منو سایت

7 شاخصی که هر سرمایه گذار DeFi باید بداند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
7 شاخصی که هر سرمایه گذار DeFi باید بداند

7 شاخصی که هر سرمایه گذار DeFi باید بداند

با توجه به اینکه فضای DeFi با سرعت سرسام آوری در حال حرکت است، همگام شدن با جریان پروژه های جدید دشوار است. تجزیه و تحلیل بنیادی به دنبال تعیین اینکه آیا یک پروتکل بیش از حد ارزش گذاری شده است یا کم ارزش است تا سرمایه گذاران و معامله گران بتوانند تصمیمات بهتری در مورد موقعیت خود بگیرند. نمی دانید چگونه ارزش “ذاتی” دارایی های DeFi را اندازه گیری کنید؟ برخی از قدرتمندترین شاخص ها را در این زمینه بخوانید.

مقدمه

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) با چنان سرعتی در حال حرکت است که حفظ آن دشوار است، چه رسد به ارزیابی پروژه های جدید به موقع. چیزی که آن را چالش برانگیزتر می کند، فقدان یک رویکرد استاندارد است، زیرا روش های مختلفی برای اندازه گیری و مقایسه پروتکل های DeFi وجود دارد. هر چند نیازی به نگرانی نیست. ما برخی از شاخص های رایج را ارائه خواهیم کرد که می توانند منابع اطلاعاتی خوبی در DeFi باشند. از آنجایی که حجم قابل توجهی از داده ها به صورت عمومی در زنجیره موجود است، استفاده از این شاخص ها برای هر معامله گر یا سرمایه گذار آسان است. ما تعدادی از آنها را در این مقاله جمع آوری کرده ایم.

1- Total Value Locked (TVL) در DiFi

همانطور که از نام آن پیداست، مجموع ارزش قفل شده (TVL) مقدار کل وجوه قفل شده در یک پروتکل DeFi است. شما می توانید TVL را به عنوان تمام نقدینگی موجود در استخرهای نقدی یک بازار پول معین در نظر بگیرید. به عنوان مثال، در مورد UniSwap، TVL به معنای مقدار وجوهی است که ارائه دهندگان نقدینگی به پروتکل واریز می کنند. TVL می تواند یک نقطه داده مفید باشد که به شما ایده ای از علاقه عمومی در یک تعریف خاص می دهد. TVL همچنین می تواند بر سهم بازار پروتکل های مختلف DeFi تأثیر بگذارد. این می تواند به ویژه برای سرمایه گذارانی مفید باشد که به دنبال پروژه های DFI کم ارزش هستند. شایان ذکر است که چگونه TVL را می توان با استفاده از واحدهای مختلف اندازه گیری کرد. به عنوان مثال، TVL قفل شده در پروژه های اتریوم معمولاً با اتریوم یا USD اندازه گیری می شود.

مقدار کل قفل شده است

2- P/S یا نسبت قیمت به فروش در دی فای

در مورد یک تجارت سنتی تر، نسبت P/S یا نسبت قیمت به درآمد، قیمت سهام شرکت را با درآمد آن مقایسه می کند. سپس از این نسبت برای تعیین اینکه آیا سهام کمتر از ارزش یا بیش از ارزش گذاری شده است استفاده می شود. از آنجایی که بسیاری از پروتکل های DeFi در حال حاضر درآمد ایجاد می کنند، می توان از معیار مشابهی برای آنها نیز استفاده کرد. چطو میتواند استفاده شود؟ شما باید ارزش بازار پروتکل را بر درآمد آن تقسیم کنید. ایده اصلی این است که هر چه نسبت کمتر باشد، می توان پروتکل را پایین تر ارزیابی کرد. توجه داشته باشید که این روش قطعی برای محاسبه نمره نیست. اما ارائه یک ایده کلی از ارزش عادلانه بازار برای یک پروژه می تواند مفید باشد.

3- تحویل توکن به صرافی ها

استراتژی دیگر شامل ردیابی عرضه توکن ها در صرافی های ارزهای دیجیتال است. هنگامی که فروشندگان می خواهند توکن های خود را بفروشند، معمولاً این کار را در صرافی های متمرکز (CEX) انجام می دهند. با این حال، تعداد فزاینده‌ای از گزینه‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) در دسترس کاربران قرار می‌گیرند که به اعتماد یک واسطه نیاز ندارند. با این حال، مکان های متمرکز نقدینگی بسیار بیشتری دارند. به همین دلیل، توجه به ارائه توکن CEX مهم است.

