منو سایت

Arzindja Oracle چیست و چگونه کار می کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Arzindja Oracle چیست و چگونه کار می کند؟

اوراکل چیست و چگونه کار می کند؟ | بخش دوم

اوراکل های ورودی و خروجی

اوراکل یک کانال دو طرفه برای ارتباط با بلاک چین ایجاد می کند و داده ها را به داخل و خارج ارسال می کند. در حالی که اوراکل های خروجی می توانند داده های بلاک چین را به دنیای خارج برسانند، اوراکل های ورودی داده های خارج از زنجیره یا دنیای واقعی را به بلاک چین می دهند. علاوه بر این، داده‌های ورودی می‌توانند تقریباً هر چیزی را از نوسانات قیمت دارایی‌ها گرفته تا شرایط آب و هوایی و تأیید پرداخت‌های انجام شده را نشان دهند.

برای اوراکل های ورودی، یک سناریوی معمولی قابل برنامه ریزی ممکن است این باشد: اگر دارایی به قیمت مشخصی رسید، سفارش خرید بدهید. از سوی دیگر، اوراکل های خروجی به دنیای خارج از رویدادی که در مدار رخ داده است هشدار می دهند.

اوراکل های متمرکز و غیرمتمرکز

اوراکل متمرکز توسط یک نهاد واحد مدیریت می شود و به عنوان منبع واحد داده برای قراردادهای هوشمند عمل می کند. استفاده از تنها یک منبع اطلاعاتی می تواند خطرناک باشد زیرا اثربخشی قرارداد صرفاً به شخص مسئول اوراکل بستگی دارد. اطلاعات نادرست از یک اوراکل متمرکز نیز مستقیماً بر قرارداد هوشمند تأثیر می گذارد. مشکل اصلی اوراکل‌های متمرکز این است که این معایب را دارند که قراردادها را در برابر حملات و خطاها آسیب‌پذیرتر می‌کنند.

برخی از اهداف اوراکل های غیرمتمرکز مشابه اهداف بلاک چین های عمومی است، مانند به حداقل رساندن ریسک طرف مقابل. برای مثال، آنها اطلاعات ارائه شده به قراردادهای هوشمند را با عدم وابستگی به یک منبع حقیقت قابل اعتمادتر می کنند. قرارداد هوشمند با چندین اوراکل ارتباط برقرار می کند تا اعتبار و صحت داده ها را ارزیابی کند. به همین دلیل است که اوراکل های غیرمتمرکز به عنوان اوراکل های اجماع نیز شناخته می شوند. سایر بلاک چین ها ممکن است از خدمات غیرمتمرکز اوراکل ارائه شده توسط برخی از پروژه های بلاک چین اوراکل استفاده کنند.

موعظه های انسانی

افراد دارای دانش تخصصی در یک زمینه خاص گاهی اوقات می توانند به عنوان اوراکل عمل کنند. آنها می توانند اطلاعات را از منابع مختلف جمع آوری کنند، مشروعیت آن را تأیید کنند و آن را به قراردادهای هوشمند تبدیل کنند. از آنجایی که اوراکل های انسانی می توانند از رمزنگاری برای احراز هویت خود استفاده کنند، احتمال جعل هویت آنها و ارائه داده های دستکاری شده اندک است.

اوراکل های مخصوص این معاهده

این اوراکل ها برای کار با قراردادهای هوشمند که مجرد هستند طراحی شده اند. اگر توسعه‌دهنده‌ای قصد دارد چندین قرارداد هوشمند را پیاده‌سازی کند، لازم است اوراکل‌های مختلف مخصوص قرارداد خود ایجاد کند. اوراکل های مخصوص قرارداد ارزش زمان و تلاش لازم برای به روز نگه داشتن آنها را ندارند. در عوض، آنها فقط باید تحت شرایط خاصی استفاده شوند.

اوراکل های کامپیوتری

تا اینجا ما در مورد اوراکل ها از نظر پرس و جو و نمایش داده ها (همچنین به عنوان اوراکل های حاوی داده یا اوراکل های خودکار شناخته می شوند) صحبت کرده ایم. با این حال، اوراکل ها را می توان برای انجام یک تصمیم محاسباتی دلخواه “خارج از زنجیره” استفاده کرد، که به ویژه با توجه به محدودیت ذاتی بلوک گاز اتریوم و هزینه محاسباتی بسیار بالا سودمند است.

به جای ارسال ساده نتایج یک پرس و جو، اوراکل های محاسباتی می توانند برای انجام محاسبات روی مجموعه ای از ورودی ها و برگرداندن یک نتیجه محاسبه شده استفاده شوند که در غیر این صورت محاسبه روی زنجیره غیرممکن است. به عنوان مثال، برای تخمین بازده قرارداد اوراق قرضه، می توان از یک اوراکل محاسباتی برای انجام یک محاسبه رگرسیونی پیچیده محاسباتی استفاده کرد.

الگوهای طراحی اوراکل

طبق تعریف، تمام اوراکل های مورد بحث چندین نقش کلیدی دارند. این قابلیت ها شامل قابلیت های زیر است:

 • آنها داده ها را از یک منبع غیر بلاک چین جمع آوری می کنند.
 • آنها داده ها را با استفاده از یک پیام امضا شده در سراسر زنجیره ارسال می کنند.
 • آنها داده ها را با ذخیره کردن آنها در یک قرارداد هوشمند قابل دسترسی می کنند.

