منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • آلچینا چیست؟ ما به شما معروف ترین آلچاها را معرفی می کنیم

آلچینا چیست؟ ما به شما معروف ترین آلچاها را معرفی می کنیم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آلچینا چیست؟ ما به شما معروف ترین آلچاها را معرفی می کنیم

همانطور که می دانید، هر ارز دیجیتال مبتنی بر شبکه بلاک چین خود توسعه یافته است. به عنوان مثال، بیت کوین در شبکه خود به نام ساتوشی اجرا می شود.

در دنیای ارزهای دیجیتال، علاوه بر این دو، ارزهای رمزنگاری شده دیگری نیز وجود دارند که برای توسعه به شبکه خود نیاز دارند، به این شبکه ها altchain می گویند. بسیاری از معامله گران ارزهای دیجیتال هنوز در مورد اینکه آیا آلتکوین ها ارزش استفاده دارند یا خیر، اختلاف نظر دارند.

برخی بر این باورند که وجود آلچین و ارزهای مبتنی بر آنها تأثیر قابل توجهی در توسعه دنیای رمزنگاری ندارد، اما این درست نیست. در واقع، شبکه های بلاک چین می توانند بسیار قوی تر از بیت کوین و اتریوم باشند. تا انتهای این مقاله همراه باشید تا در مورد آلچین و ارزش و فواید استفاده از آنها بیشتر بدانید.

آلچینا چیست؟

هر بلاک چینی که بیت کوین یا اتریوم نباشد، زنجیره جایگزین یا بلاک چین جایگزین نامیده می شود. این ساده ترین تعریفی است که می توان از altchain ارائه داد. بلاک چین های جایگزین در سال 2011 وارد دنیای کریپتو شدند. به زنجیره های جایگزین “alt L1” یا بلاک چین های لایه 1 جایگزین نیز می گویند. درست است که بلاک چین های بیت کوین و اتریوم در حال حاضر محبوب ترین و شناخته شده ترین بلاک چین ها در دنیای رمزنگاری هستند و قدیمی تر هستند. از زنجیره های جایگزین، اما آنها تنها بلاک چین های تاثیرگذار نیستند.

این alchains در واقع استفاده می کنند الگوریتم های بلاک چین از آنها برای ایجاد بستری برای امضای قراردادها، ثبت نام و سایر اقدامات در دنیای ارزهای دیجیتال استفاده می شود. بد نیست مفهومی به نام Altchains را بدانید استخراج یکپارچه (ماینینگ تلفیقی) که بر اساس آن ماینرها می توانند به بلاک چین ها مانند بلاک چین بیت کوین متصل شوند. علاوه بر این، altchains به عنوان وسیله ای برای استفاده از DNS، تبادل ارز نظیر به نظیر (P2P) و ذخیره سازی فایل نیز استفاده می شود. به همه ارزهای رمزپایه مبتنی بر آلت کوین، آلت کوین گفته می شود.

آلت کوین ها

انواع مختلف چینی جایگزین

از طرف دیگر Alt China انواع مختلفی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

پروتکل های لایه 0

پروتکل لایه 0 اولین لایه در بین تمام لایه های بلاک چین است که به طور یکپارچه با سایر پروتکل های ایجاد یکپارچه می شود. بلاک چین های به هم پیوسته (زنجیره های ارزش به هم پیوسته) شبکه قوی تری را برای همه قراردادهای هوشمند به هم متصل می کند و ایجاد می کند.

یکی از مشکلات حل شده توسط این لایه است مقیاس پذیری (مقیاس پذیری). مقیاس پذیری به معنای توانایی یک سازمان یا سیستم برای حفظ یا افزایش عملکرد خود با افزایش حجم کار است. وقتی یک سیستم نتواند با افزایش بار عملکرد خوبی داشته باشد، مشکل مقیاس پذیری دارد. با استفاده از پروتکل های لایه 0، اپراتورها می توانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و این مشکل مقیاس پذیری در اکوسیستم ها را حل می کند.

