منو سایت

Arzindja بیت کوین لایتنینگ چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Arzindja بیت کوین لایتنینگ چیست؟

معرفی شبکه لایتنینگ بیت کوین

رمزارزها ویژگی های منحصر به فرد زیادی دارند. آنها را نمی توان به راحتی هک یا بسته کرد و هر کسی می تواند از آنها برای انتقال ارزش در سراسر جهان بدون دخالت شخص ثالث استفاده کند. برای اطمینان از حفظ این خواص، مصالحه های قابل توجهی باید انجام شود. از آنجایی که بسیاری از گره ها مسئول اجرای یک شبکه ارز دیجیتال هستند، پهنای باند شبکه محدود است. در نتیجه، تعداد تراکنش‌های در ثانیه (TPS) که شبکه بلاک چین می‌تواند انجام دهد نسبتاً کم است. برای غلبه بر محدودیت های ذاتی فناوری بلاک چین، تعدادی راه حل مقیاس پذیری برای افزایش تعداد تراکنش هایی که یک شبکه می تواند پردازش کند، پیشنهاد شده است. در این مقاله نگاهی عمیق به شبکه لایتنینگ بیت کوین، توسعه دهنده پروتکل بیت کوین خواهیم داشت.

شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست؟

شبکه لایتنینگ شبکه ای است که بر روی بلاک چین ساخته شده است تا تراکنش های همتا به همتا را سریعتر پردازش کند. این فناوری منحصر به بیت کوین نیست و سایر ارزهای دیجیتال مانند لایت کوین از آن استفاده کرده اند. شاید از خود بپرسید که منظور ما از بلاک چین چیست؟ شبکه لایتنینگ چیزی است که راه حل خارج از زنجیره یا لایه دوم نامیده می شود. این فناوری به افراد امکان می دهد بدون نیاز به ثبت هر تراکنش در بلاک چین تراکنش انجام دهند.

لایتنینگ بیت کوین

لایتنینگ بیت کوین

شبکه لایتنینگ جدا از شبکه بیت کوین است. گره ها و نرم افزارهای مخصوص به خود را دارد، اما همچنان با زنجیره اصلی ارتباط برقرار می کند. برای ورود یا خروج از شبکه لایتنینگ، باید تراکنش های خاصی را روی بلاک چین ایجاد کنید. کاری که در واقع با اولین تراکنش خود انجام می دهید، ایجاد نوعی قرارداد هوشمند با کاربر دیگری است. در حال حاضر، فقط یک قرارداد هوشمند را در نظر بگیرید که یک دفتر کل خصوصی با کاربر دیگری دارد. شما می توانید بسیاری از معاملات را در این دفتر ثبت کنید. آنها فقط برای شما و شریک زندگیتان قابل مشاهده هستند، اما هیچ یک از شما نمی توانید به دلیل برخی ویژگی های تنظیمات عجیب و غریب تقلب کنید.

این مینی کتاب کانال نام دارد. فرض کنید آلیس و باب هر کدام 5 بیت کوین را در قرارداد هوشمند قرار داده اند. هر دو در حال حاضر 5 بیت کوین در کانال خود دارند. سپس آلیس می تواند به دفتر کل بنویسد و 1 بیت کوین برای باب بفرستد. باب اکنون 6 بیت کوین و آلیس 4 بیت کوین دارد. سپس باب می‌تواند دوباره ۲ بیت‌کوین را به آلیس برگرداند، در نتیجه موجودی آلیس ۶ بیت‌کوین و خودش ۴ بیت‌کوین داشته باشد. ممکن است مدتی به این کار ادامه دهند.

در هر زمان، هر کسی می تواند وضعیت فعلی کانال را در بلاک چین اصلی منتشر کند. در این مرحله، موجودی های موجود در هر طرف کانال به طرف های مربوطه در بلاک چین تخصیص می یابد. معاملات لایتنینگ بیت کوین بسیار سریع است. هیچ تأییدیه بلاک چینی وجود ندارد که منتظر بمانید و پرداخت‌ها می‌تواند با سرعتی که اتصال اینترنتی شما اجازه می‌دهد انجام شود.

چرا شبکه لایتنینگ بیت کوین مهم است؟

تا کنون، به نظر می‌رسد که شبکه لایتنینگ بیت‌کوین معقول‌ترین رویکرد برای مقیاس‌بندی بلاک چین بیت‌کوین است. هماهنگ کردن تغییرات در چنین اکوسیستم وسیعی دشوار است و همیشه خطر هارد فورک ها و اشکالات بالقوه فاجعه بار وجود دارد.

شبکه لایتنینگ بیت کوین

اما وقتی روی بلاک چین آزمایش نمی کنید، انعطاف پذیری بسیار بیشتری خواهید داشت. به عنوان مثال، اگر مشکلی پیش بیاید، هیچ تاثیری بر شبکه واقعی بیت کوین نخواهد داشت. راه حل های لایه 2 هیچ یک از الگوریتم های امنیتی را که به مدت 13 سال از پروتکل بیت کوین پشتیبانی می کنند، به خطر نمی اندازند. همچنین هیچ الزامی برای تغییر روش قدیمی انجام کارها وجود ندارد. تراکنش‌های بلاک چین طبق معمول برای کاربر نهایی کار می‌کنند، اما اکنون این قابلیت را دارند که تراکنش‌های خارج از زنجیره را نیز انجام دهند. استفاده از شبکه لایتنینگ بیت کوین چندین مزیت دارد. در زیر به برخی از اصلی ترین آنها خواهیم پرداخت.

