منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 10 اصطلاحی که هر معامله گر ارز دیجیتال باید بداند

10 اصطلاحی که هر معامله گر ارز دیجیتال باید بداند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
10 اصطلاحی که هر معامله گر ارز دیجیتال باید بداند

10 شرایط اساسی ارز دیجیتال

چه در بازار سهام باشید، چه در معاملات روزانه فارکس یا تازه وارد به ارزهای دیجیتال، اصطلاحات معاملاتی زیادی را خواهید شنید که ممکن است ناآشنا به نظر برسند. FOMO، ROI، ATH، HODL، همه اینها به چه معناست؟ کسب و کار و سرمایه گذاری زبان خاص خود را دارند و یادگیری همه این اصطلاحات جدید می تواند دشوار به نظر برسد. با این حال، اگر می خواهید بدانید در بازارهای مالی چه اتفاقی می افتد، آنها می توانند بسیار مفید باشند. در این مقاله، برخی از مهم ترین اصطلاحات معاملاتی را که باید هنگام معامله ارزهای دیجیتال بدانید، گردآوری کرده ایم.

ترس، عدم اطمینان و شک (FUD)

در حالی که FUD منحصراً یک اصطلاح تجاری نیست، اغلب در زمینه بازارهای مالی استفاده می شود. FUD یک استراتژی است که هدف آن بی اعتبار کردن یک شرکت، محصول یا پروژه خاص با انتشار اطلاعات نادرست در مورد آنها است. هدف القای ترس و کسب مزیت به نحوی است. این می تواند یک مزیت رقابتی یا تاکتیکی یا سود ناشی از کاهش قیمت سهام ناشی از اخبار بالقوه نزولی باشد. همانطور که انتظار دارید، FUD در فضای ارزهای دیجیتال بسیار رایج است. در بسیاری از موارد، سرمایه گذاران می توانند یک موقعیت فروش (کوتاه) روی یک دارایی باز کنند و پس از ایجاد موقعیت، اخبار بالقوه مضر یا گمراه کننده را منتشر کنند. به این ترتیب می توان با یک موقعیت کوتاه به سود کلان دست یافت. آنها همچنین ممکن است قبلاً در معاملات فرابورس شرکت داشته باشند. در بسیاری از موارد، معلوم می شود که اطلاعات نادرست یا حداقل گمراه کننده است. اما در برخی موارد معلوم می شود که درست است. همیشه خوب است که سعی کنید به تمام جوانب بحث نگاه کنید. ممکن است در نظر گرفتن اینکه افراد چه انگیزه هایی برای به اشتراک گذاشتن عمومی نظرات خاص داشته باشند، مفید باشد.

مد در ارزهای دیجیتال

ترس از دست دادن یا FOMO

FOMO احساسی است که سرمایه گذاران هنگام خرید دارایی از ترس از دست دادن فرصت سود دارند. از آنجایی که احساسات سنگین درگیر هستند، فومو توسط تعداد زیادی از مردم می تواند منجر به حرکات سهموی قیمت شود. شرایط شدید بازار می تواند قوانین عادی بازار را تغییر دهد. زمانی که احساسات در بازار به شدت درگیر هستند، بسیاری از سرمایه گذاران می توانند در موقعیت های مختلف وارد شوند. این می تواند منجر به حرکات شدید قیمت در هر جهت شود و می تواند بسیاری از معامله گران را که تلاش می کنند با مردم سرمایه گذار معامله کنند به دام بیاندازد.

FOMO همچنین اغلب در طراحی برنامه های کاربردی رسانه های اجتماعی استفاده می شود. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا دیدن پست ها در نمودارهای رسانه های اجتماعی به ترتیب زمانی دقیق تر معمولا سخت تر است؟ این در مورد FOMO نیز صدق می کند. اگر کاربران می توانستند تمام پست ها را از زمان آخرین ورود خود بررسی کنند، احساس می کردند که همه آخرین پست ها را دیده اند. پلتفرم های رسانه های اجتماعی با ترکیب عمدی پست های قدیمی و جدیدتر در جدول زمانی، هدفشان القای FOMO در کاربران است. به همین دلیل، کاربران از ترس از دست دادن چیزی مهم، بارها و بارها چک می کنند.

