منو سایت

وام فوری (وام فلش) چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
وام فوری (وام فلش) چیست؟

نحوه ایجاد وام فوری (وام فلش)

برخلاف وام های معمولی، وام های فوری نیازی به وام گیرندگان برای ارائه الزامات معمول مانند اثبات درآمد، ذخایر یا وثیقه ندارند. در حالی که وام های فوری ممکن است برای وام گیرندگان مطلوب به نظر برسد، درست مانند اعتبار، مزایا و معایب خود را دارد. پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) به محبوبیت وام های فوری کمک کرده اند و بیشتر آنها در شبکه اتریوم هستند.

Aave، یک پلتفرم وام دهی مبتنی بر اتریوم، ایده وام های فوری را در سال 2020 معرفی کرد. به این ترتیب، این مفهوم هنوز جدید است و هنوز مشکلات زیادی دارد. طبق پلتفرم Ave، وام های فوری در دنیای واقعی همتای ندارند و یک مفهوم پیشرفته برای توسعه دهندگان هستند. در این مقاله، اصول اولیه وام‌های روز پرداخت و همچنین مسائل ایمنی و استفاده‌هایی که معمولاً با آن‌ها مرتبط است را مورد بحث قرار می‌دهیم.

وام فوری

وام های فوری

وام های فوری چیست؟

مانند وام های سنتی، انتظار می رود وام های روز پرداخت در نهایت به طور کامل پرداخت شود. با این حال، تفاوت های قابل توجهی نیز بین آنها وجود دارد. در فرآیندهای وام دهی مرسوم، وام گیرنده از وام دهنده پول قرض می گیرد. انتظار می رود بسته به شرایط مورد بحث بین وام دهنده و وام گیرنده، در نهایت مبلغ به طور کامل با بهره بازپرداخت شود.

وام های فوری در چارچوب مشابهی کار می کنند اما شرایط منحصر به فردی دارند:

استفاده از قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند ابزاری است که در اکثر بلاک چین ها استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که وجوه دست به دست نمی شوند تا زمانی که مجموعه خاصی از قوانین رعایت شود. در مورد وام های فوری، وام گیرنده موظف است قبل از بستن معامله، کل مبلغ وام را بازپرداخت کند. در صورت عدم رعایت این قانون، معامله قرارداد هوشمند لغو می شود و وام به گونه ای لغو می شود که گویی هرگز انجام نشده است.

قراردادهای هوشمند برای وام های فوری

قراردادهای هوشمند برای وام های فوری

وام بدون وثیقه

برخلاف وام سنتی، وام فوری یک وام بدون وثیقه است، به این معنی که نیازی به وثیقه نیست. با این حال، این بدان معنا نیست که وام دهنده وام دهنده پول خود را در صورت نکول بازپس نمی گیرد. در یک وام سنتی، معمولاً وثیقه گذاشته می شود تا اطمینان حاصل شود که وام دهنده در صورت نکول، پول را پس می گیرد. اما وام های فوری در مدت زمان بسیار کوتاهی (معمولاً چند ثانیه یا چند دقیقه) دریافت می شود. این به این معنی است که اگرچه وثیقه مورد نیاز نیست، اما وام گیرنده باید کل مبلغ وام گرفته شده را بلافاصله پس دهد.

معاملات آنی

برخلاف فرآیندهای طولانی‌تر برای وام‌های سنتی، وام‌های فوری به لطف قراردادهای هوشمند بسیار سریع‌تر پردازش می‌شوند. گرفتن وام سنتی معمولا یک فرآیند طولانی است. وام گیرنده باید مدارک را ارائه کند، منتظر تایید باشد و وام را با افزایش توافق شده در یک دوره مشخص، که ممکن است روزها، ماه ها یا سال ها طول بکشد، بازپرداخت کند. از سوی دیگر، وام فوری در یک لحظه تسریع می شود، به این معنی که قرارداد وام هوشمند باید در طول معامله ای که برای آن وام داده می شود، اجرا شود. از این رو، وام گیرنده موظف است با استفاده از سرمایه وام گرفته شده برای انجام معاملات فوری، قراردادهای هوشمند دیگری را فراخوانی کند.

