منو سایت

NFT های پویا چیست و چگونه کار می کنند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
NFT های پویا چیست و چگونه کار می کنند؟

NFT پویا چیست و چگونه در طول زمان تغییر می کند؟

در میان دنیای وسیع توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، زیر مجموعه‌ای از این توکن‌ها به نام NFT پویا وجود دارد. این NFTها اساساً با همتایان ثابت خود تفاوت دارند زیرا می توانند در طول زمان به لطف قراردادهای هوشمند و شرایط کدگذاری شده توسط سازندگان آنها دوباره پر شوند.

مقدمه

NFT ها دارایی های رمزنگاری منحصر به فرد و غیرقابل جایگزینی در بلاک چین هستند. این دارایی‌های منحصربه‌فرد معمولاً با استفاده از دستورالعملی ایجاد می‌شوند که به عنوان استاندارد توکن نیز شناخته می‌شود، که تضمین می‌کند هر NFT یک شناسه توکن منحصر به فرد دارد. علاوه بر رمزنگاری و مجموعه‌های هنری NFT، NFT‌های ثابت می‌توانند دارایی‌های دنیای واقعی مانند گذرنامه، گواهی‌ها و اسناد املاک و مستغلات را دیجیتالی کنند. با این حال، این موارد استفاده آزمایشی از NFT ممکن است به طور کامل دارایی‌های دنیای واقعی را که حاوی اطلاعات غیرثابت هستند نشان ندهند.

هنگامی که قراردادهای هوشمند NFT های پایدار ایجاد می کنند، این دارایی ها با داده های رمزنگاری پایدار و تغییرناپذیر ترکیب می شوند. به عبارت دیگر، این داده ها قابل تغییر نیستند. بنابراین، صرف نظر از شرایط خارجی، NFT های ثابت بدون تغییر باقی می مانند و در صورت تغییر اطلاعات منسوخ می شوند. با این حال، NFT های پویا می توانند بر این محدودیت غلبه کنند. در حالی که شناسه‌های توکن این NFTها ثابت می‌مانند، NFT‌های پویا توانایی منحصربه‌فردی برای تغییر در شرایط خاص دارند.

NFT پویا

NFT پویا

NFT های دینامیک چیست؟

NFT های پویا زیرمجموعه ای از NFT ها هستند که در صورت رعایت شرایط خاصی می توان ویژگی های آنها را تغییر داد. هر NFT حاوی اطلاعاتی به نام فراداده است که ویژگی های آن را توصیف می کند. ابرداده می تواند شامل نام، توضیحات و حتی ویژگی های خاص NFT باشد. به عنوان مثال، ابرداده NFT یک بازی ممکن است شامل ویژگی‌های آواتار مانند قدرت یا استقامت باشد. برای هنر، NFT ممکن است شامل رنگ ها یا لوازم جانبی آثار هنری باشد.

ممکن است نام بازی مبتنی بر اتریوم CryptoKitties را شنیده باشید، یکی از اولین پروژه های NFT که به سرعت در سال 2017 محبوبیت یافت. برخلاف NFT های ایستا، ابرداده های پویا NFT را می توان به صورت بصری تغییر داد و ترجمه کرد. این به این دلیل است که در حالی که NFT های استاتیک معمولاً با استفاده از استاندارد توکن ERC-721 ایجاد می شوند، NFT های پویا با استفاده از استاندارد توکن ERC-1155 طراحی می شوند. به گفته اتریوم، توکن‌های ایجاد شده با استاندارد ERC-1155 دارای ویژگی‌های مشابه با توکن‌های قابل تعویض ERC-20 و توکن‌های غیرقابل تعویض ERC-721 هستند. بنابراین، توکن های ERC-1155 از نظر فنی نیمه قابل تعویض هستند و در صورت نیاز قابل تغییر هستند.

چگونه NFT های پویا را تغییر دهم؟

در اینجا نحوه عملکرد عادی این توکن را توضیح خواهیم داد:

NFT پویا از یک قرارداد هوشمند با مجموعه ای از ابرداده استخراج می شود.