در اینجا یک فرض ساده در مورد پیشنهادات توکن وجود دارد. هنگامی که توکن های زیادی در صرافی ها وجود دارد، فشار فروش می تواند افزایش یابد. از آنجایی که دارندگان و نهنگ ها وجوه خود را در کیف پول خود نگه نمی دارند، احتمالاً به دنبال فروش آن خواهند بود. با این حال، به این سادگی نیست. بسیاری از معامله گران از دارایی های خود به عنوان وثیقه برای معاملات مارجین یا آتی استفاده می کنند. بنابراین، ارسال موجودی بزرگ به صرافی لزوماً به معنای قریب الوقوع بودن فروش بزرگ نیست. با این حال، ممکن است چیزی باشد که بخواهید در ذهن داشته باشید.

4- تغییرات در میزان ارزهای دیجیتال در صرافی ها

ما قبلاً می دانیم که توجه به پیشنهادات توکن می تواند مفید باشد. اما نگاه کردن به اندازه دارایی به تنهایی ممکن است کافی نباشد. نگاهی به تغییرات اخیر در این اندازه دارایی نیز می تواند مفید باشد. تغییرات زیاد در موجودی توکن در مبادلات اغلب می تواند نشان دهنده افزایش نوسان باشد. به عنوان مثال، سناریوی معکوس آنچه در مورد موجودی توکن بحث کردیم را در نظر بگیرید. اگر دارایی های بزرگ از CEX خارج شود، می تواند به این معنی باشد که نهنگ ها توکن را احتکار می کنند. اگر می خواهند در کوتاه مدت بفروشند، چرا باید ارزهای دیجیتال را به کیف پول خود منتقل کنند؟ اینگونه است که نظارت بر حرکات نشانه می تواند مفید باشد.

5- تعداد آدرس های منحصر به فرد پروژه های DiFi

افزایش مداوم تعداد آدرس هایی که دارای یک سکه یا توکن خاص هستند، نشان دهنده افزایش استفاده از آن توکن خاص و پلت فرم آن است. در نگاه اول، به نظر می رسد آدرس های بیشتر با کاربران بیشتر و پذیرش رو به رشد مرتبط است. اگرچه این یک اقدام قابل دستکاری است. ایجاد هزاران آدرس و توزیع وجوه بین آنها برای کسی آسان است، بنابراین تصور استفاده گسترده را ایجاد می کند. مانند هر معیار دیگری در تحلیل فاندامنتال، باید تعداد آدرس‌های منحصربه‌فرد را با عوامل دیگر مقایسه کنید.

6- استفاده غیرتجاری

درک اینکه یک نشانه برای چه چیزی استفاده می شود برای درک ارزش واقعی آن بسیار مهم است. در حالت ایده‌آل، می‌توانید با مشاهده تعداد تراکنش‌هایی که برای اهداف سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت تکمیل نشده‌اند، این میزان را اندازه‌گیری کنید. این می تواند دشوار باشد، اما یک شروع خوب می تواند بررسی تراکنش هایی باشد که در صرافی های غیرمتمرکز یا متمرکز انجام نمی شوند. هدف در اینجا بررسی این است که آیا افراد از توکن استفاده می کنند یا خیر.

7- نرخ تورم

عجب توکن عرضه کم! این واقعاً نشانه خوبی است، اینطور نیست؟

لازم نیست. یکی دیگر از معیارهای حیاتی که باید در نظر گرفت، نرخ تورم است. عرضه کم در حال حاضر عرضه کم را برای همیشه تضمین نمی کند، به خصوص اگر توکن های جدید دائما در حال استخراج باشند. یکی از ویژگی های قابل توجه بیت کوین کاهش نرخ تورم آن است که از نظر تئوری باید از کاهش ارزش بیت کوین های موجود در آینده جلوگیری کند. این بدان معنا نیست که هر سیستمی باید دارای توکونومیک بیت کوین مانند باشد. تورم به خودی خود لزوما بد نیست، اما بیش از حد می تواند سهم شما از عرضه در گردش را کاهش دهد. هیچ درصد استاندارد شده ای وجود ندارد که “خوب” یا “بد” در نظر گرفته شود، بنابراین عاقلانه است که این عدد را هنگام در نظر گرفتن سایر معیارها در نظر بگیرید.

نتیجه

اگر شما یک معامله گر باتجربه ارزهای دیجیتال هستید، توجه داشته باشید که بسیاری از این شاخص ها معمولاً در تحلیل بنیادی برای ارزهای رمزنگاری شده «سنتی» استفاده می شوند. اگر با آنها آشنایی ندارید، به شدت توصیه می کنیم آنها را بررسی کنید. مثل همیشه، بازارها غیرقابل پیش بینی، غیرمنطقی و مستعد نوسانات شدید هستند. مهمتر از همه، انجام تحقیقات شخصی برای موفقیت بسیار مهم است. هنوز در مورد DeFi و تحلیل بنیادی سؤالی دارید؟ پلتفرم مشاوره رایگان ارزینجا به تمامی سوالات شما پاسخ خواهد داد.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

4.2/5 – (5 امتیاز)