منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • استیبل کوین الگوریتمی چیست؟ | وبلاگ والکس

استیبل کوین الگوریتمی چیست؟ | وبلاگ والکس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
استیبل کوین الگوریتمی چیست؟ | وبلاگ والکس

بازار متلاطم ارزهای دیجیتال هر روز با نوسانات مداوم در قیمت ارزهای دیجیتال مواجه است. برخی از ارزهای دیجیتال گاهی تا دو رقمی در یک روز اختلاف قیمت دارند. در همین حال، بسیاری از مصرف کنندگان علاقه مند هستند که از این تلاطم ها در امان باشند. اما همچنان در بازار ارزهای دیجیتال حضور داشته باشید. خوشبختانه برای این کاربران، نوعی ارز دیجیتال به نام استیبل کوین الگوریتمی ایجاد شده است که به عنوان پناهگاهی در برابر نوسانات شدید قیمت عمل می کند. در واقع، یک استیبل کوین، ارزش یک دارایی را به یک نهاد خارجی، مانند ارزهای فیات یا الگوریتم‌ها، مرتبط می‌کند. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ابتکار جالب در دنیای ارزهای دیجیتال هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

استیبل کوین چیست؟

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، استیبل کوین نوعی ارز دیجیتال است که به ارز فیات یا دارایی دیگری مانند طلا متصل می شود تا گرفتار نوسانات قیمت نشود. در واقع، وابستگی این ارز دیجیتال به ارز فیات، استیبل کوین را در برابر نوسانات مصون می کند و قیمت ثابتی دارد. در این شرایط به نظر می رسد که استیبل کوین ها هرگز در قیمت نوسان ندارند، اما بهتر است بدانید که این ارزهای رمزپایه نیز فاکتورهای موثر تغییر قیمت خود را دارند که باید به خوبی آن ها را بشناسید.

استیبل کوین ها به طور کلی به دو دسته متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می شوند. در زیر به مهم ترین نوع استیبل کوین های غیرمتمرکز یعنی. استیبل کوین های الگوریتمی این استیبل کوین ها با استیبل کوین های معمولی تفاوت های اساسی دارند که به آنها اشاره خواهیم کرد.

استیبل کوین الگوریتمی چیست؟

دسته بندی الگوریتمی استیبل کوین ها

در این بخش به این سوال می پردازیم که استیبل کوین الگوریتمی چیست؟ برای پاسخ به این سوال، اجازه دهید با مفهوم الگوریتم شروع کنیم. شاید در ابتدا کلمه الگوریتم کمی مبهم به نظر برسد. اما به سادگی یک الگوریتم مجموعه ای از کدها است که دستورات لازم را برای اجرای یک فرآیند صادر می کند. در قلب الگوریتم ها یک مکانیسم تعریف شده برای مدیریت عملکرد خوب فرآیند وجود دارد.

یک مثال واضح از درک الگوریتم، تایم لاین اینستاگرام شما است. اینستاگرام یک الگوریتم هوشمند برای جدول زمانی صفحات کاربران دارد. این تایم لاین به گونه ای کار می کند که پست های محبوب و پرطرفدار را در اولویت قرار می دهد.

در بازار ارزهای دیجیتال، الگوریتم ها کدهایی هستند که در بلاک چین تعریف می شوند و بر اساس مجموعه ای از قراردادهای هوشمند هستند. الگوریتم استیبل کوین بر اساس این الگوریتم ها کار می کند. در این ارزهای پایدار، الگوریتم‌ها عرضه و تقاضا را تنظیم می‌کنند و از نوسانات جلوگیری می‌کنند. استیبل کوین های الگوریتمی معمولاً به دو توکن متکی هستند. یکی استیبل کوین و دیگری ارز دیجیتالی است که از استیبل کوین ها پشتیبانی می کند. در همین حال، الگوریتم به عنوان یک رابط تنظیم کننده بین این دو عمل می کند.

