منو سایت

Arbitrum و Optimism، لایه های محبوب ۲ اتریوم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Arbitrum و Optimism، لایه های محبوب ۲ اتریوم

پروتکل های پرچمدار لایه 2 اتریوم، Arbiterum و Optimism، در سال 2022 محبوبیت پیدا خواهند کرد. این دو پروتکل 80 درصد از کل ارزش قفل شده در لایه 2 اتریوم را تشکیل می دهند. در 12 ژانویه، این دو پروتکل از نظر تراکنش های روزانه از اتریوم پیشی گرفتند که نشان دهنده آنهاست. پتانسیل مقیاس پذیری خوش بینی به تنهایی 800000 تراکنش را در آن روز پردازش کرد.

“لایه 2” به راه حل های مقیاس پذیری خارج از بلاک چین اشاره دارد که توان عملیاتی تراکنش را با دسته ها، مجموعه ها یا روش های دیگر افزایش می دهد. لایه 2 از پروتکل های مجزا از بلاک چین برای پردازش سریع تر یا ارزان تر تراکنش ها استفاده می کند. در نهایت، تمام تراکنش های پردازش شده در لایه 2 به صورت انبوه در بلاک چین لایه 1 معمولی تسویه می شوند.

متصل: رول آپ چیست؟

داوری

لایه 2 راه حل های مقیاس پذیری خارج از بلاک چین هستند

یکی از دلایل اصلی محبوبیت لایه 2 کارمزد تراکنش ارزان تر آنهاست. به گفته داون آنالیتیکس، کارمزد تراکنش های Optimism از لحاظ تاریخی بسیار کمتر از بلاک چین اصلی اتریوم بوده است. با این حال، “صرفه جویی در هزینه” آربیتروم اخیراً تا پایان آگوست 2022 به شدت افزایش یافت و خوش بینی ها را شکست داد. از آن زمان، آربیتروم وضعیت کم هزینه خود را حفظ کرده است.

با این حال، Arbitrum پس از راه اندازی ناموفق سرویسی به نام Odyssey در تلاش است تا اعتبار خود را دوباره به دست آورد. طبق داده‌های DeepRadar، تا 29 آگوست 2022، Arbitrum 1.2 میلیارد دلار در مجموع ارزش قفل شده (TVL) داشت. یک روز بعد، TVL آن به 125 میلیون دلار کاهش یافت و هرگز به طور قابل توجهی بهبود نیافته است. بسیاری این کاهش شدید را به انگیزه های متزلزل Arbitrum قبل از راه اندازی Odyssey نسبت می دهند. که NFT ها را به عنوان پاداش برای فعالیت در پلتفرم خود ارائه می دهد. این مورد استفاده اولیه مشکوک بود زیرا کاربران انگیزه مالی کمی برای ماندن در پلتفرم داشتند.

آربیتروم بعداً اودیسه را به کلی متوقف کرد. سپس توسعه دهندگان پلتفرم اصلی Arbitrum One را به Nitro منتقل کردند، ارتقاء جداگانه ای که نوید عملکرد بهتر، هزینه کمتر و سازگاری بهتر با لایه پایه اتریوم را نسبت به Odyssey می داد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.