منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • هویت غیرمتمرکز چیست؟ کاربرد هویت غیرمتمرکز در بلاک چین

هویت غیرمتمرکز چیست؟ کاربرد هویت غیرمتمرکز در بلاک چین

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
هویت غیرمتمرکز چیست؟ کاربرد هویت غیرمتمرکز در بلاک چین

هویت غیرمتمرکز اصطلاح جدیدی است که می تواند برای بسیاری از کاربران مفید و جذاب باشد. این سیستم ها کاملا متفاوت از سیستم های احراز هویت سنتی عمل می کنند و راحتی را برای کاربران به ارمغان می آورند. یک سیستم هویت مستقل به کاربران اجازه می دهد تا داده ها و اطلاعات شخصی و حساس خود را ذخیره، مدیریت و کنترل کنند. ظهور این سیستم ها نقطه عطفی برای کاربران فعال در حوزه رمزنگاری است، زیرا به افزایش استفاده از بلاک چین و امنیت آن کمک می کند. اما هویت غیرمتمرکز چیست و این سیستم چه مزایا و ویژگی هایی دارد؟ در این مقاله به بررسی کامل سیستم هویت خودمختار می پردازیم. لذا از شما دعوت می کنیم تا نسبت به صرافی والکس اقدام نمایید.

هویت غیرمتمرکز چیست؟

هویت غیرمتمرکز مفهومی در حال ظهور است وب 3 شرایط لازم برای تبادل امن اطلاعات را فراهم می کند. در واقع هویت غیرمتمرکز یک هویت مستقل است که برای مدیریت هویت استفاده می شود. هویت مستقل به افراد اجازه می دهد تا به راحتی اطلاعات شخصی خود را تولید، مدیریت یا کنترل کنند، بدون نیاز به ارائه دهنده هویت یا مرجع گواهی.

اطلاعات قابل شناسایی شخصی (PII) داده های خصوصی و حساس افراد است که به شناسایی مستقیم یا غیرمستقیم افراد کمک می کند. این اطلاعات ممکن است شامل نام، سن، آدرس، بیومتریک، شغل، حساب کارت اعتباری، سابقه و موارد دیگر باشد. البته هویت دیجیتال غیرمتمرکز بیش از اینها را شامل می شود و به آنها محدود نمی شود. اطلاعات دستگاه الکترونیکی آنلاین مانند نام کاربری، رمز عبور، سابقه جستجو، سابقه خرید و سایر اطلاعات مشابه در این اطلاعات گنجانده شده است.

با هویت غیرمتمرکز، می توانید PII خود را کنترل کنید و فقط اطلاعات لازم برای تأیید هویت خود را ارائه دهید. در واقع با کمک این سیستم می توانید اطلاعات خود را مدیریت کرده و از افشای اطلاعات محرمانه جلوگیری کنید. مدیریت هویت در یک چارچوب امن و مبتنی بر اعتماد غیرمتمرکز است. علاوه بر این، با کمک این سیستم، کاربران و سازمان ها می توانند به صورت شفاف و ایمن در وب 3 با یکدیگر تعامل داشته باشند.

منظور از هویت غیرمتمرکز چیست؟

اهمیت هویت غیرمتمرکز

هویت غیرمتمرکز یک سیستم یکپارچه جدید است که وظیفه افزایش امنیت اطلاعات شخصی کاربران را بر عهده دارد. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که به افراد امکان دسترسی کامل به اطلاعات شخصی و حساس خود و کنترل و مدیریت آن ها را به صورت ایمن می دهد. احراز هویت برای دسترسی به خدمات در سیستم عامل های آنلاین مورد نیاز است و این اطلاعات شخصی شما را در معرض خطر قرار می دهد.

بسیاری بر این باورند که یک سیستم هویت متمرکز یک تهدید جدی برای افراد تلقی می شود زیرا فاقد امنیت لازم برای حفظ اطلاعات شخصی است. بنابراین در هنگام استفاده از این سیستم حتما در نظر داشته باشید که اطلاعاتی که در اختیار سیستم قرار می دهید ممکن است در معرض خطر باشد. علاوه بر این، این سیستم ها در ثبت مالکیت اطلاعات نیز دچار مشکل هستند و افراد نمی توانند کنترل دقیقی بر اطلاعات خود داشته باشند. در چنین شرایطی استفاده از سیستم هویت مستقل بهترین راه حل خواهد بود. هویت دیجیتال غیرمتمرکز راه حل های مختلفی را به کاربران ارائه می دهد تا بتوانند هویت خود را بدون به خطر انداختن اطلاعات خود ثابت کنند.

