بررسی بهترین پلتفرم های بلاک چین در سال 2023

بررسی بهترین پلتفرم های بلاک چین در سال 2023

محبوبیت شبکه های بلاک چین به دلیل استفاده از آنها در تسهیل انواع تراکنش ها (به ویژه ارزهای دیجیتال)، قابلیت ردیابی و ایجاد تحول در تراکنش های مالی است. البته این محبوبیت به دلیل افزایش ارزش بیت کوین آغاز شد که با بلاک چین بیت کوین شروع شد و اکنون به عنوان یکی از گران ترین و کندترین پلتفرم ها شناخته می شود. در این مقاله ۸ مورد از بهترین پلتفرم های بلاک چین را به شما معرفی می کنیم. در این مقاله وبلاگ والکس به ما بپیوندید.

نظر فعالان بلاک چین چیست؟

الکس پاول مندرس (الکس پل مندرز)، شریک تجاری و مدیر ISG BlockchainNow در گروه خدمات اطلاعات معتقد است:

«شبکه های بلاک چین آگاهی از بازارهای مالی غیرمتمرکز (DeFi) را افزایش داده اند. به همین دلیل، مدل های کسب و کار جدیدی در حال شکل گیری هستند که دیگر مسیر کسب و کار سنتی را دنبال نمی کنند.

پلتفرم های بلاک چین، علاوه بر بازار ارزهای دیجیتال، بهترین گزینه برای تسهیل تراکنش ها در موسسات مالی و بانک های بزرگ محسوب می شوند. طبق پیش‌بینی ماندرز، شبکه‌های بلاک چین پتانسیل ایجاد یک انقلاب بزرگ در زنجیره تامین قدیمی و فناوری اکوسیستم پرداخت را دارند. به عنوان مثال، دولت ایالات متحده از فناوری بلاک چین برای ردیابی محصولات، مواد و انواع مختلف داروها استفاده می کند تا فرآیند تبادل داده و فروش را کارآمدتر و شفاف تر کند.

به گفته Sasil Menon، در حال حاضر 3 پلتفرم قدرتمند بلاک چین در دنیای تجارت و معاملات وجود دارد که ترجیح داده می شوند. Hyperledger، R3 Corda و اتریوم (اتریوم). البته رشد بی سابقه و آینده روشن پلتفرم هایی مانند EOSIO و ConsenSys Quorum را نباید نادیده گرفت. در زیر به 8 مورد از بهترین پلتفرم های بلاک چین اشاره می کنیم.

بهترین پلتفرم های بلاک چین کدامند؟

پلتفرم های بلاک چین با تکیه بر قدرت زبان های برنامه نویسی و طیف وسیعی از ویژگی های وب 3 از جمله بازار NFT و ارزهای دیجیتال کار می کنند. شبکه های بلاک چین توانایی ایجاد قراردادهای هوشمند، اجرای سریع تراکنش ها و کاهش هزینه ها را در اختیار کاربران قرار می دهند. بلاک چین ها لزوما عمومی نیستند و گاهی اوقات توسط بنیادهای خصوصی و غیرانتفاعی پشتیبانی می شوند. اتریوم، ترون، ریپل، استلار، سولانا و پولکادوت از این دست پلتفرم‌ها هستند.

قبل از معرفی بهترین پلتفرم های بلاک چین، بد نیست با چند اصطلاح تخصصی مرتبط با این پلتفرم ها آشنا شوید. این اصطلاحات تخصصی در دنیای بلاک چین عبارتند از:

تعریف استاندارد (مطابق باbuildin.com) اصطلاحات
API بین بلاک چین و برنامه API
یک سرویس شخص ثالث برای مدیریت شبکه های ابری شرکت های فعال در حوزه بلاک چین BaaS
یک سازمان غیرمتمرکز خودگردان که توسط یک برنامه کامپیوتری شفاف اداره می شود DAO
یک برنامه غیرمتمرکز یا سیستم دفتر کل توزیع شده dApp
مالی غیرمتمرکز دیفای
فناوری دفتر کل توزیع شده DLT
معامله خود را بدانید KYT
تعداد تراکنش در ثانیه TPS
دنیای وب، بلاک چین و فناوری های مرتبط؛ از جمله ارزهای دیجیتال، بازارهای NFT و شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز وب3

