منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • برنده جایزه نوبل اقتصاد: تسلا بیشتر از آنچه فکر می کنید شبیه بیت کوین است

برنده جایزه نوبل اقتصاد: تسلا بیشتر از آنچه فکر می کنید شبیه بیت کوین است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
برنده جایزه نوبل اقتصاد: تسلا بیشتر از آنچه فکر می کنید شبیه بیت کوین است

در نوامبر 2021 (1400 آذر) ارزش سهام تسلا همزمان با بیت کوین به بالاترین حد خود رسید و بیش از 13 برابر افزایش یافت و با روندی مشابه سقوط کرد. پل گرومن، برنده جایزه نوبل اقتصاد، معتقد است که اساس هر دو دارایی تنها به احساسات و ایمان سرمایه گذاران آنها بستگی دارد.

به گزارش بیت کوین دات کام، پل گرومن که در سال 2008 (1387) برنده جایزه نوبل علوم اقتصادی بانک ملی سوئد شد، به دلیل تحلیل رابطه بین الگوهای معاملاتی و مکان فعالیت اقتصادی؛ او روز سه شنبه در مقاله ای در نیویورک تایمز به بررسی تسلا، بیت کوین و ارزش گذاری آنها پرداخت.

او نوشت:

تسلا ممکن است بیش از آنچه فکر می کنید شبیه بیت کوین باشد

این اقتصاددان توضیح داد که شرکت های بزرگی مانند اپل، مایکروسافت و آمازون تسلط خود را در بازار حفظ کرده اند زیرا از شبکه قدرتمندی از اثرات اقتصادی بهره می برند. به عبارت دیگر، تقاضا برای یک محصول بستگی به تقاضای دیگران دارد که آن محصول را خریداری می کنند.

گروکمن توضیح داد:

با این حال، درک اینکه چه چیزی به تسلا چنین قدرتی برای تسلط بر تجارت خودروهای الکتریکی داده است، دشوار است. شبکه قدرتمند اسپین آف در تجارت خودروهای الکتریکی کجا شکل می گیرد؟

وی در پاسخ به این سوال گفت:

به نظر نمی رسد ساخت خودروهای برقی یک کسب و کار شبکه اسپین آف باشد.

گروکمن ادامه داد:

به سختی می توان گفت که ارزش بالای تسلا در بازار به دلیل قیمت قبل از سقوط است یا ارزش فعلی آن.

برنده جایزه نوبل توضیح داد که چرا سهام تا کنون اینقدر ارزشمند بوده است. او دلیل این امر را حضور سرمایه گذارانی می داند که عاشق داستان یک مبتکر درخشان و باحال شده اند. حتی در برابر استدلال قوی که این مرد مبتکر است. گروکمن اضافه کرد که اگر ایلان ماسک همان چیزی باشد که به نظر می رسد، باید بتواند یک ماشین پول بادوام بسازد.

وی خاطرنشان کرد:

فروش تسلا مطمئناً تا حدی به این ذهنیت بستگی دارد که خود ماسک مرد باحالی است.

این اقتصاددان برنده جایزه نوبل با تشریح شباهت های تسلا و بیت کوین توضیح داد:

علیرغم سال ها تلاش، هنوز هیچکس نتوانسته است به جز پولشویی کاربرد جدی برای ارزهای دیجیتال پیدا کند. با این حال، قیمت ها به دلیل سر و صدای بازار افزایش یافته است و همچنان توسط گروهی از معتقدان واقعی و راسخ حمایت می شود.

کروگمن نتیجه گرفت:

مطمئناً اتفاقی مشابه برای تسلا افتاده است، حتی اگر این شرکت در واقع محصولات ارزشمندی تولید کند.

در زمان نگارش این مقاله، قیمت سهام تسلا از ابتدای سال 70 درصد کاهش یافته است، در حالی که قیمت بیت کوین 65 درصد کاهش ارزش داشته است.