منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • پروتکل کرم چاله چیست؟ معرفی یک شبکه پروتکل زنجیره ای

پروتکل کرم چاله چیست؟ معرفی یک شبکه پروتکل زنجیره ای

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پروتکل کرم چاله چیست؟ معرفی یک شبکه پروتکل زنجیره ای

واژه کرم چاله به حفره های کیهانی اشاره دارد که دو نقطه در فضا را به هم متصل می کنند. سوال اینجاست که چه رابطه ای بین این مفهوم فضایی و دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد؟ برنامه های غیرمتمرکز (dApps)؟ جالب است بدانید که پروتکل Wormhole در دنیای DeFi این کار را انجام می دهد. این پروتکل به عنوان یک پل بلاک چین، دو یا چند بلاک چین مانند اتریوم و سولانا را به هم متصل می کند. پروتکل کرم چاله زنجیره ای یک مفهوم بسیار جذاب و خلاقانه است و توجه بسیاری از تحلیلگران را به خود جلب کرده است. در این مقاله سعی شده است تمام زوایای این شبکه را با دقت بررسی کنیم و مزایا و معایب آن را در نظر بگیریم.

پروتکل کرم چاله چیست؟

شبکه کرم چاله در واقع یک پروتکل غیرمتمرکز بسیار مفید است که مشکل عدم ارتباط بین بلاک چین ها را حل می کند. تا پیش از این، کاربران ارزهای دیجیتال محدود به انتقال دارایی ها از یک بلاک چین مانند اتریوم به بلاک چین دیگری مانند سولانا بودند. برای این کار ابتدا باید اتر (Eth) را به Solana (SOL) تبدیل کنند و سپس از پروژه های DeFi مبتنی بر شبکه بلاک چین Solana استفاده کنند. این فرآیند زمان بر و خسته کننده است! حتی کاربرانی که در بلاک چین اتریوم هستند. آنها فقط می توانند با توکن های مبتنی بر استاندارد Erc-20 یا ارز اتر (ETH) کار کنند. این محدودیت در تمامی بلاک چین ها مشاهده می شود.

پروتکل Wormhole دقیقا برای حل این مشکل ایجاد شد. WormHell در واقع بستر مناسبی را برای انتقال نقدینگی بین شبکه ها فراهم می کند. این پروتکل یک قرارداد هوشمند است که از فناوری Cross-Chain Bridge استفاده می کند. با استفاده از این فناوری، کاربران شبکه اتریوم می توانند از پروژه های DeFi مبتنی بر بلاک چین Solana بدون نیاز به فروش اتر استفاده کنند. از جمله بلاک چین هایی که پروتکل Wormhole به یکدیگر متصل می کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سولانا
  • اتریوم
  • زنجیره هوشمند بایننس
  • یک چند ضلعی
  • کره زمین
  • بهمن
  • واحه

Wormhole چگونه بلاک چین ها را به هم متصل می کند؟

پروتکل کرم چاله چگونه کار می کند

برای درک چگونگی عملکرد هل، ابتدا باید به نقش مهم آن توجه کنیم دهه نود بیایید (گره ها) را مشخص کنیم. پروتکل Wormhole از گره های احراز هویت یا متولیان برای برقراری ارتباط بین بلاک چین ها استفاده می کند. اما چگونه در واقع، این گره‌ها به‌عنوان ناظر عمل می‌کنند و هر فعالیتی را در بلاک چین‌ها بررسی می‌کنند تا از امنیت آن‌ها اطمینان حاصل کنند. بنابراین این گروه مسئولیت مدیریت قرارداد هوشمند Worm Hell را بر عهده دارد. جالب است بدانید که گره ها شامل تیم های شناخته شده ای از بزرگترین پلتفرم های مالی جهان هستند.

بیایید با هم بررسی کنیم که پروتکل کرم چاله چگونه کار می کند. فرض کنید کاربری قصد دارد برخی از دارایی های اتر خود را از شبکه اتریوم به بلاک چین Solana منتقل کند تا از برخی پروژه های DeFi در آن شبکه استفاده کند. برای این کار ابتدا درخواستی به قرارداد هوشمند Wormhole صادر می کند. در مرحله بعد این درخواست توسط گره ها ارزیابی می شود. آنها رای به تایید آن درخواست می دهند و اگر آرا به حد نصاب برسد، این درخواست تایید می شود. سپس ارز اتر در شبکه اتریوم قفل می شود و معادل شبکه Solana آن، توکن SOL، ایجاد می شود. به طور خلاصه، یک فرآیند در اکوسیستم کرم هل شامل مراحل زیر است:

1. درخواست را به اکوسیستم کرم چاله ارسال کنید.

2. گره های نگهبان به دقت درخواست را در قالب یک تراکنش بررسی می کنند.

3. پس از چند ثانیه، رای گیری بین گره ها به پایان می رسد و فرآیند تایید یا رد می شود.

4. در صورت تایید، درخواست به صورت عمومی نمایش داده می شود.

5. دارایی توکن در بلاک چین منبع قفل شده است.

6. ارز دیجیتال هدف بر روی بلاک چین ایجاد می شود.

اهمیت گره ها در امنیت Wormhole چیست؟

گره هایی برای محافظت از تراکنش های Hel Worm در برابر فرآیند امضاهای متعدد استفاده کنید. برای این منظور پس از ارسال درخواست توسط کاربر، رای گیری شروع می شود و همه گره ها در عرض چند ثانیه رای می دهند. امضای درخواست توسط همه گره ها از سوء استفاده احتمالی یکی از گره ها جلوگیری می کند. پس از رسیدن به آرا، درخواست تایید شده و به شبکه هدف ارسال می شود.

