منو سایت

کل صنعت DiFi تحت سلطه دو دستور کار است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
کل صنعت DiFi تحت سلطه دو دستور کار است

DeFi یا غیرمتمرکز مالی یک جایگزین مبتنی بر بلاک چین برای راه حل های مالی سنتی، از جمله بانکداری، صرافی ها، تامین مالی و غیره است. با این حال، وضعیت فعلی DeFi سوالات زیادی را در مورد آینده این صنعت ایجاد می کند.

عدم رقابت

بر اساس داده های DiFi Lama، تفاوت در مجموع ارزش قفل شده (TVL) بین دومین و سومین پروتکل بزرگ شبکه بیش از 2 میلیارد دلار است. همچنین تفاوت بین رتبه اول و سوم تقریباً 3 میلیارد دلار است.

دیفای چیست؟

رتبه اول در اختیار بزرگترین استیبل کوین غیرمتمرکز، The DAO است. با این حال، TVL بالای پروتکل تنها به دلیل استیبل کوین غیرمتمرکز پروژه نیست. بیش از 400 برنامه و سرویس غیرمتمرکز استیبل کوین یکپارچه شده اند که دلیل اصلی رقم 6.63 میلیارد دلاری TVL است. جایگاه دوم در بازار DeFi متعلق به Lido Finance است، پروتکلی که بارها درباره آن صحبت کرده ایم. Lido Finance به کاربران اجازه می دهد تا نقدینگی دارایی های تعهد شده خود را با مبادله ارزهای رمزنگاری شده مانند ETH با توکن های stETH افزایش دهند. از آنجایی که دوره قفل سکه برای اتریوم فاش نشده است، سرمایه گذاران Lido را انتخاب می کنند تا توانایی مدیریت ETH خود را در طول پیاده سازی داشته باشند.

معایب اصلی DeFi

با وجود تسلط پروژه های فوق در بازار، نمی توان آنها را متمرکز یا خطرناک برای ثبات صنعت مالی غیرمتمرکز نامید. با این حال، فقدان رقبا برای پروژه هایی مانند Lido Finance خطرات خاصی را برای کاربران خرده فروشی ایجاد می کند. پیش از این، کارشناسان این صنعت نگرانی های خود را در مورد طرح انتشار توکن های لیدو اعلام کردند. در واقع، لیدو اتریوم واقعی را در ازای توکن‌های خود منتشر می‌کند که برای همیشه ارتباط خود را با ETH از دست داده‌اند. اگر نوسانات نزولی افزایش یابد، کاربران ممکن است با مشکلات نقدینگی stETH مواجه شوند و مقدار زیادی از ارزش مبادله ای را از دست بدهند.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.