منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بیش از 97 درصد از توکن های UniSwap کلاهبرداری هستند

بیش از 97 درصد از توکن های UniSwap کلاهبرداری هستند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بیش از 97 درصد از توکن های UniSwap کلاهبرداری هستند

گروهی از محققان دریافته‌اند که 97.7 درصد از توکن‌های موجود در صرافی غیرمتمرکز UniSwap با هدف کلاهبرداری ایجاد شده‌اند. واکنش ها به این گزارش در توییتر متفاوت بود.

به گزارش Valx و به نقل از Decrypt، کارشناسان از نتایج تحقیقات انجام شده در سال 2021 در این زمینه استفاده کردند. در این تحقیق، کارشناسان داده های تراکنش را با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشینی تجزیه و تحلیل کردند و در نهایت توکن های تقلبی را شناسایی کردند. اما این الگوریتم تنها پس از انجام کلاهبرداری توانست توکن ها را شناسایی کند.

در تحقیقات جدید، کارشناسان ادعا می کنند که داده های تراکنش 20000 توکن جدید را به مجموعه داده اضافه کرده اند. آنها داده ها را به صورت دستی تجزیه و تحلیل کردند و سپس الگوریتمی را طراحی کردند که می تواند کشش احتمالی فرش را با دقت 99 درصد تشخیص دهد.

نتایج تحقیقات آنها نشان داد که از 27000 توکن بررسی شده، تنها 631 توکن به عنوان “غیر مخرب” شناسایی شدند.

کلاهبرداری با پول جعلی زمانی اتفاق می‌افتد که یک توسعه‌دهنده یک پروژه توکن را شروع می‌کند، سپس وانمود می‌کند که یک نقشه راه توسعه واضح دارد، توکن را با وعده‌های توخالی می‌فروشد و سپس با درآمد ناپدید می‌شود. قبل از اینکه هک پل به یک مشکل 2 میلیاردی تبدیل شود، وجوه تقلبی بیشترین تقلب در سال 2020 را تشکیل می دادند.

توجه داشته باشید که این تحقیق جدید مربوط به مارس 2022 است و توسط موسسه انتشارات دیجیتال چند رشته ای منتشر شده است. این تحقیق روز دوشنبه زمانی که مدیر پروتکل FactoryDAO، نیک آلموند، نتایج را در حساب توییتر خود منتشر کرد، مورد توجه عموم قرار گرفت.

برونو مازارا، یکی از نویسندگان این مطالعه، در ایمیلی به DeCrypt گفت که گفتگوهایی در این باره در توییتر دیده است.

نسخه ارسال شده در توییتر پیش نویس این مقاله است که در ژانویه نوشته شده است. نسخه بعدی کمی طولانی‌تر است و توکن‌های بیشتری را شامل می‌شود، اما نتایج کلی تفاوت چندانی با هم ندارند.

یکی از پاسخ ها به توییت آلموند توسط مارک زلر نوشته شده است. زلر، که نایب رئیس کمیته DeFi در گروه دارایی دیجیتال L’Adan است، خاطرنشان کرد که قانونگذاران کشورش نیز با کاهش سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود به یک یورو مورد انتقاد قرار گرفتند. او سهولت و ارزان بودن فهرست کردن توکن‌های جدید در صرافی‌های ارز دیجیتال مانند UniSwap را با شرکت‌های یک یورویی مقایسه می‌کند. بسیاری از منتقدان کاهش سرمایه اولیه نگران بودند که این امر راه را برای کلاهبرداران باز کند تا شرکت های به ظاهر قانونی تأسیس کنند.

زلر در ادامه سخنان خود افزود:

این درست بود. مشکل دیگری که رخ داد این بود که برخی از این شرکت های یک یورویی اکنون تک شاخ (استارتاپ هایی با ارزش بازار بیش از یک میلیارد دلار) هستند.
من در خط مقدم آزادی هستم و مسئولیت شخصی را می پذیرم که خطرات ناشی از آن را بپذیرم.

دیگران، مانند مایا زهوی، سرمایه گذار و فعال بلاک چین، از روش تحقیق انتقاد کردند. زهوی در این باره گفت:

متاسفم، اما روش تحقیقی که منجر به این ادعا شد، به وضوح ناقص است.

زهوی شکایت کرد که محققان اندازه و نقدینگی توکن را در نظر نگرفته‌اند تا مشخص کنند که آیا این توکن پولی است یا نه. او اضافه کرد:

مثل این است که بگوییم 97 درصد از حساب های توییتر جعلی هستند، اما هیچ یک از آنها در سال گذشته فعال نبوده اند.

از طریق گره بایگانی Infura و API Etherscan، کارشناسان داده‌ها را برای همه نشانه‌های فهرست شده در UniSwap نسخه 2 (v2) بین 5 آوریل 2020 تا 3 سپتامبر 2021 جمع‌آوری کردند. بقیه مقاله به جزئیات روش انجام تحقیق (یکی از روش‌ها) می‌پردازد. استفاده شده، نمایه هرفیندال-هرشمن همچنین توسط برخی از سازمان‌های دولتی استفاده می‌شود) و گفته می‌شود که سایر خدمات کشف تقلب مانند TokenSniffer و Rug Pull Detector نتایج قابل اعتمادی ارائه نمی‌دهند.

به عنوان مثال، در فضای DeFi استفاده از قفسه های نقدینگی مانند Uncrypt رایج است. این راه حل تضمین می کند که توسعه دهندگان قادر به انتقال وجه از قرارداد هوشمند نخواهند بود. با این حال، تیم تحقیقاتی معتقد است که این مشکل منجر به غیر قربانی نمی شود. بر اساس این گزارش، 90 درصد توکن هایی که از قراردادهای قفل نقدینگی استفاده می کنند، در نهایت مخرب یا کلاهبردار هستند.

اسکات لوئیس، یکی از بنیانگذاران Defi Pulse، یکی دیگر از منتقدان یافته های این گزارش بود. او بر این باور است که محققان از اصطلاح پول کهنه‌ای به‌طور بی‌رویه و نادرست استفاده کرده‌اند. به گفته او، بسیاری از توکن‌های UniSwap تلاش‌های فیشینگ هستند. در این نوع، کلاهبردار سعی می کند توکن هایی مشابه توکن های شناخته شده ایجاد کند.

لوئیس در حساب توییتر خود گفت:

Rogue Money یک کلاهبرداری خروج است و قطعاً 97.7 درصد از توکن های UniSwap چنین نیستند.