منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چگونه یک سبد ارز دیجیتال مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه یک سبد ارز دیجیتال مناسب انتخاب کنیم؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه یک سبد ارز دیجیتال مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه یک سبد ارزهای دیجیتال متوازن ایجاد کنیم؟

متعادل کردن سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال تفاوت زیادی با ایجاد تعادل در سبد سرمایه گذاری سنتی ندارد. شما به راحتی می توانید ریسک کلی خود را با توجه به مشخصات سرمایه گذاری و استراتژی خود کاهش دهید. تنها کاری که برای شروع لازم است این است که سرمایه گذاری های خود را به ارزهای دیجیتال مختلف متنوع کنید. میزان تنوع شما قابل بحث است زیرا هر دو طرف دارای مزایا و معایب هستند. با این حال، به طور کلی پذیرفته شده است که برخی از تغییرات مفید است. شما می توانید با نگهداری انواع دارایی های رمزنگاری شده (از جمله استیبل کوین ها) و اطمینان از تعادل مجدد تخصیص دارایی خود، ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش دهید. برای سهولت مدیریت پورتفولیو، می توانید از یک برنامه مدیریت پورتفولیو استفاده کنید یا به صورت دستی دارایی های خود را ثبت کنید. برخی از برنامه های مدیریت پورتفولیو را می توان به کیف پول های شخصی و صرافی های ارز دیجیتال مرتبط کرد.

مقدمه

شروع سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به آسانی خرید اولین بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) یا هر ارز دیجیتال دیگری است. در حالی که برخی از سرمایه گذاران ترجیح می دهند بزرگترین ارزهای رمزنگاری شده را خریداری و نگهداری کنند، برخی دیگر آلت کوین ها را انتخاب می کنند. اما بهترین راه برای انجام این کار چیست؟ با در نظر گرفتن دقیق تخصیص دارایی و متعادل کردن منظم سبد ارزهای دیجیتال، احتمال موفقیت شما بیشتر است. بسته به میزان تحمل ریسک، راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. متعادل کردن پورتفولیو کار سختی نیست و به معنای واقعی کلمه می تواند نتیجه دهد.

سبد ارز دیجیتال چیست؟

پورتفولیو کریپتو مجموعه ای از ارزهای دیجیتال است که متعلق به یک سرمایه گذار یا معامله گر است. نمونه کارها معمولاً شامل انواع دارایی های مختلف از جمله آلت کوین ها و دارایی های رمزنگاری شده است. این بسیار شبیه به یک سبد سرمایه گذاری سنتی است، با این تفاوت که شما به یک طبقه دارایی پایبند هستید. می توانید سبد ارزهای دیجیتال خود را به صورت دستی ردیابی کنید یا از ابزارها و نرم افزارهای تخصصی برای محاسبه دارایی ها و سود خود استفاده کنید. یک طرح نمونه کار خوب می تواند مفید باشد. این برنامه ها برای معامله گران روزانه و سایر معامله گران کوتاه مدت ضروری است، اما برای سرمایه گذاران و دارندگان بلندمدت نیز ارزشمند است.

تخصیص و تنوع دارایی به چه معناست؟

هنگام ایجاد یک سبد سرمایه گذاری، باید با مفاهیم متنوع سازی دارایی آشنا باشید. تخصیص دارایی به سرمایه گذاری در طبقات مختلف دارایی (مانند ارزهای دیجیتال، سهام، اوراق قرضه، فلزات گرانبها، پول نقد و غیره) اشاره دارد. تنوع به توزیع وجوه سرمایه گذاری شما در دارایی ها یا بخش های مختلف اشاره دارد. به عنوان مثال، می توانید دارایی های سهام خود را با سرمایه گذاری در صنایع مختلف مانند کشاورزی، فناوری، انرژی و مراقبت های بهداشتی متنوع کنید. هر دو استراتژی خطر کلی شما را کاهش می دهند.

