منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • اهرم چیست؟ چگونه از آن در معاملات استفاده کنیم؟

اهرم چیست؟ چگونه از آن در معاملات استفاده کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اهرم چیست؟ چگونه از آن در معاملات استفاده کنیم؟

اهرم چیست؟ چگونه از آن در معاملات استفاده کنیم؟

معاملات اهرمی می تواند گیج کننده باشد، به خصوص برای مبتدیان. اما قبل از کار با لگد یا میله، بسیار مهم است که بدانیم چیست و چگونه کار می کند. این مقاله بر تجارت اهرمی در بازارهای کریپتو تمرکز خواهد کرد، اما بسیاری از اطلاعات این مقاله برای بازارهای سنتی مانند فارکس نیز معتبر است.

اهرم در معاملات کریپتو چیست؟

اهرم به استفاده از سرمایه قرض گرفته شده برای تجارت ارزهای دیجیتال یا سایر دارایی های مالی اشاره دارد. این ابزار قدرت خرید یا فروش شما را افزایش می دهد تا بتوانید با سرمایه ای بیشتر از آنچه در حال حاضر در سبد خود دارید معامله کنید. بسته به صرافی ارز دیجیتالی که در آن معامله می کنید، می توانید تا 100 برابر موجودی حساب خود وام بگیرید.

مقدار اهرم به عنوان یک نسبت توصیف می شود، برای مثال 1:5 (5x)، 1:10 (10x) یا 1:20 (20x). این نشان می دهد که سرمایه اولیه شما چندین برابر شده است. به عنوان مثال، تصور کنید 100 دلار در حساب معاملاتی خود دارید، اما می خواهید موقعیتی به ارزش 1000 دلار در بیت کوین (BTC) باز کنید. با اهرم 10 برابری، 100 دلار شما همان قدرت خرید 1000 دلار را خواهد داشت.

می‌توانید از اهرم‌ها برای معامله انواع مشتقات ارزهای دیجیتال استفاده کنید. انواع رایج معاملات اهرمی شامل معاملات حاشیه، قراردادهای آتی و توکن های اهرمی است.

معاملات اهرمی چگونه کار می کند؟

قبل از اینکه بتوانید برای معاملات خود وجه قرض بگیرید و معاملات اهرمی خود را شروع کنید، باید وجوه را به حساب معاملاتی خود در بورس هدف واریز کنید. سرمایه اولیه ای که ارائه می کنید همان چیزی است که ما به آن وثیقه می گوییم. وثیقه مورد نیاز به اهرمی که استفاده می کنید و ارزش کل موقعیتی که می خواهید باز کنید (با نام مستعار حاشیه) بستگی دارد.

فرض کنید می خواهید 1000 دلار در اتریوم (ETH) با اهرم 10 برابری سرمایه گذاری کنید. مارجین مورد نیاز 1/10 از 1000 دلار خواهد بود، به این معنی که باید 100 دلار به عنوان وثیقه برای وجوه قرض گرفته شده در حساب خود داشته باشید. اگر از اهرم 20 برابری استفاده کنید، وثیقه مورد نیاز شما حتی کمتر خواهد بود (1/20 دلار از 1000 دلار = 50 دلار). اما به خاطر داشته باشید که هر چه اهرم بالاتر باشد، خطر انحلال وثیقه شما بیشتر است.

به غیر از سپرده اولیه مارجین، شما باید یک آستانه حاشیه برای معاملات خود نیز حفظ کنید. هنگامی که بازار برخلاف موقعیت شما حرکت می کند و حاشیه به زیر آستانه نگه داری می رسد، برای جلوگیری از انحلال باید وجوه بیشتری را در حساب خود قرار دهید. این آستانه به عنوان حاشیه نگهداری نیز شناخته می شود.

اهرم را می توان برای هر دو موقعیت خرید (طولان) و خرید (کوتاه) اعمال کرد. باز کردن یک موقعیت خرید به این معنی است که انتظار دارید قیمت یک دارایی افزایش یابد. برعکس، باز کردن یک موقعیت فروش به این معنی است که معتقدید قیمت دارایی کاهش خواهد یافت. اگر چه این ممکن است مانند معاملات نقطه ای معمولی به نظر برسد، استفاده از اهرم به شما امکان می دهد فقط بر اساس وثیقه خود، نه سرمایه خود، دارایی ها را بخرید یا بفروشید. بنابراین، حتی اگر دارایی‌های زیادی ندارید، اگر فکر می‌کنید بازار رو به نزول است، می‌توانید پول قرض کنید و یک موقعیت کوتاه (فروش) باز کنید.

