منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • بازسازی سه بعدی چیست؟ با فناوری بازسازی سه بعدی آشنا شوید

بازسازی سه بعدی چیست؟ با فناوری بازسازی سه بعدی آشنا شوید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
بازسازی سه بعدی چیست؟ با فناوری بازسازی سه بعدی آشنا شوید

شاید روزی هیچکس فکرش را هم نمی کرد که می توان اشیاء واقعی را در فضای مجازی بازآفرینی کرد. اما امروزه با مفهومی به نام بازسازی سه بعدی مواجه هستیم. روشی که توسط آن یک شی در فضای مجازی و سه بعدی با استفاده از کامپیوتر بازسازی می شود. بازسازی کامپیوتر پیش از این در زمینه های پزشکی و مهندسی کاربردهای زیادی داشته است، اما با پیدایش دنیای متاورس، این مفهوم معانی دیگری به خود گرفت. همانطور که احتمالا می دانید متاورس یک دنیای مجازی و نامحدود است و طبیعتا برای ساختن این جهان به فناوری زیادی نیاز خواهیم داشت. بنابراین بیایید بازسازی سه بعدی، یکی از فناوری های اصلی در زمینه متاورس را بررسی کنیم و ببینیم با آن چه کاری می توان انجام داد.

بازسازی سه بعدی چیست؟

اگر از شما بپرسند که بازسازی سه بعدی چیست و به چه چیزی اشاره دارد، باید به زبان ساده بگوییم بازسازی سه بعدی به معنای فرآیند ثبت شکل اجسام واقعی و نمایش آن در فضای مجازی است. این نوع بازسازی را می توان به روش های مختلفی اجرا کرد، اما رایج ترین روش اسکن یک شی واقعی یا استفاده از اشیاء دو بعدی است. هنگامی که تصویر سه بعدی بازسازی شده ایجاد شد، می توان آن را به روش های مختلف تغییر داد و در مکان های مختلف، از جمله برنامه های کاربردی پزشکی، پروژه های مهندسی، و هدف مقاله ما، دنیای متاورس، استفاده کرد.

تفاوت بین بازسازی سه بعدی در متاورس و دنیای مجازی سنتی

اکنون که می دانید بازسازی سه بعدی چیست، باید تفاوت بین دنیای متاورس و دنیای مجازی سنتی را بدانید. قبل از اختراع دنیای متاورس، بیشتر تعامل ما با دنیای سه بعدی برای بازی و سرگرمی بود. اما اکنون با ترکیب فناوری هایی مانند ردیابی پرتو (ردیابی اشعه بلادرنگ)مقیاس گذاری سریع مرکز داده پردازنده گرافیکیشبیه سازی فیزیک بلادرنگ، هوش مصنوعی و …، ما موفق شده ایم دنیای مجازی بسازیم که نه تنها برای بازی و سرگرمی، بلکه برای کار، صنعت و افزایش همکاری بین افراد استفاده می شود.

بازسازی سه بعدی فراتر از بازی

در واقع، مهم ترین تفاوت متاورس با دنیای مجازی سنتی، ملموس بودن آن از طریق بازسازی است. سه بعدی F. این ویژگی همچنین به کاربران اجازه می دهد تا امکاناتی بیش از واقعی را در دنیای مجازی تجربه کنند.

نقش بازسازی سه بعدی در دنیای متاورس

برای ساختن دنیای منحصربه‌فرد متاورس، بسیاری از فناوری‌ها گرد هم آمده‌اند تا تعامل چندوجهی بین انسان‌ها، عناصر دیجیتال و فضای مجازی را فراهم کنند. متاورس در واقع سعی دارد با ترکیب فناوری هایی مانند فناوری واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، اینترنت اشیا (IoT)، ارزهای دیجیتال، بلاک چین و مهمتر از همه، بازسازی سه بعدی، تجربه ای همهجانبه را برای مردم سراسر جهان فراهم کند.

همانطور که می دانید متاورس به صورت یک نسخه مجازی و بدون محدودیت های دنیای واقعی ارائه می شود و کاربران نیز باید همین حس و درک را در زمان حضور در این دنیا داشته باشند. برای ساخت و شبیه سازی این دنیای مجازی، فضای مجازی باید از ابتدا بازسازی شود و فناوری هایی مانند بازسازی سه بعدی این امر را تا حد زیادی ساده می کند. به کمک این فناوری می توانیم مدل های سه بعدی واقعی و دقیق با تمام جزئیات بسازیم و سپس نمونه ایجاد شده را با استفاده از تصاویر HD و کپی مجازی به متاورس منتقل کنیم.

