منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • استقبال لبنانی ها از ارزهای دیجیتال در بحبوحه سقوط اقتصادی

استقبال لبنانی ها از ارزهای دیجیتال در بحبوحه سقوط اقتصادی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
استقبال لبنانی ها از ارزهای دیجیتال در بحبوحه سقوط اقتصادی

استقبال لبنانی ها از ارزهای دیجیتال در بحبوحه سقوط اقتصادی

تورم فوق العاده، فروپاشی سیستم بانکی محلی و کاهش قابل توجه ارزش پول، بسیاری از لبنانی ها را وادار کرده است که از ارزهای دیجیتال، از جمله استیبل کوین ها استقبال کنند. برخی از مردم محلی نیز بر استخراج بیت کوین تمرکز کرده اند زیرا می توانند از نیروی آب ارزان رودخانه ها استفاده کنند و دلار به دست آورند.

چه چیزی باعث فروپاشی اقتصادی شد؟

لبنان که تا قبل از دهه 1970 یکی از توسعه یافته ترین کشورهای خاورمیانه به شمار می رفت، در حال حاضر با مشکلات اقتصادی متعددی دست و پنجه نرم می کند. تولید ناخالص داخلی این کشور از سال 2018 تا کنون 40 درصد کاهش یافته است، تورم حدود 160 درصد است و ارزش پول محلی بیش از 90 درصد کاهش یافته است.

فروپاشی اقتصادی لبنان در پایان قرن گذشته آغاز شد، زمانی که یک جنگ داخلی عظیم جان هزاران نفر را گرفت و جامعه را از هم پاشید. علاوه بر درگیری های داخلی، این کشور بارها با ارتش اسرائیل درگیر شده است.

رفیق حریری نخست وزیر پیشین در سال 2005 در انفجار خودروی بمب گذاری شده کشته شد. این جرقه جنگ دیگری، خشونت در منطقه و موج عظیم مهاجرت شد. طبق آمار، بیش از 14 میلیون لبنانی در خارج از کشور خود زندگی می کنند (دو برابر جمعیت خود لبنان).

با در نظر گرفتن این عوامل، جای تعجب نیست که چرا کشور جنگ زده باید با چنین مشکلات جدی پولی دست و پنجه نرم کند.

روی آوردن به ارزهای دیجیتال

جای تعجب نیست که لبنانی هایی که کشور خود را به دلیل بحران مالی ترک نکرده اند به دنبال جایگزینی برای حفظ ثروت خود هستند. جورجیو ابو جبرائیل، 27 ساله، گفت که اولین بار در سال 2016 درباره بیت کوین شنیده و فکر می کند که این یک کلاهبرداری است. با عمیق تر شدن فروپاشی اقتصادی لبنان، این کشور نظر خود را تغییر داده و به دنبال جریان اصلی ارز دیجیتال به عنوان راه نجات است.

جبرئیل که به عنوان یک معمار کار می کرد، در سال 2020 شغل خود را از دست داد و نتوانست پس انداز بانکی خود را برداشت کند زیرا همه موسسات مالی محلی چنین معاملاتی را ممنوع کرده بودند.

خوشبختانه برای او، او با کارفرمایان مایل به پرداخت بیت کوین به او ارتباط برقرار کرد. اولین کار او فیلمبرداری یک آگهی تبلیغاتی برای لاستیک خودرو بود و به او 5 دلار بیت کوین پرداخت شد. جبرئیل علیرغم مقدار کم، مشتاق بود که برخی از دارایی هایی را که بانک ها نتوانستند تصرف کنند، تصرف کند.

یا دسترسی به آنها را مسدود کنید. امروزه او تقریباً برای هر کاری که انجام می دهد بیت کوین می گیرد و ادعا می کند که دارایی به بانک او تبدیل شده است:

بیت کوین واقعا ما را امیدوار کرد. من در روستای خود به دنیا آمدم، تمام عمرم را در اینجا زندگی کردم و بیت کوین به من کمک کرد تا اینجا بمانم.

همچنین ری هندی – مدیرعامل L1 Digital AG – که در لبنان به دنیا آمد و بزرگ شد اما در سن 19 سالگی آنجا را ترک کرد، صحبت می کند:

“وضعیت واقعاً از سال 2019 تغییر نکرده است. بانک ها برداشت ها را محدود کردند و آن سپرده ها هیچ شد. شما می توانید ارزش پول خود را با کوتاه کردن موی 15٪، سپس کوتاه کردن 35٪، و امروز ما به 85٪ کاهش یافته ایم. با این حال، مردم به صورت حساب های بانکی خود نگاه می کنند و حسادت می کنند.

استخراج ارزهای دیجیتال

استخراج ارزهای دیجیتال برای کارآفرینان جوان لبنانی نیز به جایگاهی جذاب تبدیل شده است. احمد ابوداهر و دوستش استخراج اتریوم را با استفاده از نیروی برق آبی در یک شهر کوهستانی کوچک در 30 مایلی جنوب بیروت آغاز کردند. اما پس از ادغام، آنها عملیات خود را تغییر دادند و در حال حاضر در حال استخراج بیت کوین هستند.

ابوداهر گفت که می تواند از رودخانه لیتانی برق تولید کند و 20 ساعت در روز با قیمت های قبلی قبل از تورم برق دریافت می کند. او گفت: «بنابراین ما اساساً برق بسیار ارزانی می پردازیم و از طریق استخراج دلار درآمد کسب می کنیم.

بیت کوین ایده بهتری نسبت به پوند لبنان به نظر می رسد و ابوظاهر در چند سال گذشته تجارت خود را گسترش داده است. اکنون هزاران دستگاه در خاورمیانه و مشتریان در سراسر جهان دارد.

دولت اخیرا تلاش کرد تا با سرکوب افراد غیرمجاز و افزایش قیمت انرژی، استخراج ارزهای دیجیتال را متوقف کند. ابوداهر از این بابت نگران نیست زیرا سازمان او با مجریان قانون همکاری می کند و کاملا قانونی است:

«ما جلساتی با پلیس داشته‌ایم و مشکلی با آنها نداریم زیرا برق قانونی می‌گیریم و زیرساخت‌ها را تحت تأثیر قرار نمی‌دهیم.

تتر همچنان در کانون توجه است

یکی دیگر از دارایی های دیجیتالی که در لبنان بسیار محبوب است، استیبل کوین پیشرو در جهان، تتر (USDT) است. تقاضا برای این توکن، که به دلار آمریکا متصل است و 100٪ توسط ذخایر Tether پشتیبانی می شود، آنقدر زیاد است که بسیاری از مشاغل محلی شروع به پذیرش پرداخت با آن کرده اند (حتی اگر توسط قانون لبنان ممنوع است).

استفاده از تترابسیار گسترده است. بسیاری از کافه‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌های لوازم الکترونیکی وجود دارند که USDT را به عنوان پرداخت می‌پذیرند، بنابراین اگر لازم باشد نه در فیات، بلکه از پس‌انداز بیت‌کوین خود هزینه کنم، راحت است. جبرائیل توضیح داد که دولت در حال حاضر مشکلات بسیار بزرگتری نسبت به نگرانی در مورد پذیرش برخی از فروشگاه ها از ارزهای دیجیتال دارد.

Abudaher همچنین از Tether برای پرداخت هزینه ماشین های وارداتی استفاده می کند. با این حال، او مجبور است بسیاری از معاملات را به پوند لبنان انجام دهد، مانند قبض برق، هزینه اینترنت و اجاره.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.