منو سایت

آرزیندزا چرا سولانا غیرمتمرکز نیست!

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آرزیندزا چرا سولانا غیرمتمرکز نیست!

آیا نمکدان غیرمتمرکز است؟

Hetzner Online، یک ارائه‌دهنده خدمات ابری آلمانی، تمام فعالیت‌های شبکه Solana را در سرورهای خود در روز چهارشنبه مسدود کرد و بلافاصله بیش از 1000 اعتبارسنجی Solana را آفلاین کرد. در حالی که گره‌های آسیب‌دیده عمدتاً آنلاین هستند، این حرکت باعث ایجاد بحث گسترده‌تری در جامعه رمزنگاری درباره نفوذ فزاینده ارائه‌دهندگان خدمات متمرکز در کنترل سرنوشت شبکه‌های بلاک چین غیرمتمرکز شده است.

بر اساس تجزیه و تحلیل Sam Padilla، مهندس خدمات ابری گوگل، تقریباً 40 درصد از بررسی شبکه Solana و 20 درصد از کل سهم شبکه تا اوت متعلق به Hetzner بوده است. در حالی که این رویداد Solana را خاموش نکرد (که نیاز به گرفتن 39٪ از کل سهم شبکه به صورت آفلاین بود)، مکانیسم اجماع آن را خاموش کرد و تمام فعالیت های شبکه را خاموش کرد. این امر بر وابستگی روزافزون شبکه هایی مانند Solana به ارائه دهندگان خدمات ابری مانند Hetzner تأکید می کند. به گفته Padilla، Hetzner به همراه ارائه دهندگان خدمات ابر متمرکز Equinix و Amazon Web Services (AWS)، میزبان 65 درصد از سهام Solana در ماه اوت بودند. تصمیم این شرکت ها مبنی بر عدم ارائه خدمات به اعتبارسنجی سولانا بلافاصله شبکه را از مسیر خارج کرد و آن را آفلاین کرد. Solanai، که خود را به عنوان «مقاوم ترین شبکه بلاک چین در جهان در برابر سانسور» معرفی می کند.

در ساعات پس از ممنوعیت چهارشنبه سولانا، اعتبار سنجی‌های سولانا مقادیر زیادی از توکن‌های SOL را در شبکه به اشتراک می‌گذارند تا توکن‌های بیشتری به دست آورند و با پردازش بلوک‌های تراکنش‌های شبکه، مکانیسم اجماع اثبات سهام سولانا را پشتیبانی کنند. یکی از نمایندگان بنیاد سولانا گفت که ممنوعیت هتزنر تأثیر زیادی بر شبکه نخواهد داشت زیرا وام دهندگان گزینه های جایگزین زیادی برای ارائه دهندگان خدمات دارند.

این نماینده گفت:

تصمیم هتسنر مطمئناً مایه تاسف بود، اما کاملاً غیرمنتظره نبود. صدها مرکز داده وجود دارد که سولانا از آنها خارج می شود، بنابراین افراد آسیب دیده به مکان های جدید مهاجرت می کنند. یک منبع جداگانه روز پنجشنبه گفت: «اپراتورها یا توانسته‌اند جابه‌جا شوند یا ذخایر از رده خارج شده‌اند.

این نماینده همچنین به ابتکار برنامه سرور بنیاد سولانا اشاره کرد که اعتبار سنجی را با ارائه دهندگان خدمات مستقل بررسی شده و بررسی شده در تلاش برای تمرکززدایی بیشتر شبکه Solana جفت می کند. علی‌رغم این تلاش‌ها، اکثر اعتبارسنجی‌های Solana هنوز برای نیازهای میزبانی خود به شرکت‌های متمرکزی مانند Hetzner، Equinix و AWS وابسته هستند. راه‌اندازی اعتبارسنجی‌ها در ابر Hetzner بسیار آسان بود و در نتیجه بسیاری از اعتبارسنجی‌های با کیفیت پایین به طور پیش‌فرض از Hetzner پیش‌فرض شدند، زیرا برای آنها سریع و آسان بود، حتی اگر بهترین انتخاب وجود نداشت.

هتزنر مدتهاست که نشانه خصومت خود با ارزهای دیجیتال است. در ماه آگوست، این شرکت شروع به ممنوعیت گره های اتریوم در سرورهای خود کرد و به کاربران خود گفت:

از محصولات ما برای هر برنامه معدنی استفاده کنید [کریپتو] حتی از راه دور هم مجاز نیست. این شامل اتریوم نیز می شود. این شامل گواهی مشارکت و اثبات اشتغال و برنامه های مرتبط می شود. این شامل معاملات می شود.

از این بیانیه که در 23 آگوست منتشر شده می توان برای اثبات صحت سهام سولانا استفاده کرد. با این حال، درصد قابل توجهی از اعتبارسنجی سولانا به استفاده از سرورهای Hetzner ادامه دادند.

این اصلا تعجب آور نیست. هتزنر مدت‌هاست که گره‌های رمزنگاری را سانسور می‌کند و در نهایت این اتفاق افتاد.

Sobier گفت: “به نظر می رسد که Hetzner سرورهای Solana را در زیرساخت خود نمی خواهد زیرا تأیید برای دیسک های سرور آن بسیار فشرده است که به نظر می رسد پس از چند ماه استفاده از کار می افتد.” ارائه دهندگان فلزی مانند ما وجود دارند که دوستدار کریپتو هستند و هرگز کریپتو را سانسور نمی کنند.

برخلاف سرورهای ابری که میزبان چندین مهمان هستند، ارائه دهندگان خدمات فلزی برهنه کل سرورهای فیزیکی را به مشتریان اجاره می دهند. پس از ممنوعیت در اوایل ماه جاری، اعتباردهندگان سایر شبکه های بلاک چین که به شدت به Hetzner متکی هستند، از جمله Cardano و Cosmas، شروع به جستجوی ارائه دهندگان خدمات جدید کردند. این به دلیل پیش بینی چنین ممنوعیت هایی در گره های آنها انجام شد که می تواند عملکرد شبکه را به طور جدی تحت تأثیر قرار دهد. این اقدام هتزنر در زمانی انجام می‌شود که کاربران وابستگی شبکه‌های بلاک چین، به‌ویژه شبکه‌های اثبات سهام که برای عملکرد به فضای کافی سرور وابسته هستند، به ارائه‌دهندگان خدمات متمرکز، دوباره ارزیابی می‌کنند.

هنگامی که اتریوم در ماه سپتامبر به مکانیزم اثبات سهام تغییر کرد، این شبکه با انتقاداتی مواجه شد زیرا نهادهای متمرکز اکنون بیش از 60٪ از کل سهام اتریوم را در شبکه کنترل می کنند. این به طور مشابه موج دیگری از انتقادات را بر روی شبکه هایی مانند Solana و Cardano و اتکای آنها به ارائه دهندگان خدمات متمرکز کرد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.