منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بلاک چین اتریوم • تاریخچه و مروری کامل بر بلاک چین اتریوم

بلاک چین اتریوم • تاریخچه و مروری کامل بر بلاک چین اتریوم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بلاک چین اتریوم • تاریخچه و مروری کامل بر بلاک چین اتریوم

تاریخچه اتریوم

اتریوم یک سرویس عمومی و منبع باز است که از فناوری بلاک چین برای فعال کردن قراردادهای هوشمند و تراکنش‌های ارز دیجیتال بدون دخالت واسطه‌ها استفاده می‌کند. اما اتریوم از کجا آمده است؟ دنیای ارزهای دیجیتال حوزه نوپایی است که اساساً با ظهور بیت کوین (BTC) در سال 2009 آغاز شد. بیت کوین به عنوان آزمایشی وارد عمل شد که دو کارکرد را ارائه کرد: دارایی مبتنی بر اینترنت و فناوری بلاک چین زیربنایی که آن دارایی بر روی آن اجرا می شود. . از آن زمان، مردم از مفاهیم ارز آنلاین و بلاک چین برای ارائه پروژه ها و دارایی های دیگر استفاده می کنند.

اتریوم یک بلاک چین است که فرصت های قابل توجهی برای توسعه دهندگان ایجاد راه حل های بالای اتریوم دارد. بلاک چین اتریوم دارای یک سکه بومی به نام اتر (ETH) است که برای پرداخت هزینه فعالیت در بلاک چین اتریوم استفاده می شود. این سکه در صرافی های ارز دیجیتال نیز معامله می شود و ارزش آن متفاوت است. به عنوان مثال، سایر دارایی های ساخته شده بر روی بلاک چین اتریوم، مانند توکن های ERC-20، برای هر تراکنش آن دارایی ها، به اتریوم نیاز دارند. بلاک چین اتریوم با زبان برنامه نویسی Solidity نوشته شده است. یک سازمان غیرانتفاعی به نام بنیاد اتریوم به عنوان یکی از ناظران پروژه اتریوم عمل می کند.

برخلاف بیت کوین، با خالق مرموزش، داستان اتریوم ساده تر است. ویتالیک بوترین و چندین نفر دیگر اتریوم را ایجاد کردند، اما جزئیات تاریخچه عظیم بلاک چین نیاز به توضیح بیشتری دارد.

روزهای اولیه بلاک چین اتریوم

اگرچه بلاک چین اتریوم چندین بنیانگذار دارد، اما این ویتالیک بوترین بود که در ابتدا مقاله سفیدی را منتشر کرد که مفهوم اتریوم را در نوامبر 2013 توضیح می داد. پس از کار اولیه بوترین، کارشناسان دیگری در ظرفیت های مختلف برای کمک به اجرای پروژه ملحق شدند. ویتالیک بوترین، گاوین وود، چارلز هاسکینسون، امیر چتریت، آنتونی دیووریو، جفری ویلکه، جوزف لوبین و میهای آلیسی از بنیانگذاران اتریوم بودند.

اتریوم در اوایل سال 2014 معرفی شد، زمانی که بوترین مفهوم پروژه بلاک چین اتریوم را در یک کنفرانس بیت کوین در میامی فلوریدا معرفی کرد. این پروژه در اواخر همان سال از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) سرمایه جمع آوری کرد و میلیون ها اتریوم برای توسعه پروژه فروخت. بین 22 ژوئیه و 2 سپتامبر 2014، بیش از 18 میلیون دلار اتریوم فروخته شد که همه آن با بیت کوین ترکیب شد.

اگرچه سکه‌های اتریوم در سال 2014 برای خرید در دسترس بودند، بلاک چین اتریوم تا 30 جولای 2015 فعال نشد، به این معنی که خریداران اتریوم باید منتظر راه‌اندازی بلاک چین قبل از انتقال یا استفاده از اتریوم خود باشند.

