منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ارزش بازار یا ارزش بازار چیست؟ مهمترین عامل در انتخاب ارز دیجیتال

ارزش بازار یا ارزش بازار چیست؟ مهمترین عامل در انتخاب ارز دیجیتال

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ارزش بازار یا ارزش بازار چیست؟ مهمترین عامل در انتخاب ارز دیجیتال

ارزش بازار یا ارزش بازار یکی از مهم ترین معیارها برای ارزیابی و رتبه بندی ارزهای دیجیتال است. این شاخص اطلاعات مفیدی در مورد ارزهای دیجیتال به ما می دهد. بنابراین لازم است سرمایه‌گذاران قبل از خرید ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال از این موضوع آگاهی کامل داشته باشند. اما ارزش بازار چیست؟ چگونه محاسبه می شود و چه کاربردی دارد؟

ارزش بازار یا ارزش بازار چیست؟

در صنعت بلاک چین و کریپتو، اصطلاح ارزش بازار (یا ارزش بازار) معیار اندازه نسبی یک ارز دیجیتال است. دانستن ارزش بازار ارزهای دیجیتال می تواند در شناخت پتانسیل یک توکن خاص مفید باشد. اگرچه ارزش بازار به نوعی نشان دهنده سطحی از مشروعیت است، اما تنها معیاری برای تجزیه و تحلیل چشم اندازهای یک پروژه است.

ارزش بازار با ضرب قیمت یک سکه یا توکن خاص در تعداد کل ارزهای در گردش (تامین در گردش) محاسبه می شود. یعنی طبق فرمول زیر:

ارزش بازار = قیمت فعلی * عرضه در گردش

عرضه در گردش یک ارز دیجیتال به تعداد توکن هایی در بازار اشاره دارد که در حال حاضر برای تجارت و معامله در دسترس هستند. حال برای درک بهتر به مثالی نگاه می کنیم. به عنوان مثال، اگر هر واحد یک ارز دیجیتال با قیمت 10 دلار معامله شود و عرضه در گردش آن معادل 50،000،000 سکه باشد، ارزش بازار آن ارز دیجیتال 500،000،000 دلار خواهد بود.

500,000,000 = 10 * 50,000,000

مثال بیت کوین:

با توجه به اینکه قیمت بیت کوین در زمان نگارش این مقاله برابر با 17,170 دلار و عرضه در گردش آن 19,230,462 سکه است، بنابراین ارزش بازار آن 330,187,032,540 است.

330 187 032 540 = 17 170 * 19 230 462

اکنون، با درک این فرمول، متوجه می‌شویم که برای تغییر ارزش بازار یک ارز دیجیتال، یا قیمت یا عرضه در گردش یا هر دو باید تغییر کند. عرضه در گردش را می توان افزایش داد، مثلاً با استخراج ارز، یا با سوزاندن توکن ها، کاهش داد، بنابراین بر ارزش بازار تأثیر می گذارد. البته تغییرات قیمت همیشه تاثیر بیشتری بر ارزش بازار دارد. مثال اول را در نظر بگیرید؛ فرض کنید قیمت یک کریپتوکارنسی از 10 دلار به 15 دلار افزایش یافته است، آنگاه ارزش بازار آن ارز دیجیتال 750،000،000 خواهد شد، یعنی اختلاف قیمت 5 دلاری باعث تغییر 250 میلیونی در ارزش بازار شده است.

برای بررسی قیمت روز تتر و قیمت فعلی بیت کوین به وب سایت ارزینجا مراجعه کنید.

چرا ارزش بازار مهم است؟

قیمت تنها یک راه برای اندازه گیری ارزش یک ارز دیجیتال است. سرمایه گذاران از ارزش بازار برای بیان داستان کامل تر و مقایسه ارزش بین ارزهای دیجیتال استفاده می کنند. به عنوان یک آمار کلیدی، ارزش بازار می تواند پتانسیل رشد یک ارز دیجیتال و ایمنی آن را در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال نشان دهد.

برای بررسی بیشتر، بیایید ارزش بازار دو ارز دیجیتال خیالی را با هم مقایسه کنیم.

اگر ارز دیجیتال A دارای 400000 سکه در گردش باشد و ارزش هر سکه 1 دلار باشد، ارزش بازار آن 400000 دلار است.

