منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • الگوریتم اثبات تاریخ چیست؟ مقدمه ای بر الگوریتم اجماع اثبات تاریخ

الگوریتم اثبات تاریخ چیست؟ مقدمه ای بر الگوریتم اجماع اثبات تاریخ

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
الگوریتم اثبات تاریخ چیست؟ مقدمه ای بر الگوریتم اجماع اثبات تاریخ

الگوریتم اجماع اثبات تاریخ برای بلاک چین Solana طراحی شده است. این الگوریتم، مانند سایر الگوریتم‌های اثبات سهام یا اجماع کار، برای استخراج دارایی‌ها و حفظ امنیت شبکه بلاک چین استفاده می‌شود. در واقع، ارزهای موجود در بازار ارزهای دیجیتال از الگوریتم اجماع برای حفظ امنیت شبکه خود استفاده می کنند. الگوریتم PoH یکی از جدیدترین الگوریتم هایی است که در سال 2017 شروع به کار کرد.این الگوریتم رویدادها را در یک بازه زمانی مشخص شناسایی می کند. اگر می خواهید بدانید الگوریتم اثبات تاریخ چیست و نکات کلیدی و مهم در مورد آن را بدانید، با ما همراه باشید.

مقدمه ای بر الگوریتم اجماع اثبات تاریخ

الگوریتم اجماع اثبات تاریخ توسط آناتولی یاکوونکو طراحی شده است. این مکانیسم مبتنی بر شبکه بلاک چین سولانا است. الگوریتم PoH کمک زیادی به موفقیت شبکه بلاک چین Suvalana کرده است تا جایی که ارزش این شبکه را 11 هزار درصد افزایش داده است. تأییدکنندگان شبکه Solana می توانند با استفاده از این الگوریتم رویدادهای اخیر را درک کنند.

یکی از عملکردهای PoH حل بسیاری از چالش ها و محدودیت های Timestamp بود که به لطف این الگوریتم دیگر وجود ندارند. ترتیب زمانی بلوک ها توسط مهر زمانی تعیین می شود.

الگوریتم اثبات تاریخ به گونه ای طراحی شده است که جایگزین مناسبی برای الگوریتم اجماع کاری باشد. این الگوریتم یکی از مخالفان سرسخت Proof of Stake در اتریوم 2.0 است.

تاریخچه الگوریتم اجماع اثبات تاریخ

مهمترین هدف آناتولی یاکوونکو از معرفی الگوریتم PoH افزایش امنیت بود. اگرچه مشکلات و محدودیت های زیادی برای او و تیم توسعه سولانا در این زمینه وجود داشت، اما او توانست بر آنها غلبه کند و این الگوریتم را ایجاد کند. زمانی که Yaquonco قصد راه اندازی شبکه بلاک چین Solana را داشت، در ابتدا تصمیم گرفت این شبکه را Loom بنامد، اما به مرور زمان نام Solana برای آن انتخاب شد. پس از معرفی الگوریتم اجماع اثبات تاریخ، لوم گذشته و سولانای امروزی روز به روز موفق تر می شوند.

روش کار الگوریتم اثبات اجماع تاریخ

رویدادهای زیادی در شبکه بلاک چین سولانا در زمان های مختلف رخ می دهد. کار الگوریتم اثبات تاریخ این است که این رویدادها را بر اساس زمان مرتب کند. این مکانیسم دارای معیار زمانی خاصی برای ترتیب دادن به رویدادها است. در الگوریتم PoH، هر تراکنش در زمان خاص خود طبقه بندی می شود. به عنوان مثال، اگر چندین معامله انجام شود، اولین معامله در موقعیت یک، معامله دوم در موقعیت دو و معامله سوم در موقعیت سه قرار می گیرد و این ترتیب ادامه می یابد.