از نظر فنی، ارزهای دیجیتال یک طبقه دارایی هستند. اما در یک سبد ارزهای دیجیتال، می‌توانید محصولات، سکه‌ها و توکن‌هایی را که اهداف و کاربردهای متفاوتی دارند، متنوع کنید. به عنوان مثال، می توانید سبد خود را 40 درصد بیت کوین، 30 درصد استیبل کوین، 15 درصد NFT و 15 درصد آلتکوین کنید.

مقایسه کیف پول های ارز دیجیتال متمرکز و متنوع

اکثر کارشناسان به شما خواهند گفت که سبد ارزهای دیجیتال شما باید متنوع باشد. در حالی که این استاندارد برای سرمایه گذاران است، اما مزایای و معایبی برای توزیع سرمایه شما در چندین دارایی وجود دارد. همانطور که قبلا ذکر شد، پرتفوی متنوع ریسک و نوسانات کلی را کاهش می دهد. ضررها را می توان با سود جبران کرد و موقعیت شما را تثبیت کرد. پورتفولیوی شما همچنین فرصت های بیشتری برای کسب درآمد با هر سکه ای که دارید دارد. هر سرمایه گذاری سودآور نخواهد بود، اما با تخصیص مناسب دارایی و تنوع، احتمال بیشتری برای دستیابی به سود بلندمدت وجود دارد.

با این حال، هر چه پرتفوی شما تنوع بیشتری داشته باشد، بیشتر از روند عمومی بازار پیروی می کند. هدف اکثر معامله گران و سرمایه گذاران کسب سود بیشتر از بازار است. یک پرتفوی بسیار متنوع، متوسط ​​بازدهی بالاتری نسبت به یک سبد موفق متمرکز ایجاد می کند. عملکرد ضعیف دارایی ها می تواند بازده بالا را جبران کند. مدیریت یک سبد متنوع نیز به زمان و تحقیق بیشتری نیاز دارد. برای سرمایه گذاری مناسب، باید بدانید که چه چیزی می خرید. با داشتن یک سبد بزرگ، شانس دانستن تمام ارزهای دیجیتال موجود در سبد شما کاهش می یابد. اگر پورتفولیوی شما بر روی بلاک چین های مختلف است، ممکن است لازم باشد از چندین کیف پول و صرافی برای دسترسی به دارایی های خود استفاده کنید. تغییر یا عدم تغییر به شما بستگی دارد، اما همیشه مقداری تنوع توصیه می شود.

انواع مختلف ارز دیجیتال

بیت کوین معروف ترین ارز دیجیتال و بزرگترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار است. اما یک سبد متوازن شامل ترکیبی از سکه های مختلف برای کاهش ریسک کلی خواهد بود. برخی از آنها را مرور می کنیم.

سکه های پرداخت

امروزه به سختی می توان سکه های جدیدی را یافت که عمدتاً با پرداخت ها سروکار دارند. اما اگر به تولد ارزهای دیجیتال برگردید، بیشتر پروژه ها سیستم های انتقال ارزش بودند. بیت کوین معروف ترین مثال است، اما ریپل (XRP)، بیت کوین کش (BCH) و لایت کوین (LTC) نیز داریم. این سکه ها اولین نسل از ارزهای دیجیتال هستند که قبل از اتریوم و معرفی قراردادهای هوشمند وجود داشتند.

سکه های پایدار

یک استیبل کوین تلاش می کند تا ارزش یک دارایی اساسی، مانند ارز فیات یا یک فلز گرانبها را ثابت کند. به عنوان مثال، BUSD به USD نقل شده است. PAX Gold (PAXG) از همان سیستم استفاده می کند اما سکه را به قیمت یک اونس طلا در ذخایر مرتبط می کند. اگرچه استیبل کوین‌ها لزوماً بازدهی بزرگی را ارائه نمی‌کنند، اما مطابق با نام خود عمل می‌کنند و به سبد شما ثبات می‌دهند.

