منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بدترین عملکرد هفتگی بیت کوین در 5 ماه گذشته؛ تحلیلگران در مورد فاجعه FTX چه می گویند؟

بدترین عملکرد هفتگی بیت کوین در 5 ماه گذشته؛ تحلیلگران در مورد فاجعه FTX چه می گویند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بدترین عملکرد هفتگی بیت کوین در 5 ماه گذشته؛ تحلیلگران در مورد فاجعه FTX چه می گویند؟

بیت کوین در هفت روز گذشته ۲۲ درصد از ارزش خود را از دست داده است و علیرغم شرایط آشفته بازار، تحلیلگران همچنان در تلاش هستند تا آینده صنعت دارایی دیجیتال و بلاک چین را که اخیراً توسط سقوط FTX مخدوش شده بود، ارزیابی کنند.

در ادامه این مطلب که بر اساس گزارشی از وبسایت Coin Desk نوشته شده است، نظر تعدادی از کارشناسان و تحلیلگران حوزه ارزهای دیجیتال را در این مورد می خوانیم.

شان فارل، مدیر دارایی های دیجیتال در FundStrat: در شش ماه گذشته شاهد شکل گیری مجموعه ای از اهرم های فشار بودیم که شامل فضای ارز دیجیتال می شود. جریانی که با سقوط لونا شروع شد به بحران مالی Three Arrows Capital (3AC) منجر شد و اکنون با ورشکستگی صرافی FTX به پایان رسید. ما فکر می کنیم منطقی است که انتظار داشته باشیم بازار به پایین ترین سطح سقوط کند زیرا احتمال زیان بیشتر است. [میان سایر شرکت‌ها] وجود دارد؛ اتفاقی که می تواند منجر به فروش اجباری سرمایه گذاران یا حداقل افزایش بدبینی در بازار شود.

جو دی پاسکوال، مدیرعامل بیت بول کپیتال: شرایط بازار طی چند روز گذشته به دلیل فروپاشی امپراتوری Sam Bankman-Fried بی ثبات بوده است و همانطور که انتظار می رفت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ضربه خورده اند، اگرچه بازار سهام عملکرد نسبتاً خوبی داشته است. بیت کوین در حال حاضر نزدیک به 16000 دلار است. اما همچنان احتمال آسیب به سایر شرکت های فعال در حوزه فضا، صندوق های سرمایه گذاری و بورس وجود دارد و نشانه هایی از آن در هفته های آینده نمایان می شود.

مانند گذشته، ما معتقدیم که قیمت‌های زیر 20000 دلار در بازار بیت‌کوین فرصت‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت جذابی هستند، اما تا زمانی که مشکلات فعلی به طور رضایت‌بخش حل نشده و احساسات سرمایه‌گذار عادی شود، محتاط می‌مانیم. علاوه بر این، طی چند روز گذشته، ذخایر بیت کوین و استیبل کوین در صرافی ها نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته است که نشانه ای از کاهش اعتماد به صرافی ها و گسترش ترس در بازار است. اکنون باید به‌عنوان شاخص‌های صعودی به دنبال نشانه‌هایی از بازگشت اعتماد فعالان بازار باشیم.

دیوید دوونگ، مدیر تحقیقات نهادی در Coinbase Exchange: ثبات نسبی بازار ارزهای دیجیتال در ماه های اخیر در عرض چند روز از بین رفت و در حالی که شرایط کلان اقتصادی تا حدودی به نفع دارایی های ریسکی تغییر کرده است، شاهد گسترش نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال بودیم. تاکنون، نهادهایی که به FTX و Alameda متصل هستند، هنوز وارد بازار شده اند و مشخص نیست که FTX چقدر به این شرکت ها بدهکار است. بیت کوین نه تنها می تواند پایین ترین سطح خود در سال 2022 را مجدداً آزمایش کند، بلکه انتظار می رود به 13000 دلار نیز سقوط کند و ما معتقدیم که پشتیبانی قیمت در 13500 دلار وجود دارد.

گزیده ای از خبرنامه تحقیقات Arcane: این یک وضعیت آشفته است. یکی از بزرگترین شرکت های فعال در این صنعت با سرمایه مشتریان خود بازی می کند. اتفاقی که مایه شرمساری کل صنعت ارزهای دیجیتال است و به ما یادآوری می کند که این فضا چقدر بی قانونی است. پیامدهای این رویداد مطمئناً در هفته های آینده گسترده تر خواهد بود.

گزیده ای از خبرنامه گلکسی دیجیتال: همانطور که مشخص است، سپرده گذاران فعلی FTX که سرمایه آنها همچنان در این صرافی گیر کرده است، طلبکاران بدون وثیقه در این بورس محسوب می شوند و روند قانونی طولانی را طی خواهند کرد. در حالی که برخی از شرکت ها به صورت علنی مشخص کرده اند که آیا با FTX ارتباط دارند یا خیر، ارتباط سایر شرکت های فعال در این صنعت با FTX در این مرحله مشخص نشده است.

سرمایه زیادی در خطر است (و شاید از دست رفته)، اما تاثیر ورشکستگی FTX بر بازار به دلیل فعالیت های تبلیغاتی قبلی این گروه و خود سام بنکمن آزاد شده است. بزرگی واکنش ها به فروپاشی مجموعه سمن بانکم فرید را نمی توان دست کم گرفت و انتظار می رود این رویداد متعاقباً بر سیاست ارزهای دیجیتال در ایالات متحده تأثیر بگذارد.

بخشی از هفته نامه موسسه “GSR”: مایه تاسف است که در سال 2022 به جای صحبت از ظرفیت ارزهای دیجیتال، باید از طمع، تقلب و عدم شفافیت در این زمینه صحبت کنیم. همان چیزهایی که اهالی این حوزه مالیه سنتی را به آن متهم کردند و وعده تغییر در این حوزه ها را دادند.

بخشی از خبرنامه بلاک چین Pantera Capital: افرادی که سرمایه خود را در صرافی FTX از دست داده اند، کار سختی خواهند داشت. ترس از سرایت بحران FTX به سایر مجموعه ها باعث می شود سرمایه گذاران سبد سرمایه خود را تعدیل کنند و این منجر به نوسانات بیشتر قیمت ها می شود. دارایی های وابسته به FTX (مانند Solana و پروژه های مبتنی بر آن، Aptos و غیره) احتمالاً بیشترین آسیب را از این موضوع متحمل می شوند.

همچنین باید گفت که مجموعه این رویدادها احتمالاً مانعی برای پذیرش بیشتر ارزهای دیجیتال خواهد بود. چرا که برخی سرمایه گذاران خرد به دلیل از دست دادن سرمایه تصمیم به ترک این فضا می گیرند و کسانی که از قدیمی ترین فعالان این عرصه هستند به دلیل ترس از شرایط در حاشیه می مانند و حرکت جدیدی انجام نمی دهند. در عین حال انتظار داریم از این پس تردید سازمان هایی که در گذشته نسبت به این فضا محتاط بوده اند، بیشتر شود.