منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • کاغذ سفید چیست؟ همه چیز درباره کاغذ سفید رمز ارزها

کاغذ سفید چیست؟ همه چیز درباره کاغذ سفید رمز ارزها

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
کاغذ سفید چیست؟ همه چیز درباره کاغذ سفید رمز ارزها

یکی از کلمات کلیدی در دنیای بازار ارزهای دیجیتال، کاغذ سفید است. کاغذ سفید ارز دیجیتال چیست؟ در واقع، این اوراق سفید یک بدهی است بیان دقیق و واضح اهداف یک پروژه آنها یک ارز دیجیتال دارند. این کاغذهای سفید از ترکیبی از متن، تصویر و نمودار استفاده می کنند.

بنابراین مخاطبان و علاقه مندان به این پروژه می توانند شناخت بیشتری از آن کسب کنند. همچنین سرمایه گذاری دقیق تری داشته باشید. در ادامه این مطلب از مجله والکس به تعریف دقیق وایت پیپر ارز دیجیتال می پردازیم.

نگاهی عمیق به کاغذ سفید ارز دیجیتال

کاغذ سفید یا کاغذ سفید یکی از اصطلاحات ارز دیجیتال است که در واقع فناوری و اهداف اصلی پروژه را در قالب یک فایل “PDF” بیان می کند. در این کاغذهای سفید حقایق، آمار و نمودار مربوط به ارز دیجیتال مذکور است تا سرمایه گذاران پس از مطالعه آن مشتاق سرمایه گذاری روی آن ارز دیجیتال شوند. کاغذ سفید یک گام مهم برای هر پروژه ارز دیجیتال است که به سرمایه گذاران کمک می کند تا بفهمند پروژه چگونه با پروژه های دیگر رقابت می کند. البته باید توجه داشت که وایت پیپر فقط مربوط به ارز دیجیتال نیست و برای هر چیز دیگری قابل طراحی و نگارش است.

ارائه مقاله سفید

کاغذهای سفید دارای اطلاعات مختصر با درک و توضیح آسان مسائل فنی هستند که آنها را از مقالات معمولی متمایز می کند. نمونه‌ای از معروف‌ترین و کامل‌ترین وایت پیپر به بیت کوین (BitCoin) برمی‌گردد، یک سیستم همتا به همتا (P2P) که توسط ساتوشی ناکاموتو این در سال 2008 است.

مطالعه وایت پیپر هر پروژه ارز دیجیتال بسیار مهم است. زیرا به شما در درک بهتر پروژه مورد نظر در مرحله اول کمک می کند. سپس با توجه به مشکلاتی که این پروژه در تلاش برای حل آن است، می توانید بررسی کنید که آیا این پروژه می تواند آن مشکلات را در آینده حل کند یا خیر. در نهایت شما این فرصت را دارید که اعتبار توکن این پروژه را بسنجید و با دید بازتر و دقیق تری سرمایه گذاری خود را آغاز کنید.

تاریخچه اولین کاغذ سفید

همانطور که گفته شد اولین وایت پیپر در پروژه های ارز دیجیتال به بیت کوین برمی گردد و در سال 2008 منتشر شد. تمامی ویژگی های مربوط به پروژه بیت کوین در این سند به ساده ترین شکل ممکن توضیح داده شده است تا سرمایه گذاران بتوانند سرمایه گذاری خود را با دیدی وسیع آغاز کنند. . پس از انتشار کاغذ سفید بیت کوین، بسیاری از پروژه های دیگر تصمیم گرفتند اوراق سفید خود را به صورت عمومی منتشر کنند. در گذشته این وایت پیپرها به اندازه امروز اهمیت نداشتند، اما اکنون روز به روز بر اهمیت آنها افزوده می شود.

کاغذ سفید بیت کوین

اطلاعات در کاغذ سفید

همه مقالات سفید با در نظر گرفتن یک چارچوب خاص نوشته و منتشر می شوند. بنابراین، هر کاغذ سفید شامل بخش هایی است که در هر یک از این بخش ها اطلاعات خاصی به مخاطب داده می شود.

خلاصه

اگر دقت کنید، هر مقاله خلاصه ای از تمام مطالب داخل مقاله دارد. وایت پیپر همچنین باید دارای خلاصه ای از 1 یا 2 پاراگراف باشد تا مخاطب یا سرمایه گذار بتواند از ابتدا یک دید کلی از کل پروژه داشته باشد.

مقدمه

در بخش مقدماتی، به ارائه کلی پروژه پرداخته شده است. در چند جمله کوتاه باید زمینه فعالیت این پروژه در بازار ارزهای دیجیتال دقیقا مشخص شود.

