منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • Dominance Bitcoin چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

Dominance Bitcoin چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Dominance Bitcoin چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

تسلط بیت کوین

تسلط بیت کوین به عنوان نسبت ارزش بازار بیت کوین به بقیه بازار ارز دیجیتال اندازه گیری می شود. برخی از سرمایه گذاران و معامله گران کریپتو از سلطه بیت کوین به عنوان راهنمایی برای تنظیم استراتژی های معاملاتی و ساختار سبد خود استفاده می کنند.

مقدمه

اگرچه در حال حاضر بیش از 20000 آلتکوین در بازار وجود دارد، بیت کوین، ارز دیجیتال اصلی، همچنان بزرگترین دارایی دیجیتال با ارزش بازار است. با مشاهده پویایی سهم بیت کوین از ارزش کل بازار کریپتو، معامله گران متوجه الگوهای تکرار شونده خاصی در شرایط بازار شده اند. برخی از تسلط بیت کوین به عنوان راهنمای رفتار تجاری خود استفاده کردند. به طور خاص، اعتقاد بر این است که تسلط بیت کوین بینشی از روند کلی فعلی بازار می دهد.

تسلط بیت کوین و ارزش بازار

به عبارت ساده، ارزش بازار به ارزش کل یک دارایی خاص در گردش اشاره دارد. برای بیت کوین، ارزش بازار با ضرب قیمت فعلی در تعداد بیت کوین هایی که تاکنون استخراج شده اند محاسبه می شود.

شما می توانید تسلط بیت کوین را با این فرمول محاسبه کنید:

تسلط بیت کوین = ارزش بازار بیت کوین / ارزش کل بازار ارز دیجیتال

عوامل موثر بر تسلط بیت کوین

تغییر روندها

قبل از اوج آلت کوین ها، رسیدن به تسلط بیت کوین به بیش از 90 درصد غیر معمول نبود. از آنجایی که آلتکوین‌ها علاقه بیشتری را از سوی مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران به‌طور کلی به خود جلب کرده‌اند، بیت‌کوین بخشی از آن توجه تقریباً تقسیم‌ناپذیر را به سایر دارایی‌ها با نوسان قیمت بیشتر و پروژه‌هایی با موارد استفاده جدید هیجان‌انگیز از دست داده است.

در حالی که بیت کوین برای تغییر روش انتقال ارزش ایجاد شده است، پروژه های رمزنگاری برای انجام کارهای بیشتر تکامل یافته اند. برخلاف بیت کوین، بسیاری از آلت کوین ها در بخش های مختلفی از جمله بازی، هنر و خدمات مالی غیرمتمرکز فراتر از حواله ها فعالیت می کنند. بسته به روند فعلی، ممکن است علاقه و معاملات بیشتری در انواع خاصی از پروژه های رمزنگاری وجود داشته باشد. برای مثال، رونق NFT ممکن است باعث شده باشد که سلطه بیت کوین تا حدودی به نفع توکن های مرتبط با NFT کاهش یابد.

با گذشت زمان، بیت کوین خود را به عنوان یکی از دارایی های رمزنگاری «باثبات تر» معرفی کرد. علاقه معامله گران به نوسانات قیمت چشمگیرتر و فرصت های سود مرتبطی که برخی آلتکوین های جدید ارائه می دهند نیز می تواند بر تسلط بیت کوین تأثیر بگذارد و منجر به خروج به دارایی های پرخطرتر شود. در این مورد، بخش هایی که این آلتکوین ها نشان می دهند ممکن است به اندازه سود بالقوه مهم نباشند.

