منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • هزینه Polygon و مقایسه آن با سایر بلاک چین ها

هزینه Polygon و مقایسه آن با سایر بلاک چین ها

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
هزینه Polygon و مقایسه آن با سایر بلاک چین ها

اگر قبلاً با بلاک‌چین اتریوم کار کرده‌اید، حتماً گرفتار کارمزدهای بالای این شبکه شده‌اید و گاهی اوقات مجبور شده‌اید برای انجام تراکنش هزینه بالایی بپردازید. هزینه تراکنش بالا یکی از بزرگترین مشکلات شبکه اتریوم است و پروژه Polygan فعالیت خود را برای حل این مشکل آغاز کرد. کارمزد Polygan در مقایسه با هزینه تراکنش های شبکه اتریوم بسیار مقرون به صرفه است و کاربران می توانند با هزینه های بسیار کمتری در این شبکه بلاک چین فعالیت کنند.

در ادامه این مقاله نگاهی کامل به سرعت شبکه پولیگان، مقایسه آن با دیگر شبکه های بلاک چین و روش کاهش هزینه های تراکنش خواهیم داشت.

کارمزد تراکنش شبکه پولیگان چقدر است؟

تمرکز اصلی شبکه Polygon بر روی ارائه مقیاس پذیری بالا است. به همین منظور این شبکه سعی می کند کاربران را با پرداخت کمترین قیمت و بالاترین سرعت تراکنش های خود را انجام دهد. وقتی در مورد کارمزد صحبت می کنیم، به معنای کارمزدی است که باید برای ایجاد تراکنش در پلتفرم بلاک چین به شبکه پرداخت شود. هزینه انجام یک تراکنش ساده (انتقال دارایی از یک کیف پول به کیف پول دیگر) در شبکه Polygon تقریباً برابر با 0.001 Metic است که با قیمت فعلی این ارز دیجیتال (1.01 دلار) می توان گفت ارزش هر 1000 تراکنش در این ارز را دارد. شبکه، برابر با 1 دلار خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که این مقدار به شاخص های مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

اما در مجموع کارمزدهای پولیگان بسیار پایین است و شبکه مناسبی برای انتقال ارزهای رمزنگاری شده است. این شبکه حتی می تواند به عنوان یک روش پرداخت در مقیاس بزرگ مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه محاسبه هزینه Polygan

اگر در بازار ارزهای دیجیتال فعال بوده اید، احتمالاً عبارت گاز اتریوم را شنیده اید، اما این عبارت به چه معناست؟ در بلاک چین هایی مانند Polygon، Ethereum یا سایر بلاک چین ها، هر تراکنش تابعی از آن است مصرف گاز (قیمت گاز) و مقدار گاز (گاز حد) در واقع قیمت معامله حاصلضرب دو مورد ذکر شده است. در ادامه با هر یک از موارد بیشتر آشنا خواهیم شد.

محاسبه هزینه شبکه پالیگان

قیمت گاز در شبکه پالیگان چقدر است؟

در شبکه های بلاک چین مانند Polygon، اعتبار سنجی (گره ها) وجود دارد که تراکنش ها را پردازش و تأیید می کند و قدرت عملیاتی آنها را فراهم می کند. قدرت کاری این اعتباردهنده ها توسط واحدی به نام گاز اندازه گیری می شود. در هر بلاک چین این مقدار ارزش و قیمت خاص خود را دارد که با توجه به کوین محلی آن بلاک چین محاسبه می شود. به عنوان مثال در زمان نگارش این مقاله ارزش هر واحد گاز در شبکه پلیگان برابر با 0.000000045663 ارز متیک است. اما توجه داشته باشید که بسته به میزان تقاضای کاربران بلاک چین، این مقدار ممکن است تغییر کند. برای این منظور با افزایش تعداد معاملات، قیمت هر واحد گاز نیز افزایش می یابد.

