منو سایت

اتصال بلاک چین و وب 3

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
اتصال بلاک چین و وب 3

وب 3 نسل جدید اینترنت

ابتدا، بیایید به تکامل اینترنت نگاه کنیم. نسل اول اینترنت یا Web 1.0 یک شبکه داده بود که کاربران فقط می توانستند مطالب را مرور و مطالعه کنند. با ظهور وب 2.0، مردم نقش بیشتری در تولید محتوا در اینترنت داشتند و شروع به تولید محتوا در وب سایت ها و پلتفرم های مختلف مانند متا (فیسبوک سابق)، توییتر و اینستاگرام کردند. در واقع نسل فعلی اینترنت وب 2.0 است. اما وب 3 چیست؟ وب 3 نسل بعدی اینترنت در نظر گرفته می شود که در آن کاربران مالکیت کامل محتوای خود را دارند و آنها تصمیم می گیرند چه کسی به داده های آنها دسترسی داشته باشد. در واقع، شرکت های بزرگی مانند گوگل و فیس بوک دیگر نمی توانند بدون اجازه کاربر به داده ها دسترسی داشته باشند. ارزهای دیجیتال و بلاک چین بلوک های سازنده وب 3 هستند. با این حال، این فناوری جدید که به عنوان وب غیرمتمرکز نیز شناخته می شود، بر فناوری هایی مانند واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR)، اینترنت اشیا (IoT) و موارد دیگر که به بلاک چین یا ارزهای دیجیتال مرتبط نیستند.

واقعیت مجازی

نسل سوم اینترنت که با نام وب 3 شناخته می شود، مبتنی بر فناوری بلاک چین است. با این حال، فناوری‌هایی مانند یادگیری ماشین، داده‌های بزرگ، هوش مصنوعی (AI)، اینترنت اشیاء (IoT)، واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR) و غیره، برنامه‌های غیرمتمرکز (به DApps را قادر می‌سازد) اطلاعات را به‌عنوان هوشمند تحلیل کنند. شخص در محیط وب 3

به عنوان مثال، هدست های واقعیت مجازی یک تجربه خرید استثنایی ایجاد می کنند و به مشتریان اجازه می دهند قبل از خرید محصولات را به خوبی بشناسند. اگرچه این فناوری ها مبتنی بر ارزهای دیجیتال یا فناوری دفتر کل توزیع شده نیستند، اما هدف آنها افزایش کارایی فناوری بلاک چین است.

علاوه بر این، بلاک چین نقش مهمی در ساخت زیرساخت وب 3 ایفا می کند و به سازمان ها اجازه می دهد تا خدمات اینترنت وب 2، از جمله محاسبات ابری، سایت های شبکه های اجتماعی و پایگاه های داده را غیرمتمرکز کنند. بنابراین، ترکیب هوش مصنوعی و فناوری بلاک چین بدون شک راه بهتری برای مدیریت مجموعه داده های محرمانه به سازمان ها می دهد.

با اعتبارسنجی داده های ارائه شده، فناوری هوش مصنوعی می تواند به سرعت درخواست فرآیند را تکمیل کند و در نتیجه، الگوریتم هوشمند به تصمیم گیری سریع در مورد صدور وجوه یا بررسی اعتبار کمک می کند. علاوه بر این، داده ها می توانند به طور موثر توسط بلاک چین محافظت شوند. فناوری های دیگری مانند AR و VR در تعریف متاورس، جستجوی ایده های جدید و افزایش کیفیت تجربه کاربری بسیار مهم هستند.

AR VR IOT

علاوه بر این، ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم به کاربران وب 3 امکان ارسال و دریافت پول بدون نیاز به واسطه را می دهند. ، ارزهای دیجیتال از پرداخت های همتا به همتا پشتیبانی می کنند و می توانند به عنوان روشی برای انتقال دیجیتال عمل کنند. بدون ارزهای دیجیتال، شبکه های بلاک چین نمی توانند انگیزه کافی برای مشارکت در شبکه به کاربران بدهند. در واقع، اکثر کاربران برای به دست آوردن ارزهای دیجیتال روی شبکه های بلاک چین کار می کنند. از سوی دیگر، کاربران برای ذخیره ارز دیجیتال خود به یک کیف پول رمزنگاری نیاز دارند.