توجه: همه اینها باید چند ثانیه قبل از پایان معامله انجام شود. به همین دلیل است که به آن وام فوری می گویند.

وام های فوری چگونه کار می کنند؟

به زبان ساده، با یک وام فوری، وجوه قرض گرفته شده و در عرض چند ثانیه در یک تراکنش برمی گردند. قرارداد هوشمند شرایط را تنظیم می کند و معاملات آنی را از طرف وام گیرنده با استفاده از سرمایه قرض گرفته شده انجام می دهد. اگر وام های روز پرداخت سود داشته باشند، معمولاً کارمزد 0.09٪ وجود دارد.

در پلتفرمی مانند Ave، وام های فوری معمولاً به ترتیب زیر کار می کنند:

  1. وام گیرنده برای وام فوری در پلتفرم Ave درخواست می کند.
  2. وام گیرنده فرآیند مبادله مورد نظر را برای کسب سود ایجاد می کند، مانند فروش، خرید یا معامله و غیره. (فقط در سیستم عامل های DeFi).
  3. وام گیرنده وام را بازپرداخت می کند، سود دریافت می کند و کارمزد 0.09٪ را پرداخت می کند.

در صورت وقوع هر یک از شرایط زیر، معامله لغو می شود و وجوه به وام دهنده بازگردانده می شود:

  • در صورتی که وام گیرنده اصل مبلغ را نپذیرد
  • اگر معامله منجر به سود نشود
وام های فوری

وام های فوری

شرایط فوق حاکی از عدم تحقق آن چیزی است که در قرارداد هوشمند قید شده است. به این ترتیب وجوه بلافاصله به طلبکار بازگردانده می شود. از نظر تئوری، وام های روز پرداخت یک گزینه کم خطر برای وام گیرنده و وام دهنده است. وام های روز پرداخت معمولاً راهی آسان و کم خطر برای بازی با پول در نظر گرفته می شود. آیا می توانید با وام های فوری درآمد کسب کنید؟ پلتفرم Ave توصیه می کند که درک خوبی از اتریوم، برنامه نویسی و قراردادهای هوشمند داشته باشید تا بیشترین بهره را از وام های فوری ببرید. در حالت ایده آل، تا زمانی که قربانی کلاهبرداری وام های روز پرداخت نشوید، می توانید با وام های روز درآمد کسب درآمد کنید. حتماً پروتکل‌هایی را که می‌خواهید قرض بگیرید و معامله کنید، به‌طور کامل تحقیق کنید.

از موارد وام های فوری استفاده کنید

وام های فوری در پروتکل های DeFi استفاده می شود که مبتنی بر شبکه اتریوم و زنجیره هوشمند Binance هستند. علاوه بر وام های فوری در پلت فرم Ave، وام های فوری dYdX، وام های فوری DEX و وام های فوری UniSwap نیز محبوب شده اند. به عنوان مثال، در پلتفرم UniSwap، Instant Swap به کاربران اجازه می دهد توکن های مبتنی بر اتریوم را همراه با توکن های دیگر برداشت یا بازخرید کنند. در حالی که وام های فوری ممکن است در ابتدا برای توسعه دهندگان طراحی شده باشد، از آگوست 2020، این نسل جدید از وام ها به راحتی برای کاربرانی که با فناوری کمتر آشنا هستند، بدون نیاز به دانش کدنویسی در دسترس است.

از وام های فوری می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

داوری

معامله آربیتراژ فرآیندی است که در آن یک معامله گر دارایی را در یک بورس خریداری می کند و آن را در بورس دیگری می فروشد تا از تفاوت قیمت استفاده کند. این یعنی خرید با قیمت کمتر و فروش با قیمت بالاتر. از وام های فوری می توان برای معاملات آربیتراژ و افزایش سطح نقدینگی برای کسب سود اضافی استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر تفاوت قیمت زیادی برای دارایی‌ای مانند Chainlink در دو صرافی مختلف مشاهده کردید، می‌توانید یک وام سریع بگیرید و دارایی را در UniSwap بخرید تا در نهایت به dYdX بفروشید. سپس وام اصلی را پرداخت می کنید و باقی مانده پول به سود شما خواهد بود.

