Arzindza پروتکل MINA چیست؟

Arzindza پروتکل MINA چیست؟

پروتکل MINA چیست؟

پروتکل Mina یک “بلاک چین کوتاه” است که برای کاهش نیازهای محاسباتی برای اجرای کارآمدتر برنامه های غیرمتمرکز طراحی شده است. Mina به عنوان سبک ترین بلاک چین در جهان توصیف شده است زیرا اندازه آن به گونه ای طراحی شده است که علیرغم افزایش استفاده ثابت بماند. همچنین از نظر امنیت و عدم تمرکز متعادل باقی می ماند. این پروژه در اکتبر 2020 از پروتکل Coda مینا تغییر نام داد.

شبکه Mina تنها 22 کیلوبایت حجم دارد که در مقایسه با بلاک چین 300 گیگابایتی بیت کوین بسیار کوچک است. Mina در حال کار بر روی دستیابی به یک سیستم پرداخت توزیع شده کارآمد است که به کاربران اجازه می دهد تا پلتفرم را درست از بلوک پیدایش اعتبارسنجی کنند. کاغذ سفید فنی آن را “به طور خلاصه بلاک چین” می نامد. این پروتکل از آرگومان‌های کوتاه دانش صفر غیر تعاملی (zk-SNARKs) استفاده می‌کند، یک الگوریتم رمزنگاری که به کسی اجازه می‌دهد تا اطلاعات را بدون افشای اطلاعات مذکور احراز هویت کند. با این حال، اجازه دادن به کاربر برای ردیابی یک پلت فرم به بلوک پیدایش آن ممکن است در یک شبکه بزرگ غیر عملی باشد. به این ترتیب ldkh به تدریج SNARK هایی را محاسبه می کند که فقط روی چند بلوک آخر تمرکز دارند. این بدان معنی است که کاربران نهایی به جای کل تاریخچه تراکنش یک بلوک، این اثبات را که توسط zk-SNARK فشرده شده است تأیید می کنند. هسته اصلی پروتکل ldkh MINA است، ارز اصلی آن، که به عنوان یک سکه سودمند و وسیله مبادله عمل می کند.

پروتکل مینا چگونه کار می کند؟

مینا با داشتن چندین شرکت کننده که هر کدام عملکرد خاصی را در شبکه غیرمتمرکز انجام می دهند، رویکرد متفاوتی را در پیش می گیرد. سه نقش اصلی اعتباردهنده، تولید کننده بلوک و فریب است.

تایید کردن

تأییدکننده‌ها با zk-SNARKS تعامل دارند که تأیید اطلاعات اجماع را انجام می‌دهد. هر کاربر پروتکل Mina یک اعتبارسنجی در نظر گرفته می‌شود، به شرط اینکه دستگاه‌هایش بتوانند یک زنجیره 22K را پردازش کنند و چند میلی‌ثانیه زمان پردازش را تحمل کنند.

سازندگان بلوک

تولیدکنندگان بلاک به شکل استیکر یا ماینر هستند و پاداش بلوک و کارمزد تراکنش دریافت می کنند. جالب اینجاست که این پروتکل انگیزه هایی را که تولیدکنندگان را مسدود می کند کاهش نمی دهد. این دسته از مشارکت کنندگان به کاربران Mina اجازه می دهند تا سکه های خود را به آنها منتقل کنند. علاوه بر بسته‌بندی تراکنش‌ها در بلوک‌ها، تولیدکنندگان بلوک باید تعداد معادلی از تراکنش‌های قبلاً تعهد شده را SNARK کنند، زیرا عدم انجام این کار در طول تولید بلوک منجر به بلوک‌های ناقص و رد اعتبار سایر گره‌ها می‌شود.

اگر یک تولیدکننده بلاک بخواهد 10 تراکنش را در زنجیره وارد کند، باید تراکنش ها را از جلوی صف نیز SNARK کند. با این حال، آنها می توانند SNARK تولید کنند یا از آنهایی استفاده کنند که توسط گروه خاصی از شرکت کنندگان به نام snarkers ایجاد شده است.