فناوری وب 3 مانند بلاک چین برای دسترسی به وب نیازی به مجوز ندارد، برای استفاده از آن نیازی به اعتماد به شخص دیگری نیست و دسترسی به کد آن برای هر کسی (متن باز) امکان پذیر است. به طور مشابه، NFTها به کاربران اجازه می‌دهند تا به طور شفاف مالکیت دارایی‌هایی مانند آثار هنری، داده‌های شخصی، پاداش‌های شارژ مجدد و موارد دیگر را اثبات کنند.

نحوه اتصال وب 3 به بلاک چین

بلاک چین یک فناوری مهم است که به وب 3 (شبکه غیرمتمرکز) قدرت می دهد و پویایی نسخه فعلی شبکه را به طور اساسی تغییر می دهد. در نسخه فعلی وب، که به عنوان وب 2 شناخته می شود، مشاغل و شرکت ها مشتریان را تحت فشار قرار می دهند تا اطلاعات آنها را به دست آورند. برنامه های غیرمتمرکز وب 3 با استفاده از داده های بلاک چین، امنیت و استقلال داده های کاربران را تضمین می کند.

به دلیل عدم تمرکز، کاربران صاحبان نهایی محتوا هستند زیرا برای تأیید داده ها به یک مرجع متمرکز نیاز ندارند. علاوه بر این، برنامه های غیرمتمرکز (DApps) با اجازه دادن به کاربران برای رای دادن و ارائه ایده ها، تضادهای مشارکت جامعه و دولت را با دادن فرصت برابر به همه برای مشارکت در اجرای پروژه تغییر می دهند.

علاوه بر موارد فوق، بلاک چین از ایجاد دامنه های رمزنگاری مانند eth، crypto و dao پشتیبانی می کند. یک دامنه رمزنگاری غیرمتمرکز به جای آدرس IP، کیف پول رمزنگاری کاربر را با یک آدرس قابل خواندن توسط انسان جایگزین می کند. این نام های دامنه Web3 را می توان به عنوان NFT در بازارهای توکن غیرقابل تعویض معامله کرد.

برنامه های غیرمتمرکز

نام دامنه غیرمتمرکز که نشان دهنده یک آدرس بلاک چین است بسیار مفید است زیرا یک آدرس ساده بسیار راحت تر از یک عبارت طولانی و بی معنی به خاطر سپرده می شود.

سهم بلاک چین در توسعه وب 3

فناوری بلاک چین با ویژگی‌هایی مانند پرداخت‌های بی‌واسطه، حاکمیت غیرمتمرکز، قابلیت همکاری زنجیره‌ای متقابل و کسب توکن‌های درون بازی، دامنه دسترسی به فضای وب 3 را گسترش می‌دهد.

با توجه به اینکه چگونه بلاک چین ساختار داده ها را در پس زمینه وب تغییر می دهد، می توانیم نتیجه بگیریم که بلاک چین پایه وب 3 است. فضای ذخیره سازی که برای ذخیره و سازماندهی داده ها استفاده می شود، ساختار داده نامیده می شود. این روشی است برای سازماندهی داده ها بر روی رایانه به منظور به روز نگه داشتن و دسترسی آسان به آنها.

نقش بلاک چین در وب 3 به ویژه برای افزایش سطح اعتماد در میان کاربران شبکه مهم است. گفته می شود که سطح حاکمیت بلاک چین به دو طرف ناشناس که به یکدیگر اعتماد ندارند اجازه می دهد تا به راحتی معاملات آنلاین انجام دهند.

در این سبک از حکمرانی، پروتکل بلاک چین حاوی قوانینی برای اجرای تغییرات است. از طریق به روز رسانی کد، توسعه دهندگان تغییرات را ارسال می کنند و هر گره به پذیرش یا رد آن رأی می دهد (بدون دخالت شخص ثالث).

