اثر لیندی چیست؟ معرفی کامل اثر لیندی و تاثیر آن بر سرمایه گذاری

اثر لیندی چیست؟ معرفی کامل اثر لیندی و تاثیر آن بر سرمایه گذاری

ارز دیجیتال بیت کوین به سرعت وارد دهه دوم خود می شود. اگرچه بیت کوین یک پدیده متفاوت و نوظهور بود، اما برخی از مردم انتظار نداشتند که این فناوری جدید بتواند تا این حد پیش برود و در برابر همه موانع زنده بماند. علاوه بر تمام مشکلاتی که در این سال ها پیش آمد، بیت کوین توانست از پس آن بربیاید و این احتمال که در آینده رشد کند و افراد زیادی روی آن سرمایه گذاری کنند بسیار محتمل است. چرا این ارز رمزنگاری شده تاکنون زنده مانده است؟ احتمال ادامه حیات آن چقدر است؟ شاید یک نظریه افکت لیندی تا بتوانید به این سوالات به درستی پاسخ دهید.

در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که اثر Lindy چیست، چه ارتباطی با بازار کریپتو دارد و اینکه آیا وضعیت فعلی بیت کوین را شامل می شود یا خیر. به والکس بپیوندید.

اثر لیندی چیست؟

کار لیندی به عنوان قانون لیندی همچنین شناخته شده است که نام آن برگرفته از رستورانی در نیویورک است که در آن برنامه های کمدی مورد بحث قرار می گرفت. این اثر یک پدیده نظری است که به موجب آن طول عمر آینده برخی از چیزهای تجدید ناپذیر، مانند یک فناوری یا یک ایده، متناسب با سن واقعی آنها است. بنابراین، اثر Lindy بیان می‌کند که هر چه یک ایده یا فناوری بیشتر مورد استفاده قرار گیرد، احتمال عمر آن بیشتر می‌شود. طول عمر بیشتر به درجه مقاومت در برابر تغییر، کهنگی یا رقابت و احتمال بیشتر ادامه زندگی در آینده اشاره دارد.

ماهیت اصلی کار لیندی در مورد ماهیت افراد است. به عنوان انسان، هر چه چیزی بیشتر وجود داشته باشد، بهتر می توانیم به آن اعتماد کنیم. به عنوان مثال، اکثر مردم وقتی برادران رایت را در آوریل 1900 ساختند و اولین هواپیما را به پرواز درآوردند، فکر می کردند دیوانه هستند. اما در عصر امروز، ما سفر با هواپیما را بدیهی می دانیم. همین پدیده در مورد تلفن های همراه، رایانه ها و ارزهای دیجیتال نیز صدق می کند.

به عنوان مثال، منطقی است که فکر کنیم دیوار بزرگ چین بیش از 2000 سال قدمت دارد و برای قرن ها باقی خواهد ماند. با این حال، نمی توانیم بگوییم که این موضوع در مورد آیفون 14 نیز صادق است زیرا تنها چند ماه از عرضه آن می گذرد و فناوری های به کار رفته در آن در چند سال آینده قدیمی خواهند شد.

ارتباط بین اثر Lindy و بیت کوین

با توجه به اثر لیندی، هر چه چیزی بیشتر وجود داشته باشد، احتمال زنده ماندن آن بیشتر است. به همین دلیل می توانیم بیت کوین را با توجه به اثر Lindy بررسی کنیم. در ابتدای راه اندازی بیت کوین، این ترس وجود داشت که ممکن است هک شود یا این فناوری شکست بخورد. قبلاً این اتفاق نیفتاده است. اما کیف پول بیت‌کوین و سایر ابزارهای ذخیره‌سازی مشکلات و خرابی‌های مختلفی را تجربه کرده‌اند، اما فناوری زیربنایی اینطور نیست.

اولین بلاک بیت کوین در 3 ژانویه 2009 به بلاک چین اضافه شد، می توان گفت که این ارز 14 ساله است. با توجه به کار لیندی، گفته می شود که هر چه مدت بقای یک چیز و طول مدت استفاده از آن بیشتر باشد، احتمالاً عمر آن نیز طولانی تر خواهد بود. آیا بیت کوین از مرز اثر Lindy عبور کرده است؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها، باید جنبه‌های مختلف را بررسی کنیم.

نرخ رشد استخراج بیت کوین

شبکه الگوریتمی بیت کوین PoW ایمن است و امنیت کل شبکه معادل میزان هش ریت تولید شده توسط ماینرها است. هش‌ریت بیت‌کوین از زمان پیدایش به‌طور تصاعدی افزایش یافته است. علاوه بر این، استخراج توزیع شده نیز در حال افزایش است و امروزه هزاران ماینر در سراسر جهان در هش کردن شبکه بیت کوین سهیم هستند. در نتیجه، امنیت شبکه در طول زمان سازگارتر می شود. به همین دلیل می توان گفت که شبکه بیت کوین در آینده با امنیت بیشتری به رشد خود ادامه خواهد داد.

نرخ رشد تعداد کاربران بیت کوین

نرخ رشد یک فناوری به توانایی آن در دستیابی به اثر شبکه اشاره دارد. تعداد کاربرانی که به شبکه بیت کوین پیوسته اند از آن زمان به شدت افزایش یافته است. تعداد کاربران شبکه بیت کوین در ابتدای سال جاری به 100 میلیون نفر رسید. در نهایت می توان گفت که بیت کوین در 14 سال گذشته به یک اثر شبکه بسیار چشمگیر دست یافته است.

