منو سایت

آرزیندزا رول آپ چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آرزیندزا رول آپ چیست؟

اگرچه اتریوم، اولین و بزرگترین میزبان قراردادهای هوشمند، امکانات خارق العاده ای را ارائه می دهد، اما معایبی نیز دارد. به عنوان مثال، بزرگترین مشکل بلاک چین اتریوم مقیاس پذیری و هزینه های نسبتا گران آن است. برای حل این مشکلات، مفهوم جدیدی به نام پروتکل های لایه 2 ایجاد شد که با استفاده از روش هایی مانند stacking به مقیاس پذیری اتریوم کمک می کند. اما لایه 2 اتریوم چیست؟ رول آپ به چه معناست، چند نوع وجود دارد و چگونه به اتریوم کمک می کند؟

لایه 2 چیست؟

لایه 2 به زنجیره ثانویه ای اشاره دارد که در بالای لایه 1 (بلاک چین اصلی یا اصلی) ساخته شده است. لایه 2 به عنوان راه حل های مقیاس پذیری شناخته می شود. فناوری که می تواند بلاک چین را از طرق مختلف بهبود بخشد. همه پروتکل های لایه 2 هدف اصلی کاهش تراکم شبکه در لایه پایه را به اشتراک می گذارند.

لایه 2 را به عنوان آشپزخانه رستوران در نظر بگیرید. اگر هر سفارش تنها توسط یک نفر تایید، آماده، تزئین و تحویل شود، روند بسیار کند خواهد بود. بنابراین، تنها چند سفارش محدود را می توان در هر ساعت ثبت کرد. اما لایه 2 مانند ایستگاه های آماده سازی است. ایستگاه گرفتن سفارش، ایستگاه فقط پخت و پز، ایستگاه ظرفشویی و آماده سازی غذا و ایستگاه جمع آوری ظروف. چنین سیستمی کارآمدتر است و هماهنگ تر عمل می کند. در لحظه مناسب، فرد نهایی می تواند هر ظرف مونتاژ شده را با سفارش مطابقت داده و قبل از ارسال آن به مقصد نهایی (مشتری) آن را تایید کند.

متصل: بلاک چین لایه 1 چیست؟

پلتفرم های پرداخت مانند ویزا نیز از سیستم مشابهی استفاده می کنند. ویزا به جای پردازش جداگانه هزاران تراکنش کوچک در روز از فروشنده‌ای مانند استارباکس، که در عرض چند دقیقه شبکه را مسدود می‌کند، آنها را به صورت دسته‌ای گروه‌بندی می‌کند تا در فواصل زمانی معین در سیستم بانکی تسویه حساب کنند. سپس بانک ها تراکنش ها را در سیستم داخلی خود تسویه و ذخیره و سازماندهی می کنند. در این مورد، ویزا لایه 2 برای شبکه گسترده تری از موسسات و بانک هایی است که سوابق تراکنش ها را نگه می دارند و قوانین صنعت مالی آن را به عنوان لایه 1 تعریف می کند.

لایه 2 اتریوم

پروتکل های لایه 2 اتریوم برای بهبود سرعت و کارایی شبکه اتریوم ایجاد شدند. این پروتکل‌ها از ویژگی‌هایی مانند Optimism rollups و Zero Knowledge rollups (ZK rollups) استفاده می‌کنند که بار مدیریت تراکنش را از شبکه اصلی تخلیه می‌کند و در نتیجه عملکرد بیشتری را ارائه می‌دهد. همه اینها یک تجربه کاربری یکپارچه تر و کاربردی تر ایجاد می کند. نمونه هایی از لایه 2 در اتریوم شامل راه حل هایی مانند Arbitrum، Optimism، Loopring و zkSync است. حال این سوال پیش می آید که رول آپ چیست؟

متصل: لایه 3 اتریوم چگونه خواهد بود؟

رول آپ اتریوم و لایه 2

لایه ۲ اتریوم، راهی برای بهبود عملکرد شبکه

رول آپ چیست؟

کلمه رول در فارسی به معنای پیچیده یا جمع شده است. مثلاً در مکالمه روزمره می گوییم «کاغذ رول» که به معنای کاغذ پیچیده یا رول شده است. هنگامی که یک پوستر بزرگ یا یک طومار طولانی داریم، آن را جمع می کنیم تا جابجایی آن راحت تر شود یا فضای کمتری اشغال شود. معمولاً این کلمه را در علم برنامه نویسی و به خصوص در بلاک چین می شنویم. به عبارت ساده، اصطلاح جمع‌آوری به معنای داده‌هایی است که جمع‌آوری شده‌اند (یا جمع‌آوری شده‌اند). استفاده از رول آپ می تواند به دلایل مختلفی از جمله کاهش حجم داده در یک برنامه انجام شود.

باندل ها با تقسیم هزینه تراکنش اتریوم بین کاربران، هزینه های انتقال را کاهش می دهند. مجموعه ها بسیار سریع هستند و بلاک چین اتریوم به جای چندین تراکنش، فقط باید یک تراکنش را پردازش کند.

