منو سایت

Bitcoin DeFi چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Bitcoin DeFi چیست؟

معرفی بیت کوین دیفای

بهبود Taproot بیت کوین پتانسیل ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (DApps) را در بلاک چین بیت کوین باز کرد و تقویت DeFi در شبکه بیت کوین باعث ماندگاری بلاک چین شد. امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) از سال 2020 موفقیت و رونق فوق العاده ای را تجربه کرده است و تقریباً تمام این رشد به دلیل اتریوم است. اتریوم راه را برای ابزارها و خدمات مالی جدید از جمله صرافی های غیرمتمرکز (DEX)، پلتفرم های وام دهی خودکار و توکن های غیرقابل تعویض (NFT) هموار کرد.

برعکس، توسعه قراردادهای هوشمند مبتنی بر برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) در بلاک چین بیت‌کوین تا زمان توسعه Taproot امکان‌پذیر نبود و درب DeFi را برای اولین ارز دیجیتال جهان باز کرد. در این زمینه، Bitcoin DeFi به توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز نوآورانه در شبکه بیت‌کوین اشاره دارد که قبلاً به دلیل مشکل مقیاس‌پذیری تراکنش امکان‌پذیر نبودند. با توجه به اینکه هر امضای دیجیتال قبل از اعمال ارتقا (Taproot) باید با یک کلید عمومی تأیید می شد، تراکنش های بیت کوین نسبتاً کند بود. به لطف TapRoot، این شبکه اکنون می تواند چندین امضای دیجیتال را گروه بندی کرده و آنها را به طور همزمان تأیید کند. در نتیجه، فضای بلاک کمتری مورد نیاز است و به بلاک چین بیت کوین اجازه می دهد از توسعه برنامه های DeFi پشتیبانی کند.

دی فای و بیت کوین

Bitcoin DeFi چگونه کار می کند؟

توکن های سریع مانند RapidBitcoin، بلاک چین های لایه 1 مانند Stacks و زنجیره های جانبی مانند Rootstock بیت کوین DeFi را فعال می کنند. زبان اسکریپت نویسی مورد استفاده بیت کوین، به نام اسکریپت، تورینگ کامل نیست، به این معنی که چندین عملیات منطقی مانند حلقه ها را از دست داده است. در نتیجه، شبکه بیت کوین برنامه ریزی محدودی را با وجود ارتقاء ریشه اصلی حفظ می کند، به این معنی که پلتفرم های بیت کوین DeFi برای میزبانی قراردادهای هوشمند خود به راه حل های مقیاس پذیری لایه 2 و زنجیره های جانبی متکی هستند.

DeFi در بیت کوین توسط توکن های سریع مانند Rapid Bitcoin (wBTC)، بلاک چین های لایه 1 مانند Stacks و زنجیره های جانبی مانند Rootstock ممکن می شود. به عنوان مثال، wBTC، یک توکن اتریوم که در ژانویه 2019 معرفی شد، یک به یک توسط بیت کوین (BTC) پشتیبانی می شود، به این معنی که یک wBTC همیشه برابر با 1 بیت کوین است. کاربران می توانند با استفاده از توکن wBTC روی برنامه های غیرمتمرکز (DApps) اجرا کنند. یک بلاک چین مستقل سطح 1 به نام Stacks صدها میلیارد دلار سرمایه در بیت کوین در دسترس قرار می دهد و به دارندگان بیت کوین راه های جدیدی برای استفاده و سود از ارز دیجیتال ارائه می دهد. از یک مکانیسم اجماع اثبات انتقال استفاده می کند که بلاک چین خود را با استفاده از بلاک چین اثبات کار بیت کوین ایمن می کند.

محصولات DeFi مانند Stackswap DEX از بلاک چین Stacks برای تجارت و ضرب NFTها، قرض گرفتن استیبل کوین های الگوریتمی و راه اندازی و تبادل توکن در شبکه بیت کوین استفاده می کنند. علاوه بر این، از آنجایی که استک ها و بیت کوین به هم مرتبط هستند، NFT های ایجاد شده روی Stacks توسط بلاک چین بیت کوین تسویه و ایمن می شوند. قراردادهای هوشمند تورینگ کامل در بلاک چین بیت کوین توسط Rootstock امکان پذیر شده است که به صورت موازی روی بلاک چین اجرا می شود. هنگامی که بیت کوین به Rootstock ارسال می شود، به RBTC تبدیل می شود که بر اساس یک قرارداد هوشمند بیت کوین است. این پروتکل بر اساس ارتباط دو طرفه به عنوان پلی برای اتصال دو مدار عمل می کند. به عنوان مثال، Sovryn، یکی از اولین برنامه های مالی بدون مجوز، از فناوری RSK برای اتصال به شبکه لایتنینگ، اتریوم، بیت کوین و زنجیره BNB استفاده می کند.

کدام پروژه های DeFi بخشی از اکوسیستم بیت کوین هستند؟

علاوه بر wBTC، Stacks و Rootstock، BadgerDAO، RenVM و Liquid Network موارد مختلف استفاده از Bitcoin DeFi هستند.