میزان گاز (Gas Limit) در شبکه پلیگان چقدر است؟

مقدار گاز به حداکثر عملکرد مورد نیاز اعتباردهنده برای تأیید تراکنش اشاره دارد. همانطور که در بالا ذکر شد، ظرفیت عملیاتی با واحدهای نامگذاری شده است گاس تعریف شده است به عنوان مثال، هنگامی که ما حد گاز در هر تراکنش را روی 21000 واحد تنظیم می کنیم، به این معنی است که ما انتظار داریم اعتبارسنجی تا 21000 واحد توان عملیاتی را برای تأیید یک تراکنش ارائه دهد. برای انجام یک تراکنش ساده در شبکه Polygon باید مقدار گاز را روی 21000 تنظیم کنید (البته توجه داشته باشید که کیف پول در هنگام انجام این تراکنش به صورت پیش فرض این مقدار را انتخاب می کند). در نتیجه این مقدار در قیمت گاز ضرب می شود و میزان کارمزد را مشخص می کند. به عنوان مثال می توان هزینه های جاری گاز شبکه پالیگان را که برابر با 0.00000004566 واحد است در عدد 21000 ضرب کرد و شارژ پالیگان را که تقریباً برابر با 0.00096 واحد است به دست آورد. البته توجه داشته باشید که این مبلغ به ارز رمزنگاری شده Matic است و برای به دست آوردن ارزش دلار باید آن را در قیمت فعلی Matic ضرب کنید که با توجه به قیمت فعلی آن (1.01)، هزینه هر تراکنش پلتفرم Polygon برابر است. تقریباً برابر با 0.001 دلار خواهد بود!

هزینه پولیگان به چه عواملی بستگی دارد؟

همانطور که در بالا فهمیدیم، هزینه تراکنش در شبکه های بلاک چین تابعی از دو متغیر به نام های حد گاز و قیمت گاز است. اما این دو تحت شرایط خاصی تغییر می کنند و در نتیجه ممکن است هزینه تراکنش در شبکه بلاک چین افزایش یا کاهش یابد. در زیر به عوامل موثر در تعیین میزان حق الزحمه پالیگان می پردازیم.

ترافیک شبکه چند ضلعی

عامل اصلی در هزینه برای یک شبکه معین، ترافیک آن شبکه است. برای این منظور، هر چه تعداد تراکنش ها در یک شبکه بیشتر شود، ترافیک آن شبکه افزایش می یابد و در نتیجه هزینه تراکنش ها افزایش می یابد. هنگامی که تعداد معاملات افزایش می یابد، هزینه گاز یا هزینه مورد نیاز برای ارائه یک واحد عملکرد عملیاتی نیز افزایش می یابد. این تاثیرگذارترین عامل در تعیین کارمزد گاز و هزینه تراکنش است. البته توجه داشته باشید که در مش های مقیاس پذیر مانند Polygon، این تغییرات چندان قابل توجه نیستند.

قیمت ارز متیک

همانطور که در بالا توضیح داده شد، هزینه های گاز تابعی از قیمت سکه اصلی بلاک چین است. به عنوان مثال، افزایش قیمت متیک ممکن است باعث افزایش قیمت گاز و در نتیجه افزایش شارژ در شبکه پالیگان شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد قیمت این ارز رمزنگاری شده پیشنهاد می کنم به صفحه تحلیل متیک مراجعه کنید.

شبکه چند ضلعی

نوع معامله

در Polygon، مانند سایر بلاک چین‌ها، انواع مختلفی از تراکنش‌ها وجود دارد، برای مثال تراکنش‌هایی که در آن NFT استخراج می‌کنید، با تراکنش‌هایی که در آن ارز Metic را از یک کیف پول به کیف دیگر منتقل می‌کنید، متفاوت است. معمولاً وقتی کاربران با قراردادهای هوشمند کار می‌کنند (مخصوصاً از نوع پیچیده)، نسبت به زمانی که یک تراکنش ساده انجام می‌دهند، به توان عملیاتی بالاتری از اعتبارسنجی‌ها نیاز دارند و در نتیجه، مقدار گاز (محدودیت گاز) برای اجرای این موارد باید بیشتر باشد. معاملات به طور کلی باید گفت که بسته به نوع معامله، میزان گاز می تواند تغییر کند و هر چه این مقدار بیشتر باشد، قیمت معامله نیز افزایش می یابد.

مقایسه کارمزد شبکه پولیگان با سایر شبکه های بلاک چین

تا اینجا در مقاله با نحوه محاسبه هزینه پولیگان و عوامل موثر در تعیین آن آشنا شدیم. اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از کاربران پیش بیاید این است که کارمزد تراکنش شبکه Polygon در مقایسه با سایر شبکه های بلاک چین چقدر است و کدام شبکه برای انجام تراکنش به صرفه ترین است؟ در ادامه کارمزد پالیگان را با سایر شبکه ها مقایسه می کنیم.

مقایسه هزینه تراکنش ها در شبکه Polygon و شبکه Ethereum

مقایسه هزینه های چند ضلعی و اتریوم

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، گاهی اوقات هزینه تراکنش ها در شبکه اتریوم به شدت افزایش می یابد و کاربران را از کار با این شبکه منصرف می کند. در زمان نگارش این مقاله، قیمت گاز در شبکه اتریوم برابر با 0.000000039 واحد اتر (39 GWEI) است که با ضرب در قیمت فعلی آن (1650 دلار) برابر با 0.000064 دلار خواهد شد. در ضمن همین مبلغ در شبکه پولیگان معادل 0.000000045 دلار است. (شبکه اتریوم تقریبا 1400 برابر گرانتر است!)

