منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آرزیندزا سولانا چیست؟ مروری بر شبکه سولانا

آرزیندزا سولانا چیست؟ مروری بر شبکه سولانا

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آرزیندزا سولانا چیست؟ مروری بر شبکه سولانا

سولانا چیست و چگونه کار می کند؟

Solana یک پروژه منبع باز با کارایی بالا است که یک بلاک چین جدید، عمومی و پرسرعت لایه 1 را پیاده سازی می کند. سولانا در سال 2017 توسط آناتولی یاکوونکو، یکی از مدیران سابق کوالکام تاسیس شد. هدف آن افزایش توان عملیاتی در مقایسه با بلاک چین های محبوب و کاهش هزینه های تراکنش است. سولانا یک مدل اجماع ترکیبی نوآورانه را پیاده‌سازی می‌کند که یک الگوریتم منحصربه‌فرد اثبات تاریخ (PoH) را با یک موتور هماهنگ‌سازی سریع رعد و برق که نسخه‌ای از اثبات سهام (PoS) است، ترکیب می‌کند. به همین دلیل، شبکه سولانا از نظر تئوری می تواند بیش از 710000 تراکنش در ثانیه (TPS) را بدون نیاز به راه حل های مقیاس پذیر انجام دهد.

نسل سوم معماری بلاک چین سولانا برای تسهیل قراردادهای هوشمند و ایجاد برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (DApps) طراحی شده است. این پروژه از طیف وسیعی از پلتفرم های مالی غیرمتمرکز (DeFi) و همچنین بازارهای توکن غیرفدراسیون (NFT) پشتیبانی می کند.

بلاک چین سولانا طی یک عرضه اولیه سکه (ICO) در سال 2017 راه اندازی شد. شبکه آزمایشی داخلی پروژه در سال 2018 راه اندازی شد و پس از آن چندین مرحله آزمایشی منجر به راه اندازی رسمی شبکه اصلی در سال 2020 شد.

چه چیزی سولانا را منحصر به فرد می کند؟

هدف طرح جاه طلبانه سولانا حل مشکل سه گانه بلاک چین است. سه گانه بلاک چین مفهومی است که توسط ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، به روش منحصر به فرد خود پیشنهاد شده است. این سه گانه مجموعه ای از سه چالش اصلی را که توسعه دهندگان در هنگام ساختن بلاک چین با آن مواجه می شوند، توصیف می کند: تمرکززدایی، امنیت و مقیاس پذیری.

باور عمومی بر این است که بلاک چین ها به گونه ای ساخته شده اند که توسعه دهندگان را مجبور می کند یک جنبه را به نفع دو جنبه دیگر قربانی کنند، زیرا آنها فقط می توانند دو مورد از سه مزیت را در هر زمان ارائه دهند.

پلتفرم بلاک چین سولانا یک مکانیسم اجماع ترکیبی را پیشنهاد کرد که تمرکززدایی را برای به حداکثر رساندن سرعت به خطر می‌اندازد. ترکیب نوآورانه اثبات سهام و اثبات تاریخ، سولانا را به پروژه ای منحصر به فرد در صنعت بلاک چین تبدیل می کند.

به طور کلی، بلاک چین ها بر اساس تعداد تراکنش هایی که در هر ثانیه می توانند پشتیبانی کنند، مقیاس پذیرتر هستند. با این حال، در بلاک چین های غیرمتمرکز، این تفاوت زمانی را کاهش می دهد و توان عملیاتی بالاتر آنها به این معنی است که گره های بیشتری که تراکنش ها و مهرهای زمانی را تأیید می کنند، زمان بیشتری را صرف می کنند.

به طور خلاصه، طراحی Solana این مشکل را با انتخاب یک گره اصلی بر اساس مکانیزم اثبات سهام که پیام ها را بین گره ها مرتب می کند، حل می کند.

سولانا همچنین با هش کردن خروجی یک تراکنش و استفاده از آن به عنوان ورودی تراکنش بعدی، زنجیره ای از تراکنش ها را ایجاد می کند. این تاریخچه تراکنش ها به مکانیسم اثبات تاریخچه (PoH) معروف است. مفهومی که امکان مقیاس پذیری بیشتر پروتکل را فراهم می کند، که به نوبه خود قابلیت استفاده از شبکه را افزایش می دهد.

سولانا چگونه کار می کند؟

یکی از اجزای کلیدی پروتکل سولانا اثبات تاریخ است، مجموعه ای از محاسبات که یک رکورد دیجیتالی را ارائه می دهد که تأیید می کند یک رویداد در شبکه در هر لحظه رخ داده است. می توان آن را به عنوان یک ساعت رمزنگاری در نظر گرفت که به هر تراکنش در شبکه یک مهر زمانی می دهد، همراه با یک ساختار داده که به سادگی می تواند توسعه آن باشد.

مکانیسم اثبات تاریخ با استفاده از الگوریتم Tower Byzantine Fault Tolerance (BFT)، یک نسخه بهینه از پروتکل عملی تحمل خطا بیزانس (pBFT)، بر مکانیزم اثبات سهام متکی است. سولانا از این الگوریتم برای رسیدن به اجماع استفاده می کند. Tower BFT شبکه را ایمن و عملیاتی نگه می دارد و به عنوان وسیله ای اضافی برای اعتبارسنجی تراکنش ها عمل می کند.