استراتژی کلی این روش به شرح زیر است:

  1. یک وام فوری 5000 دلاری در پلتفرم آوا دریافت کنید.
  2. برای خرید LINK در UniSwap از وام فوری استفاده کنید.
  3. LINK را با قیمت بالاتر به dYdX بفروشید.
  4. مبلغ وام را به اضافه کارمزدهای پلتفرم Ave برگردانید
  5. از سود باقیمانده آربیتراژ لذت ببرید
استفاده از وام های فوری در داوری

استفاده از وام های فوری در داوری

مبادله وثیقه

بازپرداخت بدهی دومین استفاده از وام های فوری است که اغلب در مواقعی استفاده می شود که کاربر وام تراکنشی روی پلتفرم های DeFi گرفته است. اغلب، علاقه مندان به ارزهای دیجیتال وام می گیرند تا متوجه شوند که پلتفرم دیگری همان وام را با نرخ بهره کمتر ارائه می دهد. در این سناریو می توان از پلتفرم دیگری با کمک وام های فوری استفاده کرد. او باید مبلغ وام گرفته شده از بستر اول را با استفاده از وام فوری بازپرداخت کند و با آزاد شدن وثیقه اش، آن را به بستری مقرون به صرفه تر منتقل می کند و دوباره وام می گیرد و در نهایت با پول وام جدید، بدهی وام فوری خود را تسویه می کند. این چرخه با بازپرداخت فوری وام به پایان می رسد و پس از آن مصرف کننده وام را با نرخ بهره بهتر دریافت می کند.

معاملات وام فوری

معاملات وام فوری

حملات وام فوری چیست؟

وام های فوری یک فناوری نسبتا جدید هستند و بنابراین در معرض حملات هکرها و کاربران مخربی هستند که سعی می کنند سیستم را دور بزنند و از آن به نفع خود استفاده کنند. در حملات وام روز پرداخت، وام گیرنده می تواند وام دهنده را فریب دهد تا باور کند وام به طور کامل پرداخت شده است، در حالی که اینگونه نیست. از نظر فنی، دزد به عنوان یک وام گیرنده ظاهر می شود و یک وام فوری از پروتکل وام می گیرد. این پروتکل سپس برای دستکاری بازار و کلاهبرداری از وام دهندگان استفاده می شود. در برخی موارد، مهاجمان فرصت‌های آربیتراژی را برای بهره‌برداری از قراردادهای هوشمند آسیب‌پذیر ایجاد می‌کنند. به این ترتیب، مهاجمان می‌توانند توکن‌ها را ارزان بخرند یا در قراردادهای بهره‌برداری شده با قیمت‌های بالاتر بفروشند.

چرا حملات وام فوری اتفاق می افتد؟

حملات وام فوری به دلیل سادگی و سرعت رایج ترین نوع حمله هستند. این به این دلیل است که پروتکل های مرتبط با وام های فوری هنوز از حملات و دستکاری های جدید مصون نیستند. از آنجایی که تراکنش ها چند ثانیه طول می کشد، هکرها می توانند همزمان به چندین بازار حمله کنند. رایج ترین حملات وام فوری در دامنه DeFi، فرصت های آربیتراژ جعلی است که در بالا ذکر کردیم. در یک حمله وام فوری، مهاجم با تغییر ارزش نسبی یک جفت توکن، یک فرصت آربیتراژ ایجاد می کند. این را می توان با استفاده از توکن های قرضی برای فریب قرارداد هوشمند و ایجاد نشت انجام داد.