بازار ارزهای دیجیتال بی ثبات است، بنابراین داشتن چیزی در سبد خود که ارزش آن را حفظ کند، سودمند است. اگر یک استیبل کوین چیزی خارج از اکوسیستم کریپتو ثابت کند، نباید تحت تأثیر سقوط بازار کریپتو قرار گیرد. اگر می‌خواهید توکن‌ها را از یک پروژه خارج کنید، می‌توانید به سرعت آنها را به یک استیبل کوین با پشتوانه دلار مانند BUSD تبدیل کنید تا از درآمد خود محافظت کنید. تبدیل به فیات فرآیندی بسیار طولانی تر از تبدیل به استیبل کوین است.

توکن های اوراق بهادار

درست مانند اوراق بهادار سنتی، یک توکن امنیتی می تواند نشان دهنده چیزهای زیادی باشد، خواه سهام یک شرکت، اوراق قرضه صادر شده توسط یک پروژه یا حتی حق رای باشد. اوراق بهادار عملاً دیجیتالی شده و روی بلاک چین قرار می‌گیرند، به این معنی که عمدتاً مشمول مقررات مشابهی هستند. به همین دلیل، توکن های امنیتی تحت صلاحیت رگولاتورهای محلی هستند و قبل از صدور باید مراحل قانونی را طی کنند.

توکن های کاربردی

یک نشانه کمکی به عنوان کلید یک سرویس یا محصول عمل می کند. به عنوان مثال، بایننس کوین و اتریوم توکن های کاربردی هستند. در میان چیزهای دیگر، می توانید از آنها برای پرداخت هزینه تراکنش هنگام تعامل با برنامه های غیرمتمرکز (DApps) استفاده کنید. بسیاری از پروژه‌ها توکن‌های کاربردی خود را برای جمع‌آوری سرمایه در عرضه اولیه سکه (ICO) صادر می‌کنند. ارزش یک توکن از لحاظ نظری باید مستقیماً با ارزش مطلوبیت آن مرتبط باشد.

توکن های مستقل

با داشتن توکن مدیریتی می توانید حق رای در یک پروژه و حتی سهمی از درآمد را بدست آورید. شما به احتمال زیاد این توکن ها را در پلتفرم های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند PancakeSwap، UniSwap یا SushiSwap پیدا خواهید کرد. مانند توکن های ابزار، ارزش توکن حاکمیت مستقیماً با موفقیت پروژه اساسی مرتبط است.

محصولات ارز دیجیتال مالی

یک سبد فقط نباید از سکه های مختلف تشکیل شده باشد. محصولات ارزهای دیجیتال مالی نیز می توانند به تنوع بخشیدن به سبد شما کمک کنند. سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی، ETF یا صندوق های سرمایه گذاری مشترک را به جای صرف سهام در نظر بگیرید. محصولات زیادی وجود دارد که می توانید روی بلاک چین ها و برنامه های مختلف سرمایه گذاری کنید.

چگونه یک سبد ارز دیجیتال متعادل بسازیم

هر سرمایه گذار یا معامله گر ایده های خود را در مورد چگونگی ایجاد یک سبد ارز دیجیتال متعادل دارد. اما قوانین کلی وجود دارد:

1- سبد خود را بین سرمایه گذاری های با ریسک بالا، متوسط ​​و کم تقسیم کنید و به آنها وزن مناسب بدهید. پورتفولیویی که دارای بخش زیادی از سرمایه گذاری های پرخطر است، قطعا متعادل نیست. ممکن است این شانس را داشته باشد که سود بیشتری برای شما به ارمغان بیاورد، اما ممکن است ضررهای بزرگی نیز برای شما به همراه داشته باشد. مشخصات ریسک شما مشخص می کند که چه چیزی برای شما بهتر است، اما باید ترکیبی از این موارد وجود داشته باشد.

2- برای تامین نقدینگی پرتفوی خود چند استیبل کوین در نظر بگیرید. استیبل کوین‌ها کلید بسیاری از پلتفرم‌های دی‌فای هستند و می‌توانند به شما کمک کنند تا به سرعت و به آسانی یک موقعیت را ذخیره کنید یا از آن خارج شوید.

