منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • یک متاورس صنعتی یا اینکه چگونه اقتصاد را به دست ماشین ها بسپاریم

یک متاورس صنعتی یا اینکه چگونه اقتصاد را به دست ماشین ها بسپاریم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
یک متاورس صنعتی یا اینکه چگونه اقتصاد را به دست ماشین ها بسپاریم

دو شرکت فناوری پیشرو، با همکاری کنسرسیوم صنعتی اینترنت اشیا (IIC)، مقاله ای در مورد اقتصاد ماشینی نوشته اند. به گفته PricewaterhouseCooper (PwC)، این حوزه جدید توسعه در بخش اینترنت اشیا می تواند 70 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را در هفت سال آینده تشکیل دهد.

به گفته Valx و به نقل از CryptoSlate، اقتصاد ماشینی که نقطه همگرایی دو حوزه هوش مصنوعی و فناوری بلاک چین است، می‌تواند تا سال 2030 نقشی 15 تریلیون دلاری در اقتصاد جهانی داشته باشد.

تحقیقات انجام شده توسط IoTeX و Siemens به بررسی نقش اینترنت اشیا و فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) – مانند بلاک چین – در رشد اقتصاد ماشینی می پردازد و برخی فرصت های جدید در این زمینه را برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان بررسی می کند.

این گزارش همچنین برخی از مدل‌های کسب‌وکار مخربی را که در حال حاضر در صنعت می‌بینیم را باز می‌کند و نمونه‌های اجرایی موفق را شرح می‌دهد. بر اساس این گزارش، اقتصاد ماشینی «شبکه‌ای از دستگاه‌ها و ماشین‌های مستقلی است که به‌عنوان مشارکت‌کنندگان مستقل بازار وجود دارند و معاملات، معاملات و سایر فعالیت‌های اقتصادی را بدون دخالت انسان انجام می‌دهند».

این تعریف به خوبی فاکتورهای «اختلال‌کننده» اقتصاد ماشینی برای بخش اینترنت اشیا را نشان می‌دهد. اقتصاد ماشینی از یک سو با تولید سنتی و فرآیندهای تجاری در اکثر شرکت ها و صنایع سر و کار دارد و از سوی دیگر از فناوری هایی بهره می برد که امکان تراکنش های مستقل بین دستگاه ها و ماشین ها را فراهم می کند.

در میان چهار کاربرد احتمالی اقتصاد ماشینی که توسط نویسندگان مقاله ذکر شده است، “متارور صنعتی” موضوع داغی است که حتی توجه شرکت کنندگان در مجمع جهانی اقتصاد (WEF) در داووس را به خود جلب کرد.

متاورس صنعتی یک روند نوظهور است که هدف آن ترکیب ویژگی هایی مانند غوطه وری (ارائه شده در واقعیت مجازی)، داده های همزمان و دوقلوهای دیجیتال برای ایجاد مدل های تجاری جدید و تسریع روند دیجیتالی شدن است.

بخشی از گزارش مذکور توسط Xinxin Fan، Steven Baudry و Sourabh Narayan نوشته شده است.

در سال 2022، با وجود رکود اقتصادی جهانی، بخش متاورس رشد قابل توجهی داشت و کارشناسان معتقدند که به رشد خود ادامه خواهد داد. Deloitte معتقد است که اندازه بازار جهانی متاورس می تواند به بین 1.5 تریلیون تا 13 تریلیون دلار افزایش یابد.

مجمع جهانی اقتصاد پیش بینی می کند که بازار متاورس در سال 2024 به 800 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. مشاور مشهور مک کنزی می گوید:

با پتانسیل تولید 5 تریلیون دلار ارزش تا سال 2030، متاورس آنقدر بزرگ است که هر شرکتی نمی تواند آن را نادیده بگیرد.

علیرغم اجماع عمومی در مورد رونق بالقوه متاورس، برخی معتقدند که متاورس صنعتی جایی است که بیشتر «پول» در آن قرار دارد. مجله VentureBeat تخمین می زند که رشد متاورس صنعتی سه برابر متاورس شرکت ها و مصرف کنندگان عمومی خواهد بود.

با توجه به اینکه متاورس صنعتی در حال تغییر روش طراحی، ساخت و تعامل صنایع با اشیاء فیزیکی است، در حالی که فناوران هنوز در حال تصور هستند که متاورس چه چیزی را برای مشاغل و مصرف کنندگان به ارمغان خواهد آورد.

یکی از کاربردهای حیاتی متاورس صنعتی دوقلوهای دیجیتال است. یک کپی مجازی از یک محصول یا فرآیند که برای پیش بینی نحوه عملکرد همتای فیزیکی آن در طول چرخه عمر آن استفاده می شود. بر اساس گزارش دانشگاه MIT در این زمینه، سر و صدای فزاینده پیرامون دوقلوهای دیجیتال انتظارات را برای متاورس صنعتی افزایش داده است. در بخشی از این گزارش می خوانیم:

به عنوان مثال، BMW قبل از ساخت کارخانه جدید خود در ایالت بایرن، یک دوقلو دیجیتال ایجاد کرد. شرکت بوئینگ از یک مدل دیجیتالی مشترک برای طراحی هواپیمای خود استفاده می کند و “سنگاپور مجازی” نمایش دیجیتالی از ایالت-شهر سنگاپور است که توسط دولت برای آزمایش فناوری های جدید و حمایت از سیاست هایش ایجاد شده است.

با این حال، چالش ها باقی می ماند:

یکی از بخش‌های پازل متاورس صنعتی، اتصال دستگاه‌های راه دور با یک جریان داده قابل اعتماد برای دوقلوهای دیجیتال است که می‌تواند برای شبیه‌سازی و پیش‌بینی موقعیت‌های بلادرنگ استفاده شود.

توانمندسازی دستگاه‌های نهایی برای مشارکت مستقیم در مکانیسم تشویقی می‌تواند استقلال مضاعف و کاربردهای جدیدی برای دیجیتالی‌سازی به ارمغان بیاورد.

در چند سال گذشته، همگرایی هوش مصنوعی، بلاک چین، محاسبات ابری، محاسبات لبه، اینترنت اشیا، اتصال به اینترنت موبایل 5G، بینایی ماشین و واقعیت افزوده/مجازی به ما این امکان را داده است که حتی پیچیده‌تر از رقبای دیجیتالی ایجاد کنیم.

پیشرفت‌ها در هر یک از این فناوری‌ها، دوقلوهای دیجیتال را بیشتر به همتایان واقعی خود شبیه‌تر می‌کند و ما را یک قدم به انقلاب دیجیتال بعدی نزدیک‌تر می‌کند.

ظهور بلاک چین و وب 3.0 که به تحقق اقتصاد ماشینی کمک می کند، فرصت جدیدی برای رشد کسب و کار اینترنتی فراهم می کند.