در واقع کاربران با کمک این سیستم ها تنها به یک دستگاه متصل به اینترنت نیاز دارند و نیازی به انجام کار خاص و پیچیده ای ندارند. علاوه بر این، در سیستم های هویت مستقل فناوری بلاک چین و فناوری دفتر کل توزیع شده، آنها به راحتی می توانند هویت واقعی را شناسایی یا تأیید کنند. استفاده از فرآیند شناسایی غیرمتمرکز در بلاک چین، مدیریت، ذخیره و دسترسی ایمن به اطلاعات شخصی را برای کاربران، سازمان‌ها، توسعه‌دهندگان و سیستم‌های مدیریت اینترنت اشیا (IoT) آسان‌تر می‌کند.

هویت غیرمتمرکز چگونه کار می کند؟

همانطور که قبلاً گفتیم هویت غیرمتمرکز پدیده ای نوظهور و نوظهور است که توجه کاربران و سازمان های پیشرو در جهان را به خود جلب کرده است. سازمان های این سیستم مستقل برای افزایش اعتماد مصرف کننده استفاده می کنند و سعی می کنند خود را به عنوان یک ابرقدرت در مقابل مردم نشان دهند. بسیاری از شرکت های بزرگ مانند مایکروسافت، IBM، Secure Key و استارت آپ هایی مانند Evernym نیز از سیستم شناسایی خودکار استفاده می کنند. این سیستم به صورت مستقل عمل می کند و به هیچ سازمان یا مرجعی وابسته نیست.

با استفاده از سیستم هویت مستقل، کاربران می توانند اطلاعات شخصی خود را ایمن نگه دارند و تنها مهمترین آنها را فاش کنند. سازمان هویت خودمختار دارای زیرمجموعه های زیادی است و این عوامل با هم کار می کنند تا این سیستم با موفقیت کار کند. به طور کلی، سازمان های زیر برای استانداردسازی و شکل دادن به یک هویت مستقل کار می کنند:

 • بنیاد هویت غیرمتمرکز (DIF): این سامانه مرکز عملیاتی اصلی یک سیستم مستقل محسوب می شود. در واقع تمام بحث ها، توسعه و مدیریت از طریق این بنیاد برای ایجاد یک اکوسیستم مستقل صادر می شود.
 • کنسرسیوم وب جهانی (W3C): این سرویس از اوایل دهه 2000 استانداردهای باز را ارائه کرده است و روی توسعه مرورگر و قابلیت همکاری بین پروژه ها کار می کند.
 • کارگروه مهندسی اینترنت (IETF): این سازمان وظیفه استانداردسازی فناوری های اولیه اینترنتی مانند پروتکل های اینترنتی را بر عهده دارد.
 • هایپرلجر: این شبکه که به عنوان جامعه بنیاد لینوکس شناخته می شود، مسئول توسعه چارچوب ها، ابزارها و کتابخانه ها برای پیاده سازی دفتر کل غیرمتمرکز و بلاک چین است.
هویت در دنیای دیجیتال

مزایای هویت غیرمتمرکز

سیستم ID یک فناوری جدید و منحصربفرد است که مزایای زیادی دارد. بهره مندی از این مزایا باعث محبوبیت بیشتر این سیستم در بین کاربران شده است. به طور کلی، مزایای هویت غیرمتمرکز عبارتند از:

 • توانایی کنترل و مدیریت اطلاعات قابل شناسایی شخصی
 • امکان تایید شناسه ها و گواهی های غیرمتمرکز بدون نیاز به تایید مقامات یا خدمات شخص ثالث
 • به محافظت از حریم خصوصی افراد کمک کنید
 • استفاده از فناوری بلاک چین و افزایش اعتماد بین طرفین
 • امکان ذخیره و اشتراک گذاری داده های شخصی

موارد استفاده از هویت غیرمتمرکز

هویت دیجیتال غیرمتمرکز به دلیل مزایایی که دارد برای اهداف مختلفی استفاده می شود. در این بخش مهم ترین کاربردهای سیستم های هویت غیرمتمرکز را ارائه می کنیم.

کاربرد هویت های غیرمتمرکز

ورودهای جهانی

اکثر فرم های ورود بر اساس یک رمز عبور ثابت کار می کنند و یک سیستم هویت مستقل می تواند جایگزین مناسبی برای این لاگین ها باشد. به عنوان مثال، کاربران می توانند با استفاده از کیف پول اتریوم یا یک NFT خاص به جای رمز عبور، به فضای آنلاین مورد نظر دسترسی پیدا کنند. در واقع استفاده از این سرویس در هنگام ورود به سیستم این فرصت را برای کاربران فراهم می کند تا به راحتی به سرویس آنلاین دسترسی پیدا کنند و خدمات مورد نیاز خود را بدون به خاطر سپردن رمزهای عبور طولانی انجام دهند.

