نسبت عرضه بیت کوین به عرضه استیبل کوین یا به عبارت ساده تر: ارزش بازار بیت کوین به ارزش بازار استیبل کوین است. استیبل کوین های زیر در این شاخص در نظر گرفته می شوند: USDT، USDC، TUSD، DAI، SAI، GUSD و BUSD.

وقتی شاخص SSR پایین است، عرضه فعلی استیبل کوین ها قدرت خرید بیشتری برای خرید بیت کوین دارد. این شاخص را می توان پروکسی برای درک مکانیک عرضه و تقاضا بین بیت کوین و دلار آمریکا در نظر گرفت.

در حال حاضر این نسبت 2.34 است که کمترین میزان ثبت شده از سال 2018 است. این شاخص در دی ماه امسال 6 بوده است.

شاخص SSR
شاخص SSR

نمودار زیر تغییر قدرت خرید بازارهای سهام را نشان می دهد. این شاخص تغییرات موجودی 30 روزه استیبل کوین های شناخته شده (Teter، USDC، Binance Dollar و Dai) در مبادلات را از مقدار دلاری بیت کوین و اتریوم وارد شده به آنها کم می کند.

مقادیر مثبت نشان‌دهنده جریان‌های سرمایه قابل توجه یا افزایشی در قالب استیبل کوین (در مقایسه با اتر و بیت‌کوین) به صرافی‌ها است. این موضوع معمولاً تأیید می کند که قدرت خرید دلار در صرافی ها نسبت به دو ارز دیجیتال اصلی افزایش یافته است.

تغییر خالص قدرت خرید بورس ها
تغییر خالص قدرت خرید بورس ها

در دو سال گذشته، قدرت خرید استیبل کوین ها بیشتر شده است. این مبلغ اکنون حدود 7 میلیارد دلار است که آخرین بار در اوایل سال جاری مشاهده شد.