رول کردن

rollup به معنای جمع آوری است، راهی برای کاهش حجم داده ها

مجموعه های لایه 2

Rollup یک راه حل اختصاصی لایه 2 است که صدها تراکنش لایه 1 را اجرا می کند. سپس آنها را در یک تکه فشرده از داده ها جمع می کند و این تراکنش جمع شده نهایی را به عنوان یک تراکنش واحد به شبکه اتریوم ارسال می کند. با انجام این کار، باندل ها نه تنها از امنیت اتریوم بهره مند می شوند، بلکه می توانند هزینه های گاز (برای یک شبکه اتریوم) را 10-100 برابر کاهش دهند. اگرچه داده‌های انبوه به تراکنش‌ها و اجماع کمک می‌کنند، اما تفاوت‌های ظریفی در نحوه جمع‌آوری و ارسال داده‌ها به لایه 1 دارند. این تفاوت‌ها منجر به دسته‌های مختلف جمع‌آوری‌ها شده است.

تجدید دیدارهای خوش بینانه

گردهمایی های خوش بینانه از قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم برای مدیریت تعاملات بین بلاک چین سطح 2 و بلاک چین L1 (اتریوم) استفاده می کنند. گردهمایی های خوش بینانه به موازات زنجیره اصلی اتریوم اجرا می شوند، همه تراکنش ها را انجام می دهند و سپس داده ها را به لایه 1 (اتریوم) ارسال می کنند.

از آنجایی که کارمزد برای پردازش تعداد بیشتری از تراکنش ها استفاده می شود، به دلیل تفاوت در کارمزدها، کاربران برای انجام تراکنش در این لایه ها تشویق می شوند. اگر معامله ای متقلبانه و مشکوک باشد، می توان آن را از طریق «اثبات تقلب» به چالش کشید و بررسی کرد. در این سناریو، بسته انبوه محاسبات تراکنش را با استفاده از داده های موجود در اثبات تقلب انجام می دهد. این بدان معنی است که در مقایسه با انبوه های zk (که در زیر توضیح داده شده است)، زمان انتقال داده ها از بسته انبوه به لایه 1 کمی طولانی تر خواهد بود. با این حال، تراکنش های کاربر همچنان سریع است.

به طور کلی، رول آپ های خوش بینانه با ماشین مجازی اتریوم (EVM) و زبان برنامه نویسی Solidity سازگار هستند، به این معنی که هر چیزی که در لایه 1 اتریوم ممکن است را می توان در لایه 2 تکرار کرد. چند نمونه از مجموعه های خوش بینانه عبارتند از Arbitrum، Optimism و Boba.

مجموعه Zk

تحقیق در مورد تمامی جوانب گردهمایی ها، به ویژه آنهایی که دانش صفر دارند، نیاز به تخصص دارد. با این حال، سعی می کنیم این فرآیند را به ساده ترین شکل ممکن توضیح دهیم.

پشته های دانش صفر، مانند پشته های دیگر، تراکنش های خارج از زنجیره اصلی را جمع، اجرا و گروه می کنند. با این تفاوت که به جای ارسال جزئیات هر تراکنش به صورت جداگانه، ZK rollup ها گواهی صحت و اعتبار آن تراکنش ها (اثبات اعتبار یا SNARK) را به لایه 1 ارسال می کنند.در واقع نام “Roll-up Danesh Safar” است. همچنین به این ویژگی آنها اشاره دارد.

اعتبارنامه ها در واقع یک بسته رمزگذاری شده از داده های قابل اجرا در ماشین مجازی اتریوم (EVM) هستند. دانش مجموع صفر کارآمدتر است. از آنجا که آنها وضعیت و جزئیات تمام تراکنش ها را در لایه 2 حفظ می کنند. از آنجا که انبوه های ZK به داده های تراکنش کامل نیاز ندارند، اعتبارسنجی بلوک ها و انتقال اتر (ETH) به لایه 1 آسان تر است. چند نمونه از بسته های انبوه با دانش صفر Loopring، DyDx و ZkSync هستند.

رول آپ چیست؟

مجموعه دانش صفر و مجموعه خوش بینانه; دو جاده به یک مقصد منتهی می شود

آخرین کلمه

برای حل مشکل مقیاس پذیری اتریوم از روش های مختلفی استفاده شده است که معروف ترین آنها پروتکل های لایه 2 می باشد.این پروتکل ها از ابزارهایی به نام roles استفاده می کنند. از انواع جمع ها می توان به جمع خوش بینانه و جمع صفر دانش (جمع Zk) اشاره کرد. اگرچه این روش ها متفاوت از یکدیگر عمل می کنند، اما سرعت تراکنش را افزایش می دهند، مقیاس پذیری را بهبود می بخشند، کارمزدها را کاهش می دهند و غیره. برای شبکه اتریوم

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.