منو سایت

Arzindza zcash چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Arzindza zcash چیست؟

ZCash چیست؟

ZCash یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که بر حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن تمرکز دارد. از فناوری اثبات دانش صفر zk-SNARK استفاده می کند که به گره های شبکه اجازه می دهد تا تراکنش ها را بدون افشای اطلاعات حساس در مورد آن تراکنش ها تأیید کنند. برخلاف تصور رایج، اکثر ارزهای دیجیتال موجود در بازار، از جمله بیت کوین، ناشناس نیستند، بلکه با نام مستعار هستند. اگرچه آنها به صراحت هویت کاربران خود را فاش نمی کنند، اما هر کاربر آدرس یا آدرس عمومی خود را دارد که از طریق علم داده و تکنیک های ناشناس سازی بلاک چین قابل ردیابی است.

از سوی دیگر، تراکنش‌های ZCash هنوز باید از طریق یک بلاک چین عمومی منتقل شوند، اما برخلاف ارزهای دیجیتال، تراکنش‌های ZCash به‌طور پیش‌فرض آدرس‌های ارسال و دریافت یا مبلغ ارسالی را فاش نمی‌کنند. با این حال، گزینه ای برای افشای این داده ها برای اهداف حسابرسی یا رعایت مقررات وجود دارد. ZCash اولین بار در 28 اکتبر 2016 راه اندازی شد و در ابتدا بر اساس کدهای بیت کوین بود.

ارز دیجیتال ZCash

ZCash چگونه کار می کند

به طور کلی، Tokenomics ZCash مشابه بیت کوین است: این توکن کمیاب و قابل استخراج با محدودیت عرضه کل 21 میلیون سکه است. zcash های جدید در قالب «بلاک کمک هزینه» ایجاد می شوند: هر بار که یک بلوک جدید استخراج می شود و به انتهای بلاک چین اضافه می شود، مقدار مشخصی از سکه ها ضرب می شود و بین ماینرها و «جوایز بنیانگذار» توزیع می شود. این نسبت 80 به 20 درصد است. اعطای بلوک در فواصل منظم به نصف کاهش می یابد تا سطح انتشار کاهش یابد زیرا کل عرضه ZCash 21 میلیون است.

پاداش ماینر به ماینری که آخرین بلوک را استخراج کرده است تعلق می گیرد و پاداش موسس بین بنیانگذاران شرکت الکترونیکی کوین (ECC)، بنیاد ZCash و خود ECC و همچنین کارکنان آن توزیع می شود. در 18 نوامبر 2020، کمک بلاکی از 6.25ZCash به 3.125ZCash نصف شد که در بلوک 1,046,400 فعال شد. این با ارتقاء Zcash Canopy معرفی شد که جایزه موسس را نیز حذف کرد. در عوض، 20 درصد باقیمانده بین صندوق کمک های مالی بزرگ، ECC و بنیاد ZCash به ترتیب با 8، 7 و 5 درصد تقسیم می شود.

راه اندازی ZCash

ZCash در سال 2016 توسط یک سایفرپانک، متخصص امنیت کامپیوتر و کارآفرین به نام زوکو ویلاکس آهرن تاسیس شد. او همچنین بنیانگذار شرکت انتفاعی الکترونیک سکه (ECC) است که توسعه Zcash را مدیریت می کند. Willax Ahern بیش از 25 سال را در صنعت رمزنگاری و امنیت اطلاعات گذرانده است و در تعدادی از پروژه‌ها از جمله شرکت پول دیجیتال منحل شده DigiCash، نرم‌افزار ذخیره‌سازی داده‌های همتا به همتا Mojo Nation و سیستم فایل فروشگاهی Tahoe مشارکت داشته است. . او همچنین Least Authority Enterprises را تأسیس کرد، یک شرکت فناوری با تمرکز بر بهبود امنیت دیجیتال و حفاظت از حقوق اولیه حریم خصوصی، و تابع هش رمزنگاری BLAKE3 را اختراع کرد.

مزایای

مزیت اصلی ZCash در ناشناس بودن اختیاری آن نهفته است، که اجازه می دهد تا سطحی از حریم خصوصی غیرقابل دستیابی با ارزهای دیجیتال متعارف و مستعار مانند بیت کوین یا اتریوم باشد. تراکنش های ZCash را می توان به دو صورت ارسال کرد: شفاف و ایمن. تراکنش های شفاف بسیار شبیه بیت کوین عمل می کنند، که ZCash در ابتدا مبتنی بر کد بود: آنها بین آدرس های عمومی ارسال می شوند و در یک دفتر کل عمومی تغییرناپذیر (بلاک چین) ثبت می شوند. تمام اطلاعات لازم در مورد این تراکنش ها از جمله آدرس های ارسال و دریافت و مبلغ ارسالی، به صورت آنلاین در دسترس همه است. این تراکنش‌های عمومی به صراحت کاربران را شناسایی نمی‌کنند: تنها شناسه‌هایی که ناظر خارجی می‌تواند از زنجیره بلوکی به آنها دسترسی داشته باشد، آدرس‌های عمومی هستند. با این حال، از طریق تلاش‌های دانشمندان داده و آژانس‌های مجری قانون در سال‌های اخیر، روش‌های تجزیه و تحلیل بلاک چین تا جایی تکامل یافته است که یک طرف علاقه‌مند می‌تواند به طور نسبتاً قابل اعتمادی آدرس بلاک چین عمومی را به هویت واقعی مالک آن پیوند دهد. اساساً معاملات خصوصی را غیرممکن می کند.

از سوی دیگر، تراکنش‌های امن ZCash از آرگومان‌های کوتاه غیرتعاملی با دانش صفر یا فناوری zk-SNARK استفاده می‌کنند تا امکان ارسال تراکنش‌های کاملاً ناشناس بر روی یک بلاک چین عمومی غیرقابل تغییر را فراهم کند. اینکه معامله انجام شده است در دفتر ثبت می شود اما آدرس ارسال و دریافت و مبلغ ارسالی به اطلاع عموم نمی رسد. این به ZCash اجازه می‌دهد تا ضمن بهره‌مندی از مزایای یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز بدون مجوز، حق حفظ حریم خصوصی را به کاربران خود ارائه دهد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.