منو سایت

ارزنج مگ شاخص قیمت تولید کننده چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ارزنج مگ شاخص قیمت تولید کننده چیست؟

شاخص قیمت تولید کننده یا PPI چیست و چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

PPI مخفف عبارت Producer Price Index است و تغییر قیمت نهایی کالاها و خدمات ارائه شده توسط تولید کننده را اندازه گیری می کند. اطلاعات شاخص قیمت تولیدکننده تغییرات ماهانه میانگین قیمت سبد کالایی خریداری شده توسط تولیدکنندگان را نشان می دهد.

شاخص قیمت تولید کننده چگونه محاسبه می شود؟

شاخص قیمت تولیدکننده بر سه بخش تولیدی نظارت می‌کند: شرکت‌های کالامحور، شرکت‌های صنعتی و شرکت‌ها بر اساس مرحله فرآوری. برای تهیه شاخص PPI، اطلاعات از طریق نظرسنجی پستی از خرده‌فروشان جمع‌آوری می‌شود و پس از نمونه‌گیری سیستماتیک از همه شرکت‌های موجود در فهرست سیستم بیمه بیکاری، توسط اداره آمار کار ایالات متحده منتشر می‌شود. معامله گران می توانند تغییرات شاخص قیمت تولید کننده را در قالب تغییرات درصدی سالانه و ماهانه مشاهده کنند.

شاخص قیمت تولیدکننده به دلیل تأثیر هشداردهنده آن بر انتظارات تورمی آتی، اطلاعات مهم اقتصادی است. به دلیل رابطه مستقیم بین نرخ بهره و تورم، معامله گران از شاخص قیمت تولید کننده در معاملات فارکس پیروی می کنند. اما در نهایت معامله گران می خواهند بدانند که تغییرات نرخ بهره ناشی از این نوسانات چگونه بر قیمت جفت ارز تاثیر می گذارد.

شاخص قیمت تولید کننده و تورم

تغییرات مثبت در شاخص قیمت تولیدکننده نشانه افزایش هزینه ها است و این افزایش قیمت ها در نهایت بر مصرف کنندگان تاثیر می گذارد. اگر این اثر به اندازه کافی بزرگ باشد، اعداد شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) آینده نیز افزایش خواهند یافت که نشان دهنده افزایش سطح عمومی قیمت است.

چرا معامله گران باید از داده های شاخص قیمت تولیدکننده پیروی کنند؟

دانستن چنین داده هایی برای بازاریابان مهم است. زیرا یکی از معیارهای مهم تورم است که تاثیر مهمی بر سیاست پولی بانک مرکزی دارد.

اما PPI چگونه بر اقتصاد تأثیر می گذارد؟ در بیشتر موارد، تورم بالا به این معنا تعبیر می‌شود که سیاست‌گذاران نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهند تا اقتصاد کند شود و تورم کنترل شود. یک چیز، هر چه نرخ بهره یک کشور بالاتر باشد، احتمال تقویت پول رایج آن کشور بیشتر است. برای مثال دلار آمریکا را در نظر بگیرید که یکی از پرکاربردترین ارزها است. معامله گران رمزارز معمولاً ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و غیره را معامله می کنند. در برابر دلار و استیبل کوین دلار. با افزایش ارزش دلار، نمودارهای جفت ارز مانند بیت کوین به دلار کاهش می یابد و این امر باعث می شود معامله گران توجه ویژه ای به داده های مربوط به شاخص قیمت مصرف کننده داشته باشند.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.