چرا فناوری بازسازی سه بعدی در متاورس مهم است؟

گفتیم که در متاورس تمام ابزارهایی که می توانند واقعیت بیشتری به تجربه کاربری بدهند مهم هستند. به عنوان مثال، با استفاده از ابزاری مانند فناوری بازسازی سه بعدی، کاربران می توانند در حین خرید با استفاده از فناوری های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، به صورت مجازی لباس ها را امتحان کنند یا از مراکز مختلف بازدید کنند. این ابزار همچنین به افراد اجازه می دهد تا به راحتی عملیات پیشرفته ای مانند نقشه برداری رباتیک، مهندسی معکوس و حتی بازسازی لحظات به یاد ماندنی را انجام دهند.

واقعیت این است که امروزه تقریباً تمام صنایع به فناوری سه بعدی و بازسازی اشیا با استفاده از آن نیاز دارند. برای ساخت همه چیز اعم از دوچرخه، پل، ماشین و … ابتدا آنها را با ابزارهای مختلف CAD طراحی می کنیم و سپس نمونه واقعی را می سازیم. به عبارت دیگر شبیه سازی فیزیکی دقیق و سریع در دنیای مجازی کلید طراحی بهترین و کارآمدترین محصولات است. ما می توانیم به سرعت بسیاری از نمونه های طراحی را در دنیای مجازی با هزینه ای بسیار کمتر از هزینه ساخت آنها در دنیای واقعی آزمایش کنیم.

اهمیت بازسازی سه بعدی

پیش از این، استفاده ما از فناوری سه بعدی در این مرحله به پایان رسید. در حالی که متاورس اکنون مسیر فناوری سه بعدی را هموارتر کرده و با ترکیب دنیای دیجیتال و واقعی، بستری را برای تکمیل یکدیگر ایجاد کرده است. Metaverse با استفاده از حسگرها و دستگاه‌های IoT داده‌های دنیای واقعی را جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را از طریق بازسازی‌های سه بعدی به یک مدل دیجیتال تبدیل می‌کند و بستری را برای کاربردهای متنوع و همه‌کاره خود فراهم می‌کند.

ترکیب دنیای واقعی و مجازی قدرت فوق العاده ای به ما می دهد. امروزه بازی های دیجیتال این قابلیت را دارند که نه تنها بر روی صفحه نمایش کامپیوتر و موبایل، بلکه در دنیای واقعی نیز منعکس شوند تا بازیکن تجربه ای نزدیک به واقعیت داشته باشد. با کمک بازسازی های سه بعدی در متاورس، می توانیم پیش بینی های دنیای آینده را نیز ببینیم و ایده های مختلف را آزمایش و بهینه سازی کنیم.

علاوه بر آنچه گفتیم، بیشتر چیزهایی که طراحان و سازندگان با بازسازی سه بعدی ایجاد می کنند، متناسب با اندازه آنها در دنیای واقعی است، در حالی که در دنیای متاورس دیگر چنین محدودیتی وجود ندارد! امروزه دیگر طراحان و سازندگان می توانند با استفاده از فناوری هوش مصنوعی بدون محدودیت دنیای فیزیکی، خودروها، ساختمان ها، لباس ها و کفش ها را در دنیای متاورس بسازند، آنها را به نمایش بگذارند و حتی از آنها کسب درآمد کنند.

بازسازی سه بعدی در واقع منجر به اقتصادی قدرتمندتر از اقتصاد دنیای فیزیکی شد. به عقیده بسیاری، بازسازی سه بعدی آنقدر مهم است که تا سال 2027 ارزش آن در بازار جهانی به بیش از 1300 میلیون دلار خواهد رسید. در واقع، بازسازی سه بعدی در حال حاضر در بین غول های فناوری و تجارت الکترونیک رتبه اول را به خود اختصاص داده است، زیرا نه تنها زمینه را برای حضور آینده در دنیای مجازی فراهم می کند، بلکه مزایای تجاری زیادی را در تبلیغات و تجارت اجتماعی به همراه دارد.

