بنیانگذاران اتریوم چه کسانی هستند؟ معرفی بنیانگذاران پروژه اتریوم

بنیانگذاران اتریوم چه کسانی هستند؟ معرفی بنیانگذاران پروژه اتریوم

اتریوم به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال محبوب و پرطرفدار در بازار ارزهای دیجیتال، توسط شبکه ای قدرتمند از متخصصان ارائه می شود. شبکه بلاک چین اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز است که بستری را برای برنامه های غیرمتمرکز، قراردادهای هوشمند و امور مالی غیرمتمرکز فراهم می کند. زمانی که بنیانگذاران اتریوم دور هم جمع شدند و تصمیم به ایجاد بنیاد اتریوم گرفتند، احتمالاً پیش بینی نمی کردند که روزی به چنین جایگاهی برسد.

شبکه اتریوم دومین پلتفرم بزرگ بلاک چین در جهان است. افراد مستعد، تحصیل کرده، کوشا و جوان با هم همکاری کرده و این شبکه را ایجاد کرده اند. این کار توسط شخصی به نام ویتالیک بوترین شروع شد. در ادامه این مقاله به معرفی بنیانگذاران پروژه اتریوم می پردازیم.

پروژه اتریوم و مسیر آینده آن

پروژه اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز، منبع باز و مبتنی بر بلاک چین است. در این شبکه تمامی کاربران می توانند بدون دخالت شخص ثالث فعالیت کنند و تمامی قراردادهای مالی بدون کنترل مراجع نظارتی توسط نرم افزار تایید و ذخیره می شود. ایده این شبکه برای اولین بار در سال 2013 توسط شخصی به نام ویتالیک بوترین مطرح شد. اما عرضه اولیه آن در سال 2015 انجام شد. اکنون ارز دیجیتال اتریوم در فهرست بهترین ارزهای دیجیتال پس از بیت کوین در رتبه دوم قرار دارد.

بنیانگذاران اتریوم از ابتدا قصد ارائه ارز دیجیتالی مانند بیت کوین را نداشتند. هدف اصلی آنها ایجاد یک پلتفرم محاسباتی غیرمتمرکز جهانی بود که به طور خاص از سایر ویژگی های بلاک چین بهره می برد. در واقع، اتریوم به عنوان یک پلتفرم برای بازی های بلاک چین، برنامه های غیرمتمرکز و خدمات مالی غیرمتمرکز ساخته شده است که به حریم خصوصی شما نیز احترام می گذارد.

زمانی که بنیانگذاران اتریوم این شبکه را توسعه دادند و راه اندازی کردند، اتریوم را به عنوان شبکه ای طراحی کردند که امکان انتقال ارزهای دیجیتال با هزینه کم، امنیت و سرعت بالا را فراهم می کند. اکنون این شبکه هر روز بیشتر و بیشتر می شود و کاربردهای زیادی دارد. اساساً پتانسیل شبکه اتریوم بیش از تراکنش های مالی ساده خواهد بود. به عنوان مثال امکان اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز یکی از این پتانسیل هاست.

یکی از مواردی که این شبکه را خاص می کند این است که بنیانگذاران اتریوم و توسعه دهندگان آن در کنار پیشرفت دنیای ارزهای دیجیتال در حال گسترش قابلیت ها و فناوری های آن هستند. شبکه اتریوم اکنون نسخه های جدیدی از آنچه را که به روز رسانی بزرگ اتریوم می نامد منتشر می کند. پروژه اتریوم یک پلتفرم گسترده، قدرتمند و مقرون به صرفه است که شرایط خوبی را از نظر عملکرد و امنیت برای کاربران خود فراهم می کند.

بنیانگذاران اتریوم

ارز اتریوم چیست و بنیانگذاران شبکه ای که آن را ارائه می دهند چه کسانی هستند؟ آیا پاسخ این سوالات را می دانید؟ در 7 جولای 2014 بود که گروهی متشکل از هشت بنیانگذار اتریوم در یک خانه جنگلی گرد هم آمدند و درباره آینده شبکه اتریوم تصمیم گرفتند و مشورت کردند. این شبکه اکنون به دومین پلتفرم بزرگ بلاک چین در جهان تبدیل شده است.