Snarkers

Snarker ها که به عنوان پروور نیز شناخته می شوند، zk-SNARK هایی را تولید می کنند که برای تأیید تراکنش ها استفاده می شود. تولیدکنندگان بلاک از مجموع کارمزد تراکنش‌هایی که برای افزودن بلاک‌های جدید دریافت می‌کنند، به آنها پرداخت می‌کنند. با این حال، برای واجد شرایط بودن برای هزینه ها، آنها باید پیشنهادات خود را ارائه کنند. توجه داشته باشید که zk-SNARK اسنارکر باید در یک بلوک استفاده شود، در حالی که تولید کننده بلاکی که از آن استفاده می کند، مسئول ایجاد انگیزه در اسنارکر است.

این یک اقتصاد تجاری ایجاد می کند که در آن چندین Snarker می توانند پیشنهادات مربوط به یک تراکنش را ارسال کنند. از طرفی تولیدکنندگان بلوک به دنبال سود هستند و پیشنهادی را با کمترین قیمت انتخاب می کنند. در نتیجه، اسنارکرها برای تولید اسنارک با هزینه کم به چالش کشیده می شوند.

تاریخ

مینا پس از گذراندن چندین مرحله آزمایشی در سال 2020 راه اندازی شد. کتاب سفید اقتصادی مینا در اکتبر 2020 و کاغذ سفید فنی در مارس 2020 منتشر شد. هیئت مدیره بنیاد مینا شامل ایوان شاپیرو (مدیر عامل بنیاد مینا)، جاش سینسیناتی و جیل کارلسون است. ایوان شاپیرو به عنوان مهندس نرم افزار در موزیلا کار می کرد و جاش سینسیناتی مدیر عامل سابق بنیاد ZCash است. جیل کارلسون یکی از مدیران شرکت Slow Ventures است. او تحقیقات آکادمیک در مورد ارزهای دیجیتال در دانشگاه آکسفورد انجام داده است.

مزایای

مینا به جز نحوه انجام تراکنش ها شبیه بیت کوین است، اما از مدل حساب مورد استفاده در اتریوم نیز استفاده می کند. از این نظر، تفاوت بیت کوین و اتریوم در این است که وضعیت بلاک چین بیت کوین حاوی لیستی از سکه های خرج نشده است، در حالی که وضعیت اتریوم شامل موجودی حساب است. از سوی دیگر، مینا از یک پروور (یا snarker)، معادل ماینر، استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل کند که هر بلوک به حالت متعهد است. Mina از Ouroboros Samasika استفاده می‌کند، یک نوع مکانیسم اثبات سهام که به‌طور خاص برای شبکه‌های غیرمتمرکز فشرده طراحی شده است، زیرا راه‌اندازی را از یک بلوک پیدایش فراهم می‌کند.

بلاک چین های انتزاعی دو کارکرد اصلی دارند: تأیید و به روز رسانی. اعتبار سنجی بر اجماع، خلاصه های زنجیره بلوکی و بلوک ها تأثیر می گذارد، در حالی که عملکرد به روز رسانی با اجماع و خلاصه های زنجیره ای در تعامل است. علاوه بر پیاده سازی های فوق، این پروژه از حالت اسکن موازی برای بهینه سازی سرعت پردازش تراکنش استفاده می کند که با گروه بندی بلوک های اثبات نشده و تخصیص فرآیند به تایید کننده های موازی کار می کند. هدف Mina ایجاد انقلابی در چشم‌انداز بلاک چین کنونی است، جایی که اکثر پلتفرم‌ها دارای اعتباردهنده‌هایی مانند ماینرها/استیکرها و مشتریان سبک هستند که به عنوان اشخاص ثالث در اعتبارسنجی تراکنش‌ها عمل می‌کنند.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.