احراز هویت KYC

مورد استفاده دیگر برای یک سیستم هویت مستقل، احراز هویت چند مرحله ای یا KYC است. این روزها اکثر پلتفرم های آنلاین، فرآیند KYC را برای ارائه خدمات اجباری کرده اند. این فرآیند کارها را برای کاربران ساده کرده است. زیرا دیگر برای دسترسی به خدمات آنلاین نیازی به ارائه مدارکی مانند گواهینامه، پاسپورت و … ندارند. در عوض، استفاده از یک سیستم هویت غیرمتمرکز به کاربران اجازه می دهد تا هزینه های مربوط به مدیریت هزینه را کاهش دهند و از جعل اسناد برای دسترسی به خدمات اجتناب کنند.

استفاده در سیستم های رای گیری

سیستم های رای گیری در بین کاربران بسیار محبوب هستند و در رسانه های اجتماعی و جوامع آنلاین استفاده می شوند. زمینه برای تقلب و دستکاری در این سیستم ها وجود دارد که رای دادن را ناعادلانه می کند. برای جلوگیری از این مشکل می توان از یک سیستم هویت مستقل استفاده کرد.

این سیستم ها کاربران را مجبور می کنند تا از هویت واقعی خود برای رای دادن استفاده کنند و سیستم رای گیری را یکپارچه تر کرده و تقلب را کاهش می دهند. در واقع کاربران ملزم به تایید هویت خود هستند و این امر از حضور ربات ها در سیستم رای گیری جلوگیری می کند. در نهایت، یک سیستم رای گیری یکپارچه را مشاهده خواهید کرد.

دفاع در برابر حملات سیبل

سیستم هویت غیرمتمرکز نیز برای جلوگیری از حملات Sybil استفاده می شود. حملات Siebel حملاتی هستند که در آن برخی از کلاهبرداران و سودجویان سعی در فریب دادن سیستم و نفوذ به آن دارند. اکثر پلتفرم ها در برابر حملات Siebel آسیب پذیر هستند و استفاده از هویت مستقل را بیشتر نمایان می کند. استفاده از سیستم های مستقل خطر حملات افراد سودجو را کاهش می دهد و تنها افرادی می توانند وارد شبکه شوند که ثابت کنند افراد واقعی هستند.

چه پلتفرم هایی از هویت غیرمتمرکز استفاده می کنند؟

هویت غیرمتمرکز در سراسر پلتفرم ها

پروژه های مختلفی وجود دارند که به عنوان سیستم های هویت غیرمتمرکز عمل می کنند. در این بخش، تعدادی از پلتفرم‌ها را معرفی می‌کنیم که با استفاده از شبکه اتریوم به عنوان یک سیستم هویت مستقل کار می‌کنند.

 • نیمه سرویس اتریوم (ENS): این سیستم عالی از شناسه‌های نام‌گذاری غیرمتمرکز، آدرس‌های کیف پول اتریوم، هش محتوا و داده‌های ابری استفاده می‌کند.
 • سیستم SpruceID: این پروژه همچنین غیرمتمرکز است و به کاربران این امکان را می دهد که هویت دیجیتال خود را با استفاده از حساب های اتریوم و ENS به جای تکیه بر شخص ثالث کنترل یا مدیریت کنند.
 • شبکه BrightID: این شبکه هویت اجتماعی غیرمتمرکز دارد و به صورت متن باز فعالیت می کند. شبکه BrightID در واقع برای این منظور ایجاد شده است تا هویت کاربران را از طریق ایجاد، تجزیه و تحلیل و تجزیه و تحلیل نمودارها تصحیح یا تأیید کند.
 • سیستم اثبات انسانیت (PoH): شبکه PoH یک سیستم تایید هویت اجتماعی است که بر روی پلتفرم اتریوم ساخته شده و به صورت غیرمتمرکز عمل می کند.

آینده هویت غیرمتمرکز

هویت غیرمتمرکز یک سیستم نوظهور است که هنوز در مراحل اولیه است. مزایای فراوان این فناوری به کاربران اجازه می دهد تا از اطلاعات شخصی و حساس خود محافظت کنند. هویت‌های غیرمتمرکز کاربردهای زیادی دارند و امکان تأیید هویت و گواهی‌های غیرمتمرکز را بدون نیاز به تأیید مقامات یا خدمات شخص ثالث فراهم می‌کنند. در این مقاله به این موضوع پرداختیم که سیستم هویت غیرمتمرکز چیست و چگونه کار می کند. با توجه به کاربرد و مزیت های هویت های غیرمتمرکز، انتظار می رود این سیستم در سال های آینده توسعه قابل توجهی داشته باشد و توسط بسیاری از پلتفرم ها مورد استفاده قرار گیرد.

ethereum.orgokta.com