مسئله را طراحی کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، هدف اصلی از تشکیل پروژه ارز دیجیتال در واقع حل یک مشکل اساسی در فناوری بلاک چین یا بازار ارز دیجیتال است. به همین دلیل در همان ابتدای وایت پیپر مشکل و ایده اصلی تیم توسعه پروژه بیان می شود. به عنوان مثال، طرح مشکل‌ساز در وایت پیپر اتریوم، بهبود مواردی مانند آلت‌کوین‌ها و متاپروتکل‌ها در بلاک چین است که با ارائه برنامه‌های غیرمتمرکز این مشکلات را بهبود بخشید.

راه حل مورد نظر

از آنجایی که در قسمت قبلی وایت پیپر مشکلی در سیستم بازار ارزهای دیجیتال به عموم مردم معرفی شد، اکنون گروه توسعه این پروژه راه حلی برای آن ارائه می دهد. این بخش می تواند اعتماد بالایی را از سوی مخاطبان جلب کند و آنها را برای سرمایه گذاری جذب کند.

بخش های مهم یک کاغذ سفید

جزییات فنی

در این قسمت کارشناسان بلاکچین این پروژه جزئیات فنی و تخصصی پروژه را توضیح می دهند. این توضیحات درک مشکل مورد نظر و راه حل آن را برای مخاطب آسان تر می کند.

معرفی توکن پروژه انحصاری

حال نوبت به معرفی توکن ویژه پروژه می رسد. به طور معمول، هر توکن نقش متفاوتی در پروژه‌های ارز دیجیتال ایفا می‌کند و این قسمت از کاغذ سفید به معرفی آن‌ها اختصاص دارد.

معرفی تیم توسعه پروژه

همانطور که گفته شد، تیم توسعه نقش مهمی در پروژه های بلاک چین ایفا می کند. از این رو قسمت آخر وایت پیپر تماماً به معرفی این افراد اختصاص دارد تا کار و تجربه آنها به عموم معرفی شود.

اهمیت کاغذهای سفید

بازار ارزهای دیجیتال در میان سایر بازارهای سرمایه گذاری مانند فارکس و … یک بازار جدید است. به همین دلیل، تقریباً بسیاری از مردم به آن اعتقاد کمی دارند. بنابراین این بازار و پروژه های نوظهور آن نیاز به راهی برای ایجاد اعتماد در بین مردم دارد.

بنابراین کاغذهای سفید نیز منتشر می شود تا مردم، مردم و سرمایه گذاران بتوانند با دیدی دقیق و گسترده در این پروژه سرمایه گذاری کنند. در حالی که در حال بحث در مورد بخش‌های یک کاغذ سفید بودیم، متوجه شدید که تمام جزئیات یک پروژه بلاک چین در این کاغذهای سفید مورد بحث قرار گرفته است. بنابراین یک کاغذ سفید می تواند نشانه رسمی و معتبر بودن یک پروژه باشد.

البته هیچ قانون یا الزامی برای انتشار کاغذهای سفید پروژه وجود ندارد. اما این تصور وجود دارد که معمولا پروژه های بدون کاغذ سفید پروژه های تقلبی و غیرقانونی هستند.

ویژگی های کاغذ سفید

کاغذهای سفید باید بر اساس یک سری ویژگی نوشته شوند تا کاغذ سفید خوبی در نظر گرفته شوند. بنابراین برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

 • مقدمه باید کامل، جامع و جذاب باشد تا مخاطب را برای ادامه مطالعه وایت پیپر جذب کند.
 • به طرح کاغذ سفید توجه کنید.
 • کاغذ سفید را به صورت عمودی بنویسید.
 • لطفا نظرات شخصی خود را در وایت پیپر بیان نکنید. تمام مطالب ذکر شده در وایت پیپر باید بر اساس واقعیت باشد تا مخاطب بتواند دقیقاً نحوه عملکرد پروژه را درک کند.
 • هنگام نوشتن روی کاغذ سفید از یک خودکار محکم استفاده کنید. متن کاغذ سفید باید صاف و توصیفی باشد.
 • کاغذ سفید را با فرمت “PDF” در وب سایت مورد نظر بارگذاری کنید.
 • محتوای کاغذ سفید را به صورت آموزشی بنویسید تا سطح دانش و آگاهی مخاطبان بالا برود.
 • تعداد صفحات استاندارد یک کاغذ سفید باید بین 6 تا 50 صفحه باشد. سعی کنید کمتر از 6 صفحه نباشد.
 • شکل و نمودار در کاغذ سفید را فراموش نکنید. مخاطبان بیشتر به کاغذ سفید با تصاویر توجه می کنند.

راه های بدست آوردن کاغذ سفید

در حال حاضر بهترین و مطمئن ترین راه برای دریافت وایت پیپر پروژه ها مراجعه به وب سایت های اختصاصی پروژه ها می باشد. برای دانلود وایت پیپر کافیست نام پروژه مورد نظر را در گوگل جستجو کنید. به وب سایت ویژه او بروید. در نهایت، کاغذ سفید را به صورت فایل «PDF» دانلود و مطالعه کنید.