بلاک چین اتریوم

اتریوم در سال 2013 به دنیای ارزهای دیجیتال معرفی شد. این شبکه یکی از قدیمی ترین و معروف ترین پلتفرم های بلاک چین در حال بررسی هستند. فضای این پلتفرم کاملاً غیرمتمرکز است و از نظر ساختاری با شبکه بلاک چین بیت کوین قابل مقایسه است. به گفته ماندرس، نقطه قوت این پلتفرم پشتیبانی آن است قراردادهای هوشمند و عدم تمرکز و- یکی از نقاط ضعف آن زمان طولانی برای انجام معاملات و کارمزدهای بالا است. اتریوم علاوه بر برنامه های کاربردی، دارای یک ارز دیجیتال ویژه به نام اتر (ETH) نیز می باشد.

اتریوم، معمولا با برنامه های غیرمتمرکز همچنین به عنوان dApps شناخته می شود، همچنین برای تراکنش توکن های غیر قابل تعویض یا NFT استفاده می شود. قراردادهای هوشمند، در اتریوم، با استفاده از یک زبان برنامه نویسی استحکام (سختی) آنها در فضایی به نام ماشین مجازی اتریوم (EVM) نوشته و اجرا می شوند. با این حال، پلتفرم‌های جایگزین کارمزد بسیار پایین‌تر و سرعت بیشتری نسبت به اتریوم دارند و در حال حاضر نمی‌توان آنها را کارآمدترین پلتفرم در دنیای بلاک چین در نظر گرفت.

اتریوم همچنین دارای یک جامعه فعال از توسعه دهندگان فناوری است که توسط Enterprise Ethereum Alliance تشکیل شده است و بیش از 20 عضو دارد، از جمله بانک مرکزی JPMorgan، اینتل و مایکروسافت. اتریوم مبنای کاری خود را از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) به اجماع اثبات سهام (PoS) تغییر داد و در نتیجه مصرف انرژی را کاهش داد. بر اساس پیش بینی ها، انتظار می رود اتریوم ظرفیت ذخیره سازی داده ها و مقیاس پذیری شبکه را در سال های 2023 و 2024 افزایش دهد.

بلاک چین خصوصی IBM

به گفته بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، شبکه IBM یکی از بهترین پلتفرم های بلاک چین خصوصی و غیرمتمرکز است که ریسک کمتری برای کاربران دارد. ابزارهای توسعه دهنده مانند IBM به گونه ای طراحی شده اند که انعطاف پذیر و قابل تنظیم مجدد باشند. شبکه IBM یک رابط کاربری ساده دارد و امکان تست سریع و فوری قراردادهای هوشمند را فراهم می کند. شبکه آی‌بی‌ام یکی از معدود پلتفرم‌های بلاک چین است که در حوزه‌هایی غیر از ارز دیجیتال (مانند بانکداری) استفاده می‌شود. به عنوان مثال، برنامه بلاک چین IBM Food Trustتا کنون بیش از 18 میلیون تراکنش را پشتیبانی می کند.

در میان پلتفرم های بلاک چین خصوصی و موفق در بانکداری، ما می توانیم ابتکار جامعه بلاک چین همچنین نشان داد این پلت فرم خصوصی در تایلند استفاده می شود و تعهدات پرداخت و مناقصه های سازمانی بیش از 22 بانک تایلند را پردازش می کند.

پارچه هایپر لجر (پارچه هایپرلجر)

Hyperledger Fabric در واقع مجموعه ای از ابزارهایی است که به ایجاد و ساخت اپلیکیشن های بلاک چین کمک می کند. این ابزارها توسط بنیاد لینوکس منتشر شده و با استفاده از یک دفتر کل توزیع شده کار می کنند. Hyper Ledger Fabric یک اکوسیستم قدرتمند از چندین جزء دیگر است که توسط یک معماری ماژولار به هم متصل شده اند. این پلتفرم برای شکل گیری بلاک چین های بسته به خوبی عمل می کند و امنیت و سرعت شبکه ها را افزایش می دهد.