مراحل توسعه بلاک چین اتریوم

اگرچه بلاک چین اتریوم در جولای 2015 متولد شد، اما توسعه آن یک فرآیند طولانی و چند ساله بود. اولین استارتاپ بلاک چین اتریوم که Frontier نام داشت، اولین بلوک های بلاک چین را پیاده سازی کرد و میزبان قراردادهای هوشمند و استخراج اثبات کار (PoW) بود. راه اندازی اولیه به مردم این امکان را می داد تا ریگ های ماینینگ خود را راه اندازی کرده و پردازش تراکنش ها را در شبکه آغاز کنند.

از زمان راه‌اندازی اتریوم، بلاک‌چین آن به‌عنوان بخشی از توسعه بلاک چین، به‌روزرسانی‌های زیادی را تجربه کرده است، مانند به‌روزرسانی‌های بیزانتیوم، قسطنطنیه و زنجیره بیکن. هر به روز رسانی جنبه های خاصی از بلاک چین را تغییر می داد. به عنوان مثال، China Beacon لایه اجماع (که قبلا اتریوم 2.0 نامیده می شد) راه اندازی کرد. حرکت از مکانیزم اجماع اثبات کار به مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS). بیزانس و قسطنطنیه تغییراتی را در بلاک چین اتریوم ایجاد کردند، از جمله کاهش پرداخت‌های ماینینگ پس از بیزانس و آماده‌سازی برای حرکت به سمت مکانیسم اثبات سهام.

یک تغییر قابل توجه در بلاک چین اتریوم حرکت به سمت اثبات سهام است که برای مقیاس پذیری بلاک چین آغاز شد. پروژه های متعددی در طول سال ها برنامه هایی را بر روی بلاک چین اتریوم ساخته اند. با این حال، زمانی که ترافیک به طور قابل توجهی افزایش یافت، مانند روزهای اوج بازی محبوب CryptoKitties در سال 2017، شبکه با مشکل مواجه شد.

در سال‌های 2020 و 2021، پروژه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) ساخته‌شده بر روی اتریوم توجه قابل‌توجهی را به خود جلب کردند و مسائل مقیاس‌پذیری اتریوم را به‌خاطر بروز هزینه‌های بالای شبکه که مشارکت‌کنندگان را آزار می‌دادند، به‌خوبی به‌وجود آوردند. انتقال اتریوم به لایه اجماع و اثبات سهام به منظور مقیاس‌پذیری بلاک چین انجام می‌شود.

تائو را هک کنید

برخی به‌روزرسانی‌های بلاک چین اتریوم در طول زمان بخشی برنامه‌ریزی‌شده توسعه اتریوم بود، اگرچه برخی دیگر بر اساس رویدادها یا عواملی بودند که باعث تغییرات در بلاک چین شدند. برای مثال، فورک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) به عنوان تلاشی برای دور زدن هک عمل کرد. تائو یک اصطلاح رایج در صنعت کریپتو است.

دائو پروژه ای بود که در سال 2016 آغاز شد. دائو به عنوان یک صندوق نهادی مستقل غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم عمل کرد و اساساً تخصیص دارایی صندوق را دموکراتیک کرد. بنابراین کاربران مجبور نبودند به افراد دیگری در گروه تائو اعتماد کنند، آنها فقط باید به کد تائو اعتماد می کردند که به طور کامل توسط هر کسی قابل مشاهده و تأیید است. به طور خلاصه، افراد علاقه مند اتریوم را به مجموعه ای از سرمایه در DAO می فرستند و در ازای آن توکن های DAO را دریافت می کنند. در آن زمان، این توکن ها می توانستند برای رای دادن در مورد محل تخصیص سرمایه تائو استفاده شوند. در سال 2016، داو حدود 150 میلیون دلار در اتریوم جمع آوری کرد.

