منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • استیبل کوین چیست؟ بهترین جایگزین برای دلار

استیبل کوین چیست؟ بهترین جایگزین برای دلار

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
استیبل کوین چیست؟ بهترین جایگزین برای دلار

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین نوعی ارز دیجیتال است که برای حفظ ثبات قیمت در بازار طراحی شده است. اخیراً محبوبیت این نوع ارز دیجیتال افزایش یافته است و در حال حاضر چندین پروژه استیبل کوین داریم. اگرچه مکانیسم ها از یک سکه به سکه دیگر متفاوت است، اما قرار است استیبل کوین ها تا حدودی در برابر نوسانات بازار مقاوم باشند، بنابراین نباید تغییرات قیمت قابل توجهی را تجربه کنند.

بسیاری از استیبل کوین ها ارزش خود را با گره زدن قیمت خود به دارایی دیگر ثابت می کنند. در حالی که بیشتر آنها با دلار آمریکا مرتبط هستند، استیبل کوین‌هایی وجود دارند که با قیمت سایر ارزهای دیجیتال یا حتی کالاهایی مانند نقره یا طلا مرتبط هستند. با پیوند دادن به دارایی‌های دنیای واقعی، این سکه‌ها از نوسانات شدید قیمتی که در بازارهای ارزهای دیجیتال بسیار رایج است، جلوگیری می‌کنند.

چرا استیبل کوین ها اینقدر مهم هستند؟

اگرچه بیت کوین همچنان محبوب ترین ارز دیجیتال است، اما دائماً با نوسانات قیمت زیادی روبرو است. به عنوان مثال، قیمت بیت کوین از 5000 دلار در مارس 2020 به بیش از 63000 دلار در آوریل 2021 رسید و در چند ماه گذشته تقریباً 50 درصد کاهش یافته است.

همه این نوسانات می تواند برای معامله گران عالی باشد، اما برای سرمایه گذاران و معامله گران ارزهای دیجیتال درازمدت، خطری است که نمی توان نادیده گرفت. هدف استیبل کوین ها دور ماندن از نوسانات دیوانه کننده ارزهای دیجیتال و معرفی آنها در زمان مناسب است. به عنوان مثال، زمانی که سرمایه گذاران پیش بینی می کنند که یک ارز دیجیتال احتمال سقوط بالایی دارد، آن ارز را به یک استیبل کوین تبدیل می کنند و پس از بهبود شرایط و افزایش قیمت، استیبل کوین خود را دوباره به سایر ارزهای دیجیتال تبدیل می کنند.

انواع استیبل کوین ها

برخی استدلال می کنند که به دلیل در دسترس بودن و پذیرش گسترده دلار آمریکا، استیبل کوین ها راه حل مشکل مورد بحث هستند. از سوی دیگر، بسیاری از حامیان ارزهای دیجیتال معتقدند که آینده متعلق به دنیای دیجیتالی است که توسط بانک های مرکزی کنترل نمی شود. بر اساس مکانیسمی که برای تثبیت ارزش استیبل کوین ها استفاده می شود، سه نوع استیبل کوین وجود دارد.

استیبل کوین های فیات

استیبل کوین های دارای پشتوانه فیات از ارزهای فیات مانند دلار آمریکا به عنوان وثیقه استفاده می کنند که ارزش استیبل کوین را نگه می دارد. سایر اشکال وثیقه می تواند شامل فلزات گرانبها مانند طلا یا نقره و همچنین کالاهایی مانند نفت خام باشد، اما اکثر استیبل کوین های دارای پشتوانه فیات دارای ذخایر دلاری آمریکا هستند.

این ذخایر توسط متولیان مستقل نگهداری می شوند و به طور منظم حسابرسی می شوند. تتر (USDT) و USDC، استیبل کوین های محبوبی هستند که توسط ذخایر دلار آمریکا پشتیبانی می شوند و برابر با دلار عمل می کنند.

سکه های پایدار با پشتوانه ارز دیجیتال

استیبل کوین های دارای پشتوانه ارزهای دیجیتال توسط سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می شوند. از آنجایی که ارز دیجیتال ذخیره شده نیز می تواند مستعد نوسانات بالا باشد، چنین استیبل کوین هایی بیش از حد وثیقه می شوند، به عنوان مثال. ارزش ارز دیجیتال نگهداری شده در ذخایر بیشتر از ارزش استیبل کوین های صادر شده است.