بازار گاو نر یا خرس

در چند سال گذشته شاهد افزایش عمومی در محبوبیت استیبل کوین ها بوده ایم، روندی که به طور مداوم بر تسلط بیت کوین فشار وارد کرده است. به طور خاص، در یک بازار نزولی یا در زمان‌های ناپایدار، استیبل کوین‌ها اغلب برای محافظت از سرمایه‌های سرمایه‌گذاران کریپتو استفاده می‌شوند. استیبل کوین آلتکوینی است که برای حفظ ارزشی برابر با ارزش دارایی با قیمت پایدارتر، مانند ارز فیات یا کالا طراحی شده است. سرمایه گذاران و معامله گران کریپتو اغلب از استیبل کوین ها برای صرفه جویی در سود خود بدون نیاز به تبدیل کریپتو به فیات استفاده می کنند. با خروج وجوه از بازار بیت کوین و تبدیل به استیبل کوین ها، تسلط بیت کوین ممکن است کاهش یابد.

در بازار گاوی، برعکس ممکن است. هنگامی که بازار صعودی است، معامله گران ممکن است انگیزه داشته باشند که ارزش را از استیبل کوین ها به دارایی های بی ثبات تر که فرصت های معاملاتی بیشتری را ارائه می دهند، مانند بیت کوین تغییر دهند. با این حال، معامله‌گران جسور ممکن است گزینه‌های پرریسک‌تری را انتخاب کنند و نقدینگی را به آلت‌کوین‌هایی بریزند که حتی از بیت کوین نوسان‌تر هستند، بنابراین تأثیرات کلی شرایط مطلوب بازار بر تسلط بیت‌کوین بسیار غیرمستقیم است.

تاثیر استیبل کوین ها

در مقایسه با استفاده از فیات، استیبل کوین ها راه مناسبی برای دسترسی به ارزهای دیجیتال مختلف ارائه می دهند. این به این دلیل است که اگرچه صرافی‌های ارز دیجیتال به نام صرافی‌های دروازه وجود دارد، اما می‌توانند محدودکننده باشند و فقط ارزهای رمزپایه و استیبل کوین‌های محبوب را در بازار ارائه دهند. با این حال، صرافی‌های کریپتو به کریپتو اغلب مجموعه‌ای جامع‌تر از ارزهای دیجیتال قابل معامله با استیبل کوین‌های انتخابی را ارائه می‌دهند. بنابراین، افرادی که می خواهند ارزهای دیجیتال خاصی را معامله کنند، می توانند از طریق استیبل کوین وارد بازار شوند. به طور طبیعی، اگر مقدار قابل توجهی از وجوه جدید از طریق استیبل کوین ها به جای بیت کوین وارد بازار شود، ارزش کلی بازار کریپتو افزایش می یابد و تسلط بیت کوین را کاهش می دهد.

ظهور ارزهای دیجیتال جدید

گاهی اوقات سکه های جدیدی که وارد بازار می شوند می توانند به سرعت محبوبیت پیدا کنند و تسلط بیت کوین را کاهش دهند. به یاد داشته باشید که بیت کوین با هر ارز دیجیتال دیگری در بازار رقابت می کند، بنابراین ظاهر چندین آلتکوین محبوب به طور همزمان می تواند بر آن تأثیر بگذارد. با این حال، این احتمال وجود دارد که این آلتکوین ها پس از از بین رفتن تبلیغات محبوبیت خود را از دست بدهند. اگر این اتفاق بیفتد و سرمایه‌ها از این آلت‌کوین‌ها به بیت‌کوین منتقل شوند یا به طور کامل از بازار ارزهای دیجیتال خارج شوند، تسلط بیت‌کوین ممکن است دوباره افزایش یابد.

استفاده از بیت کوین برتری در تراکنش ها

روش Wyckoff

روش Wyckoff که در اوایل دهه 1930 توسعه یافت، مجموعه ای از اصول طراحی شده برای معامله گران و سرمایه گذاران در بازارهای مالی سنتی است. برخی از این اصول مانند قانون علت و معلول را می توان در هنگام جستجوی فرصت های سود با استفاده از تسلط بیت کوین به کار برد.

بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران از روش Wyckoff برای شناسایی روندهای بازار، ارزیابی احتمال تغییر روند و معامله در طول زمان استفاده می کنند. طبق نظر Wyckoff، رفتار معاملاتی به چهار مرحله سازماندهی می شود: انباشت، فاز صعودی، توزیع و فاز نزولی. شناسایی مکان و زمان جریان وجوه می تواند برای برخی از معامله گرانی که برای تصمیم گیری آگاهانه به زمان بندی بازار متکی هستند، مهم باشد. معامله گران و سرمایه گذاران متنوع اغلب از این رویکرد برای انتخاب روندهای قوی تر استفاده می کنند. در زیر چند سناریو وجود دارد که روش Wyckoff در آنها اعمال می شود.

استفاده از تسلط بیت کوین برای شناسایی فصل آلت کوین (فصل جایگزین)

با افزایش تعداد آلتکوین ها در بازار، تعجب آور نیست که سلطه بیت کوین در حال کاهش باشد. در سال‌های اخیر، برخی از آلت‌کوین‌ها محبوب‌تر شده‌اند، و در نتیجه ارزش بازار ترکیبی همه آلت‌کوین‌ها برای مدت کوتاهی از بیت‌کوین پیشی گرفته است. دوره‌هایی که آلت‌کوین‌ها به‌طور مداوم از بیت‌کوین بهتر عمل می‌کنند، به‌عنوان «فصول آلت‌کوین» یا «فصل‌های آلت‌کوین» شناخته می‌شوند. با توجه به اصول روش Wykoff، چنین انتقال وجهی از بیت کوین به آلت کوین چرخه ای است.

از آنجایی که آلتکوین ها در فصل آلتکوین بهتر عمل می کنند، تسلط بیت کوین ممکن است در این مرحله از چرخه بازار ضعیف شود. بنابراین، افرادی که هم بیت کوین و هم آلت کوین را معامله می کنند، می توانند تسلط بیت کوین را مشاهده کنند تا کیف پول خود را مطابق با آن تنظیم کنند.

استفاده از بیت کوین غالب با قیمت فعلی بیت کوین

برخی از افراد قیمت بیت کوین را همراه با تسلط بیت کوین دنبال می کنند تا به آنها در تصمیم گیری های تجاری کمک کنند. در حالی که قوانین 100٪ صحیح نیست، در اینجا نتایج بالقوه ای وجود دارد که ترکیب های مختلف قیمت بیت کوین و تسلط می توانند نشان دهند.

  • هنگامی که قیمت و تسلط بیت کوین افزایش می یابد، می تواند نشانه ای از بازار صعودی بالقوه برای بیت کوین باشد.
  • زمانی که قیمت بیت کوین افزایش می یابد، اما تسلط بیت کوین کاهش می یابد، می تواند نشانه ای از بازار صعودی بالقوه برای آلت کوین ها باشد.
  • زمانی که قیمت بیت کوین در حال کاهش است، اما تسلط بیت کوین در حال افزایش است، می تواند نشانه ای از بازار نزولی برای آلت کوین ها باشد.
  • هنگامی که قیمت و تسلط بیت کوین کاهش می یابد، ممکن است نشانه روند نزولی بالقوه برای کل بازار ارزهای دیجیتال باشد.
  • در جایی که این دو عامل نشان دهنده یک بازار گاو نر یا خرسی واضح نیستند، مشاهدات تاریخی همبستگی را نشان می دهد.

نتیجه

تسلط بیت کوین ابزاری است که به روشن کردن چگونگی تغییر چرخه های بازار کمک می کند. برخی از معامله گران از آن برای تعیین استراتژی های معاملاتی خود استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر از آن برای مدیریت پرتفوی های متنوع خود استفاده می کنند. توجه داشته باشید که تسلط بیت کوین عملکرد بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را تضمین نمی کند، اما به عنوان راهنمای کمک به معامله گران برای برنامه ریزی رویکرد معاملاتی خود عمل می کند.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.