علاوه بر این، اثبات تاریخ را می توان به عنوان یک تابع تاخیر قابل تأیید با فرکانس بالا (VDF)، یک تابع سه گانه (آغازسازی، ارزیابی، تأیید) برای تولید یک خروجی منحصر به فرد و قابل اعتماد مشاهده کرد. VDF با اثبات اینکه تولیدکنندگان بلوک زمان کافی را برای حرکت رو به جلو شبکه صبر کرده اند، نظم شبکه را حفظ می کند.

سولانا از یک الگوریتم هش ایمن 256 بیتی (SHA-256)، مجموعه ای از توابع رمزنگاری اختصاصی استفاده می کند که یک مقدار 256 بیتی را خروجی می دهد. شبکه به صورت دوره‌ای از تعداد هش‌ها و SHA-256 نمونه‌برداری می‌کند و داده‌های بلادرنگ را بر اساس مجموعه هش‌ها در اختیار پردازنده‌های مرکزی قرار می‌دهد.

اعتبار سنجی Solana می تواند از این توالی هش برای ضبط یک قطعه خاص از داده استفاده کند که قبل از ایجاد یک شاخص هش خاص تولید شده است. پس از درج آن قطعه خاص از داده، مهر زمانی تراکنش ایجاد می شود. برای دستیابی به تعداد بالایی از تراکنش ها در ثانیه و زمان ایجاد بلوک، همه گره های شبکه باید ساعت های رمزنگاری برای نظارت بر رویدادها داشته باشند به جای اینکه منتظر تایید کننده های دیگر برای تایید تراکنش ها باشند.

پردازش تراکنش های شبکه سولانا

پردازش تراکنش های شبکه سولانا

توکن SOL

ارز دیجیتال سولانا SOL است. توکن عملکردی بومی سولانا وسیله ای برای انتقال ارزش است و امنیت بلاک چین را از طریق استیکینگ فراهم می کند. سولانا در مارس 2020 راه اندازی شد و در تلاش است تا به یکی از 10 ارز دیجیتال برتر با ارزش کل بازار تبدیل شود.

طرح عملکرد توکن SOL مشابه آنچه در بلاک چین اتریوم استفاده می شود است. دارندگان توکن SOL آن را برای اعتبار بخشیدن به تراکنش ها از طریق مکانیسم اجماع اثبات سهام به اشتراک می گذارند. علاوه بر این، توکن Solana برای دریافت پاداش و پرداخت هزینه تراکنش استفاده می شود. سولانا همچنین به کاربران اجازه می دهد تا در تصمیم گیری های مدیریتی شرکت کنند.

سولانا در پاسخ به این سوال که چند سکه دارد؟ مجموع عرضه سولانا حدود 534 میلیون توکن است که 362 میلیون توکن در حال حاضر در گردش است. حدود 60 درصد از توکن های سولانا توسط بنیانگذاران و بنیاد سولانا کنترل می شود و تنها 38 درصد آن برای جامعه محفوظ است.

اگر می خواهید بدانید کجا می توانید Solana بخرید، می توانید توکن های SOL را در اکثر صرافی ها مانند Binance و از جمله Arzinja خریداری کنید.

در مقایسه با اتریوم

SOL به دلیل سرعت و عملکرد خود به طور گسترده مورد تحسین قرار گرفته است و حتی از آن به عنوان رقیب اصلی یکی از رهبران صنعت کریپتو یعنی اتریوم یاد شده است. بنابراین سولانا چه تفاوتی با اتریوم دارد و آیا می توان آن را یک قاتل بالقوه اتریوم در نظر گرفت؟

از نظر سرعت پردازش، سولانا می تواند پلتفرم قراردادهای هوشمند غالب را به چالش بکشد زیرا طبق گزارش ها می تواند به سرعت بیش از 50000 تراکنش در ثانیه برسد. سولانا از الگوریتم‌های اجماع متفاوتی برای جلوگیری از تأیید کند تراکنش استفاده می‌کند. این ویژگی سولانا را به یکی از سریع‌ترین بلاک چین‌ها در صنعت تبدیل می‌کند که با سایر صنایع خارج از فضای کریپتو رقابت می‌کند.

در مقایسه با این تعداد زیاد، مدل اثبات کار با مقیاس پذیری پایین فعلی اتریوم تنها می تواند 15 تراکنش در ثانیه را انجام دهد. بنابراین، سولانا هزاران بار سریعتر از اتریوم است. یکی دیگر از مزایای سولانا سودآوری شبکه است، زیرا این پروژه فناوری های جدید را با هزینه کمتر اجرا می کند.

معایب شبکه

اینکه آیا سولانا یک سرمایه گذاری خوب است و اینکه آیا باید آن را بخرید واقعاً به شما بستگی دارد. با وجود مزایای ظاهری، سولانا، مانند هر پروژه ارز دیجیتال موجود، دارای معایبی است.

اول از همه، اگرچه بلاک چین سولانا می تواند با پروژه های بلاک چین پیشرفته رقابت کند، اما همچنان در برابر متمرکز شدن آسیب پذیر است زیرا اعتبار سنجی بلاک چین زیادی وجود ندارد. هر کسی در شبکه می‌تواند به اعتبارسنجی تبدیل شود، اما این هنوز دشوار است زیرا به منابع محاسباتی زیادی نیاز دارد.

علاوه بر این، پروتکل همچنان به عنوان یک نسخه بتا از شبکه اصلی برچسب گذاری شده است، که وجود احتمالی باگ و خطا را رد نمی کند. شبکه Solana 5 بار در سال 2022 بسته شده است. علیرغم این مشکلات، Solana هنوز یکی از بزرگترین اکوسیستم ها در صنعت کریپتو است و به نظر می رسد در مسیر درستی برای رشد قرار دارد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

5.5 – (1 امتیاز)