چگونه سیستم های DeFi می توانند از خود در برابر حملات وام فوری محافظت کنند؟

اکثر هک ها در دامنه DeFi مربوط به حملات وام فوری هستند. از آنجایی که این فناوری جدید است، آسیب پذیری ها آشکار نیستند و ممکن است نیاز به توسعه دهندگان ماهر برای شناسایی آنها داشته باشند. حملات وام فوری می تواند صدها میلیون هزینه برای پروتکل های DeFi و کاربران آنها داشته باشد. بنابراین باید تدابیری اتخاذ شود تا اطمینان حاصل شود که پروتکل غیرقابل نفوذ است. اگرچه آنها در برابر حملات آسیب پذیر هستند، اما چندین اقدامات پیشگیرانه وجود دارد که سیستم های DeFi می توانند برای محافظت از خود انجام دهند:

اوراکل های قیمت گذاری غیرمتمرکز برای محافظت در برابر حذفیات

قراردادها زمانی که محاسبات خود را بر روی ارزش یک توکن خاص یا ارزش یک جفت معاملاتی در خود سیستم انجام می دهند، در برابر دستکاری بازار و سوء استفاده از قراردادهای هوشمند آسیب پذیر می شوند. بنابراین، خطرات حمله وام فوری را می توان با استفاده از اوراکل های قیمت گذاری غیرمتمرکز مانند شبکه لینک چین برای به دست آوردن فید قیمت کاهش داد. با انجام این کار، به جای تکیه بر پلتفرم های منحصر به فرد مبادلات غیرمتمرکز، سیستم های DeFi می توانند از آسیب پذیری تقلب آربیتراژ جلوگیری کنند. قراردادهای هوشمند ممکن است به به روز رسانی قیمت های خود بر اساس عرضه و تقاضای توکن های مختلف در بازار خود ادامه دهند. با این حال، محدوده قیمت نیز باید با توجه به مقادیر خارجی محدود شود. وقتی قراردادهای هوشمند به این شکل کار می کنند، لغزش و سودآور کردن حملات برای مهاجمان بسیار سخت تر خواهد بود.

ابزارهایی برای شناسایی حملات احتمالی

پلتفرم‌های DeFi می‌توانند از ابزارهایی استفاده کنند که با شناسایی فعالیت‌های غیرعادی همراه با اشکالات و سوءاستفاده‌های قرارداد هوشمند، احتمال حملات را به حداقل می‌رسانند. به این ترتیب حتی قبل از شروع حمله می توان تدابیر امنیتی اتخاذ کرد. همچنین ضروری است که پلتفرم‌ها ممیزی‌های امنیتی را برای رفع آسیب‌پذیری‌ها قبل از انتشار یک قرارداد هوشمند انجام دهند. این امر مستلزم بررسی کد قرارداد هوشمند برای هر گونه ضعف و رفع آنها حتی قبل از اینکه مهاجم فرصتی برای استفاده از آن علیه پلتفرم و کاربران آن داشته باشد، دارد.

نتیجه

وام های فوری یک ابزار مالی ویژه است که کاربران DeFi با دانش فنی تر می توانند از آن استفاده کنند. وام های روز پرداخت برای آربیتراژ بدهی و تامین مالی مجدد عالی هستند. همانطور که قبلا ذکر شد، وام های فوری آینده امور مالی هستند و ساختار غیرمتمرکز آن وام های سنتی بانکی را به طور کامل حذف می کند. کسب درآمد با وام های فوری بدون نیاز به ارائه اطلاعات شخصی شما امکان پذیر است و این فرآیند حداکثر چند دقیقه طول می کشد. اما در حالی که مزایای این فناوری عالی است، وام های فوری بسیار مستعد سوء استفاده از قراردادهای هوشمند هستند و توسعه دهندگان هنوز متوجه نشده اند که چگونه از وجوه کاربران خود در برابر هکرها محافظت کنند.

برای مطالعه اخبار مرتبط با ارزهای رمزنگاری شده در ایران و جهان، وبلاگ و کانال خبری ما را دنبال کنید.

5.5 – (1 امتیاز)