بهره وری

در یک استیبل کوین الگوریتمی، الگوریتم نقش اصلی را ایفا می کند. این الگوریتم ها با افزایش تقاضا برای خرید استیبل کوین الگوریتمی عرضه را افزایش می دهند و با کاهش تقاضا برای خرید، عرضه را کاهش می دهند. این وضعیت نشان می دهد که الگوریتم ها می توانند به ثبات قیمت یک استیبل کوین کمک کنند.

طراحان استیبل کوین الگوریتمی از مکانیسم های مختلفی برای کمک به تثبیت قیمت استیبل کوین ها استفاده می کنند. برخلاف اکثر استیبل کوین‌ها، در استیبل کوین‌های الگوریتمی، این مکانیسم‌ها در پروتکل ثبت می‌شوند و به صورت عمومی در زنجیره بلوکی برای دیدن همه در دسترس هستند.

در یک استیبل کوین الگوریتمی، قرارداد هوشمند نقش ویژه ای دارد. اما تمام عملکردهای این استیبل کوین ها به قرارداد هوشمند محدود نمی شود. قرارداد اوراکل به قراردادهای هوشمند کمک می کند تا خارج از بلاک چین ارتباط برقرار کنند. قراردادهای اوراکل می توانند قیمت یک استیبل کوین الگوریتمی را بدست آورند.

مزایا و معایب استیبل کوین های الگوریتمی

بررسی الگوریتمی استیبل کوین

ابتکارات مختلفی در بازار ارزهای دیجیتال ایجاد شد که برخی از آنها علیرغم مزایایی که داشتند، دارای معایب و معایبی نیز بودند. استیبل کوین های الگوریتمی یکی از آن پروژه های خلاقانه ای هستند که مزایا و معایب خود را دارند. اگر بخواهیم با مزیت های استیبل کوین های الگوریتمی شروع کنیم باید به عدم تمرکز ویژه آنها اشاره کنیم. این استیبل کوین ها سیستم مالی زیربنایی را به گونه ای طراحی می کنند که نیازی به نظارت بر فعالیت های کاربران نباشد. همچنین در استیبل کوین الگوریتمی نیازی به ارز فیزیکی نخواهید داشت.

از معایب استیبل کوین های الگوریتمی می توان به ساختار ضعیف آنها اشاره کرد. همانطور که می دانید، استیبل کوین الگوریتمی به عنوان یک دارایی ناامن بر اساس الگوریتم ها کار می کند. بنابراین، آنها همیشه پایدار نیستند و ممکن است پیوند ایجاد شده بین آنها و دلار آمریکا از بین برود. علاوه بر این، استیبل کوین‌های الگوریتمی برای عملکرد صحیح به حداقل مقدار تقاضا نیاز دارند. اگر حجم تقاضا کمتر از آستانه تعیین شده باشد، سیستم از کار می افتد. یکی دیگر از نقاط ضعف این ارزهای به ظاهر پایدار، وابستگی آنها به سرمایه گذاران مصرف کننده مستقل است. هر گونه قضاوت نادرست این کاربران در زمان های بحرانی می تواند قیمت استیبل کوین الگوریتمی را کاهش دهد.

تفاوت بین یک استیبل کوین الگوریتمی و یک استیبل کوین معمولی

قیمت ارزهای دیجیتال به دلیل عوامل مختلفی مانند برنامه های دولتی، اخبار و رویدادهای جانبی و همچنین عرضه و تقاضا، نوسانات زیادی دارد. نوعی ارز دیجیتال به نام استیبل کوین این نوسانات را کنترل می کند و با اتکا به یک ارز فیات یا دارایی خارجی و پیوند دادن به آن، قیمت ثابتی برای خود ایجاد می کند. استیبل کوین های الگوریتمی، بر خلاف مدل های معمولی، به جای تکیه بر ارز فیات، بر الگوریتم هوشمندی تکیه می کنند که به دنبال تثبیت قیمت است.

انواع استیبل کوین های الگوریتمی

استیبل کوین الگوریتمی

در این قسمت به معرفی انواع استیبل کوین الگوریتمی می پردازیم. هر نوع استیبل کوین الگوریتمی عملکرد متفاوتی دارد و ساختار خاص خود را دارد.