این شکل از پلتفرم بلاک چین از مدل های مختلف داده مانند خروجی تراکنش خرج نشده (UTXO) پشتیبانی می کند. علاوه بر این، بهبود حریم خصوصی کاربر، جداسازی تراکنش ها و دسترسی به داده های خصوصی با Hyperledger Fabric امکان پذیر است. سرعت بالای تراکنش، تاخیر کم در نهایی شدن تراکنش و سودآوری از جمله ویژگی های مثبت این پلتفرم است.

به گفته Arnaud Le Hors، مدیر ارشد فناوری بلاک چین در IBM، پیشرفت های قابل توجهی در ساختار جدید Hyperledger Fabric ایجاد شده است. این بهبودها تراکنش ها را سرعت می بخشد و به فضای ذخیره سازی کمتری نیاز دارد. همچنین یک جامعه فعال روی این شکل از پلتفرم بلاک چین کار می‌کند و انتظار می‌رود که Hyperledger Fabric به قلب تپنده الگوریتم‌های اجماع از نوع GDPR و قابلیت‌های حفظ حریم خصوصی در آینده تبدیل شود.

Hyperledger Sawtooth

پلتفرم متن باز Hyperledger Sawtooth ابتکاری از بنیاد لینوکس و پلتفرم Hyperledger Fabric است. این پلتفرم از مکانیزم جدیدی به نام اجماع برای اثبات زمان سپری شده (شواهد زمان سپری شده) که با فناوری های امنیتی مبتنی بر سخت افزار ترکیب شده است. Shawn Amundson، مشاور اصلی BitWise IO Group، گفت که کاربرد اصلی کتاب Sawtooth توسعه سیستم‌های زنجیره تامین و ایجاد الگوریتم‌های اجماع جدید است.

کتابخانه Sawtooth Ledger به توسعه دهندگان دفتر کل توزیع شده اجازه می دهد تا از اجزای Sawtooth در برنامه های خود استفاده کنند. علاوه بر این، این پلتفرم از مجموعه ای از گره ها (گره ها) تشکیل شده است که تراکنش ها و قراردادهای هوشمند را تقویت و بهبود می بخشد.

پلت فرم R3 Corda

پلتفرم R3 Corda یکی از بهترین پلتفرم های بلاک چین است که به عنوان جایگزین دفتر کل توزیع شده در نظر گرفته می شود. این پلتفرم از مکانیزم اجماع جدیدی استفاده می کند که در آن تراکنش ها رمزگذاری می شوند. مهمترین ویژگی این پلتفرم این است که چندین تراکنش در یک بلوک گروه بندی نمی شوند. اگر سری به سایت پلتفرم R3 Corda بزنید با تعریف جالب و عجیبی مواجه می شوید. سایت R3 Corda از این پلتفرم به عنوان چیزی یاد می کند که هم بلاک چین است و هم غیر بلاک چین (هم بلاک چین و هم غیر بلاک چین).

یکی از مزایای قابل توجه این پلتفرم پردازش فوری تمامی تراکنش ها است که عملکرد آن را در مقایسه با سایر بلاک چین ها بهبود می بخشد. کنسرسیوم R3 مشتاقان و طرفداران بسیاری در حوزه های مالی دارد. زیرا گزینه ای کاربردی برای تراکنش های مالی و قراردادهای هوشمند قوی و قابل اعتماد محسوب می شود. حامیان اصلی این شکل از پلتفرم های بلاک چین، غول های فناوری مانند HSBC، بانک آمریکا، اینتل و مایکروسافت هستند. علاوه بر این، این پلتفرم اخیرا یک پیش‌نمایش فنی به نام پرداخت‌های Corda را معرفی کرده است که فرآیندی را برای ایجاد قابلیت‌های پرداخت توزیع‌شده ارائه می‌دهد.