دو نفر از این تیم هشت نفره زودتر از موعد گروه را ترک کردند و در حال حاضر تنها یک نفر از این تیم هنوز در شبکه اتریوم فعال است. اما با همه این فراز و نشیب ها، بنیانگذاران اتریوم هنوز هم به عنوان یک تیم هشت نفره به حساب می آیند. در ادامه شما را با نام و زندگی کاری این افراد آشنا می کنیم.

ویتالیک بوترین

یکی از بنیانگذاران اصلی اتریوم ویتالیک بوترین است. در نوامبر 2013، او یک جوان 19 ساله با تبار روسی-کانادایی بود که در برنامه نویسی و کامپیوتر بسیار استعداد داشت. در همان زمان، بوترین به عنوان نویسنده برای مجله بیت کوین کار می کرد. او همچنین پس از سه سال تحقیق و بررسی در دنیای ارزهای دیجیتال، مقاله ای در مورد ایده اتریوم (کاغذ سفید) نوشت. در این مقاله ویتالیک پلتفرمی را پیشنهاد کرد که بر خلاف تمامی محدودیت های بیت کوین بود و امکان ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز و ضد سانسور را فراهم کرد.

وقتی نوبت به معرفی بنیانگذاران اتریوم می رسد، نام ویتالیک بوترین در بالای لیست قرار دارد. کامیلا روسو، نویسنده‌ای که برای اولین بار تاریخچه ارز دیجیتال اتریوم را در کتاب ماشین بی‌نهایت معرفی کرد، درباره بوترین می‌گوید: «بوترین از ایفای نقش رهبری در پروژه اتریوم محتاط بود. اما با گذشت زمان توانست توانایی های خود را در این زمینه به خود و اطرافیانش ثابت کند».

بوترین مانند یک نیروی الهام بخش برای پروژه اتریوم بود. زیرا علاوه بر انرژی جوانی و اشتیاق شدید او به کاری که انجام می داد، اتریوم نیز یک ایده عالی و جدید بود. در واقع، ویتالیک بوترین تنها عضو گروه موسس اتریوم است که هنوز در توسعه و گسترش شبکه فعال است. در سال‌های اخیر، او از سمت‌های رهبری خود کناره‌گیری کرد و روی پروژه به‌روزرسانی اتریوم و پیشنهاد اتریوم ۲ تمرکز کرد.

میهای علیسی

یکی دیگر از بنیانگذاران اتریوم Mihai Alisi است. او از سال 2011 به عنوان دوست و همکار با بوترین بود و با او رابطه داشت. میهای علیسی فارغ التحصیل رشته اقتصاد سایبری است.

آشنایی او با بیت کوین و ارزهای دیجیتال زمانی آغاز شد که به عنوان مربی پوکر در رومانی بود. انتشار مجله بیت کوین توسط ویتالیک بوترین نیز با همکاری وی انجام شد. پروژه دیگری که Mihai Alisi و Buterin در آن همکاری کردند Egora بود. Agora یک فروشگاه غیرمتمرکز مشابه eBay است که با استفاده از بیت کوین ایجاد شده است.

آلیس به عنوان یکی از بنیانگذاران تاثیرگذار اتریوم شناخته می شود. ایجاد مرکز اتریوم در سوئیس با کمک او انجام شد و او مسئولیت ثبت قانونی اولیه این پروژه را بر عهده داشت. از دیگر کارهای مهم انجام شده توسط Alysi می توان به افتتاح حساب بانکی برای پروژه اتریوم و انجام مذاکرات لازم با مقامات و وکلای سوئیسی برای تعریف چارچوب قانونی برای عرضه اولیه اتریوم اشاره کرد.