BadgerDAO

یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) به نام BadgerDAO به بیت کوین اجازه می دهد تا به عنوان وثیقه در DApp های مختلف استفاده شود. Badger Dao از یک توکن مبتنی بر اتریوم (BADGER) برای مدیریت پروتکل و توزیع مشوق ها استفاده می کند. کاربران می توانند از دارایی های مصنوعی بیت کوین خود با استفاده از Sett Vaults، اولین محصول ارائه شده توسط BADGER، کسب درآمد کنند. کاربران می‌توانند بیت‌کوین‌های توکن‌شده خود را در SETT که مجموعه‌ای از توکن‌ها هستند، قفل کنند و به قراردادهای هوشمند اجازه دهند تا دارایی‌های خود را مدیریت کنند تا در قالب bToken بازدهی ایجاد کنند.

باجار دائو

دومین محصول از Badger به نام Digg، نرم افزاری است که یک ارز دیجیتال کشسان به نام توکن DIGG را کنترل می کند که با قیمت بیت کوین در برابر دلار آمریکا مرتبط است. مانند هر توکن دیگری، IGG را می توان در SETT ها قرار داد تا برای دارندگان آن سودآور باشد و در پروتکل های DeFi استفاده شود.

RenVM

پروتکل غیرمتمرکز رن اتریوم توکن‌هایی ایجاد می‌کند که ارزش دارایی‌های غیر اتریوم مانند بیت‌کوین را نظارت می‌کنند و نقدینگی را برای چندین پروژه بلاک چین فراهم می‌کنند. با این حال، دارندگان بیت کوین می توانند از Ren (نیاز به گره های پرداخت) برای دسترسی به آرایه محصولات DeFi اتریوم بدون فروش بیت کوین خود یا انتقال دارایی های خود بین بلاک چین ها استفاده کنند. Ren VM وجوه اصلی را در مخزن ذخیره می‌کند، توکن‌های یک بلاک چین را می‌پذیرد و از طریق RenBridge خود، توکن‌های جدیدی را روی دیگری تولید می‌کند تا دارایی‌ها را بین بلاک‌چین‌ها مبادله کند. به عنوان مثال، یک کاربر می تواند بیت کوین را به RenVM ارسال کند، که renBTC را صادر می کند، یک توکن جدید اتریوم که منعکس کننده بیت کوین اصلی است، به این معنی که وقتی کاربر می خواهد بیت کوین خود را برداشت کند، تراکنش می تواند معکوس شود.

پروتکل RenVM

شبکه مایع

شبکه Liquid یک راه حل لایه 2 بیت کوین و شبکه تسویه مبادلاتی است که به دارایی های دیجیتالی مانند توکن های امنیتی، استیبل کوین ها و سایر ابزارهای مالی امکان می دهد تا به صورت خصوصی و سریع در بلاک چین بیت کوین منتشر شوند. LBTC، نسخه سریع بیت کوین، به عنوان یک توکن بومی در زنجیره جانبی Liquid عمل می کند. کاربران بیت کوین را به آدرس شبکه لایتنینگ (فرآیندی به نام peg-in) در شبکه بیت کوین ارسال می کنند تا از شبکه Liquid استفاده کنند. مقدار مشابهی از LBTC در شبکه Liquid ضرب شده و پس از دریافت 102 تایید تراکنش به آدرس کاربر تحویل داده می شود.

علاوه بر این، می‌توان با ارسال LBTC برای ذخیره توکن‌ها به آدرسی که قابل بازیابی نیست، برداشت بیت‌کوین را آغاز کرد، که پس از دریافت دو تأیید جداگانه، به عضوی از شبکه لایتنینگ اجازه می‌دهد بیت‌کوین اصلی را به آدرس شبکه بیت‌کوین کاربر ارسال کند.

آینده بیت کوین DeFi چیست؟

اثربخشی پلتفرم‌ها و پروتکل‌های بیت‌کوین دی‌فای با قدرت و امنیت بلندمدت، سطح نوآوری و همچنین مشوق‌های ارائه‌شده به سرمایه‌گذاران تعیین می‌شود. با راه حل های مقیاس بندی بیت کوین مانند Rootstock، Stack، Liquid Network و موارد دیگر، واضح است که DeFi در شبکه بیت کوین در حال گسترش است. با این حال، DeFi در بیت کوین نسبت به بلاک چین اتریوم و سایر پلتفرم های قرارداد هوشمند کمتر در دسترس است. با این حال، اگر توسعه‌دهندگان بخواهند بلاک چین بیت‌کوین را برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) یا سکه‌های NFT انتخاب کنند، برخلاف بلاک‌چین اتریوم باید به راه‌حل‌های لایه ۱ یا لایه ۲ تکیه کنند. به عنوان مثال، شبکه های آزمایشی اتریوم مانند Ropsten را می توان برای ساخت DApps استفاده کرد. در مقابل، پلتفرم‌های Bitcoin DeFi به پل‌هایی مانند RenBrdige برای اتصال به شبکه بیت‌کوین برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز نیاز دارند.

همچنین، NFT ها در بیت کوین هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند. با این حال، با توجه به اینکه بیت کوین زمینه را برای ارزهای دیجیتال فراهم کرد، به نظر می رسد توسعه دهندگان برای توسعه ابزارها و پلتفرم های مالی جدید به شبکه بیت کوین روی بیاورند. بنابراین، Bitcoin DeFi باید میزبان برنامه ها باشد. مالی غیرمتمرکز مبتکر باشید که در سایر بلاک چین ها موجود نیست، پایگاه کاربری قابل توجهی دارد و مزیت قابل توجهی نسبت به راه حل های DeFi موجود دارد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

5.5 – (1 امتیاز)