Rebasing

استیبل کوین های مبتنی بر الگوریتم قیمت دارایی ها را بر اساس تغییرات عرضه کنترل می کنند. زمانی که قیمت یک استیبل کوین الگوریتمی به دلیل عوامل مختلف به زیر مقدار معینی (معمولاً 1 دلار) می‌رسد، الگوریتم آن با کاهش عرضه از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری می‌کند. همچنین وقتی قیمت بالا می رود، الگوریتم مقدار عرضه شده را افزایش می دهد.

سیگنوری

در این نوع استیبل کوین های الگوریتمی از فرآیند چند توکنی استفاده می شود. برای این کار یک سکه یک ارز دیجیتال با قیمت ثابت و ثابت در نظر گرفته می شود و سکه های دیگری به منظور ثبات و پایداری سکه اول ایجاد می شود.

کسری

استیبل کوین الگوریتمی کسری یکی از محبوب ترین مدل ها است. این استیبل کوین‌ها تلاش می‌کنند تا ارتباط خود را با ترکیب بهترین مکانیسم‌های استیبل کوین‌های ناامن خالص و همتایان امن آنها حفظ کنند. استیبل کوین الگوریتمی فراکس فاینانس نمونه موفقی از این نوع است.

آشنایی با 5 استیبل کوین معروف

آشنایی با بهترین استیبل کوین های الگوریتمی به شما کمک می کند تا با اطمینان بیشتری این استیبل کوین ها را بخرید و بفروشید. این دانش به ما کمک می کند تا خطرات موجود در تجارت استیبل کوین الگوریتمی را درک کنیم. به عنوان مثال، در یک نقطه، استیبل کوین الگوریتمی TerraUSD (TerraUSD) از نظر ارزش بازار در رتبه سوم قرار گرفت. اما این موقعیت در مدت کوتاهی به 30 سنت کاهش یافت. این کاهش قیمت تردیدهای زیادی را در مورد ارزش استیبل کوین ها ایجاد کرده است. در زیر به پنج استیبل کوین الگوریتمی معروفی خواهیم پرداخت که همچنان دارای ارزش و محبوبیت هستند.

DAI

اولین استیبل کوین الگوریتمی محبوب و شناخته شده، ارز دیجیتال دای است. این استیبل کوین مبتنی بر بلاک چین اتریوم است که توسط پروتکل Maker و سازمان غیرمتمرکز و مستقل MakerDAO پشتیبانی می شود.

DAI یک استیبل کوین الگوریتمی خودکار و غیرمتمرکز است. انعطاف پذیری قیمت دای در برابر دلار آمریکا یک مزیت مهم برای کاربران است. در عین حال، دای دارای وثیقه ای است که ترکیبی از ارزهای دیجیتال مختلف را ارائه می دهد.

فراکس

استیبل کوین یک الگوریتم محبوب فارکس است. این ارز پایدار می تواند عملکرد بهتری نسبت به Tera USD داشته باشد. در واقع، پروتکل فارکس یکی از اولین فرآیندها و سیستم های استیبل کوین الگوریتمی است. این ارز دیجیتال منبع باز است و بدون اجازه کار می کند. بنابراین به طور کامل در بلاک چین اتریوم در دسترس است.

هدف اصلی پروتکل فارکس به طور خاص بر ایجاد یک استیبل کوین کاملا غیرمتمرکز، الگوریتمی و مقیاس پذیر متمرکز است. به عنوان یکی از بهترین استیبل کوین های الگوریتمی، فراکس مشتاقانه منتظر خدمت به سیستم مالی غیرمتمرکز DeFi است.دیفای) F. این ارز دیجیتال می تواند خدمات مختلفی مانند استیکلینگ و بازخرید استیبل کوین ها را ارائه دهد. جالب توجه است که Frax از دو دارایی ثابت مختلف به عنوان Frax Stable Coin و Frax Shares Token استفاده می کند.