با این حال، در سال 2016، دائو با یک هک مواجه شد که بیش از 3.6 میلیون اتریوم را از استخر دارایی دائو به سرقت برد. جامعه اتریوم در مورد نحوه رسیدگی به این مصیبت اختلاف نظر داشت. بخشی از جامعه می خواستند بلاک چین اتریوم را اصلاح کنند تا هک را باطل کند. اعضای انجمن به این موضوع اعتراض کردند و گفتند که چنین نمایشگری با مفهوم کلی تغییر ناپذیری فناوری بلاک چین در تضاد است.

اکثریت جامعه اتریوم با این طرح موافقت کردند تا بلاک چین را در پاسخ به هک تغییر دهد که منجر به هارد فورک شبکه شود. هارد فورک منجر به دو بلاک چین مجزا و دو دارایی بومی مجزا در این زنجیره شد. بلاک چین اتریوم برای بازیابی دارایی های از دست رفته از هک ایجاد شد. این فورک منجر به ایجاد دو زنجیره مختلف به نام های اتریوم و اتریوم کلاسیک شد.

ادغام اتریوم

با توجه به نگرانی های زیست محیطی مربوط به استخراج اثبات کار، ادغام لایه توافقی China Beacon با لایه پیاده سازی شبکه اصلی اتریوم توسط بنیانگذاران و توسعه دهندگان اتریوم پیشنهاد و اجرا شد.

پس چه اتفاقی برای اتریوم 2 افتاد؟

بنیاد اتریوم اتریوم 2 را به یک لایه اجماع تغییر داد تا کاربران را از کلاهبرداری هایی مانند مبادله اتریوم با توکن های اتریوم 2 نجات دهد.

همچنین، این بدان معنا نیست که دو شبکه اتریوم جداگانه وجود دارد، زیرا اتریوم تراکنش ها و اجرای آنها را مدیریت می کند. در همان زمان، اتریوم 2 اجماع اثبات سهام را مدیریت خواهد کرد، اما تنها یک شبکه وجود خواهد داشت.

آیا استخراج اتریوم پس از ادغام مرده است؟

علیرغم اجرای بی عیب و نقص ادغام، چندلر گوئو، ماینر چینی که علاقه زیادی به استخراج داشت، فورک جدیدی از اتریوم به نام ETHW یا اثبات کار اتریوم ایجاد کرد که در آن استخراج‌کنندگان همچنان به حل معماهای پیچیده ریاضی برای دریافت جوایز اتریوم ادامه می‌دهند. به اتریوم کلاسیک).

تاریخچه قیمت

تاریخچه قیمت اتریوم نشان می‌دهد که طی سال‌ها سفر پرحادثه‌ای داشته است. در روزهای اولیه اتریوم، ارز دیجیتال گاهی زیر 2.00 دلار معامله می شد. در ابتدای سال 2017، اتریوم زیر 15 دلار معامله می شد و در ژانویه سال بعد تا حدود 1400 دلار به ازای هر سکه معامله می شد. پس از این رکورد تاریخی، اتریوم به حدود 100 دلار سقوط کرد. این دارایی در نهایت روند صعودی داشت و در سال 2021 از مرز 4000 دلار عبور کرد. با این حال، پس از ادغام، قیمت اتریوم در برابر بیت کوین 55 درصد کاهش یافت.

آینده بلاک چین اتریوم پس از ادغام

اتریوم یک بازیگر اصلی در فضای رمزنگاری است. با این حال، شبکه با مقیاس پذیری دست و پنجه نرم می کند. انتقال آن به لایه اجماع با هدف حل چالش های آن است. با این حال، تنها زمان نشان خواهد داد که این به‌روزرسانی‌ها چقدر در حل این مشکل مؤثر بوده‌اند.

علاوه بر این، ویتالیک بوترین استدلال می کند که سنتز چهار مرحله دیگر توسعه را دنبال می کند: موج، مرز، موج و سرریز. با این حال، باید دید که آیا به‌روزرسانی‌های آینده به اتریوم اجازه می‌دهد تا به طور مؤثرتری موج مشکلات نظارتی ناشی از دارایی‌های دیجیتال و بلاک چین‌های عمومی را مدیریت کند یا خیر.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.