HODL

هودل اصطلاحی است که از غلط املایی “Hold” گرفته شده است. این اساساً معادل ارز دیجیتال استراتژی خرید و نگهداری است. هودل اولین بار در سال 2013 در یک پست فروم محبوب BitcoinTalk ظاهر شد. این عبارت در عنوان اشتباه تایپی است: “I AM A HODLER.” HODLING به حفظ سرمایه گذاری ها با وجود کاهش قیمت ها اشاره دارد. همچنین اغلب در زمینه سرمایه گذارانی (“HODLers”) استفاده می شود که مسلماً در معاملات کوتاه خوب نیستند اما می خواهند در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند. همچنین می تواند برای سرمایه گذارانی استفاده شود که به یک سکه خاص اعتقاد زیادی دارند و قصد دارند سرمایه گذاری خود را برای مدت طولانی تری نگه دارند.

استراتژی HODLing مشابه استراتژی خرید و نگهداری سرمایه گذاری است که از بازارهای سنتی می آید. خرید و نگهداری سرمایه گذاران سعی می کنند دارایی های کم ارزش را پیدا کنند و آنها را برای مدت طولانی نگه دارند. بسیاری از سرمایه گذاران این استراتژی بیت کوین را اتخاذ می کنند.

ارزهای دیجیتال Fomo Fad Hodel

نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

نرخ بازگشت سرمایه (ROI) روشی برای اندازه گیری عملکرد یک سرمایه گذاری است. ROI بازده سرمایه گذاری را نسبت به هزینه اولیه اندازه گیری می کند. همچنین روش خوبی برای مقایسه عملکرد سرمایه گذاری های مختلف است. در اینجا نحوه محاسبه ROI آورده شده است. شما ارزش فعلی سرمایه گذاری را محاسبه کرده و هزینه اصلی سرمایه گذاری را کم می کنید. سپس آن عدد را بر هزینه اصلی تقسیم می کنید.

ROI = (ارزش فعلی – هزینه اولیه) / هزینه اولیه

فرض کنید 6000 دلار بیت کوین خریده اید. قیمت فعلی بیت کوین در بازار اکنون 8000 دلار است.

ROI = (8000-6000)/6000

ROI = 0.33

یعنی سرمایه شما نسبت به سرمایه اولیه 33 درصد رشد داشته است. همچنین می توانید کارمزد (یا نرخ بهره) را که باید بپردازید تا تصویر دقیق تری بپردازید محاسبه کنید. با این حال، اعداد خام تمام داستان را بیان نمی کنند. هنگام مقایسه سرمایه گذاری ها، عوامل دیگری نیز نقش دارند. خطرات چیست؟ بازه زمانی چیست؟ نقدینگی دارایی چقدر است؟ آیا لغزش می تواند روی قیمت خرید شما تأثیر بگذارد؟ ROI به خودی خود معیار نهایی نیست، اما ابزار مفیدی برای اندازه گیری عملکرد سرمایه گذاری شما است. محاسبه حداکثر زمان هنگام فکر کردن به بازگشت سرمایه بسیار مهم است.

اوج تمام وقت (ATH)

ما احتمالاً نیازی به توضیح این موضوع نداریم، نه؟ بالاترین تاریخ (ATH) بالاترین قیمت ثبت شده یک دارایی یا ارز دیجیتال است. به عنوان مثال، ATH بیت کوین در طول بازار صعودی 2017، 1979.86 Tether بود. این به این معنی است که این بالاترین قیمتی است که بیت کوین در این جفت بازار معامله کرده است. یکی از جنبه های جذاب رسیدن یک دارایی به بالاترین قیمت، این ایده است که تقریباً همه کسانی که خرید کرده اند برنده هستند. اگر دارایی برای مدت طولانی در بازار نزولی بوده باشد، بسیاری از معامله‌گران با سبد زیان‌ده احتمالاً می‌خواهند زمانی که موقعیت آنها به سودآوری رسید، از بازار خارج شوند.

