منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • Arzinja Mag 5 اثرات کلیدی ادغام بلاک چین اتریوم

Arzinja Mag 5 اثرات کلیدی ادغام بلاک چین اتریوم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Arzinja Mag 5 اثرات کلیدی ادغام بلاک چین اتریوم

5 اثر کلیدی ادغام بلاک چین اتریوم

یک ماه از ادغام می گذرد و اتریوم را از یک سیستم مبتنی بر استخراج به یک سیستم متمرکز بر اثبات سهام تغییر داده است. راه اندازی نسبتاً روان انجام شد و هنوز هیچ باگ مهمی ظاهر نشده است. اما این ادغام چندین تاثیر قابل توجه بر روی بلاک چین اتریوم داشت که دو مورد از آنها ممکن است در دراز مدت برای شبکه دشوار باشد.

بیایید نگاهی به برخی از راه هایی که ادغام بر اتریوم تأثیر گذاشته است بیندازیم.

ادغام اتریوم مصرف انرژی بالای آن را کاهش داده است

هدف اصلی از ادغام تغییر مکانیسم اجماع اثبات کار فعلی اتریوم به اثبات سهام بود. بنابراین، ارتقاء شبکه را بسیار کارآمدتر در مصرف انرژی کرد. به گفته DigiEconomist، از زمان ادغام اتریوم، مصرف انرژی سالانه اتریوم از 80 تراوات ساعت به 0.01 تراوات ساعت (TWh) در سال کاهش یافته است. با استفاده از Proof of Stake، یک تراکنش اتریوم را می توان به میزان انتشار کربن 22 تراکنش VISA، با ردپای کربن به میزان قابل توجهی نسبت به طرح قبلی تبدیل کرد.

شایان ذکر است که تراکنش ها ارتباط مستقیمی با مصرف انرژی ندارند و این شامل تراکنش های انجام شده در شبکه های لایه 2 نمی شود.

تولید اتریوم جدید کاهش یافته است

از زمان انتقال، مقدار اتریوم جدید ایجاد شده نزدیک به 90٪ کاهش یافته است. این نتیجه از پاداش های اعتبارسنجی به طور قابل توجهی کمتر از پاداش استخراج صادر شده در سیستم قدیمی است. عرضه اتریوم جدید پس از ادغام تقریباً 6500 است. در غیر این صورت، طبق ultrasound.money، عرضه باید 400000 اتریوم افزایش می یافت. هر دو رقم مقدار اتریوم سوزانده شده در طول فرآیند کارمزد تراکنش را در نظر می گیرند. عرضه اتریوم در حال حاضر همچنان تورمی است و نرخ رشد عرضه آن 0.06 درصد است. اگر فعالیت شبکه افزایش یابد و اتریوم بیشتری در طول فرآیند کارمزد تراکنش خرج شود، ممکن است کاهش قیمت رخ دهد. جایی که روزانه بیشتر از تولید اتریوم از دست می رود.

تعداد اعتبارسنجی اتریوم افزایش یافته است

پس از فرآیند ادغام، اعتبارسنجی‌های اثبات سهام اکنون زنجیره بلوکی را مدیریت می‌کنند و مسئولیت پردازش تراکنش‌ها را بر عهده دارند. یک روز پس از ادغام، در 16 سپتامبر، نرخ مشارکت اعتبارسنجی اتریوم، معیاری از تمام اعتبار سنجی‌هایی که انتظار می‌رود اعتبار بلاک‌ها را تایید کنند، 3 درصد کاهش یافت. این یک گذر موقت در انتقال بود، زیرا سطح مشارکت ظرف چند روز به حد مطلوب خود بازگشت. نرخ مشارکت در حال حاضر 99.5٪ است که به این معنی است که تقریباً تمام اعتبارسنجی های آنلاین در حال پردازش بلوک های جدید هستند.

بر اساس داده‌های beaconcha.in، تعداد اعتبار‌دهنده‌های گره اتریوم از تقریباً 420000 در ماه پس از ادغام به بیش از 435000 افزایش یافته است. این وام دهندگان در مجموع حدود 13.2 میلیون اتریوم را به اشتراک گذاشته‌اند.

چندین ارائه دهنده سرمایه گذاری به بازار حمله کرده اند

نقطه ضعف ادغام این است که منجر به این شد که چند ارائه‌دهنده سهامداری اکثر اعتبار‌دهنده‌های اتریوم را کنترل کنند. تنها چهار ارائه‌دهنده – Lido و صرافی‌های Coinbase، Binance و Kraken بیش از ۵۵ درصد از گره‌های اعتبارسنجی اتریوم را تشکیل می‌دهند. Lido با سایرین متفاوت است زیرا یک پروتکل استیکینگ مایع است که فرآیند اعتبار سنجی را به اعتباردهنده های دیگر تخلیه می کند، اما همچنان یک نقطه متمرکز بالقوه باقی می ماند.

انتظار می رود پس از ارتقای بعدی اتریوم، به نام شانگهای، مشکل تمرکز حداقل تا حدی حل شود و به کاربران اجازه دهد توکن های خود را از این ارائه دهندگان آزاد کنند و به طور بالقوه رقابت بیشتری ایجاد کند.

به‌روزرسانی اتریوم شانگهای قرار است سال آینده انجام شود. MEV Boost در میان نگرانی‌های سانسور پذیرش می‌شود از زمان ادغام، اعتبارسنجی اتریوم به طور فزاینده‌ای از MEV Boost استفاده می‌کند، نرم‌افزاری که بازار حداکثر ارزش استخراج (MEV) را فعال می‌کند. این نرم‌افزار به سازندگان بلاک اجازه می‌دهد تا به اصطلاح «رله‌ها» را پیاده‌سازی کنند که به اعتبارسنجی‌های اتریوم می‌گوید هنگام تولید بلوک‌ها و دریافت پاداش‌های MEV، کدام تراکنش‌ها را اولویت‌بندی کنند. MEV Boost برای اعتبارسنجی‌کنندگان کمی بی‌معنا است زیرا به آنها اجازه می‌دهد تا پاداش‌های بیشتری کسب کنند، اما این سرویس عواقب ناخواسته‌ای دارد.

اگرچه چندین شرکت وجود دارند که رله های خود را برای MEV Boost پیاده سازی می کنند، پرکاربردترین رله توسط Flashbots ارائه شده است. رله این تراکنش‌ها را سانسور می‌کند و از پردازش هر چیزی که با پروتکل اختلاط TornadoCash مطابقت دارد برای پیروی از تحریم‌های OFAC علیه میکسرهای غیرمتمرکز کریپتو خودداری می‌کند.

در حال حاضر 47 درصد از بلاک های اتریوم با استفاده از Flashbots ایجاد می شوند.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.