اگر کریپتوکارنسی B 100000 سکه در گردش داشته باشد و ارزش هر سکه 2 دلار باشد، ارزش بازار آن 200000 دلار است.

همانطور که می بینید، اگرچه قیمت کریپتوکارنسی B بالاتر از ارز دیجیتال A است، اما ارزش کل رمزارز A دو برابر ارز دیجیتال B است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که ارزش بازار بسیاری از ارزهای دیجیتال می تواند به طور چشمگیری تغییر کند. به نوسانات آنها

ارزش بازار اطلاعات زیادی در مورد هر ارز دیجیتال موجود در بازار به ما می دهد. این شاخص به ما نشان می دهد که جهان چگونه به یک ارز دیجیتال خاص و تسلط آن بر رقبای خود نگاه می کند. ارزهای رمزپایه با ارزش بازار بزرگتر معمولاً سرمایه گذاران بیشتری را جذب می کنند زیرا نسبت به سایر ارزهای دیجیتال جذاب تر هستند. این جذابیت بیشتر ممکن است به پایداری بیشتر آنها مربوط باشد. از آنجایی که ارزهای رمزپایه با ارزش بازار بزرگ مانند کشتی‌های بزرگ هستند، هر دو در مواجهه با تلاطم از قدرت شناوری کمتری برخوردار می‌شوند. به این دلایل، معمولاً هنگام رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال از ارزش بازار استفاده می‌شود.

کیف پول دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

طبقه بندی کریپتو بر اساس ارزش بازار

ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش بازار به چهار دسته اصلی تقسیم می شوند:

مگا کلاه

MegaCap تنها دارای دو ارز دیجیتال است: بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH). در زمان نگارش این مقاله، BTC دارای ارزش بازاری در حدود 330 میلیارد دلار است، در حالی که ETH دارای ارزش بازار تقریباً 156 میلیارد دلار است.

کلاه بزرگ

این دسته شامل ارزهای دیجیتال به ارزش بیش از 10 میلیارد دلار است. این ارزهای دیجیتال به عنوان سرمایه گذاری های کم ریسک در نظر گرفته می شوند زیرا سابقه ریسک و پاداش خوبی دارند. برخی از نمونه‌های ارزهای دیجیتال با ارزش بالا عبارتند از Tether (USDT)، بایننس کوین، ریپل، کاردانو (ADA). بسیاری از ارزهای دیجیتال با ارزش بالا، به دلیل توانایی آنها در حفظ ارزش پایدار، سکه های نسبتاً پایداری هستند.

کلاهک متوسط
یک بخش با سرمایه متوسط ​​دارای ارزش بازاری بین 1 تا 10 میلیارد دلار است. سرمایه گذاران این دسته را به دلیل پتانسیل بکر آنها به عنوان سکه هایی با ریسک بالا و با پاداش بالا در نظر می گیرند. پولیگون (MATIC)، دای (DAI)، شیبا اینو (SHIB) و لایت کوین (LTC) برخی از محبوب ترین ارزهای رمزنگاری شده (در زمان نگارش) هستند.

کلاهک کوچک

ارزهای دیجیتال با ارزش بازار کم دارای بالاترین سطح ریسک هستند. ارزش بازار آنها زیر 1 میلیارد دلار است. بسیاری از پروژه های ارز دیجیتال؛ مانند Chiles (CHZ)، Neo (NEO) و Tezos (XTZ) در این دسته قرار می گیرند.

ارزش بازار یک معیار مفید برای مقایسه ارزش کلی ارزهای دیجیتال است، اما روندهای بازار، ثبات ارز دیجیتال و وضعیت مالی شما باید هنگام سنجش ریسک هر سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. در زمان نگارش این مقاله، ارزش بازار کریپتو (کل ارزش بازار ارزهای رمزنگاری شده شناخته شده و ارزشمند) حدود 857 میلیارد دلار است که بیت کوین همچنان در رتبه اول و اتریوم در رتبه دوم قرار دارد. ناگفته نماند که ارزش بازار ارزهای دیجیتال در اوج خود به حدود 3 تریلیون دلار رسید.

برای خواندن اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال اخبار ما را دنبال کنید.