منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ارزش سرمایه قفل شده در DiFi به پایین ترین حد در 20 ماه گذشته رسیده است

ارزش سرمایه قفل شده در DiFi به پایین ترین حد در 20 ماه گذشته رسیده است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ارزش سرمایه قفل شده در DiFi به پایین ترین حد در 20 ماه گذشته رسیده است

کاهش شدید در بازار DiFi

بازار DeFi شاهد کاهش بیش از 10 درصدی ارزش کل قفل شده (TVL) آن در 24 ساعت گذشته بوده است. TVL اکنون 44.36 میلیارد دلار است که آخرین بار در مارس 2021 مشاهده شد. پایین ترین سطح 20 ماهه نشانه دیگری از وضعیت بد بازار ارزهای دیجیتال پس از سقوط FTX است.

TVL تقریباً 75 درصد نسبت به بالاترین رکورد خود کاهش یافته است و تقریباً از سال تا به امروز و سال به امروز ثابت است. این یک افت بزرگ برای فضای DeFi است که همیشه ستون قوی بازار بوده است.

بعید است که این اعداد بیشتر دوام بیاورند زیرا فضای DiFi به طور کلی بسیار قوی و پر رونق است. همچنین یکی از خلاقانه ترین و مفیدترین کاربردهای فناوری غیرمتمرکز محسوب می شود و توجه بسیاری از موسسات برجسته را به خود جلب کرده است. همانطور که گفته شد، همه اکوسیستم های فردی در حال نابودی هستند، اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس و بسیاری دیگر ضربه های بزرگی را متحمل شدند.

TVL اتریوم به 25.36 میلیارد دلار رسید که 75 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشت و همین مقدار نسبت به بالاترین سطح تاریخ خود. Maker Dao در حال حاضر با 14.85 درصد بر فضای DeFi تسلط دارد و پس از آن Lido قرار دارد. سقف بسته بایننس هوشمند چین 5.13 میلیارد دلار است و این ارزش برای چندین ماه تقریبا ثابت بوده است.

Tron یک استثناست که در مقایسه با آن کمتر ارزشش را کاهش می دهد. TVL 4.57 میلیارد دلار است که 7.94 درصد در 24 ساعت گذشته افزایش یافته است. این رقم با بالاترین رکورد خود یعنی نزدیک به 7 میلیارد دلار فاصله زیادی ندارد.

ترون شاهد افزایش 480 درصدی تعداد دارندگان USDD و افزایش 71 درصدی در TVL در سه ماهه سوم بود. این قبل از حادثه FTX بود، اما به طور کلی به نظر نمی رسد Tron تحت تأثیر قرار بگیرد. به گفته DappRadar، کیف پول های DeFi نیز در ماه اکتبر رشد قابل توجهی داشته اند و تعداد کیف پول های فعال در طول ماه از مرز 500000 فراتر رفته است.

TradFi اکنون جذاب تر به نظر می رسد

با سقوط بازار، بازیکنان DeFi به TradFi یا امور مالی سنتی روی می آورند. MakerDao که اخیرا دارایی های مالی سنتی را وارد اکوسیستم خود کرده است، اکنون نیمی از درآمد خود را از این دارایی ها به دست می آورد.

MakerDao نیز در میانه مشکلات خود قرار دارد، زیرا سرمایه گذار a16z با اعتقاد بنیانگذار Rune Christensen مبنی بر اینکه پروتکل باید به واحدهای کوچکتر تقسیم شود، مخالف است. A16z مالک بخش بزرگی از MKR و در نتیجه قدرت حاکم است.

همه اینها زمانی اتفاق می‌افتد که اوراق قرضه از دارایی‌های کریپتو بهتر عمل می‌کنند و سرمایه‌گذاران جذابیت بیشتری را در TradFi مشاهده می‌کنند. سال 2022 سال عجیبی برای ارزهای دیجیتال بود، اما بیشتر علاقه مندان مطمئن هستند که بازار بهبود خواهد یافت.