با این حال، اگر دارایی ATH خود را بشکند، هیچ فروشنده ای در انتظار خروج در نقطه سربه سر باقی نمی ماند. به همین دلیل است که برخی از شکستن رکورد به عنوان “شکست آسمان آبی” یاد می کنند زیرا لزوماً یک منطقه مقاومت آشکار برای آن سهم خاص وجود ندارد. شکست ATH نیز اغلب با افزایش حجم معاملات همراه است. چرا؟ معامله گران روز همچنین می توانند با سفارش های بازار از فرصت استفاده کرده و سود سریعی کسب کنند و با قیمت بالاتر بفروشند.

قیمت اوج تاریخی

آیا شکست ATH به معنای افزایش قیمت برای همیشه است؟ البته که نه. معامله گران و سرمایه گذاران گاهی اوقات به دنبال کسب سود هستند و ممکن است در سطوح قیمتی خاص سفارشات محدودی ارائه دهند. این امر به ویژه در صورتی صادق است که بالاترین رکورد قبلی چندین بار شکسته شده باشد. حرکات سهموی اغلب می تواند منجر به افت قیمت بسیار شدید شود، زیرا بسیاری از سرمایه گذاران وقتی متوجه می شوند که روند صعودی ممکن است به پایان رسیده است، به سرعت از بازار خارج می شوند. برای مثال، می‌توانید افت قیمت را پس از حرکت سهموی بیت‌کوین به 20000 دلار در دسامبر 2017 بررسی کنید. پس از رسیدن به اوج قیمت 19798.86 دلار، بیت‌کوین طی چند روز تقریباً 45 درصد سقوط کرد. به همین دلیل مدیریت ریسک و استفاده از محدودیت ها همیشه مهم است.

کمترین قیمت تاریخی (ATL)

نقطه مقابل ATH پایین بودن تاریخی (ATL) است. به عنوان مثال، کمترین قیمت BNB در روز اول معاملات، 0.5 Tether در جفت ارز BNB/USDT بود. شکستن رکورد قیمت پایین دارایی می تواند همان اثر شکستن قیمت بالا را داشته باشد، اما در جهت مخالف. بسیاری از معامله گران استاپ ضرر ممکن است زمانی فعال شوند که پایین ترین سطح قبلی قبلی شکسته شود و منجر به فشار فروش و حرکت نزولی قیمت شود. از آنجایی که سابقه قیمتی کمتر از پایین ترین سطح قبلی وجود ندارد، ارزش بازار می تواند به شدت کاهش یابد. از آنجایی که لزوماً سطوح پشتیبانی مشخصی وجود ندارد، خرید در چنین مواقعی بسیار خطرناک است. بسیاری از معامله گران منتظر یک تغییر روند خواهند بود که توسط میانگین متحرک مهم یا شاخص دیگری تایید شود تا حتی وارد موقعیت خرید شوند.

تحقیقات خود را انجام دهید (DYOR)

وقتی صحبت از بازارهای مالی می شود، DYOR اصطلاحی است که بسیار شبیه به تحلیل بنیادی (FA) است. این بدان معنی است که سرمایه گذاران باید تحقیقات خود را در مورد سرمایه گذاری های خود انجام دهند و صرفاً به دیگران متکی نباشند. «اعتماد نکن، تأیید کن» یک عبارت رایج در بازارهای ارزهای دیجیتال با معنای مشابه است. موفق ترین سرمایه گذاران قبل از سرمایه گذاری تحقیقات خود را انجام می دهند. به این ترتیب، هر کسی که می خواهد در بازارهای مالی موفق باشد، باید استراتژی معاملاتی منحصر به فرد خود را ارائه دهد. این همچنین می تواند منجر به اختلاف نظر بین سرمایه گذاران مختلف شود که بخشی کاملا طبیعی از سرمایه گذاری و تجارت است. ممکن است یک سرمایه گذار نسبت به یک دارایی مثبت باشد، در حالی که دیگری ممکن است چشم انداز نزولی داشته باشد. نظرات متفاوتی در مورد استراتژی های مختلف وجود دارد و معامله گران و سرمایه گذاران موفق استراتژی های بسیار متفاوتی خواهند داشت. ایده اصلی این است که همه آنها تحقیقات خود را انجام دادند، به نتایج خود رسیدند و تصمیمات سرمایه گذاری خود را بر اساس آن نتایج گرفتند.

