منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • استاندارد BEP-2 چیست؟ آشنایی با پروتکل BEP-2

استاندارد BEP-2 چیست؟ آشنایی با پروتکل BEP-2

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
استاندارد BEP-2 چیست؟ آشنایی با پروتکل BEP-2

استاندارد bep2 یکی از نوآوری های شبکه بایننس است که در راستای توسعه این شبکه پیاده سازی شده است. حتماً بارها نام استانداردهای مختلف در بازار ارزهای دیجیتال را شنیده اید. جالب است بدانید که استانداردها معیارهای ایجاد توکن در هر بلاک چین را مشخص می کنند. بنابراین استفاده از آنها برای هر کسی که قصد ایجاد توکن در یک بلاک چین را دارد ضروری است.

به عنوان مثال، استاندارد Erc20 مشخصات فنی برای ایجاد توکن بر اساس بلاک چین اتریوم است. bep2 نیز به همین صورت عمل می کند و به عنوان مشخصات فنی توکن های زنجیره بایننس عمل می کند. با گذشت زمان، شبکه بایننس به سمت ایجاد یک زنجیره هوشمند موازی با زنجیره بایننس حرکت کرد. زنجیره هوشمند بایننس بر اساس قراردادهای هوشمند کار می کند و استاندارد خاص خود را به نام Bep20 دارد. اگر علاقه مند به کاوش در دنیای جذاب استانداردهای شبکه بایننس هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

استاندارد bep-2 چیست؟

صرافی بایننس با سرعت قابل توجهی گوی سبقت را از صرافی های رقیب خود گرفته است. در سال های اخیر، این شبکه گام های مهمی در توسعه قراردادهای هوشمند و ایجاد توکن های جدید با تمرکز بر شبکه های بلاک چین برداشته است.

عبارت Bep2 مخفف Binance Chain Evolution Proposal 2 و مخفف Binance Chain Evolution Proposal می باشد. استاندارد Bep2 در واقع قوانین شبکه بایننس برای هر فعالیت توکن مبتنی بر زنجیره بایننس است. تلاش های شبکه بایننس برای بهبود زنجیره های خود منجر به ارائه دو استاندارد Bep2 و Bep20 شد. جالب است بدانید که استاندارد bep2 از نظر کارایی و امکانات مشابه استاندارد ERC20 است. اگر می خواهید با پروتکل bep2 آشنا شوید و بدانید که چه ویژگی های منحصر به فردی دارد، به ادامه این مقاله توجه کنید.

سکه های استاندارد Bep2 چه ویژگی هایی دارند؟

ویژگی های توکن های استاندارد bep20

در این قسمت می خواهیم به این سوال مهم پاسخ دهیم که ویژگی توکن های مبتنی بر پروتکل bep-2 چیست؟ همانطور که گفته شد، توکن های مبتنی بر استاندارد bep2 همگی دارای مشخصات فنی مشترک هستند. بنابراین، می توان آنها را در مقایسه با توکن های موجود در سایر بلاک چین ها دارای ویژگی های متمایزی در نظر گرفت. توکن های مبتنی بر Bep2 در واقع ارزهای رمزنگاری شده هستند که در بالای زنجیره بایننس ساخته شده اند. از جمله این توکن ها می توان به ژتون های Mithril و Crypterium اشاره کرد. توکن های مبتنی بر پروتکل Bep-2 دارای پنج ویژگی اصلی هستند:

استفاده از توکن ها بر اساس bep2

توکن های مبتنی بر Bep2 کاربردهای مختلفی دارند که به مرور زمان باعث محبوبیت شبکه بایننس شده است. از این توکن ها می توان برای واریز و برداشت بایننس کوین استفاده کرد BNB، ایجاد توکن های جدید در بلاک چین بایننس و سوزاندن آنها. شاید بپرسید بایننس کوین چیست؟ بایننس کوین در واقع توکن بومی شبکه بایننس است که با نماد BNB نشان داده می شود. علاوه بر استفاده از توکن BNB، می‌توانید با قفل کردن توکن‌ها در صرافی بایننس به بازدهی بالایی دست پیدا کنید. نکته دیگر استفاده از بایننس کوین است که برای پرداخت هزینه تراکنش در شبکه بایننس استفاده می شود. بایننس سعی کرد هزینه تراکنش ها را کاهش دهد. این یک مزیت در مقایسه با اتریوم است که نرخ گاز بالایی دارد.

نحوه انجام تراکنش در شبکه BEP2

بایننس چین از توکن بومی خود، BNB، حداکثر استفاده را می‌کند تا تمامی تراکنش‌ها را انجام دهد. بنابراین کاربران برای انجام تراکنش ها و خرید و فروش توکن ها بر اساس استاندارد bep2 باید مقدار مشخصی ارز دیجیتال BNB در حساب خود داشته باشند. هر کاربری که مقدار کمی BNB داشته باشد، اعتباری برای انجام تراکنش در شبکه بایننس خواهد داشت. بنابراین، کاربر مورد نظر می تواند کارمزد تراکنش را با دارایی های BNB خود پرداخت کند. همه این فرآیندها هم در زنجیره بایننس و هم در چین هوشمند بایننس انجام می شود. هر یک از این زنجیره ها دارای یک اکوسیستم مستقل هستند و به طور جداگانه از یکدیگر عمل می کنند.