یک ارز دیجیتال به ارزش 2 میلیون دلار می تواند به عنوان ذخیره برای صدور یک استیبل کوین با پشتوانه ارز دیجیتال به قیمت 1 میلیون دلار استفاده شود که ثبات استیبل کوین را تا زمانی که ارز دیجیتال 50 درصد کاهش یابد تضمین می کند. به عنوان مثال، استیبل کوین دای (DAI) به دلار آمریکا متصل است، اما توسط اتریوم (ETH) و سایر ارزهای رمزپایه به ارزش 150 درصد از استیبل کوین دای در گردش پشتیبانی می شود.

سکه های پایدار الگوریتمی

استیبل کوین های الگوریتمی از الگوریتم ها و قراردادهای هوشمند برای مدیریت عرضه توکن های صادر شده استفاده می کنند. اگر قیمت کمتر از ارز فیات باشد که از طریق روش‌هایی مانند سوزاندن یا بازخرید ردیابی می‌کند، سیستم عرضه توکن‌ها را کاهش می‌دهد. اگر قیمت از ارزش ارز فیات بیشتر شود، توکن های جدیدی برای کاهش ارزش استیبل کوین در گردش صادر می شود.

من گره می زنم

تتر (USDT) یکی از قدیمی ترین استیبل کوین ها است که در سال 2014 راه اندازی شد و محبوب ترین استیبل کوین تا به امروز است. تتر یکی از با ارزش ترین ارزهای دیجیتال به طور کلی از نظر ارزش بازار است.

کاربرد اصلی تتر انتقال سریع پول بین صرافی ها برای استفاده از فرصت های آربیتراژ زمانی است که قیمت ارزهای دیجیتال در دو صرافی متفاوت است. معامله گران می توانند از این تفاوت سود ببرند. اما کاربردهای دیگری هم پیدا کرده است: واردکنندگان چینی مستقر در روسیه نیز از تتر برای ارسال میلیون‌ها دلار ارزش به آن سوی مرزها استفاده کرده‌اند و محدودیت‌های سرمایه‌ای سخت‌گیرانه چین را دور می‌زنند.

Tether Ltd. که USDT را صادر می کند، درگیر یک نبرد حقوقی 22 ماهه با دادستان کل نیویورک بر سر ادعاهایی است که ارزش ذخایر این شرکت از تترهایی که صادر می کند کمتر است. این پرونده در نهایت در 23 فوریه 2021 حل و فصل شد و تتر مجبور شد 18.5 میلیون دلار بپردازد و گزارش های سه ماهه ای ارائه دهد که ذخایر استیبل کوین تتر را برای دو سال آینده نشان می دهد. برای خرید تتر می‌توانید از صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر مانند ارزینجا استفاده کنید.

سکه پایدار BUSD

بایننس که اغلب به عنوان یکی از استیبل کوین های پیشرو در نظر گرفته می شود، از طریق مشارکت بایننس و پکسوس صادر می شود. صرافی بایننس در سال 2017 راه اندازی شد و توانست در سال 2021 به ارزش بازار 90 میلیارد دلاری دست یابد. بایننس به عنوان بزرگترین صرافی ارز دیجیتال، خدمات مختلف دیگری از جمله خدمات سهام، خدمات کیف پول، خدمات NFT و غیره را ارائه می دهد. خرید BUSD در اکثر صرافی های معتبر امکان پذیر است.

دادن

دای که بر روی پروتکل MakerDAO اجرا می شود، یک استیبل کوین در بلاک چین اتریوم است. دای که در سال 2015 ایجاد شد، به دلار آمریکا متصل است و توسط اتریوم پشتیبانی می شود. برخلاف سایر استیبل کوین ها، Makedao قصد دارد دای را غیرمتمرکز کند، به این معنی که هیچ مرجع مرکزی برای کنترل سیستم وجود ندارد. در عوض، قراردادهای هوشمند اتریوم این وظیفه را انجام خواهند داد.

با این حال، هنوز مشکلاتی در مورد این مدل خلاقانه وجود دارد. به عنوان مثال، اگر قراردادهای هوشمند مبتنی بر Mechdao دقیقاً همانطور که در نظر گرفته شده است کار نکنند، ممکن است زیان های جبران ناپذیری رخ دهد.

شما می توانید تمامی استیبل کوین های محبوب موجود در بازار (Teter، BUSD، Dai و …) را با کمترین کارمزد و در کمترین زمان ممکن در صرافی ارز دیجیتال ارزینجا خریداری، بفروشید و تبدیل کنید.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.