تحقیق درباره DYOR خودتان را انجام دهید

چک (DD)

بررسی (DD) تا حدودی با DYOR مرتبط است. این به دقتی اشاره دارد که یک شخص یا تاجر معقول قبل از انعقاد قرارداد با طرف دیگر انجام می دهد.

هنگامی که نهادهای تجاری معقول به توافق می رسند، از آنها انتظار می رود که یکدیگر را بررسی کنند. چرا؟ هر شرکت کننده منطقی می خواهد مطمئن شود که هیچ ریسک بالقوه قابل توجهی در معامله وجود ندارد. در غیر این صورت، چگونه می توانند خطرات بالقوه را در برابر منافع مورد انتظار وزن کنند؟ در مورد سرمایه گذاری هم همینطور. وقتی سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری‌های بالقوه هستند، باید در پروژه دقت لازم را انجام دهند تا مطمئن شوند که می‌توانند تمام ریسک‌ها را در نظر بگیرند. در غیر این صورت، آنها کنترل تصمیمات سرمایه گذاری خود را نخواهند داشت و ممکن است در نهایت به انتخاب اشتباهی دست یابند.

مبارزه با پولشویی (AML)

مبارزه با پول شویی (AML) به تعدادی از مقررات، قوانین و رویه هایی اشاره دارد که با هدف جلوگیری از پولشویی توسط مجرمان از راه های غیرقانونی به دست آمده است. رویه‌های AML شستن پول‌های خود را برای مجرمان با پنهان کردن منابع قانونی دشوار می‌سازد. مجرمان همیشه به دنبال راه هایی برای پنهان کردن منبع واقعی سرمایه خود هستند. با توجه به پیچیدگی بازارهای مالی، راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. مشتقات می توانند ردیابی منبع واقعی سرمایه را بسیار دشوار (اگر نه غیرممکن) کنند. مقررات AML مؤسسات مالی مانند بانک ها را ملزم می کند که تراکنش های مشتریان خود را نظارت کرده و فعالیت های مشکوک را گزارش دهند. به این ترتیب، مجرمان کمتر از شستن دستاوردهای غیرقانونی خود فرار می کنند.

تأیید مشتری (KYC)

صرافی ها و بسترهای معاملاتی باید با دستورالعمل های ملی و بین المللی مطابقت داشته باشند. به عنوان مثال، بورس نیویورک (NYSE) و نزدک باید از مقررات تعیین شده توسط دولت ایالات متحده پیروی کنند. احراز هویت مشتری تضمین می کند که مؤسساتی که معاملات در ابزارهای مالی را تسهیل می کنند، هویت مشتریان خود را تأیید می کنند. چرا این موضوع اینقدر مهم است؟ دلیل اصلی به حداقل رساندن خطر پولشویی است. علاوه بر این، مقررات KYC نه تنها برای شرکت کنندگان در صنعت مالی معتبر است. بسیاری از بخش های دیگر نیز باید از این دستورالعمل ها پیروی کنند. دستورالعمل های KYC معمولاً بخشی از یک سیاست بسیار گسترده تر ضد پولشویی (AML) است.

احراز هویت مشتری

نتیجه

شرایط معاملات ارزهای دیجیتال ممکن است در ابتدا کمی گیج کننده به نظر برسند. اما اکنون بیشتر آنها را می شناسید.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.