کاربردهای بازسازی سه بعدی در متاورس

بازسازی سه بعدی کاربردهای مختلفی در متاورس دارد که عبارتند از:

برنامه های بازسازی سه بعدی

ساخت فضای بازی

یکی از کاربردهای اصلی بازسازی سه بعدی در متاورس، ایجاد فضای بازی است. بیشتر بازی‌های متاورس به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بازیکنان می‌توانند با بازی کردن و انجام وظایف، درآمد کسب کنند. این بازی ها همچنین دارای ویژگی هایی مانند پخش زنده، تبادل هستند NFTآنها تجارت کریپتو و بسیاری ویژگی های دیگر را تنها در یک پلت فرم ارائه می دهند. بنابراین، بازی باید دارای طراحی قوی و سه بعدی باشد تا بازیکنان بتوانند تجربه واقعی از این تعاملات را به دست آورند.

پلتفرم های اجتماعی

یکی دیگر از اهداف متاورس، متحد کردن مردم در سراسر جهان است. با امکان سه بعدی می توان فضاهای اجتماعی را در دنیای متاورس طراحی کرد تا افراد بتوانند با یکدیگر تعامل داشته باشند، اطلاعات مختلف را جستجو کنند، فایل های خود را به اشتراک بگذارند و جلسات و جلساتی را در این فضا برگزار کنند.

فروشگاه های NFT

در فضای متاورس، فروشگاه ها و نمایشگاه های NFT (دارایی دیجیتال) وجود دارد که از طریق بازسازی سه بعدی ایجاد شده اند. کاربران با ورود به این فروشگاه ها می توانند از NFT های مختلف مانند MANA، Axie infinity و غیره بازدید، خرید و معامله کنند.

اتاق های کنفرانس

Metaverse همچنین از توانایی میزبانی جلسات و کنفرانس های ترکیبی برای مردم در سراسر جهان پشتیبانی می کند. علاوه بر امکانات کنفرانس معمولی مانند تهیه بلیط و ثبت نام، کاربران در اتاق های کنفرانس متاورس نیز می توانند به تبادل نظر و تعامل با یکدیگر بپردازند. بنابراین می توان همایش هایی را در این فضا بدون محدودیت زمانی، مکانی و تعداد نفرات برگزار کرد.

اتاق کنفرانس در متاورس

کسب و کارهای دیجیتال

در سال های اخیر دارایی های دیجیتال و خرید و فروش آن ها طرفداران زیادی پیدا کرده است. این دارایی‌ها اغلب با استفاده از بازسازی دیجیتال طراحی می‌شوند و خریداران همچنین می‌توانند با استفاده از دارایی‌های دیجیتال به تجارت دیجیتال در متاورس بپردازند.

مشاور املاک

شما می توانید املاک خود را با کمک تکنولوژی بهبود بخشید VR و AR خود را به دنیای متاورس منتقل کنید. با فناوری بازسازی سه بعدی، طراحان می توانند خانه ها و برج های مدرن بسازند و شهرهای هوشمند بسازند. کاربران دنیای متاورس نیز می توانند از طریق معاملات این املاک به درآمد واقعی بپردازند.

آیا متاورژن فقط سه بعدی است؟

مشکلی که امروزه عملکرد سه بعدی با آن مواجه است، محدودیت آن به عینک و هدست واقعیت مجازی است. در واقع، بسیاری از مردم فکر می کنند که از آنجایی که اکثر دستگاه هایی که ما معمولا استفاده می کنیم دو بعدی هستند، تنها کسانی که عینک های سه بعدی یا VR دارند می توانند از دنیای متاورس استفاده کنند. در عین حال، شرکت متا در دفاع از این محدودیت مدعی است که متاورس چیزی فراتر از عینک واقعیت مجازی است و افراد می توانند حتی با گوشی های هوشمند معمولی نیز از آن استفاده کنند.

در واقع، همانطور که فعالیت های متا نشان می دهد، آنها قصد دارند به زودی متاورس را در دسترس همه مردم قرار دهند. اما چیزی که در حال حاضر می دانیم این است که Metaverse، سه بعدی یا غیر آن، نمی تواند بدون استفاده از بازسازی سه بعدی ادامه یابد. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.