منو سایت

پروتکل Immutable X چیست؟ ورودی توکن IMX

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پروتکل Immutable X چیست؟ ورودی توکن IMX

در دنیای رمزارز، بیت‌کوین‌ها را دارایی‌های دارای ارزش می‌نامند، اما اتریوم، علی‌رغم اینکه دومین بازار بزرگ ارزهای دیجیتال است، بیشتر به‌عنوان پلتفرمی برای راه‌اندازی پروژه‌های رمزنگاری مختلف استفاده می‌شود. بنابراین با وجود هزاران پروژه و پلتفرم، بلاک چین اتریوم شبکه شلوغ او بلند شده است. یکی از چالش های پیش روی شبکه اتریوم مقیاس پذیری و هزینه بالای گاز است. برای حل این مشکل پلتفرم های مختلفی به نام راه حل های لایه دوم مانند خوش بینی، چند ضلعی و پروتکل X اصلاح نشده راه اندازی شده اند که با استفاده از نوآوری های مختلف سعی در بهبود مقیاس پذیری اتریوم دارند. در این مقاله با راه حل Immutable X بیشتر آشنا می شویم و به اهداف آن و نحوه عملکرد آن می پردازیم.

پروتکل Immutable X چیست؟

شبکه Immutable X با نام اصلی Fuel Games یک استودیوی بازی سازی در استرالیا بود. این استودیو بعدها همکاری کرد StarkWare او راه حلی برای کاهش هزینه شبکه اتریوم ایجاد کرد که منجر به ایجاد شبکه Immutable X شد.

همکاری بین Immutable X و StarkWare

پروتکل X اصلاح نشده محلول لایه دوم که مشکل مقیاس پذیری NFT را در اتریوم حل می کند. این پروژه به کاربران اجازه می دهد تا NFT های خود را بر روی یک پلتفرم امن با کارمزد تراکنش بسیار پایین ایجاد و مدیریت کنند.

برای آشنایی بیشتر با توکن های غیر قابل تعویض، مطالعه مقاله nft چیست؟

پروتکل IMX با استفاده از این فناوری می تواند بیش از 9000 تراکنش در ثانیه را انجام دهد جمع آوری داده ها با دانش صفر برای پردازش این سطح از مقیاس پذیری از قابلیت های پروژه های معمولی NFT فراتر رفته و Immutable X را به یک پلتفرم قدرتمند در این زمینه تبدیل می کند. بر اساس اطلاعات این پروژه، تاکنون حدود 50 میلیون NFT بر روی پلتفرم Immobile X ساخته شده است.این پلتفرم علاوه بر ایجاد راه حل دو لایه اتریوم برای NFT ها، بازاری بدون کربن را ترویج می کند. به عبارت دیگر، این پلتفرم تضمین می کند که هنگام ایجاد و مبادله NFT هیچ اتلاف انرژی وجود ندارد. این شبکه از طریق مشارکت با شرکت های معروف نظارت بر کیفیت هوا (مانند Trace و Cool Effect) به این مهم دست می یابد.

ویژگی های پروتکل Immutable X

ویژگی های پروتکل Immutable X

پلتفرم هایی که مشکلات مقیاس پذیری اتریوم را حل می کنند، ویژگی های منحصر به فردی دارند. در زیر به ویژگی های این شبکه می پردازیم:

مقیاس پذیری و امنیت

پلتفرم IMX با مشارکت Starkwareامنیت و مقیاس پذیری شبکه اتریوم را افزایش می دهد. این پلتفرم دسته‌ای از تراکنش‌های خارج از زنجیره توسط کاربران را به‌طور داوطلبانه برای یک فرآیند تأیید سریع تراکنش پردازش می‌کند. در واقع این فرآیند در یک شبکه موازی با اتریوم انجام می شود و تنها اطلاعات تراکنش ها در شبکه اصلی ثبت و تایید می شود. بنابراین با کمک IMX هزینه تراکنش به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

ایجاد کتاب ویژه نقدینگی و سفارشات

پروتکل Immutable X یک کتاب سفارش مشترک برای بهبود نقدینگی ارائه می دهد که با نحوه کار سایر راه حل های مقیاس بندی متفاوت است. کاربران می توانند در یک بازار سفارش ایجاد کرده و در بازار دیگری اجرا کنند. بنابراین دامنه فعالیت معامله گران این گونه دارایی ها بسیار گسترده خواهد بود که در تعیین قیمت واقعی دارایی ها موثر خواهد بود. این فرآیند همچنین روند ایجاد بازارهای NFT را در Immutable X تسهیل می کند.

پلتفرم ImoTable معتقد است که بهترین راه برای بهبود نقدینگی NFT ایجاد فضایی برای تنوع است. بنابراین با ایجاد ابزارهای لازم برای معامله NFT در بازارهای مختلف، موجب افزایش قابل توجه نقدینگی شده است.

امکان صدور NFT

پروتکل Immutable X به کاربران اجازه می دهد تا توکن های تغییرناپذیر خود را با هزینه صفر ایجاد کنند. علاوه بر این، این پلتفرم ابزاری قابل اعتماد برای ساخت و توزیع مجموعه های NFT در مقیاس بزرگ است. به همین دلیل، گروه های بزرگی مانند RTFKT NFT های خود را با استفاده از این پلتفرم توزیع کرده اند.