در حال حاضر، آلیس دیگر مانند گذشته در پروژه اتریوم حضور ندارد. اما هنوز از او به عنوان یکی از بنیانگذاران اتریوم یاد می شود. او تا سال 2015 در بنیاد اتریوم به عنوان معاون کار می کرد. اما از آن زمان با ایده ایجاد یک شبکه اجتماعی برای اتریوم به نام آکاشا، راه خود را تا حدودی از این تیم جدا کرد.

آنتونی دی لوریو

فرد بعدی که به تیم موسس اتریوم اضافه شد، آنتونی دی لوریو بود. آنتونی خانواده ای ثروتمند داشت و همین امر باعث شد تا او یک میلیون پوند در تولید چاه های زمین گرمایی سرمایه گذاری کند. بوترین و آنتوان که هر دو در تورنتو زندگی می کنند، در سال 2012 با هم آشنا شدند و بوترین از آنتونی خواست تا به عنوان یکی از سرمایه گذاران پروژه اتریوم با او همکاری کند.

با پیشرفت پروژه، آنتونی مخالفت خود را با رویکرد غیرانتفاعی اتریوم ابراز کرد و متعاقباً خود را از پروژه جدا کرد. او سپس در بورس اوراق بهادار تورنتو به عنوان مدیر عامل ارشد مشغول به کار شد. فعالیت بعدی او ایجاد “Decentral” بود که در سال 2018 انجام شد.فوربسامسال، نام آنتونی دی لوریو را به عنوان یکی از 20 ثروتمندترین فرد سرمایه‌گذاری بر روی ارزهای دیجیتال معرفی کرد.

امیر چتریت

یکی دیگر از بنیانگذاران اتریوم که نقش نسبتاً کم اهمیتی داشت، امیر چتریت است. آشنایی بوترین با امیر چتریت زمانی آغاز شد که آنها در یک کنفرانس تجاری مرتبط با بیت کوین ملاقات کردند. امیر چتریت که اصالتاً آمریکایی-اسرائیلی است در سال 2008 تحصیل در رشته کامپیوتر خود را رها کرد. سپس در زمینه بیت کوین شروع به کار کرد و زمانی که با بوترین را در یک شرکت نوپا به نام “آشنا کرد”سکه های رنگیداشت همکاری می کرد.

در دسامبر 2013، بوترین از امیر خواست تا به عنوان یکی از بنیانگذاران اتریوم به تیم آنها بپیوندد. این اتفاق افتاد، اما بیش از یک سال طول نکشید. زیرا در خرداد 1393 بود که امیر به دلیل عدم مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه مورد انتقاد شدید سایر اعضای گروه قرار گرفت. به همین دلیل او تصمیم به ترک این گروه گرفت. اکنون با توجه به وضعیت امیر، همچنان از وی به عنوان یکی از بنیانگذاران اتریوم یاد می شود. علاوه بر این، به گفته خبرگزاری های مختلف، امیر همچنان از شبکه های مختلف بلاک چین پشتیبانی می کند.

چارلز هاسکینسون

یکی دیگر از بنیانگذاران اتریوم چارلز هاسکینسون است. چارلز در هاوایی به دنیا آمد اما در کلرادو زندگی می کرد. چارلز ابتدا توسط دی لوریو به بوترین معرفی شد تا به تیم موسس اتریوم بپیوندد. پیش از این، چارلز می توانست برای ایجاد یک مبادله غیرمتمرکز سرمایه جذب کند و این موضوع را در زندگی نامه خود مطرح کرد.

چارلز هاسکینسون یکی از تاثیرگذارترین بنیانگذاران اتریوم بود. او در سال 2013 توانست به عنوان مدیرعامل این پروژه به کار خود در این پروژه ادامه دهد و علاوه بر آن نقش مهمی در ایجاد بنیاد اتریوم داشت.

اختلافات بین چارلز و سایر اعضای تیم موسس اتریوم از زمانی شروع شد که چارلز اصرار داشت اتریوم را به یک شرکت سودآور و اقتصادی تبدیل کند. در نهایت همین اختلافات باعث شد تا او از تیم جدا شود. پس از این تقسیم، او شروع به پشتیبانی از پروژه Ethereum Classic کرد و سپس ارز دیجیتال Cardano را راه اندازی کرد. طبق مصاحبه های روسو با چارلز، مشخص است که او کاردانو را به عنوان قاتل اصلی اتریوم معرفی کرده است.