توجه داشته باشید که مقدار گاز (Gas Limit) مورد نیاز برای انجام یک تراکنش ساده در هر دو بلاک چین برابر با 21000 واحد است. در نتیجه، هزینه یک تراکنش ساده در شبکه اتریوم 1.34 دلار است. در حالی که هزینه Polygan کمتر از 0.001 دلار است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تراکنش های پلتفرم Polygon، می توانید به Polygonscan Explorer مراجعه کنید.

مقایسه هزینه های تراکنش در شبکه پلیگان و زنجیره هوشمند بایننس

زنجیره هوشمند بایننس (BSC)، مانند بلاک چین Polygon، تمرکز زیادی بر افزایش مقیاس پذیری دارد و نرخ کارمزد در این شبکه نسبتا پایین است. در زمان نگارش این مقاله، قیمت گاز در زنجیره هوشمند بایننس برابر با 0.00000005 واحد BNB است که با توجه به قیمت فعلی این ارز دیجیتال (300 دلار) 0.0000015 دلار (تقریبا 30 برابر بیشتر از شبکه Polygon) خواهد بود. . از آنجایی که در زنجیره هوشمند بایننس مانند پلیگان و اتریوم، میزان گاز مورد نیاز برای انجام یک تراکنش ساده برابر با 21000 واحد است، در نتیجه کارمزد این شبکه تقریبا 30 برابر بیشتر از شبکه پلیگان است.

نحوه کاهش هزینه های شبکه پالیگان

در قسمت های قبل با سه متغیر موثر بر کارمزد پولیگان یعنی تعرفه گاز، میزان گاز و قیمت متیک آشنا شدیم. قیمت متیک عمدتا بر اساس عرضه و تقاضای بازار و قیمت گاز بر اساس ترافیک شبکه تعیین می شود، بنابراین این دو عنصر توسط کاربر قابل تغییر نیستند. اما محدودیت گاز یا مقدار گاز توسط کاربر قابل تغییر است، بنابراین وقتی در کیف پول Polygon تراکنش انجام می دهید، گزینه ای به نام Gas Limit به شما نمایش داده می شود و می توانید آن را تغییر دهید. با این حال، توجه داشته باشید که اگر کارمزد Polygan را بیش از حد کاهش دهید، ممکن است تراکنش شما توسط اعتبار سنجی ها تایید نشود. از طرف دیگر، اگر زمان برای تراکنش شما مهم است، می توانید آن را افزایش دهید. توجه داشته باشید که اعتبار سنجی ها ابتدا تراکنش هایی را تایید می کنند که کارمزد بیشتری می پردازند.

برای تغییر میزان بنزین در کیف پول TrustVolt پس از تعیین آدرس و مقدار مورد نظر بر روی گزینه Next کلیک کرده و سپس گزینه تنظیمات (روتاتور) را در بالای صفحه انتخاب کرده، حد بنزین را تغییر داده و در نهایت انتخاب و ضربه بزنید. گزینه ذخیره

حد گاز را در تراست ولت تغییر دهید

البته توجه داشته باشید که انجام این کار در شبکه های مقیاس پذیر مانند Polygon تاثیر چندانی ندارد و تاثیر آن در شبکه های مقیاس پذیر کمتر مانند اتریوم بسیار چشمگیرتر است.

آیا کارمزد تراکنش شبکه پلیگان مناسب است؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید دلیل تحمیل کارمزد تراکنش ها را بررسی کنیم. هر پروژه برای ادامه روند خود نیاز به درآمدزایی دارد، یکی از راه های کسب درآمد برای اعتبار سنجی ها که ستون های بلاک چین نیز هستند، دریافت همان هزینه های تراکنش است.

دلیل دوم اجتناب است دیداس حمله می کند (DDOS) و هرزنامه، بنابراین اگر هزینه تراکنش بسیار کم باشد، سوء استفاده کنندگان می توانند تعداد زیادی تراکنش کم هزینه ایجاد کنند و روند شبکه را مختل کنند. با توجه به دو مورد ذکر شده می توان نتیجه گرفت که اگرچه کارمزدهای پایین می تواند رضایت کاربران را جلب کند، اما از منظری دیگر می تواند برای شبکه مشکل ساز باشد و این تعادل همیشه باید حفظ شود. اما در مجموع شبکه پالیگان شبکه ای بسیار مقیاس پذیر است و با ارائه کارمزدهای بسیار پایین می تواند بستر مناسبی برای انجام هر نوع تراکنش با قیمت بسیار مناسب برای کاربران باشد.

ambcrypto.combuybitcoinbank.com