نمونه ای از موقعیت خرید اهرمی

تصور کنید که می خواهید یک موقعیت خرید به ارزش 10000 دلار در بیت کوین با اهرم 10 برابری باز کنید. این بدان معناست که شما از 1000 دلار به عنوان وثیقه استفاده خواهید کرد. اگر قیمت بیت کوین 20 درصد افزایش یابد، سود خالص 2000 دلاری (منهای کارمزد) به دست خواهید آورد که بسیار بیشتر از 200 دلاری است که اگر سرمایه 1000 دلاری خود را بدون استفاده از اهرم معامله می کردید، به دست می آورید.

با این حال، اگر قیمت بیت کوین 20 درصد کاهش یابد، موقعیت شما 2000 دلار کاهش می یابد. از آنجایی که سرمایه اولیه (وثیقه) شما فقط 1000 دلار است، افت 20 درصدی موقعیت خرید شما را نقد می کند (موجودی شما به صفر می رسد). در واقع، حتی اگر بازار فقط 10 درصد سقوط کند، موقعیت شما منحل خواهد شد. قیمت دقیق انحلال بستگی به صرافی مورد استفاده شما دارد.

برای جلوگیری از انحلال، باید وجوه بیشتری را به پرتفوی خود اضافه کنید تا وثیقه خود را افزایش دهید. در بیشتر موارد، صرافی قبل از انحلال، پیامی برای شما ارسال می کند (مثلاً ایمیلی که به شما می گوید پول بیشتری اضافه کنید).

نمونه ای از موقعیت فروش اهرمی

حالا تصور کنید که می‌خواهید با اهرم 10 برابری، یک موقعیت کوتاه 10000 دلاری در بیت‌کوین باز کنید. در این صورت شما بیت کوین را از شخص دیگری قرض می گیرید و آن را به قیمت فعلی بازار می فروشید. وثیقه شما 1000 دلار است، اما از آنجایی که با 10 برابر اهرم معامله می کنید، می توانید بیت کوین به ارزش 10000 دلار بفروشید.

با فرض اینکه قیمت فعلی بیت کوین 40000 دلار است، 0.25 بیت کوین قرض کرده و آن را فروختید. اگر قیمت بیت کوین 20 درصد کاهش یابد (به 32000 دلار)، می توانید 0.25 بیت کوین را تنها با 8000 دلار نقد کنید. این به شما سود خالص 2000 دلاری (منهای کارمزد) می دهد.

با این حال، اگر قیمت بیت کوین با 20 درصد افزایش به 48000 دلار برسد، برای بازخرید 0.25 بیت کوین به 2000 دلار اضافی نیاز خواهید داشت. موقعیت شما منحل شده است زیرا موجودی حساب شما فقط 1000 دلار است. مجدداً، برای جلوگیری از انحلال، باید وجوه بیشتری را به پرتفوی خود اضافه کنید تا وثیقه خود را قبل از رسیدن به قیمت انحلال افزایش دهید.

پالیگان را خریداری کنید و قیمت فعلی ارزهای دیجیتال ارزینجا را بررسی کنید

چرا از اهرم برای معاملات کریپتو استفاده کنیم؟

همانطور که گفته شد، معامله گران از اهرم برای افزایش اندازه موقعیت و سود بالقوه خود استفاده می کنند. اما همانطور که مثال های بالا نشان می دهد، معاملات اهرمی نیز می تواند منجر به زیان های بزرگ شود.

دلیل دیگری که معامله گران از اهرم استفاده می کنند، افزایش نقدینگی سرمایه خود است. به عنوان مثال، به جای نگه داشتن یک موقعیت اهرمی 2 برابری در بورس، می توانند از اهرم 4 برابری برای حفظ همان اندازه موقعیت با وثیقه کمتر استفاده کنند. این به آنها اجازه می دهد تا از قسمت دیگر پول خود در جای دیگری استفاده کنند (مثلاً تجارت سایر دارایی ها، سهام، تامین نقدینگی برای مبادلات غیرمتمرکز (DEX)، سرمایه گذاری در NFT ها و غیره).

از کجا شروع کنیم؟

برای باز کردن معاملات اهرمی در مبادلات خارجی مانند Binance و Kocoin باید یک حساب آتی ایجاد کنید. پس از ایجاد یک حساب آتی، باید ارز دیجیتال خود را که در اصل باید تتر باشد، به این صرافی ها منتقل کنید و شروع به خرید و فروش تراکنش کنید. از آنجایی که اکثر دارایی های ایرانیان به ریال است، باید تتر را با ریال از طریق صرافی ارز دیجیتال مانند ارزنجا خریداری کنید.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید. همچنین می توانید برای تبدیل ارزهای دیجیتال به سایت صرافی ارزنج مراجعه کنید.

5.5 – (1 امتیاز)