گوین وود

یکی دیگر از بنیانگذاران اتریوم گاوین وود است. او یک برنامه نویس بریتانیایی است که توسط افرادی مانند امیر تاکی و جانی بیت کوین جذب ایده بوترین شد. پیشنهاد پیاده سازی شبکه اتریوم با زبان برنامه نویسی C++ توسط او داده شد. در مصاحبه هایی که روسو با او انجام داده است، او خود را خالق اصلی اتریوم معرفی می کند. البته شواهد تا حدودی این را ثابت می کند.

گاوین وود، برنامه نویسی که یکی از اعضای تیم موسس اتریوم بود، کاغذ زرد اتریوم را در آوریل 2014 ارائه کرد. تمام جزئیات فنی کاغذ سفید اتریوم در آن ذکر شده بود. وود سپس Solidity را به عنوان زبان برنامه نویسی بومی اتریوم پیشنهاد کرد. در حال حاضر گوین وود در وب بنیاد 3 (وب 3) و پروژه بلاک چین این بنیاد (Polkadot) متمرکز است که یکی از رقبای اصلی اتریوم محسوب می شود.

جفری ویلکه

یکی دیگر از بنیانگذاران اتریوم که به عنوان برنامه نویس در این پروژه کار می کرد جفری ویلک بود. او روی پروژه Mr. کوین در هلند زمانی که به پروژه اتریوم علاقه مند شد. در سال 2014 به همراه گاوین به عنوان برنامه نویس به یکی از تیم موسس اتریوم تبدیل شد.

جفری در همان زمان نرم افزار مورد نظر خود را برای اتریوم پیاده سازی کرد و نام آن را «Go Ethereum» و سپس «Geth» گذاشت. البته جدا کار می کردند و از کارشان بی خبر بودند. البته با تولد جفری و هارد فورک اتریوم، او مجبور شد رهبری گث را به پیتر سیلاگی سپرد. جفری در حال حاضر به همراه برادرش صاحب یک استودیوی بازی های رایانه ای به نام Grid Games است.

جوزف لوبین

یکی دیگر از اعضای تیم موسس اتریوم جوزف لوبین است که به عنوان با تجربه ترین فرد در گروه شناخته می شود. او در سال 1987 از دانشگاه پرینستون در رشته مهندسی برق و کامپیوتر فارغ التحصیل شد. لوبین در تولید موسیقی، مهندسی نرم افزار و امور مالی کار کرده است. تا اینکه با دی لوریو در اتحاد بیت کوین کانادا آشنا شد و به دنیای ارزهای دیجیتال علاقه مند شد. سرانجام توسط دی لوریو به تیم موسس اتریوم معرفی شد.

لوبین یک شرکت غیرانتفاعی را با هدف ایجاد یک لایه برنامه در بالای اتریوم تأسیس کرد. این شرکت Consensys نام داشت و راه را برای ایجاد پلتفرم های بلاک چین دیگر هموار کرد. او همچنین همکاری های کلیدی و تاثیرگذاری با شرکای اتریوم داشت. شرکای مانند Credit Suisse، JP Morgan، Banco Standard، CME Group و…

نتیجه ایجاد شبکه اتریوم

همکاری این هشت نفر به عنوان بنیانگذاران اتریوم به روش های مختلف و در بازه های زمانی مختلف منجر به ایجاد شبکه اتریوم شد. در حال حاضر این شبکه در دنیای ارزهای دیجیتال جایگاه ویژه ای دارد و هر روز در حال گسترش است. علاوه بر این، ارز دیجیتال اتریوم به عنوان دومین ارز رمزنگاری محبوب در جهان نیز شناخته می شود و هر روز با حجم بسیار زیادی معامله می شود.

منبع

رمزگشایی تجارت داخلی