منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بزرگترین کاهش دشواری استخراج بیت کوین از سال 2021؛ معدنچیان هنوز ناراضی هستند

بزرگترین کاهش دشواری استخراج بیت کوین از سال 2021؛ معدنچیان هنوز ناراضی هستند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بزرگترین کاهش دشواری استخراج بیت کوین از سال 2021؛ معدنچیان هنوز ناراضی هستند

دشواری استخراج بیت کوین امروز 7.32 درصد کاهش یافت، در حالی که برخی از ماینرها ماشین های خود را به دلیل سودآوری پایین استخراج در ماه های اخیر خاموش کردند.

به گفته CoinDesk، این اصلاح دوره ای شدید، که در بلوک شماره 766080 شبکه بیت کوین رخ داد، بزرگترین کاهش سختی شبکه از جولای 2021 (ژوئیه 1400) است. در جولای سال گذشته تعداد قابل توجهی از ماینرها به دلیل ممنوعیت استخراج ارز دیجیتال در چین از شبکه حذف شدند. تا آن زمان، چین به عنوان بزرگترین مرکز استخراج بیت کوین در جهان شناخته می شد.

با توجه به برنامه نویسی در بلاک چین بیت کوین، سختی استخراج به صورت دوره ای (تقریبا هر دو هفته یک بار) با توجه به هش ریت کل تنظیم می شود (یعنی افزایش یا کاهش می یابد) تا زمانی که زمان استخراج هر بلوک در شبکه بیت کوین به طور متوسط ​​​​در حدود Let it شود. 10 دقیقه بنشین بنابراین هر چه تعداد ماینرهای فعال در شبکه بیشتر باشد استخراج آن دشوارتر می شود و برعکس با کاهش تعداد ماینرهای فعال این درصد کاهش می یابد (تحت تاثیر کاهش سرعت هش). .

ماینرهای بیت کوین در چند ماه اخیر به دلیل قیمت پایین این ارز دیجیتال از یک سو با افت درآمد مواجه شده اند و از سوی دیگر با افزایش هزینه های انرژی دست و پنجه نرم می کنند. برخی از مجتمع های بزرگ استخراج بیت کوین، از جمله Core Scientific و Argo Blockchain، در حال حاضر با مشکلات مالی مواجه هستند و بدتر از این دو، Compute North رسما اعلام ورشکستگی کرده است.

با تحویل ریگ های جدید و کارآمد ماینینگ به مزارع و رشد هش ریت تحت تأثیر افزایش تعداد ماینرهای فعال در ماه های گذشته، سود کم ماینینگ و پیامدهای آن تشدید شد. در واقع، بین آغاز ماه اوت و آخرین افزایش سختی در 21 نوامبر، سختی استخراج و نرخ هش کلی شبکه حدود 33 درصد افزایش یافت.

بزرگترین کاهش دشواری استخراج بیت کوین از سال 2021؛  معدنچیان هنوز ناراضی هستند
مقایسه سرعت هش (خط بنفش) و هزینه هش (خط زرد) بیت کوین.

اکنون به نظر می رسد که زمستان ارزهای دیجیتال عمیقاً صنعت را تحت تأثیر قرار داده و برخی از ماینرها مجبور به تعطیلی ماشین های خود شده اند. این روند در کاهش هش ریت کلی شبکه از اواسط نوامبر به وضوح قابل مشاهده است. با این حال، هش‌ها هنوز بالاتر از سطوحی هستند که در زمان شروع ممنوعیت استخراج ارزهای دیجیتال در چین مشاهده کردیم.

شاخص قیمت هش یا قیمت هش که در نمودار بالا با رنگ زرد مشخص شده است، درآمدی است که استخراج کنندگان به ازای واحد نرخ هش (مثلاً تراش در ثانیه) در یک دوره زمانی (مثلاً روز) به دست می آورند. بر اساس داده های پلت فرم Luxor، این شاخص طی 30 روز گذشته 20 درصد کاهش یافته است.

Jaran Mellerud، یکی از تحلیلگران Luxor، گفت که در شرایط آشفته فعلی، حتی معدنچیانی که از دستگاه های کارآمد مانند “Antminer S19j Pro” استفاده می کنند، فقط از فعالیت های خود سود می برند، در حالی که قیمتی که برای هر کیلووات ساعت برق می پردازند کمتر از 0.08 دلار است. او می گوید متوسط ​​قیمت پرداختی برای یک کیلووات ساعت برق در شبکه بیت کوین 0.05 دلار است، در حالی که بسیاری از ماینرها بین 0.07 تا 0.08 دلار برای برق مورد نیاز خود می پردازند.

علاوه بر این، قیمت برق و گاز در برخی کشورها طی چند روز گذشته افزایش یافته است.

ملرود می گوید:

معدنچیانی که برق را به قیمت بازار لحظه ای می خرند و قبلاً نزدیک به نقطه سربه سر (نه سود و نه زیان) کار کرده اند، ممکن است با افزایش دوباره هزینه های انرژی متضرر شوند.

شایان ذکر است که این کاهش اخیر در سختی و سرعت هش، شبکه بیت کوین را در برابر حملات احتمالی آسیب پذیرتر نخواهد کرد. علاوه بر این، قدرت محاسباتی شبکه بین 5 استخر بزرگ و 12 استخر کوچکتر تقسیم می شود.

بزرگترین کاهش دشواری استخراج بیت کوین از سال 2021؛  معدنچیان هنوز ناراضی هستند
سهم استخرهای استخراج مختلف در هش ریت شبکه بیت کوین.