الگوریتم PoH

از طریق مکانیسم اثبات تاریخ، گره ها مجبور نیستند به طور مداوم همه رویدادها را تأیید کنند. شبکه هایی که بر اساس این الگوریتم کار می کنند توسط تابع SHA256 هش می شوند. این تابع خروجی هش را غیرقابل تشخیص می کند. در الگوریتم‌های پیش از اثبات تاریخ، گره‌ها از طریق مهر زمانی به اجماع رسیدند، اما در این الگوریتم، اتفاق نظر وجود ندارد و هر تراکنش توسط اعتبارسنجی‌ها به بلوک‌های بلاک چین اضافه می‌شود. این باعث می شود که الگوریتم PoH سرعت بلاک چین را افزایش دهد.

الگوریتم اثبات مفهوم تاریخ تراکنش و ساعت داخلی را به عنوان ورودی می گیرد که بر اساس آن تراکنش ها را ثبت می کند. بنابراین به این صورت می شود:

PoH(A, timestamp 0) -> hash: نسخه رمزگذاری شده A در زمان 0

نسخه رمزگذاری شده A در کمترین زمان

PoH(B، زمان 1) -> هش: نسخه رمزگذاری شده B در مهر زمانی 1

نسخه رمزگذاری شده B در زمان یک

PoH (C, timestamp 2) -> hash: نسخه رمزگذاری شده C در زمان 2

نسخه کد شده C در زمان دو

ویژگی های الگوریتم اجماع اثبات تاریخ

الگوریتم اثبات تاریخ یکی از بهترین الگوریتم‌ها در شبکه‌های بلاک چین است، اما همچنان نمی‌توان کاستی‌ها و مشکلات آن را نادیده گرفت. الگوریتم اثبات سهام که از مخالفان سرسخت PoH است، می‌تواند بر آن غلبه کند و علی‌رغم این مشکلات مزیت‌هایی نسبت به آن کسب کند. در زیر به برخی از مهم ترین ویژگی های این الگوریتم می پردازیم:

آینده الگوریتم PoH

فرصت های زیادی برای بهبود الگوریتم اثبات تاریخ وجود دارد. اگرچه تراکنش های زیادی در هر ثانیه توسط این الگوریتم انجام می شود، اما این نقطه قوت در آینده به نقطه ضعف تبدیل خواهد شد. اگر حجم رویدادها در شبکه بلاک چین سولانا را حدود 250 کیلوبایت فرض کنیم، اگرچه این مقدار زیاد نیست، اما پس از انجام 65 هزار رویداد در هر ثانیه، با حجم زیادی از داده ها مواجه خواهیم شد.

از آنجایی که این الگوریتم منجر به رشد بزرگ شبکه Solana شده است، می‌توان امیدوار بود که آینده آن خوب باشد زیرا بسیاری از سرمایه‌گذاران مطمئن هستند که الگوریتم PoH همچنان موفق خواهد بود.

اثبات داستان چالش هایی دارد. به عنوان مثال، این روش هرگز در مقیاس بزرگ آزمایش نشده است. بنابراین ما نمی دانیم که آیا واقعاً بی عیب و نقص کار می کند یا خیر. علاوه بر این، آسیب پذیری ها و حملات مختلفی در گذشته در سولانا کشف شده است که برخی از آنها تا حدی به دلیل سابقه اثبات شده ایجاد شده اند. در نتیجه، ما هنوز مطمئن نیستیم که آیا اثبات تاریخ یک مکانیسم اجماع امن است یا خیر.

الگوریتم اثبات تاریخ

الگوریتم اثبات داستان سولانا برگ برنده است

در این مقاله از والکس، هر آنچه را که باید در مورد این مکانیسم بدانید، مورد بحث قرار داده ایم. بز سولانا را می توان الگوریتم اثبات تاریخ اجماع در نظر گرفت. این الگوریتم پیشرفت های زیادی را برای سولانا به ارمغان آورد. به عنوان مثال، در کنار سرعت، امنیت و رویکرد غیرمتمرکز را برای آن به ارمغان آورد. سولانا در حال حاضر از کمتر از 1200 اعتبار سنجی برای اعتبارسنجی تراکنش ها در شبکه خود استفاده می کند.

سولانا گاهی اوقات قاتل اتریوم نامیده می شود، اما در مقایسه dApp های کمتری در شبکه وجود دارد. حدود 350 dApp بر روی Solana ساخته شده است، اما بیش از 3000 dApp بر روی اتریوم ساخته شده است.