منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • تبادل سرم چیست؟ آموزش نحوه کارکرد صرافی غیرمتمرکز سرم

تبادل سرم چیست؟ آموزش نحوه کارکرد صرافی غیرمتمرکز سرم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تبادل سرم چیست؟ آموزش نحوه کارکرد صرافی غیرمتمرکز سرم

آیا با پلتفرم ها و صرافی های غیرمتمرکز فعال در حوزه ارزهای دیجیتال آشنایی دارید؟ یکی از صرافی های غیرمتمرکز محبوب در این بازار که در شبکه سولانا فعالیت می کند، صرافی سرام است. این تبادل سرعت بالایی دارد. علاوه بر این، کارمزد معاملات نیز بسیار ناچیز است. اگر قصد دارید در زمینه ارزهای دیجیتال مبتنی بر شبکه سولانا فعالیت کنید، این صرافی غیرمتمرکز می تواند انتخاب خوبی باشد.

صرافی سرام توکن خاص خود را دارد. ارز دیجیتال SRM این توکن بومی این شبکه است. پروژه سرم از رمز بومی خود برای اجرای شبکه و تشویق کاربران به فعالیت های ارزی سالم استفاده می کند. ارز دیجیتال دیگری به نام مگا اتاق (MSRM) که به عنوان دومین توکن طبیعی در این صرافی شناخته می شود. این پلتفرم از توکن های خاص خود برای جذب کاربران بیشتر استفاده می کند. در ادامه این مقاله به معرفی Seram Exchange و بررسی خدمات و ویژگی های آن می پردازیم.

معرفی Seram Exchange

همانطور که می دانید پلتفرم های غیرمتمرکز جایگاه ویژه ای در بازار ارزهای دیجیتال دارند. در این میان صرافی های غیرمتمرکز از جمله برنامه هایی هستند که جای پیشرفت زیادی دارند. تبادل سرم یک تبادل غیرمتمرکز است. اکوسیستم این مبادله بر اساس بلاک چین سولانا (سولانا) و از ارزهای دیجیتال مختلف پشتیبانی می کند.

صرافی غیرمتمرکز سرام

عدم تمرکز تبادل سرم به این معنی است که هیچ بخشی از آن تحت کنترل سازمان یا گروه خاصی نیست. این باعث می شود که کاربران اعتماد بیشتری داشته باشند. صرافی غیرمتمرکز سرام با هدف انجام معاملات پرسرعت و با قیمت مناسب فعالیت خود را آغاز کرد. به همین دلیل توانست برای مدتی از رقبای خود پیشی بگیرد. صرافی سرام برای اینکه بتواند خدمات غیرمتمرکز را به کاربران خود ارائه دهد، انتقال قیمت را با استفاده از اوراکل ها متمرکز می کند. اوراکل ها سرویس های متمرکزی هستند که معمولا در برخی از پلتفرم های غیرمتمرکز استفاده می شوند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که سرام به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال خدمات ارزان، سریع و ساده ای را به کاربران خود ارائه می دهد.

ارزهای پشتیبانی شده در صرافی Seram

اگر کمی در مورد بازار ارزهای دیجیتال مطالعه کرده باشید، احتمالاً می دانید که توکن هایی که در بالای شبکه اتریوم ساخته می شوند، توکن های استاندارد ERC20 هستند. اکنون توکن هایی که در صرافی Seram پشتیبانی می شوند استاندارد SPL هستند. دلیلش روشن است. زیرا صرافی غیرمتمرکز سرام بر بستر بلاک چین Solana ساخته شده است. بنابراین، ارزهای رمزپایه مانند USDC، Tether (USDT)، Yen Finance (YFI) و غیره که در ذهن من قابل مشاهده هستند، توکن های استاندارد SPL هستند. در همین راستا می توان به این نتیجه رسید که شناخت بهترین صرافی ارز دیجیتال خارجی علاوه بر عملکرد و ساختار صرافی تا حد زیادی به نیاز شما و نوع دارایی شما بستگی دارد.