مقاومت بیت کوین در برابر تغییر و رقابت

بیت کوین در برابر تغییرات و همچنین در برابر رقبا بسیار مقاوم است. هر روز هزاران ارز دیجیتال جدید ایجاد می شود. اما بیت کوین با افزایش امنیت، افزایش تعداد کاربران و سیاست پولی بی نقص توانست موقعیت خود را تثبیت کند. بیت کوین توانسته است با رقبای زیادی که اکثر آنها شکست خورده اند، زنده بماند و رشد کند.

در نهایت، نتیجه می گیریم که اثر Lindy برای بیت کوین اعمال می شود. با افزایش مدت زمان حضور بیت کوین و فعالیت این ارز دیجیتال، امنیت آن و همچنین تعداد کاربران آن افزایش یافت.

آیا اثر Lindy به معنای ثبات بیت کوین است؟

با توجه به مواردی که بررسی کردیم، انتقاداتی در رابطه با اعتبار پدیده Lindy Effect برای بیت کوین وجود دارد. بسیاری از طرفداران بیت کوین از افکت Lindy به عنوان مدرک مهمی برای پایداری و بقای بیت کوین استفاده می کنند، اما برخی از نکات مهم را از دست می دهند. به عنوان مثال، بیت کوین عمر نسبتا کوتاهی دارد و تنها یک دهه از اوج گرفتن این ارز دیجیتال می گذرد که زمان کافی برای اثبات اثر Lindy نیست. کافی است بیت کوین را با طلا که قرن هاست ارزشمند و ارزشمند می دانستند مقایسه کنیم. بیت کوین نمی تواند چنین ادعایی داشته باشد و طبق کار لیندی، قرن ها طول می کشد تا حتی به رکورد طلا به عنوان یک سرمایه گذاری نزدیک شود. بیت کوین هر سال که می گذرد به سرمایه گذاری قابل اطمینان تری تبدیل می شود، اگرچه در مقایسه با دارایی های ثابت هنوز راه زیادی در پیش دارد.

همچنین این که گفته می شود ارز بیت کوین برای همیشه بر بازار تسلط خواهد داشت، نمی تواند کاملاً درست باشد. گاهی اوقات افراد در مورد پذیرش دارایی‌های جدید محتاط هستند و پس از اطمینان کامل از ایمن بودن شبکه، منتظر می‌مانند تا سایر کاربران قبل از ورود به آن اشکالات را شناسایی کنند. در نتیجه، ارزهای رمزنگاری قدیمی‌تر به احتمال زیاد ایمن هستند، اما این بدان معنا نیست که ارزهای جدید توانایی دستیابی به اثر شبکه قدرتمند را ندارند.

همچنین، پیشگام بودن و اولین بودن در بازار کریپتو مساوی با شکست ناپذیر بودن نیست. مثال‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد تا زمانی که یک فناوری مزیت رقابتی نداشته باشد، اولین بودن به معنای ماندگاری آن نیست. تلفن‌های شبکه پیام‌رسان یاهو و نوکیا از جمله بازنده‌های اولیه بودند که توانستند برتری زودهنگام را از رقبای خود ربودند، اما نتوانستند این برتری را حفظ کنند و کنار رفتند.

به طور کلی، طرفداران دوگانگی بیت کوین استدلال می کنند که در شرایط سخت، ارزش بیت کوین به دلیل کارمزد تراکنش حفظ می شود. ما نباید فراموش کنیم که بانک ها کارمزد بیشتری از تراکنش ها کسر می کنند. اما بررسی ها نشان می دهد که احتمال شکست بانک های 200 ساله صفر نیست.

به طور کلی، انرژی مورد استفاده برای استخراج بیت کوین به طور موثر هدر می رود و چیزی به ارزش ذاتی آن اضافه نمی شود. در نهایت، بهتر است به یاد داشته باشید که سن نمی تواند ارزش چیزی را ثابت کند. پول فیات بسیار قدیمی تر از بیت کوین است و ما باید شانس ارزهای فیات را در رقابت با بیت کوین برای بقا ببینیم.

اثر Lindy در جهان در حال تغییر

در دنیای امروز، تکنولوژی و فناوری با سرعتی سریع در حال تغییر هستند و سرعت تغییرات هرگز سریعتر از این نبوده است. کسب و کارهای جدید و فرصت های سرمایه گذاری هر روز در حال ظهور هستند. سرمایه گذاری های جدید شانس کمتری برای بقا نسبت به کسب و کارهای قدیمی دارند. در ابتدا به نظر نمی رسد که کار لیندی درست و منطقی باشد. اما با بررسی می توانیم اثربخشی آن را بدانیم. این اثر احتمال بیشتر ماندگاری را توضیح می‌دهد و به این معنا نیست که 100% همه شرکت‌های جدید لزوما ضعیف خواهند بود یا اینکه همه شرکت‌های قدیمی به راحتی فرو نمی‌پاشند. مشکل این است که احتمال بقای سرمایه‌گذاری‌ها و کسب‌وکارها بیشتر یا بسیار بیشتر از گزینه‌های نوظهور است. پس از معرفی اثر lindy، چه چیزی در انتظار بیت کوین در سال های آینده است؟ آیا می تواند مانند طلا به دارایی ارزشمندی تبدیل شود؟ لطفا نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

منبع

forbes.combitcoinmagazine.com