طبق گفته Manders، R3 Corda یکی از معدود پلتفرم‌های بلاک چین است که شانس خوبی برای کسب رتبه برتر در پردازش تراکنش‌های بیمه دارد.

پلتفرم تزوس

پلتفرم تزوس یکی از قدیمی ترین پلتفرم هایی است که از سال 2014 در زمینه اپلیکیشن های غیرمتمرکز، قراردادهای هوشمند و ابزارهای مالی جدید مانند NFT فعالیت می کند. این شبکه یکی از پلتفرم‌های بلاک چین است که به دارایی‌های دیجیتال گره خورده است و از پروتکل‌های مقیاس‌پذیر و مشتریان نرم‌افزار مدولار پشتیبانی می‌کند.

تیم توسعه پروژه تزوس اخیراً بهبودهایی را برای بهبود عملکرد و افزایش قابلیت قراردادهای هوشمند انجام داده است. همچنین می توان از این بستر به عنوان یکی از ابزارهای موثر برای خودکارسازی فرآیند خرید و فروش NFT و تقویت زنجیره تامین سازمانی نام برد.

پلت فرم منبع باز EOSIO

پلتفرم EOSIO برای اولین بار به عنوان یک پروژه متن باز در سال 2018 منتشر شد. این پلتفرم برای توسعه برنامه های کاربردی غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند بهینه شده است. به گفته طرفداران و کاربران این پلتفرم، این شبکه از مکانیزم اجماع پیچیده مبتنی بر PoS استفاده می کند که عملکرد بهتری نسبت به شبکه های دیگر مانند اتریوم دارد.

از مزیت های برجسته این پلتفرم می توان به تراکنش های سریع و عملکردهای پیشرفته برای راه اندازی هر گونه برنامه و اپلیکیشن اشاره کرد. بیش از 400 اپلیکیشن از جمله اپلیکیشن های مدیریت هویت و اپلیکیشن های بازی روی این پلتفرم توسعه یافته است.

پلتفرم های ترکیبی (بلاک چین هیبریدی)

بلاک چین های ترکیبی یکی از بهترین فرم های پلتفرم بلاک چین محسوب می شوند که بهترین ویژگی های بلاک چین های خصوصی و عمومی را ترکیب می کند. در دنیای ایده آل، یک بلاک چین ترکیبی امکان دسترسی کنترل شده و باز به تمام تراکنش ها و قابلیت ها را فراهم می کند. بلاک چین های ترکیبی قدرتمند و موفق مانند EOS به صورت عمومی در دسترس همه نیستند، اما دارای ویژگی های مهم دیگر بلاک چین ها مانند یکپارچگی، شفافیت و امنیت هستند.

پلتفرم‌های بلاک چین ترکیبی قابل تنظیم هستند و اعضای آن‌ها می‌توانند تصمیم بگیرند که چه کسی در تصمیم‌گیری‌های شبکه شرکت می‌کند یا کدام تراکنش‌ها منتشر می‌شوند. پروژه XDC، یکی از بهترین پلتفرم های بلاک چین ترکیبی است که از بلاک چین های عمومی و خصوصی استفاده می کند. این پلت فرم توسط شرکت سنگاپور XinFin اداره می شود.

سوار بر اسب سریع فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین روز به روز در حال پیشرفت است و اکنون از طریق دستگاه ها و لوازم خانگی وارد زندگی روزمره ما شده است. این پلتفرم ها انواع مختلفی دارند و معمولا در قالب شبکه های خصوصی، عمومی و ترکیبی ظاهر می شوند. در این مقاله وبلاگ والکس، برخی از مهم ترین پلتفرم های بلاک چین را که احتمالاً با برخی از آنها آشنا هستید، بررسی کرده ایم. لطفا نظر خود را در مورد پلتفرم های ذکر شده در این مقاله بنویسید. آیا پلتفرم های بهتری وجود دارد که به آنها اشاره نکرده ایم؟