علاوه بر این، برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps)، ایجاد دامنه‌ها و وب‌سایت‌های مبتنی بر بلاک چین، تعامل غیرمتمرکز بین کاربران و برنامه‌ها را امکان‌پذیر می‌کند که خود منجر به گسترش وب 3 می‌شود. برای مثال، برنامه‌های Web 3 مانند Brave Browser سعی می‌کنند تا شبکه غیرمتمرکز را با افزایش حریم خصوصی و مسدود کردن تبلیغات ترویج دهید.

مرورگر شجاع

علاوه بر این، وب 3 به لطف راه‌حل‌های ارتباطی بین بلاک‌چین‌های مختلف، مانند پولکادتا، یکپارچه و کارآمد است که جابجایی بین پلتفرم‌ها یا برنامه‌ها را برای کاربران آسان می‌کند. NFTها را به صورت متقابل با کیف پول مورد علاقه خود معامله کنید و رشد همه دارایی های خود را در یک محیط مدیریت کنید.

علاوه بر این، گیمرهای Web3 می‌توانند به لطف ماهیت غیرمتمرکز بازی‌ها، NFT‌ها را در متاورس جمع‌آوری و مبادله کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا کنترل بر اطلاعات و دارایی‌های خود را حفظ کنند. بازی‌های مبتنی بر بلاک چین مانند Axie Infinity همچنین به بازیکنان این امکان را می‌دهند که در حین بازی با جمع‌آوری ارزهای دیجیتال درآمد کسب کنند. این توکن ها را می توان با پول فیات نیز مبادله کرد.

بازی Oxy Infinity Play-to-Earn

بازی Oxy Infinity Play-to-Earn

چگونه برای وب 3 آماده شویم

سازمان‌ها می‌توانند سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز رقیب (DAO) ایجاد کنند، از دارایی‌های توکن‌شده استفاده کنند و به‌طور فعال ارزشی را که ایجاد می‌کنند با شبکه‌های کاربران خود برای بقا در دنیای Web3 به اشتراک بگذارند.

وب 3 فرصت هایی را برای مدل های کسب و کار نوآورانه، محصولات و سازمان های مستقر ارائه می دهد زیرا بازار هنر و کلکسیون NFT در سال 2021 رشد می کند و در سال 2022 متاورس را در اختیار می گیرد.

اگرچه ساختارهای سازمانی هر شرکت متفاوت است، اما بهترین موقعیت ها توسط افرادی پر می شود که می توانند به بهترین نحو منافع سهامداران را تامین کنند. با ایجاد سریع و کارآمد نقش‌ها و مجوزها با استفاده از NFT که منعکس‌کننده حقوق و مسئولیت‌های افراد است، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) می‌توانند سلسله مراتب، تفویض اختیار و ساختار را در فضای دیجیتال بازتعریف کنند.

بنابراین، سازمان ها باید تحقیقات کافی برای ایجاد DAO های رقابتی انجام دهند تا سیستم های متمرکز خود را به ساختارهای غیرمتمرکز تغییر دهند. علاوه بر این، شرکت‌ها می‌توانند از دارایی‌های توکن‌شده استفاده کنند که می‌توانند در بلاک چین مبادله شوند، که نقدینگی دارایی‌ها را افزایش می‌دهد و امکان انتقال مالکیت را فراهم می‌کند.

با توجه به این واقعیت که تازه واردان می توانند بلافاصله با توسعه برنامه های کاربردی خود در پروتکل های بلاک چین به شبکه های گسترده ای از کاربران بالقوه دسترسی پیدا کنند، وب 3 احتمالاً پویایی رقابت را تغییر خواهد داد. در نتیجه، شرکت ها می توانند ارزش بیشتری از پایگاه کاربر داخلی دارندگان توکن بلاک چین محلی کسب کنند.

بنابراین، کسب‌وکارها باید راه‌های نوآورانه‌ای برای محافظت از شبکه‌های کاربران خود بیابند. با این حال، کسب‌وکارها باید هنگام تصمیم‌گیری درباره نحوه موقعیت استراتژیک خود برای وب 3، امکان مقررات آینده را در نظر بگیرند. با توجه به اینکه افراد بیشتری به بلاک چین و ارزهای دیجیتال روی می‌آورند، رگولاتورها احتمالا صنعت کریپتو را با دقت بیشتری رصد خواهند کرد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

5.5 – (1 امتیاز)