مزیت bep2 برای توکن ها چیست؟

    مزیت استاندارد bep2

مزایای استاندارد bep2 آنقدر جذاب است که توجه اولین ارز دیجیتال موجود در بازار را به خود جلب کرده است. بیت کوین اخیرا نسخه خود را بر اساس استاندارد bep2 معرفی کرده است. علاوه بر بیت کوین، ارزهای دیجیتال دیگری مانند «دلار واقعی» و «استیبل» نیز به استاندارد زنجیره بایننس پیوسته اند.

جالب است بدانید که در حال حاضر استاندارد bep2 از 133 رمزارز پشتیبانی می شود.

از آنجایی که استاندارد Bep2 باید برای انتقال توکن ها در بلاک چین های مختلف به زنجیره بایننس استفاده شود. بسیاری از شبکه های رمزنگاری سعی در اتصال به شبکه bep2 دارند.

مزیت دیگر شبکه bep2 استفاده از فرآیندهای جایگزین مناسب برای الگوریتم اثبات کار است. الگوریتم اثبات کار پول و انرژی زیادی مصرف می کند. از جمله ارزهای دیجیتالی که از این روش گران قیمت استفاده می کنند، می توان به بیت کوین اشاره کرد. استاندارد bep2، با این حال، از طریق ترکیب دو الگوریتم DPos و pBFT آثار.

تحلیلگران بر این باورند که استفاده از روش جایگزینی که bep2 انتخاب کرد، مشکلات رایج در بلاک چین اتریوم را از بین خواهد برد. بنابراین در bep2 برخی از مشکلات مقیاس پذیری و سرعت پایین تراکنش حل شده است.

تاریخچه توسعه استاندارد bep2

شبکه Bep2 در ابتدا برای تنظیم توکن ها بر اساس بلاک چین بایننس ایجاد شد. بایننس در همان ابتدا اعلام کرد که امکان واریز و برداشت توکن های استانداردهای مختلف بلاک چین در زنجیره این شبکه وجود دارد. به عنوان مثال، کاربران می توانند توکن های بلاک چین اتریوم مبتنی بر ERC20 را به شبکه بایننس انتقال دهند و سپس توکن های مبتنی بر bep2 را دریافت کنند. در این فرآیند آدرس شبکه متفاوت خواهد بود.

سپس با راه اندازی زنجیره هوشمند بایننس، تحول دیگری در استانداردهای این شبکه رخ داد. ایجاد زنجیره هوشمند بایننس (BSC) منجر به تشکیل استاندارد bep20 برای پوشش توکن های مبتنی بر این زنجیره شد. جالب است بدانید که استانداردها بوق2 و بوق20 آدرس یکسان دارند.

چین هوشمند بایننس چیست؟

بررسی بایننس هوشمند چین

زنجیره هوشمند بایننس در واقع ابتکار شبکه بایننس برای رفع کاستی های بلاک چین اتریوم است. این بلاک چین به صورت موازی در شبکه بایننس به منظور توسعه قراردادهای هوشمند ایجاد شد. زنجیره هوشمند بایننس با ماشین مجازی اتریوم سازگار است و کاستی های آن را برطرف می کند. از جمله این معایب می توان به سرعت بسیار پایین تراکنش و کارمزد بالا در بلاک چین اتریوم اشاره کرد. البته این بدان معنا نیست که زنجیره هوشمند بایننس با بلاک چین اتریوم و استاندارد ERC20 رقابت می کند.

بایننس در سال 2019 از زنجیره هوشمند خود رونمایی کرد. قبل از این رونمایی، بایننس تمام قراردادهای هوشمند را با استفاده از بلاک چین اتریوم اجرا می کرد. به همین دلیل، بایننس به کمک این زنجیره هوشمند، به غیر از بلاک چین اتریوم، قابلیت های دیگری نیز به دست آورده است. از مهمترین مزیت های بایننس هوشمند چین می توان به سرعت بسیار بالا در انجام تراکنش ها، حل مشکل مقیاس پذیری اتریوم، کاهش سرعت گاز، امکان انتقال توکن با دو استاندارد متفاوت و هماهنگی با ماشین مجازی اتریوم اشاره کرد.