جالب است بدانید که محافظان معمولاً از شبکه سولانا برای انجام این فرآیند استفاده می کنند. زیرا هزینه انجام تراکنش ها در این شبکه کم است و سرعت تراکنش نیز بالاست. به همین دلیل، گره ها درخواست های کاربر را در قالب یک تراکنش در شبکه سولانا ثبت می کنند. در مورد چنین درخواست های شبکه سولانا، وای تحت عنوان.

مزایای پروتکل Wormhole چیست؟

چرا پروتکل Wormhole برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال بسیار مهم است؟ در این قسمت در مورد مزایای شبکه کرم چاله صحبت خواهیم کرد. دانستن این مزایا به ما کمک می کند تا اهمیت Worm Hel را در دنیای DeFi درک کنیم.

دسترسی به چندین پروتکل DeFi

Wormhole Network، به کاربران کمک می کند تا بدون استفاده از آن استفاده کنند برنامه های متمرکز، برای استفاده از خدمات تعداد زیادی بلاک چین و پروتکل های DeFi. به عنوان مثال، می توانید به راحتی توکن های مبتنی بر استاندارد Erc-20 را از اتریوم به سایر بلاک چین ها انتقال دهید. این ویژگی مخصوص کاربرانی است که درصد بالایی دارند گاس (گاز) از شبکه اتریوم شکایت می کند، بسیار مفید است. آنها می توانند از هزینه بالای هر تراکنش در شبکه اتریوم با استفاده از کرم چاله به بلاک چین های دیگر پناه ببرند.

پشتیبانی از بلاک چین های محبوب

شبکه کرم چاله یکی از دو بلاک چین بسیار معروف است کره زمین (ترا) و سولانا (سولانا) حمایت می کند. این دو شبکه با استفاده از برنامه های DiFi به سرعت در حال رشد هستند. اکنون، TVL یا مبلغ کل اموال توقیف شده در حال افزایش هستند. حفظ این دو بلاک چین، Wormhole را از دیگر پل های بلاک چین متمایز می کند.

بستری مناسب برای انتقال NFT ها

این شبکه بستر مناسبی برای انتقال NFT های مختلف بین بلاک چین ها است. این ویژگی در بین پل های بلاک چین دیگر دیده نمی شود. بنابراین می توان آن را یک مزیت منحصر به فرد دانست.

توسعه غیرمتمرکز برنامه (DApps)

پل توکن Wormhole علاوه بر پشتیبانی از برنامه های غیرمتمرکز (DApps)، توسعه برنامه های غیرمتمرکز زنجیره ای را نیز امکان پذیر می کند. برخی از برنامه های غیرمتمرکز در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارند که از نقاط قوت هر بلاک چین بهره می برند. به عنوان مثال، یک برنامه کاربردی می تواند از شبکه Solana برای تأیید تراکنش ها (به دلیل هزینه بالای هر تراکنش در شبکه اتریوم) استفاده کند و از بلاک چین اتریوم برای تسویه حساب مالی استفاده کند. این فرآیند برنامه های غیرمتمرکز را هوشمندتر و پیشرفته تر می کند.

معایب شبکه کرم چاله

به‌روزرسانی امنیتی Worm Hell

اگرچه پروتکل Wormhole ارزشمند و قابل بررسی است. اما تاکنون اخبار منفی در مورد امنیت آن منتشر شده است. به عنوان مثال، در سال 2022، خبر یکی از بزرگ‌ترین هک‌ها در تاریخ ارزهای دیجیتال، دنیای ارزهای دیجیتال را طوفانی کرد. در این هک، بیش از 320 میلیون دلار دارایی در جریان مبادله ارز دیجیتال بین بلاک چین اتریوم و سولانا به سرقت رفت. برای این منظور، هکرها موفق به سرقت 12 هزار اتر (Eth) در بلاک چین هدف (Wrapped Ether) شدند.

تیم اصلی پروتکل Wormhole در ایمیلی به هکرها اعلام کرد که مایلند 10 میلیون دلار به آنها پاداش دهند. مشروط بر اینکه آنچه دزدیده شده را برگردانند. این درخواست مورد تایید هکرها قرار نگرفت. پس از این اتفاق، بسیاری از تحلیلگران معتقدند که امنیت پروتکل های DeFi هنوز به سطح قابل قبولی برای پشتیبانی از دارایی های بزرگ نرسیده است.

با این حال، تیم پروتکل Wormhole برای حفظ اعتبار خود، دارایی سرقت شده را به شبکه تزریق کردند. جامپ کاناو کاریا، رئیس یکی از شرکت های حامی Worm Hell که جایگزین مبلغ سرقت شده بود، در مصاحبه ای گفت: در آن دو هفته، او دو سال تمام پیر شد!

آینده این پروژه جالب چه خواهد بود؟

پروتکل کرم چاله یک ایده منحصر به فرد دارد. در حال حاضر در تمامی زمینه های فناوری، دانش میان رشته ای بسیار حائز اهمیت است. این ایده در پروتکل Wormhole نیز دنبال شده است. تسهیل فرآیندها و تراکنش ها در دنیای دیفای هدفی است که پروژه های مختلف دنبال می کنند، اما Worm Hell تا حدود زیادی به آن دست یافت. این پروژه قطعا در مراحل اولیه است و راه طولانی در پیش دارد. با توجه به حامیان و سرمایه گذاران قدرتمند این شبکه، می توان تصور کرد که آینده درخشانی در انتظار Worm Hel است.