قرارداد هوشمند داده ها را از اوراکل ها دریافت می کند. اینها خدمات شخص ثالثی هستند که اطلاعات خارجی را از منابع داده مانند داده های اینترنت اشیا (IoT) و رابط های برنامه نویسی برنامه وب (API) ارائه می کنند.

سپس NFT توسط قرارداد هوشمند، با استفاده از داده های به دست آمده از اوراکل ها برای ارزیابی NFT و رمزگذاری تغییرات در طول فرآیند ضرب، ارزیابی می شود.

سپس ویژگی های پویا NFT در صورت نیاز به روز می شوند.

برنامه های کاربردی NFT پویا

هویت

اگر هویت مبتنی بر بلاک چین به واقعیت تبدیل شود، NFT های پویا می توانند در واقع برای نشان دادن اسناد هویتی دیجیتال یا پاسپورت ها در سراسر جهان استفاده شوند. انعطاف پذیری این NFT ها اجازه می دهد تا تغییرات به طور خودکار بدون نیاز به جایگزینی اسناد هویت دیجیتال به روز شوند. این ممکن است شامل جزئیاتی مانند محل سکونت، وضعیت تأهل و اطلاعات تماس باشد.

بازی

استاندارد توکن ERC-1155 عمدتاً در بازی‌های NFT استفاده می‌شود، بنابراین جای تعجب نیست که NFT‌های پویا بیشتر در بازی‌های بلاک چین یافت می‌شوند. بازیکنان می توانند آواتارهای خود را با استفاده از NFT های پویا برای نمایش شخصیت های خود در بازی ارتقا دهند. همانطور که بازیکن تجربه بیشتری به دست می آورد، رشد شخصیت آنها می تواند در ظاهر یا تغییر چهره آواتارهای NFT آنها منعکس شود.

مفهوم پیشرفت در بازی ها در طراحی بازی برای جذب بازیکنان ضروری است و NFT های پویا این فرصت را فراهم می کنند. NFT های پویا همچنین می توانند بازی های سرتاسری و سایر تجربیات مشترکی را که برای کارکردن به داده های خارجی نیاز دارند، تسهیل کنند.

املاک مجازی

در حالی که نشانه گذاری املاک و مستغلات برای مدتی در جریان بوده است، NFT های ثابت نمی توانند عوامل متغیری مانند قیمت ملک، سن و مالکیت را منعکس کنند. از سوی دیگر، NFT های پویا می توانند جزئیات دقیق خواص را ثبت کنند و انعطاف پذیری لازم برای به روز رسانی اطلاعات خاص را داشته باشند.

هنر

همانطور که در شکل سنتی هنر زیبایی‌شناختی ژاپنی وابی سابی، که به جای ماندگاری بر گذرا بودن تمرکز دارد، نمونه‌ای از آن است، هنری که زودگذر و زودگذر است به طور گسترده در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته است. به لطف NFT های پویا، هنرمندان دیجیتال می توانند از داده های جدید برای رمزگذاری تغییرات در آثار هنری خود استفاده کنند تا این تنوع را منتقل کنند و آثار هنری خود را منحصر به فردتر کنند. به عنوان مثال، آثار هنری NFT پویا هستند که ظاهر خود را بر اساس آب و هوا یا فصل فعلی تغییر می دهند. هنر NFT همچنین می تواند با تقلید از ابزارهای هنری دنیای واقعی که برای قدردانی از مشارکت مخاطبان نیاز دارند، تقویت شود. در این مثال، یک NFT پویا می تواند بر اساس تعامل دارنده توکن با دارایی خود تغییر کند و در نتیجه مشارکت در نمایشگاه های هنر دیجیتال را تشویق کند.

نتیجه

NFT های پویا نسبت به NFT های ایستا کلاس هوشمند تری هستند زیرا می توانند اطلاعات دنیای بیرون را در زمان واقعی تطبیق داده و منعکس کنند. علاوه بر برنامه های کاربردی ذکر شده در این مقاله، برنامه های بیشمار دیگری برای NFT های پویا وجود دارد که به راحتی می توانند بر نیاز به اصلاح NFT غلبه کنند.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.