منو سایت

آرزیندزا فانتوم (FTM) چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آرزیندزا فانتوم (FTM) چیست؟

فانتوم (FTM) چیست؟

Fantom یک پلت فرم قرارداد هوشمند مبتنی بر DAG (Directed Acyclic Graph) یا یک گراف غیر دایره ای جهت دار این برای برنامه های غیرمتمرکز (DApps) است. اولین سوال این است که آیا فانتوم متمرکز است یا غیرمتمرکز؟

معرفی شبکه فانتوم

معرفی شبکه فانتوم

Phantom یک پلت فرم بسیار مقیاس پذیر، غیرمتمرکز، بدون مجوز و منبع باز برای ساخت برنامه های رمزنگاری غیرمتمرکز است. DAG یک فناوری مدل‌سازی و ساختار داده است که در آن شبکه‌ها از رئوس و لبه‌ها تشکیل شده‌اند، بر خلاف زنجیره‌های بلوکی که از بلوک‌ها تشکیل شده‌اند. در نتیجه، تراکنش‌های کریپتو با راس نمایش داده می‌شوند و مرتب می‌شوند.

به بیان ساده، یک سیستم بلاک چین شبیه یک زنجیره است، در حالی که طراحی DAG شبیه یک نمودار است. دکتر Ahn Byung Ik از کره جنوبی در سال 2018 بنیاد فانتوم را تأسیس کرد و از آن زمان این پروژه قرارداد هوشمند به یکی از محبوب ترین بلاک چین ها برای تراکنش های DeFi تبدیل شده است.

این برای رفع کاستی ها، از جمله زمان های طولانی تراکنش، پلتفرم های بلاک چین سنتی مانند بیت کوین و اتریوم ایجاد شده است. FTM یک سکه بومی شبکه فانتوم است که می تواند برای فعالیت های حاکمیتی، جبران خسارت طلبکاران و فعالیت های امنیتی شبکه استفاده شود.

چه چیزی در مورد فانتوم منحصر به فرد است؟

سیستم های بلاک چین سنتی، مانند بلاک چین بیت کوین، برای مقیاس پذیری طراحی نشده اند. بلکه امنیت و تمرکززدایی را در اولویت قرار می دهند. به عنوان مثال، یک تراکنش در شبکه بیت کوین می تواند بین 10 تا 15 دقیقه طول بکشد. این امر مقیاس شبکه را از نظر سرعت تراکنش دشوار می کند. هدف تیم Phantom این است که با استفاده از پروتکل Proof-of-Stake (PoS) که برای ایمن سازی شبکه استفاده می شود، این شکاف را پر کند (یعنی بلاک چین فانتوم امنیت یا عدم تمرکز را به خطر نمی اندازد). همچنین، تکمیل تراکنش در شبکه فانتوم 1 تا 2 ثانیه طول می کشد. همچنین کارمزد تراکنش های فانتوم بسیار کمتر از بیت کوین است.

شبکه اصلی Fantom Opera با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است و از عملکرد قرارداد هوشمند کامل از طریق Solidity پشتیبانی می‌کند. یک شبکه فانتوم از این نظر منحصر به فرد است که مستقل است، به این معنی که عملکرد ازدحام در یک منطقه تأثیری بر سایر مناطق شبکه ندارد. به لطف سطح بالای مقیاس پذیری فانتوم، هر برنامه بلاک چین (مستقل) خود را با توکن های خاص، قوانین حاکمیتی و توکنومیک ایجاد می کند. تعداد نامحدودی از سیستم های غیرمتمرکز که فانتوم را تشکیل می دهند به طور مستقل در مناطق خود عمل می کنند و با یکدیگر تعامل دارند.

چگونه فانتوم مشکل سه گانه بلاک چین را حل می کند؟

چالش سه گانه بلاک چین که فانتوم حل می کند یک مشکل کلیدی است. سه گانه بلاک چین به ناتوانی در تعادل سرعت، امنیت و عدم تمرکز به طور همزمان اشاره دارد. فانتوم از پروتکل بدون مجوز و aBFT برای پردازش تراکنش های ناهمزمان برای تمرکززدایی و امنیت استفاده می کند که سرعت کل فرآیند را افزایش می دهد. یک الگوریتم ناهمزمان بیزانس Fault Tolerant (aBFT) مبتنی بر DAG به نام Lachesis از هر دو مدل کلاسیک و ناکاموتو بهتر عمل می کند. Lachsys یک جایگزین کارآمدتر، مقیاس‌پذیر و امن‌تر است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های همتا به همتا را بدون ایجاد لایه شبکه خود بسازند.