تشکیل استاندارد bep20

پس از ایجاد زنجیره هوشمند بایننس، استاندارد توکن مبتنی بر آن نیز توسط شبکه بایننس با نام Bep20 معرفی شد. تمام توکن هایی که در پلتفرم شبکه هوشمند بایننس ایجاد می شوند باید دارای مشخصات فنی bep20 باشند. bep20 مخفف Binance Smart Chain Evolution Proposal 20 است. به عبارت دیگر، این استاندارد پیشنهادهایی برای توسعه زنجیره هوشمند Binance ارائه می دهد. تمامی قراردادهای هوشمند نیز بر اساس قوانین تعریف شده در استاندارد bep20 تعریف می شوند. بد نیست بدانید با شکل گیری چین هوشمند بایننس، تحول عظیمی در شبکه بایننس و صرافی های غیرمتمرکز ایجاد شد و ارزش و اعتماد بایننس را بیش از پیش افزایش داد.

تفاوت استاندارد بین bep2 و bep20

بررسی تفاوت بین استانداردهای bep2 و bep20

حال پس از آشنایی با استانداردهای bep2 و bep20 این سوال پیش می آید که تفاوت استاندارد bep2 و bep20 دقیقا در چیست؟ در این قسمت به طور کامل به این سوال پاسخ می دهیم. همانطور که قبلا ذکر شد، Binance China و Binance Smart China دو زنجیره از شبکه غیرمتمرکز بایننس بودند که به صورت موازی فعالیت می کردند. بایننس بلاک چین خود را برای سرعت بخشیدن به تراکنش ها و بهبود مقیاس پذیری ساخته است. در همین حال، زنجیره هوشمند Binance با قراردادهای هوشمند کار می کند و برای توسعه آنها ایجاد شده است. دو تفاوت اصلی بین این دو استاندارد عبارتند از:

یکی از مهمترین نکات هنگام انتقال توکن های مختلف، لزوم انتخاب استاندارد مورد نظر است. یعنی هر کاربر اگر بخواهد توکنی را از یک صرافی یا حساب کاربری خود به صرافی دیگر منتقل کند، باید استاندارد آن توکن را انتخاب کند. برای این منظور باید از تفاوت این استانداردها آگاه بود.

سه شبکه معروف در دنیای بلاک چین، شبکه بایننس چین، شبکه هوشمند بایننس چین و شبکه اتریوم هستند. استانداردهای این بلاک چین ها به ترتیب استاندارد Bep2، استاندارد Bep20 و استاندارد ERC20 است.

به عنوان مثال، برای انتقال دارایی های ارز دیجیتال بر اساس شبکه bep2، باید توجه داشته باشید که کیف پول یا صرافی ای که برای به اشتراک گذاری ارز دیجیتال خود استفاده می کنید، از استاندارد bep2 پشتیبانی می کند. متأسفانه در برخی موارد، انتخاب استاندارد اشتباه منجر به از دست رفتن دارایی می شود.

تاثیر Binance Smart China و bep20 بر bep2

تاثیر Binance Smart China بر bep2

پس از اینکه شبکه غیرمتمرکز بایننس پروژه زنجیره بایننس را با موفقیت به پایان رساند، پروژه چین هوشمند بایننس و استاندارد bep20 راه اندازی شد. در سال 2020، زنجیره هوشمند بایننس برای ترویج بلاک چین بایننس ایجاد شد. بایننس به این نتیجه رسید که توسعه و به روز رسانی زنجیره بایننس می تواند بسیار پرهزینه باشد و نتایج کارآمدی به همراه نداشته باشد. به همین دلیل مدار متفاوت و مستقلی ساخته شد که از استاندارد bep20 پشتیبانی می کند. نشان داده است که زنجیره هوشمند بایننس از نظر عملکرد و سرعت بسیار بهتر از بلاک چین اتریوم و زنجیره بایننس است.

بایننس دکس چیست؟

بایننس دکس (DEX) در واقع یک پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال و توکن مبتنی بر استاندارد bep2 است که در شبکه غیرمتمرکز بایننس ایجاد شده است. بایننس معتقد است که استفاده از یک پلتفرم غیرمتمرکز می تواند علاوه بر شفافیت، امنیت تراکنش ها را بیشتر کند. در این پلتفرم تمامی تراکنش ها تحت کنترل کاربران است.

کیف پول استاندارد bep2

مهم‌ترین بخش بازار ارزهای دیجیتال، نگهداری دارایی‌های ارزهای دیجیتال است. برای نگهداری توکن ها بر اساس استاندارد bep2 کافی است از کیف پول های پشتیبانی شده استفاده کنید. سپس می توانید این کیف پول را به یک صرافی یا پلتفرم معاملاتی غیرمتمرکز انتقال دهید DEX اتصال و خرید و فروش توکن. از کیف پول های توکن bep2 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آیا شبکه bep2 برای تجارت مناسب است؟

اینکه از کدام شبکه و استاندارد استفاده شود به شرایط تراکنش و صرافی انتخابی بستگی دارد. امروزه روش های مختلفی برای مبادله ارزهای دیجیتال وجود دارد. در همین حال، شبکه bep2 تراکنش های آسان و ایمن را تضمین کرده است. در این شبکه قیمت گاز و سرعت معاملات تا حد زیادی کاهش یافته است.

meduimcoinmarketcap