علاوه بر این، پروتکل لایه بلاک چین 0 می تواند برای اعتبارسنجی، طبقه بندی ارزهای دیجیتال و موارد دیگر استفاده شود. این لایه به عنوان یک لایه پایه عمل می کند و امکان همکاری با تمام پروتکل های لایه 1 مانند BTC، ADA، ETH و غیره را فراهم می کند.

پروتکل لایه 0 به کاربران اجازه می دهد تا کسب و کارها و برنامه های کاربردی مبتنی بر بلاک چین بسازند، اکوسیستم ها را اعتبارسنجی کنند، ارز دیجیتال ایجاد کنند و منطق و معیارهای تجاری منحصر به فرد خود را برنامه ریزی کنند. Polkadot در حال حاضر معروف ترین نمونه پروتکل لایه 0 است.

انواع پروتکل های alt-chain

پروتکل های سطح 1

بلاک چین بیت کوین و اتریوم نمونه هایی از پروتکل های بلاک چین سطح 1 هستند. این ها بلاک چین های خودکفا هستند که می توانند تراکنش های انجام شده در دنیای رمزارز را بدون پشتیبانی شبکه دیگری تایید و اجرا کنند. بلاک چین در این لایه با تشویق استخراج‌کنندگان بیت‌کوین و سهامداران اتریوم، که هر دو اعتبارسنجی شبکه مهم هستند و همچنین توکن‌ها و تراکنش‌های جدید را نوید می‌دهند، کار می‌کنند.

آلچای های محبوب مانند کاردانو و سولانا نیز جزو پروتکل های بلاک چین لایه 1 هستند. هر دو بلاک چین اصلی، خود توسعه یافته و خودپایدار هستند. برخی از زنجیره های جایگزین لایه 1 در حال حاضر به عنوان زیرمجموعه ای از بلاک چین اصلی وجود دارند. به عنوان مثال، بلاک چین بیت کوین کش فورکی از بلاک چین اصلی بیت کوین است و اتریوم کلاسیک نیز فورکی از نسخه DAO حتی قبل از هک شدن بلاک چین اتریوم است.

اگرچه هر دو منشاء مشترکی دارند، اما با گذشت زمان می‌توانند کاملاً با بلاک چین اصلی خود متفاوت شوند. به عنوان مثال، بلاک چین اصلی اتریوم اخیرا امتحان شده است اثبات اجماع سهام و بلاک چین کلاسیک اتریوم اثبات کار متمرکز است.

بلاک چین

پروتکل های لایه 2

همانطور که می‌توانیم پروتکل‌های لایه 1 را روی لایه 0 بسازیم، پروتکل‌های لایه 2 را می‌توان به صورت موازی یا روی پروتکل‌های بلاک چین لایه 1 ساخت. و دیگران برای افزایش قدرت و عملکرد بلاک چین لایه 1.

لایه 2 این توانایی را دارد که با ارسال برخی داده ها به کانال های مختلف برای پردازش، بخشی از بار را از زنجیره اصلی بردارد. سپس داده های پردازش شده را به پروتکل بلاک چین اصلی منتقل کنید. در نتیجه، بلاک چین زیربنایی حجم تراکنش و مشکل مقیاس پذیری کمتری خواهد داشت و پردازش و پاسخ سریع تری را ارائه می دهد.

علاوه بر این، اکثر پلتفرم‌های لایه ۲ موجود به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اجازه می‌دهند پروتکل بلاک‌چین زیربنایی بی‌تأثیر بماند. این بدان معناست که هنگام انجام تراکنش های کوچک، کاربران مجبور نیستند وقت خود را تلف کنند تایید ماینر از دست دادن یا پرداخت هزینه های بالای تراکنش. پروتکل های لایه 2 به عنوان کاتالیزورهای اصلی بلاک چین شناخته می شوند که می توانند از مزایای عدم تمرکز لایه 1 پشتیبانی کنند.