پروتکل Immutable X چگونه کار می کند؟

همانطور که گفته شد، این پلتفرم از فناوری zk-rollup برای دستیابی به مقیاس پذیری استفاده می کند. این فناوری چندین تراکنش را در یک دسته بزرگ جمع می کند. سپس یک مدرک برای آن دسته ایجاد می کند. به جای هر تراکنش، این اثبات در شبکه اصلی اتریوم قرار دارد. Zk-rollup یکی از کارآمدترین فناوری‌های مقیاس‌پذیری در اتریوم است.

یکی از مزایای اصلی ZK-rollup این است که بلاک‌ها سریع‌تر اعتبارسنجی می‌شوند، زیرا داده‌های کمتری برای تأیید وجود دارد. علاوه بر این، با ZK-rollup، انتقال تراکنش ها از لایه 2 به لایه 1 به راحتی انجام می شود زیرا اثبات اعتبار ایجاد شده توسط قرارداد هوشمند ZK-rollup در همان لایه 2، تراکنش ها را تأیید می کند.

ورودی توکن IMX

نمای کلی توکن IMX

توکن IMX ارز دیجیتال انحصاری پروتکل Immutable X است که بر روی پلتفرم اتریوم ساخته شده است. این توکن برای راه حل های مدیریتی، پرداخت هزینه های پروتکل و شرط بندی استفاده می شود. توکن IMX در نهایت به 2 میلیارد خواهد رسید که حدود 793 میلیون از آن منتشر شده و مابقی تا سال 2026 منتشر خواهد شد. توزیع توکن به شرح زیر است:

  • 51.74 درصد برای توسعه اکوسیستم
  • 25 درصد برای توسعه پلتفرم
  • 19.26 درصد برای عرضه بین سرمایه گذاران خصوصی و دولتی
  • 4 درصد برای پایه پروژه

شرکای پروژه

به لطف قابلیت ها و کارایی پروتکل Immutable X، بسیاری از پروژه های NFT و بازی به این پلتفرم منتقل شده اند. در واقع راه حل لایه 2 ارائه شده توسط این پلتفرم و حضور در بلاک چین اتریوم دلیل پذیرش گسترده این شبکه است. یکی از شرکای اصلی این پلتفرم OpenSea است که با استفاده از نوآوری های شبکه Immutable X توانسته فرآیند صدور NFT ها را آسان و در دسترس قرار دهد.در زمینه بازی این پلتفرم با Gods Unchained، Illium، Guild Gamee همکاری می کند. و پروژه های بزرگ دیگر

تاکنون مجموعه های مطرح نیز مجموعه های خود را از طریق این پلتفرم ارائه کرده اند که به عنوان مثال شبکه اجتماعی تیک توک و شرکت والت دیزنی نقل شده. لازم به ذکر است که این پروژه به تحقیق و توسعه پلتفرمی برای اتصال به بلاک چین Cosmas می پردازد که می تواند مجموعه ها و پروژه های بازی Cosmas را وارد اکوسیستم Immutable X کند.

سرمایه گذاران پروتکل X Immutable

سرمایه گذاران پروتکل X Immutable

جمع آوری کمک های مالی برای این پلت فرم در سال 2018 آغاز شد، زمانی که 2.4 میلیون دلار در مرحله seed جمع آوری شد. از جمله سرمایه گذاران مطرح در این مرحله می توان به کوین بیس اشاره کرد. در سال 2019، مرحله دوم جذب سرمایه برای این پروژه تحت عنوان سری A، 15 میلیون دلار درآمد داشت. در سری B که در سال 2021 اتفاق افتاد، سرمایه ای بالغ بر 60 میلیون دلار جذب شد. از جمله سرمایه گذاران موجود در این مرحله می توان به Alameda اشاره کرد. در نهایت، در سال 2022، آخرین دور جمع آوری کمک های مالی ایموبیل با 200 میلیون دلار انجام شد. در مجموع پروتکل Immutable X در چهار مرحله جمع آوری سرمایه خصوصی 277.4 میلیون دلار جمع آوری کرده است که نشان دهنده اهمیت این پلتفرم است.

پروتکل IMX راه حلی برای افزایش مقیاس پذیری است

پروتکل Immutable X با وجود نوآوری ها و فرصت هایی که در زمینه توکن های تغییرناپذیر فراهم کرد، توانست نظر مجموعه ها و پروژه های بزرگ در این زمینه را به خود جلب کند. حتی بهترین بازی های بلاک چین نیز سعی می کنند بازار خود را بر روی این پلتفرم راه اندازی کنند تا از ویژگی های آن بهره ببرند. همچنین از ابتدای اجرای این پروژه توجه سرمایه گذاران خصوصی به آن جلب شده است. این شبکه به حدی توانست کاربران زیادی را برای استفاده از پلتفرم خود جذب کند که در سال 2022 میزان NFT ها در این پلتفرم 600 میلیون دلار شد. بنابراین با توجه به جذب سرمایه قابل توجه و اکوسیستم رو به رشد این شبکه می توان به آینده آن امیدوار بود.

beincrypto.comimmutable.com