آمپلفورت

یکی از بهترین استیبل کوین ها، آمپلفورث است. این یک ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم است که از یک مدل در گردش برای تنظیم عرضه از طریق تنظیمات الگوریتمی پیروی می کند. به اندازه کافی به عنوان پول پایه در اقتصاد غیرمتمرکز مدرن عمل کند طراحی شده.

می توانید آمپلفورث را به عنوان یکی از استیبل کوین های کاملاً غیرمتمرکز در نظر بگیرید که از عرضه انعطاف پذیر برای حفظ ثبات قیمت استفاده می کند. مکانیسم rebasing کمک می کند تا تنظیمات منظمی در عرضه استیبل کوین آمپلفورث انجام شود. بنابراین می تواند ثبات قیمت را در مقایسه با ارزهای دیجیتال با عرضه ثابت تضمین کند.

مجموعه دلار خالی

Emptiset Dollar یا ESD نمونه قابل توجه دیگری در میان بهترین استیبل کوین های الگوریتمی است که ترکیبی از مزایای متعدد را ارائه می دهد. ESD ترکیبی از مکانیسم‌های پروتکل جدید، ترکیب‌پذیری و عدم تمرکز را ارائه می‌دهد. به همین دلیل، یک استیبل کوین بسیار موثر برای رقابت بین استیبل کوین های الگوریتمی در بخش DeFi است. این ارز دیجیتال پایدار یک استیبل کوین غیرمتمرکز و مبتنی بر اوراکل است.

پول اینترنتی جادویی

استیبل کوین الگوریتمی دیگری که باید امتحان کنید Magic internet Money است. شما می توانید این استیبل کوین الگوریتمی معروف را در صرافی های معتبری مانند Uniswap، PancakeSwap و Curve Finance خریداری و بفروشید. این پلتفرم یکی از انواع ارزهای رمزنگاری شده است که به کاربران امکان می دهد دارایی های دارای بهره خود را به Magic Internet Money واریز کرده و از آنها به عنوان وثیقه برای استیبل کوین ها استفاده کنند.

آینده استیبل کوین های الگوریتمی

اگرچه استیبل کوین های الگوریتمی از نظر تئوری عالی و قدرتمند به نظر می رسند، اما راه درازی در پیش دارند تا بتوانند به عنوان دارایی های پایدار در بازار ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گیرند.

    مکانیسم استیبل کوین الگوریتمی

تا زمان انتشار این مقاله، هیچ استیبل کوین الگوریتمی نتوانسته به ثبات و ثبات خاصی دست یابد. این شرایط زمینه را برای معامله گران آربیتراژ سفته بازتر فراهم می کند. با این حال، استیبل کوین الگوریتمی به عنوان یک ایده جدید، زمینه خوبی برای نوآوری فراهم کرد. امروزه گروهی از متخصصان به طور مداوم در تلاش هستند تا نوآوری های بیشتری در زمینه استیبل کوین های الگوریتمی ایجاد کنند.

بهتر است بدانید که استیبل کوین های الگوریتمی بیش از هر ارز دیجیتال دیگری بزرگترین تهدید برای سیستم های پولی دولتی مبتنی بر فیات هستند. این استیبل کوین‌ها با ویژگی‌های پایدار خود، ریسک بیشتری نسبت به همتایان غیرالگوریتمی خود دارند. به همین دلیل، رگولاتورها توجه خود را به استیبل کوین های الگوریتمی معطوف کرده اند.

به عنوان مثال، در می 2022، جانت یلن (جانت یلن)وزیر خزانه داری ایالات متحده درخواست تصویب فوری قانون الگوریتمی استیبل کوین را کرده است. در این شرایط سقوط UST Terra به عنوان یک بحران در بازار استیبل کوین الگوریتمی باعث شده است که ترس و تردید در این بازار افزایش یابد. برخی از کاربران آینده ای برای استیبل کوین نمی بینند. اما برخی دیگر با اشاره به نوآوری های جدید، همچنان آینده روشنی را برای آن پیش بینی می کنند. نظر شما در مورد آینده این ارزهای دیجیتال چیست؟