سه گانه بلاک چین

سه گانه بلاک چین

Lachsis ناهمزمان است، به این معنی که شرکت کنندگان می توانند دستورات را با سرعت خود پردازش کنند. علاوه بر این، فقدان رهبری وجود دارد و هیچ کس عملکرد خاصی را در شبکه انجام نمی دهد. علاوه بر این، Lachesis از مکانیزم تحمل خطا بیزانس (BFT) استفاده می کند، به این معنی که می تواند در حضور گره های مشکل ساز، از جمله فعالیت های مخرب، به توافق برسد. در نهایت، خروجی Lachesis بلافاصله قابل استفاده است و تراکنش ها عملا در 1-2 ثانیه تایید می شوند. بنابراین نیازی به انتظار برای تایید بلوک نیست. شبکه های همتا به همتا و الگوریتم اجماع DAG aBFT برای اتصال Lachesis با سایر گره های Lachesis استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که دستورات مشابه به ترتیب صحیح پردازش می شوند. همان رویداد تکرار می‌شود و پیام‌های اجماع کمتری در پی دارد. در نتیجه، در مقایسه با BFT سنکرون، Lachesis به زمان سریع تری برای پایان می رسد.

توکن FTM برای چه مواردی استفاده می شود؟

توکن اصلی شبکه فانتوم FTM است که برای پرداخت ها، مدیریت، شرط بندی و تسویه تراکنش ها و برای ایمن سازی شبکه استفاده می شود.

پرداخت

نهایی‌سازی سریع تراکنش‌ها در شبکه فانتوم، پرداخت‌ها را سریع‌تر می‌کند (فقط یک ثانیه طول می‌کشد). علاوه بر این، عملکرد بالا و کارمزدهای کم (تقریباً 0.0000001 دلار) توکن FTM را به گزینه ای عالی برای مبادله پول تبدیل کرده است.

مدیریت

برای حکومت زنجیره ای، ما به یک نشانه FTM نیاز داریم که در آن ذینفعان بتوانند اصلاحات و بهبودها را از طریق حکمرانی پیشنهاد و رأی دهند. از آنجایی که فانتوم یک اکوسیستم غیرمتمرکز بدون مجوز یا رهبر است، حاکمیت زنجیره ای مسئول تمام تصمیمات شبکه است. بنابراین برای شرکت در تصمیمات مدیریت شبکه، توکن FTM را داریم.

چسبیده

از فانتوم می توان برای ایمن سازی شبکه فانتوم و دریافت توکن های FTM به عنوان پاداش بدون نیاز به سخت افزار یا نرم افزار خاص استفاده کرد. شما می توانید این کار را به سادگی از طریق تلفن یا کامپیوتر خود انجام دهید.

هزینه های شبکه

FTM برای پرداخت هزینه های شبکه مانند کارمزد برای استقرار قراردادهای هوشمند فانتوم یا ایجاد شبکه های جدید یا حتی کارمزد تراکنش استفاده می شود. این هزینه تضمین می‌کند که شبکه در معرض حملات هرزنامه قرار نمی‌گیرد و کاربر مخرب نمی‌تواند مشکلات سرعت ایجاد کند یا دفتر کل را با داده‌های بی‌معنی شلوغ کند. اگرچه هزینه های Fanotem بسیار پایین است، اما برای دور نگه داشتن کاربران مخرب کافی است و ورود افراد به قصد نفوذ به شبکه را بسیار گران می کند.

امنیت شبکه

هدف توکن FTM ایمن سازی شبکه با استفاده از یک سیستم اثبات سهام است که در آن سهامداران باید توکن های خود را قفل کنند و اعتباردهنده ها باید حداقل 3,175,000 فانتوم برای مشارکت داشته باشند. کارمزدها و پاداش ها به صورت دوره ای به سهامداران و بستانکاران برای خدمات آنها داده می شود.

کاربردهای ارز دیجیتال فانتوم

کاربردهای ارز دیجیتال فانتوم

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.