یکی از مهم ترین مزایای پروتکل های لایه 2 این است که بلاک چین زیربنایی نیازی به تغییر ساختار یا کد خود ندارد. زیرا لایه 2 فقط به عنوان یک لایه اضافی و کمکی عمل می کند. این به نوبه خود امنیت بلاک چین زیربنایی را تضمین می کند و در عین حال عملکرد بیشتری را ارائه می دهد.

برخی از مهم ترین جایگزین های چین

همانطور که قبلا ذکر شد، توکن هایی که در آلچین معامله می شوند، آلت کوین نامیده می شوند. اما هر آلتکوین آلتکوین مخصوص به خود را ندارد و بیشتر آلتکوین ها توکن هایی هستند که روی یک شبکه ارز دیجیتالی که از قبل وجود دارد اجرا می شوند. به عنوان مثال، یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتال شیبا اینو است که در ابتدا با نام memecoin شناخته می شد. SHIB یک نشانه است ERC-20 در شبکه اتریوم معامله می شود. هنگامی که کاربران با SHIB معامله می کنند، باید برای پردازش تراکنش های خود هزینه ای به بلاک چین اتریوم بپردازند.

آلت کوین های مهم

از سوی دیگر، برخی آلتکوین ها هستند که بر روی آلچای خود عمل می کنند. مهمترین این آلچاها در زیر توضیح داده شده است (سکه های بومی آنها نیز در پرانتز آورده شده است):

 • (اتریوم (ETH
 • (زنجیره هوشمند بایننس (BNB
 • (سولانا (SOL
 • (کاردانو (ADA
 • (Tera (MOON
 • پولکادوت (DOT
 • بهمن (AVAX
 • (چند ضلعی (MATIC
 • (پروتکل NEAR (NEAR
 • (کیهان (ATOM
 • (فانتوم (FTM
 • داوری
 • (هارمونی (ONE

آینده چین جایگزین

با پیشرفت دنیای کریپتو، احتمالاً شاهد آلچین های پویا و کاربرپسندتری خواهیم بود. انتظار می رود بسیاری از توکن های غیرمتمرکز محبوب در آینده در شبکه های جایگزین پیاده سازی و معامله شوند. بلاک چین Flow را به عنوان مثال در نظر بگیرید. پیش از این پلتفرم ورزشی مبتنی بر بلاک چین NBA TopShot NFT و همچنین پلتفرم های مشابه مانند NFL و UFC بر روی این بلاک چین فعالیت می کردند. هر سه تا کنون موفقیت های زیادی در حرفه خود داشته اند. حال اگر کاربران بخواهند از این برنامه ها استفاده کنند باید از Altchain و تمامی موارد مرتبط با آن به خوبی اطلاع داشته باشند.

مزایای استفاده از آلچینا

همانطور که در این مقاله به طور کامل اشاره شد، آلچین ها و آلت کوین ها هر روز در حال توسعه هستند و استفاده از آنها مزایای خود را نیز دارد.

Altchain به شما امکان می دهد برای هر چیزی توکن تولید کنید. هر ایده، مفهوم، میم یا هر چیز دیگری می تواند نشانه قابل معامله شما باشد که می توانید در عرض چند دقیقه ایجاد کنید.

برای هر ایده و اجرا، بازارها و معاملات بلند مدت و کوتاه مدت ایجاد کنید. می توانید بازاری برای Doge، AI، IoT، Elon، Sam، Trump یا هر توکنی که دوست دارید ایجاد کنید. تجارت در چین جایگزین به طور کامل غیر متمرکز خوب.

با پیش بینی درست نتیجه آینده، بازارهای پیش بینی ایجاد و شرکت در بازارهای پیش بینی برای کسب درآمد. بازارهای پیش بینی که به نام بازارهای شرط بندی و بازارهای اطلاعات نیز شناخته می شوند، در واقع بازارهایی هستند که برای معامله نتیجه رویدادها ایجاد شده اند. قیمت هایی که مشوق ها ارائه می دهند ممکن است نشان دهنده احتمال وقوع این رویداد باشد. مثلا آیا FTX ورشکست می شود؟ قیمت DOGE در سال 2023 چقدر خواهد بود؟

از آنجایی که Altchain غیرمتمرکز است، می‌توانید از پل (ALT/ETH/BNB) برای تجارت توکن‌ها بین اکوسیستم‌ها استفاده کنید. تراکنش های Altchain تنها چند میلی ثانیه طول می کشد.