هنگامی که داده‌ها در فروشگاه قرارداد هوشمند ذخیره می‌شوند، سایر قراردادهای خودکار می‌توانند از طریق تماس‌های پیامی که تابع «واکشی» قرارداد هوشمند Oracle را فراخوانی می‌کنند، به آن دسترسی داشته باشند. همچنین می‌توان آن را مستقیماً توسط گره‌های اتریوم یا کلاینت‌های فعال شبکه با ذخیره‌سازی Oracle فراخوانی کرد.

سه روش اصلی راه اندازی اوراکل را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

Arzindja Oracle چیست و چگونه کار می کند؟

خواندن فوری

اوراکل‌های خواندن فوری اطلاعاتی را ارائه می‌دهند که فقط برای تصمیم‌گیری سریع لازم است، مانند «آیا این دانش‌آموز بالای 25 سال دارد؟» کسانی که می‌خواهند این نوع داده‌ها را جستجو کنند، معمولاً این کار را آنلاین انجام می‌دهند، به این معنی که جستجو فقط زمانی انجام می‌شود که اطلاعات موجود باشد. لازمه.

به عنوان مثال، کد شماره گیری، گواهی دانشگاه، عضویت در سازمان، شناسایی فرودگاه و سایر اطلاعات ممکن است ذکر شود.

انتشار-اشتراک

اوراکلی که به طور موثر یک سرویس پخش را برای داده‌هایی ارائه می‌کند که احتمالاً تغییر می‌کنند (شاید هم به طور منظم و هم مکرر)، یا توسط یک قرارداد هوشمند درون زنجیره‌ای بررسی می‌شوند یا توسط یک شبح غیر زنجیره‌ای به‌روزرسانی می‌شوند. قابل مشاهده است. داده های آب و هوا، داده های قیمت، آمارهای اقتصادی یا اجتماعی، و داده های ترافیک تنها چند نمونه از داده های انتشار و اشتراک هستند.

درخواست-پاسخ

چالش برانگیزترین مقوله درخواست-پاسخ است: اینجا جایی است که فضای ذخیره سازی داده در یک قرارداد هوشمند بسیار بزرگ است و انتظار می رود کاربران تنها از بخش کوچکی از تمام اطلاعات در یک زمان استفاده کنند. همچنین یک استراتژی تجاری قابل دوام برای ارائه دهندگان داده است.

در عمل، اوراکلی مانند این می تواند به عنوان سیستمی از قراردادهای هوشمند درون زنجیره ای و زیرساخت های خارج از زنجیره برای نظارت بر پرس و جوها و بازیابی و بازیابی داده ها پیاده سازی شود. درخواست داده از یک برنامه غیرمتمرکز اغلب یک روش ناهمزمان با چندین مرحله است که به شرح زیر است:

اوراکل چیست؟

برنامه‌های اوراکل در برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps)

اوراکل مکانیزمی است برای پر کردن شکاف بین دنیای خارج از زنجیره و قراردادهای هوشمند که توسط بسیاری از برنامه های کاربردی در بازار استفاده می شود. در زیر نمونه‌هایی از داده‌هایی هستند که می‌توانند ارائه دهند:

 • داده های زمان و بازه برای اجرای رویدادها بر اساس اندازه گیری های زمانی دقیق استفاده می شود.
 • داده های بازار سرمایه مانند بسته های قیمت گذاری دارایی و اوراق قرضه.
 • داده های معیار مانند نرخ بهره در مشتقات مالی هوشمند ساخته می شوند.
 • به عنوان مثال، داده های آب و هوا برای محاسبه حق بیمه بر اساس پیش بینی آب و هوا استفاده می شود.
 • داده های موقعیت جغرافیایی، مانند آنچه در ردیابی زنجیره تامین استفاده می شود.
 • اثبات ادعا برای قراردادهای بیمه الزامی است.
 • رویدادهای ورزشی برای حل و فصل بازارهای پیش بینی و قراردادهای ورزشی فانتزی استفاده می شود.
 • آمار پرواز مانند مواردی که توسط گروه ها و باشگاه ها برای جمع آوری بلیط هواپیما استفاده می شود.

امنیت

اوراکل ها با وارد کردن داده های خارجی به معادله، نقش مهمی در اجرای قراردادهای هوشمند دارند. از سوی دیگر، اوراکل‌ها خطر بزرگی دارند زیرا اگر منابع قابل اعتمادی باشند و قابل هک باشند، می‌توانند اجرای قراردادهای هوشمندی را که بر عهده دارند به خطر بیاندازند.

به طور کلی، با توجه به استفاده از اوراکل، مدل اعتماد باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. با فرض اینکه اوراکل قابل اعتماد است، می‌توانید امنیت قرارداد هوشمند را با قرار دادن آن در معرض ورودی‌های احتمالی نادرست قربانی کنید. با این حال، اگر مفروضات امنیتی به دقت در نظر گرفته شوند، اوراکل ها می توانند بسیار ارزشمند باشند.

برخی از این نگرانی‌ها را می‌توان از طریق اوراکل‌های غیرمتمرکز ارائه قراردادهای هوشمند اتریوم با داده‌های خارجی که قابل اعتماد نیستند، برطرف کرد. قبل از شروع کاوش در اوراکل های پل بین اتریوم و دنیای واقعی، باید آن را با دقت انتخاب کنید.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.