ساختار تبادل غیرمتمرکز سرام

صرافی غیرمتمرکز سرام در نظر دارد با اجرای ایده های جدید و خلاقانه با صرافی های معروفی مانند سوشی سواپ، یونی سواپ و بنکور رقابت کند. پلتفرم تبادل سرام بر روی شبکه بلاک چین سطح یک سولانا ساخته شده است. ساختار این پلت فرم دارای چهار جزء اصلی است که شامل موارد زیر می شود.

بررسی اجمالی مبادله

کتاب سفارش محدود

اولین بخش عمده این پلتفرم از یک ثبت سفارش حد مرکزی تشکیل شده است. هسته سرم که در مرکز پروتکل سرم قرار دارد، کتاب سفارش آگنوستیک (اگنوستیک) نامیده می شود. این بخش از پلتفرم صرافی Seram به پروتکل مورد نظر اجازه می دهد بدون توجه به نوع دارایی های رمزنگاری شده کار کند. همچنین به حمایت از دارایی هایی مانند مشتقات و وام ها کمک می کند.

خدمات توسعه دهنده تخصصی

این قسمت از پلتفرم برای توسعه دهندگان است. در واقع افرادی که به عنوان توسعه دهنده در بازار ارزهای دیجیتال کار می کنند می توانند پروژه های مختلف خود را با استفاده از این بخش به اکوسیستم سرام متصل کنند. در این صورت می توانند از نقدینگی آن نیز استفاده کنند.

ترکیبی بودن

به طور کلی برنامه های مختلف در Seram Exchange قابلیت اشتراک گذاری میان افزار را در یک مکان دارند. قابلیت همکاری واقعی به برنامه های کاربردی مختلف تجاری اجازه می دهد تا یک منبع نقدینگی واحد را به اشتراک بگذارند. سپس دسترسی به این منبع را برای کاربران فردی و سازمانی باز می کند.

سر تائو

آخرین و مهمترین قسمت Seram Exchange سرام دائو است. دائو (DAO) به معنای واقعی کلمه دوست دارم سازمان غیرمتمرکز خودمختار این به معنای یک سازمان مستقل غیرمتمرکز است و خلاصه می شود. این بخش مسئولیت توسعه و بهبود این پلتفرم را بر عهده دارد.

سرویس تعویض سرام

تیم توسعه دهنده پلتفرم Seram این تبادل را ایجاد کرد معاملات ارزان تر و سریع تر برای ایجاد بازار ارز دیجیتال. نکته جالب در مورد Seram Exchange این است که این پلتفرم به طور همزمان این قابلیت را دارد دفتر سفارشات (کتاب سفارش) و بازارساز خودکار (AMM) در ساختار آن استفاده شده است. Order book از ویژگی های مهم صرافی های متمرکز است و بازارساز خودکار نیز یکی از ویژگی های اصلی صرافی های غیرمتمرکز است. به این ترتیب، سرم می تواند بیشترین بازدهی را داشته باشد.

معرفی Serum Exchange و SRM Token

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات، بد نیست بدانید که صرافی سرام به جای مدل های قدیمی بازارساز و گیرنده، از دفترچه سفارش محدود استفاده می کند. در این صورت کاربران این بورس می توانند سفارشات خود را در دفترچه سفارش زنجیره ای ثبت کنند. این مدل ثبت سفارش به کاربران کمک می کند تا کنترل بیشتری بر تراکنش های خود داشته باشند.

صرافی سرام، مانند بسیاری از دیگر پلتفرم‌های بازار ارزهای دیجیتال، توکن مخصوص به خود را دارد که با نماد SRM شناخته می‌شود. این توکن برای تنظیم دارایی ها و پاداش های اکوسیستم استفاده می شود. علاوه بر این، افرادی که به عنوان دارندگان این بازار فعال هستند، می توانند با کمک سهامداری، مشارکت و معامله، هزینه های معاملاتی را کاهش دهند. همچنین بد نیست بدانید که پلتفرم Seram برنامه هایی برای ایجاد قراردادهای هوشمند بین زنجیره ها دارد. به طور کلی، این صرافی غیرمتمرکز می تواند یک انتخاب مقرون به صرفه و سودمند برای کاربران باشد. زیرا در مقایسه با سایر صرافی های غیرمتمرکز، هزینه بسیار کمی را از کاربران خود دریافت می کند. در واقع، یکی از کمترین هزینه های تراکنش را با هزینه تراکنش در حدود 0.00001 دلار ارائه کرد.

