Vitalik بزرگترین چالش باقی مانده اتریوم را فاش کرد

Vitalik بزرگترین چالش باقی مانده اتریوم را فاش کرد

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران شبکه اتریوم، راه حل احتمالی را برای آنچه که “بزرگترین چالش باقی مانده اتریوم” می نامد به اشتراک گذاشته است.

به گزارش والکس و به نقل از کوین تلگراف، بوترین پستی را در 20 ژانویه در وبلاگ شخصی خود منتشر کرد. در این پست، او در مورد نیاز بلاک چین های عمومی برای ارائه راه حل حفظ حریم خصوصی صحبت می کند زیرا تمام اطلاعات روی بلاک چین به طور پیش فرض عمومی هستند.

ویتالیک بوترین سپس مفهوم “آدرس های پنهان” را توضیح داد. به گفته او، این آدرس‌ها به طور بالقوه می‌توانند شامل تراکنش‌های همتا به همتا، انتقال توکن NFT و ثبت نام Ethereum Name Service (ENS) باشند که از حریم خصوصی کاربران محافظت می‌کند.

در پست ذکر شده، بوترین توضیح داد که چگونه می توان تراکنش ها را در شبکه اتریوم بین دو فرد ناشناس انجام داد:

در مرحله اول، کاربر دریافت کننده یک “کلید خرج کردن” را تولید و نگهداری می کند که برای تولید یک متا آدرس مخفی استفاده می شود.

این آدرس – که حتی ممکن است در ENS ثبت شود – سپس برای فرستنده ارسال می شود. فرستنده با انجام عملیات رمزنگاری روی آدرس متا یک آدرس مخفی (متعلق به گیرنده) ایجاد می کند.

سپس فرستنده می تواند دارایی مورد نظر را به آدرس مخفی ایجاد شده بفرستد و علاوه بر آن یک کلید موقت برای اثبات تعلق آدرس مخفی به گیرنده منتشر کند.

تحت این مکانیسم، یک آدرس مخفی جدید برای هر تراکنش جدید ایجاد می شود.

نمودار مراحل تراکنش مخفی

ویتالیک خاطرنشان کرد که فرآیندهای «تبادل کلید Diffie-Hellman» و «Key blinding» باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که ارتباط بین آدرس متا کاربر و آدرس مخفی فاش نمی شود.

بوترین همچنین اضافه کرد که از فناوری ZK-SNARKs می توان برای انتقال کارمزد تراکنش ها استفاده کرد. بوترین تاکید کرد که این امر می تواند در کوتاه مدت منجر به مشکلات خاص خود شود. چند صد هزار بنزین برای یک معامله ساده.

آدرس‌های مخفیانه مدت‌هاست که به عنوان راه‌حلی برای مشکل حفظ حریم خصوصی در شبکه‌های بلاک چین عمومی پیشنهاد شده‌اند. سابقه کار بر روی این موضوع به سال 2014 برمی گردد با این حال راه حل های کمی تاکنون به بازار عرضه شده است.

همچنین، این اولین بار نیست که Vitalik Buterin در مورد مفهوم آدرس های مخفی در اتریوم صحبت می کند. آگوست گذشته، او آدرس‌های مخفی را «رویکردی با فناوری پایین» برای انتقال ناشناس توکن‌های ERC-721 نامید.

بوترین در مورد تفاوت نوع حریم خصوصی ارائه شده توسط آدرس های مخفی و پلت فرم Tornado Cash گفت:

Tornado Cash می تواند انتقال توکن های رایج مانند ETH یا توکن های بزرگ ERC20 را پنهان کند، اما پنهان کردن انتقال توکن های رها شده بسیار ضعیف است و نمی تواند برای توکن های NFT کاری انجام دهد.

Vitalik توصیه هایی برای پروژه های توسعه چنین راه حل هایی داشت:

Master Secrets امروزه می تواند به سرعت پیاده سازی شود و می تواند بهبود قابل توجهی در حریم خصوصی کاربران اتریوم داشته باشد. آنها برای کار کردن نیاز به تغییر جزئی در پشتیبانی کیف پول دارند. همانطور که گفته شد، نظر شخصی من این است که ارائه دهندگان کیف پول به دلایل دیگر باید به مدل های چند میزبان بروند.

بوترین اذعان کرد که آدرس‌های مخفی می‌توانند نگرانی‌هایی را در مورد مسائلی مانند بازپرداخت اجتماعی (در صورت فراموش شدن کلید خصوصی) ایجاد کنند. با این حال، او متقاعد شده است که مشکلات را می توان با گذشت زمان برطرف کرد:

در دراز مدت، این مشکلات قابل حل هستند، اما اکوسیستم آدرس مخفی بلند مدت به شدت به اثبات مفهوم بستگی دارد.