مقیاس پذیری

بلاک های بیت کوین تقریباً هر ده دقیقه ایجاد می شوند و فقط می توانند تعداد معینی از تراکنش ها را شامل شوند. فضای ذخیره سازی هر بلوک محدود است. ماینرها ابتدا به دریافت پول اهمیت می دهند، بنابراین ابتدا تراکنش هایی با کارمزد بالاتر را تأیید می کنند. این مشکل زمانی نیست که کاربران زیادی در حال تلاش برای ارسال وجوه به طور همزمان نباشند. می‌توانید کارمزد پایینی تعیین کنید و احتمالاً تراکنش در بلوک بعدی گنجانده می‌شود. اما وقتی همه تراکنش های زیادی را همزمان انجام می دهند، میانگین کارمزد می تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد. به عنوان مثال، در اوج بازار گاوی در سال 2017، از 50 دلار گذشت.

این ممکن است برای تراکنش‌هایی که هزاران دلار بیت‌کوین را انتقال می‌دهند بی‌اهمیت به نظر برسد، اما برای پرداخت‌های کوچک‌تر اینطور نیست. چه کسی می خواهد برای یک قهوه 3 دلاری 5 دلار بپردازد؟

نموداری از میانگین هزینه هر تراکنش در شبکه بیت کوین

نموداری از میانگین هزینه هر تراکنش در شبکه بیت کوین

با شبکه لایتنینگ بیت کوین، دو کارمزد می پردازید. یکی برای باز کردن کانال و دیگری برای بستن. اما شما و طرف مقابلتان می توانید هزاران تراکنش را به صورت رایگان پس از باز شدن کانال انجام دهید. پس از اتمام کار، فقط باید وضعیت نهایی را در بلاک چین منتشر کنید. در مقیاس بزرگ‌تر، اگر کاربران بیشتری به راه‌حل‌های خارج از زنجیره مانند شبکه لایتنینگ بیت‌کوین تکیه کنند، از فضای بلوک کارآمدتر استفاده می‌شود. بسیاری از نقل و انتقالات کم ارزش را می توان در کانال های پرداخت انجام داد، در حالی که فضای بلوک برای تراکنش های بزرگتر و باز کردن/بستن کانال ها استفاده می شود. این باعث می شود سیستم برای پایگاه کاربران بسیار گسترده تری قابل دسترسی باشد و به آن اجازه می دهد در دراز مدت مقیاس پذیر شود.

پرداخت های کوچک

در حال حاضر، حداقل مقدار بیت کوینی که می توانید در یک تراکنش ارسال کنید، تقریباً 0.00000546 بیت کوین است که حدود نه سنت است. این مقدار کمی است، اما شبکه لایتنینگ به شما امکان می دهد محدودیت های کوچکترین تراکنش موجود در حال حاضر (0.00000001 BTC یا یک ساتوشی) را افزایش دهید. لایتنینگ برای پرداخت های خرد بسیار جذاب تر است. کارمزدهای عادی تراکنش، ارسال مقادیر کم را در زنجیره اصلی غیرعملی می کند. با این حال، در کانال لایتنینگ، می توانید درصد بسیار کمی از بیت کوین را به صورت عملی رایگان ارسال کنید.

پرداخت های خرد برای استفاده زیاد مناسب است. برخی حدس می زنند که آنها می توانند جایگزین مناسبی برای مدل های مبتنی بر اشتراک باشند، که در آن کاربران در عوض هر بار که از یک سرویس استفاده می کنند مبالغ کمی را پرداخت می کنند.

حریم خصوصی

مزیت دوم شبکه لایتنینگ این است که می تواند حریم خصوصی بالایی را برای کاربران فراهم کند. در حالی که ممکن است بتوانید به بلاک چین نگاه کنید و بگویید که این تراکنش یک کانال را باز کرده است، اما لزوماً متوجه نمی شوید که در داخل چه می گذرد. اگر شرکت‌کنندگان تصمیم بگیرند کانال خود را خصوصی کنند، فقط آنها می‌دانند که چه تراکنش‌هایی در حال انجام است.

اگر آلیس با باب کانال داشته باشد و باب با کارول کانال داشته باشد، آلیس و کارول می توانند از طریق باب به یکدیگر پرداخت کنند. اگر دن با کارول فامیل باشد، آلیس می تواند برای او پول بفرستد. می‌توانید تصور کنید که این به شبکه گسترده‌ای از کانال‌های پرداخت بهم پیوسته گسترش می‌یابد. با این تنظیمات، پس از بسته شدن کانال، نمی توانید مطمئن باشید که آلیس وجوه خود را برای چه کسی ارسال کرده است.
از طریق لینک زیر می توانید نحوه عملکرد بیت کوین لایتنینگ را مطالعه کنید.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.