آموزش تبادل سرام

برای کار با Serum Exchange ابتدا باید وارد وب سایت رسمی این پلتفرم شوید. اولین و اصلی ترین قسمت آن Trade On Serum DEX است. این گزینه را انتخاب کرده و پس از اتصال کیف پول خود به Seram، جفت ارز معاملاتی مورد نظر خود را مشخص کنید. این قسمت مانند سایر صرافی های غیرمتمرکز است و می توانید موقعیت های خرید و فروش مختلفی را باز کنید. از گزینه Settle برای بستن موقعیت مورد نظر استفاده می شود و تمام موقعیت های باز شما در قسمت Open Orders نمایش داده می شود.

پرداخت کارمزد تراکنش صرافی سرام

تبادل

با انتخاب گزینه Swap در بالای صفحه اصلی وب سایت Seram Exchange، وارد قسمت Symmetry این پلتفرم می شوید. پس از اتصال کیف پول خود به سرور به راحتی می توانید در این قسمت مبادله خود را انجام دهید. فقط توجه داشته باشید که در قسمت swap صرافی Serum باید از سکه SOL برای پرداخت کارمزد تراکنش استفاده کنید.

یک بازار اضافه کنید

در بخش افزودن بازار، می‌توانید یک جفت ارز دیجیتال اضافه کنید و آنها را فهرست کنید. برای این کار ابتدا آدرس قرارداد ارز دیجیتال پایه را در قسمت Base Token Address مینت وارد کنید. در مرحله بعد آدرس قرارداد دومین ارز دیجیتال را در قسمت Quote Token Mint Address وارد کنید. فقط چند نکته را به خاطر بسپار اولین چیز این است که می توانید آدرس قرارداد ارز دیجیتال مورد نظر خود را از سایت هایی مانند CoinMarketCap پیدا کنید. نکته دوم این است که ارز دیجیتالی که انتخاب می کنید باید بر اساس شبکه سولانا باشد.

گزینه Minimum Order Size در این قسمت مربوط به حداقل مبلغ خرید برای کاربران می باشد. می توانید این مقدار را صفر در نظر بگیرید. در نهایت باید روی گزینه Submit کلیک کنید. در این صورت جفت ارز دیجیتال مورد نظر شما در صرافی سرام لیست می شود. قیمت این لیست حدود 4 سکه SOL است.

تبدیل

قسمت آخر مربوط به گزینه Convert می باشد. با انتخاب این گزینه می توانید ارزهای دیجیتال SOL، SRM، BTC، SXP، ETH، SUSHI، WUSDC و ALEPH را به ارزهایی مانند USDT، USDC، WOSDC و WUSDT تبدیل کنید.

بررسی اجمالی صرافی غیرمتمرکز سرام

صرافی سرام دارای ویژگی مشابه بسیاری از صرافی های غیرمتمرکز دیگر است. اما در برخی جزئیات متفاوت عمل می کند، که آن را از بسیاری از DEX های دیگر متمایز می کند. این پروتکل مبتنی بر بلاک چین Solana است. بنابراین بسیاری از افرادی که از شبکه سولانا استفاده می کنند با آن آشنایی دارند. البته این صرافی اخیرا با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده و تا حدودی از برنامه عقب مانده است. اما تیم توسعه آن همچنان امیدوار است که وضعیت را در آینده بهبود بخشد. در نهایت، اگر می‌خواهید روی صرافی Seram کار کنید، ابتدا باید مقداری دارایی دیجیتال بخرید. از آنجایی که کاربران ایرانی مجاز به خرید ارزهای دیجیتال از صرافی های خارجی نیستند، می توانید از صرافی معتبر ایرانی واکس استفاده کنید.