نحوه استفاده از آلچینا

تا اینجا با مزایا و ویژگی های مثبت آلت کوین ها و آلت کوین ها آشنا شدید. حال، اگر تصمیم به استفاده از آنها دارید، مراحل زیر را دنبال کنید:

کیف پول درست کن

استفاده از آلچین تفاوت چندانی با بلاک چین بیت کوین یا اتریوم ندارد. برای استفاده از آن، کاربران باید کیف پولی راه اندازی کنند که از طریق آن بتوانند توکن های خود را ذخیره و دریافت کنند یا آنها را انتقال دهند. کیف پول Exodus و کیف پول Coinbase دو کیف پول دیجیتال هستند و می توانند با بلاک چین های مختلف از جمله مهم ترین و شناخته شده ترین زنجیره های جایگزین تعامل داشته باشند.

از Altchain برای تجارت ارزهای دیجیتال استفاده کنید

معامله گرانی که قصد خرید و فروش آلت کوین را دارند می توانند از دو طریق این کار را انجام دهند. راه اول ایجاد یک حساب کاربری در یک صرافی متمرکز مانند Binance است. سپس ارز فیات را واریز کنید و از آن برای خرید و فروش ارز دیجیتال استفاده کنید. این روش ممکن است ارزان ترین گزینه برای کاربران باشد.

راه دوم استفاده از کیف پول اصلی این ارز دیجیتال است. بسیاری از کیف پول ها امکان خرید مستقیم ارز دیجیتال با استفاده از ارز فیات را دارند. در این صورت کاربر دیگر نیازی به استفاده از صرافی متمرکز برای خرید و فروش ارز ندارد.

با اکوسیستم بلاک چین ارتباط برقرار کنید.

پس از خرید یک آلتکوین، کاربر می تواند آن را با هر آلتکوین چینی که دوست دارد معامله کند یا بفروشد. همچنین به برنامه های غیرمتمرکز مختلف متصل است. می‌تواند از پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده کرده و کسب درآمد کند یا در ازای بازی در پلتفرم‌های کاربردی، مانند بازی‌های مبتنی بر بلاک چین، ارز دیجیتال دریافت کند.

از مرورگرهای جایگزین برای ردیابی تراکنش های خود استفاده کنید

بلاک چین های بزرگی مانند بیت کوین و اتریوم دارای ویژگی هستند که به کاربران اجازه می دهد تراکنش های خود را ردیابی کنند. مدار متناوب اصلی نیز این ویژگی مهم را دارد. بنابراین سعی کنید از زنجیره های جایگزین برای ردیابی تراکنش های خود استفاده کنید. به عنوان مثال، Cardano یک مرورگر به نام Cardano Explorer دارد و Solana Browser نیز Solana Explorer نامیده می شود.

سولانا کاوشگر

در حفظ امنیت دارایی های رمزنگاری خود کوشا باشید

هنگام اتصال به برنامه های غیرمتمرکز (DAapps) یا استفاده از آنها، حتماً URL وب سایت را دوباره بررسی کنید. وب‌سایت‌های جعلی و مخربی وجود دارند که به عنوان زنجیره‌های جایگزین محبوب برای سرقت اطلاعات کیف پول رمزنگاری شما ظاهر می‌شوند. بنابراین باید مطمئن شوید که URL زنجیره جایگزین درست است.

همچنین سعی کنید دارایی های خود را در کیف های سرد نگهداری کنید. زیرا این کیف پول ها کلیدهای کیف پول خصوصی شما را از اینترنت و کامپیوتر جدا نگه می دارند و احتمال سرقت اطلاعات و ارزهای دیجیتال شما را به صفر می رسانند.

altchain.netcoiningecko.com