3- در صورت لزوم سبد خود را مجدداً متعادل کنید. بازار کریپتو بسیار بی ثبات است و تصمیمات شما باید بسته به وضعیت فعلی تغییر کند.

4- سرمایه جدید را به صورت استراتژیک تخصیص دهید تا از بارگذاری بیش از حد هر یک از حوزه های پرتفوی خود جلوگیری کنید. اگر اخیراً از یک سکه سود زیادی کسب کرده اید، کسب درآمد بیشتر می تواند وسوسه انگیز باشد. اجازه ندهید حرص و طمع شما را تحت تأثیر قرار دهد و به این فکر کنید که کجا می توانید پول خود را بهتر بگذارید.

5- خودتان تحقیق کنید. شما واقعا نمی توانید این نکته کلاسیک را نادیده بگیرید. شما در حال سرمایه گذاری پول خود هستید، پس فقط به توصیه های دیگران اعتماد نکنید. برای نکاتی در مورد کشف کلاهبرداری‌های احتمالی، به سایت‌های ارجاع کلاهبرداری رایج ارزهای دیجیتال و نحوه اجتناب از آنها مراجعه کنید.

6- فقط چیزی را سرمایه گذاری کنید که توانایی از دست دادن آن را دارید. اگر در این مورد استرس دارید، پورتفولیوی شما به درستی متعادل نیست. اگر اوضاع واقعاً بد شود، موقعیت های شما نباید عواقب جدی ایجاد کند.

برنامه مدیریت پورتفولیو

برنامه مدیریت پورتفولیو نرم افزار یا سرویسی است که به شما امکان می دهد حرکت دارایی های خود را ردیابی کنید. می توانید ببینید تخصیص فعلی شما چگونه با اهداف بلندمدت شما مطابقت دارد و پیشرفت خود را پیگیری کنید. در اینجا چند نمونه وجود دارد که ممکن است برای شما مفید باشد.

ارزش بازار سکه

CoinMarketCap یک سایت نمایش قیمت بسیار محبوب است که اخیراً برنامه مدیریت پورتفولیو خود را توسعه داده است. برنامه مدیریت پورتفولیو به صورت رایگان در رایانه شخصی و موبایل در دسترس است. برای استفاده از برنامه مدیریت پورتفولیو، باید دارایی های خود را به صورت دستی اضافه کنید زیرا به کیف پول یا صرافی شما مرتبط نیست. همچنین گزینه ای برای اضافه کردن قیمت هایی که خریداری کرده اید برای ردیابی دقیق درآمد شما وجود دارد.

CoinGecko

CoinGecko عمدتاً برای قیمت گذاری ارزهای دیجیتال شناخته شده است، اما یک برنامه مدیریت پورتفولیو نیز دارد. استفاده از آن رایگان است و می توان از آن در مرورگر یا دستگاه تلفن همراه خود استفاده کرد. اگر قبلاً کاربر معمولی سایت Coin Gecko هستید، مدیر نمونه کارها نیز ارزش بررسی دارد.

دلتا

دلتا یک برنامه تلفن همراه است که به شما امکان می دهد نمونه کارها و سرمایه گذاری های سنتی خود را به طور همزمان مشاهده کنید. می تواند به 20 صرافی و کیف پول مختلف از جمله Binance متصل شود. نسخه های رایگان و پولی وجود دارد، اما نمی توانید در برنامه معامله کنید.

نتیجه

بازار بسیاری از ارزهای دیجیتال به وضعیت بیت کوین بستگی دارد. اما این دلیلی نیست که سبد سهام خود را متعادل نکنید. سرمایه گذاری های متنوع کریپتو می تواند برخی از ضررهای ناشی از سقوط بیت کوین را جبران کند، بنابراین همیشه ارزش تنوع بخشیدن به آن را دارد. به یاد داشته باشید که متعادل کردن سبد خود چیزی بیش از نگه داشتن چندین سکه است. یک استراتژی کوچک به ایجاد یک سبد که برای تحمل ریسک شما مناسب است کمک زیادی می کند.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای دیجیتال در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.