منو سایت

نقش توکن های NFT در صنعت فیلم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نقش توکن های NFT در صنعت فیلم

به نظر می رسد بازار NFT به قول سازندگان آن، دنیای ما را وارونه کرده است. این فناوری که در ابتدا توسط افراد کمی جدی گرفته می شد، اکنون به سطحی از مقبولیت رسیده است که بسیاری از غول های صنعت جهانی و حتی افراد مشهور و افراد مشهور به دنبال فعالیت در آن هستند. از جانب اسنوپ داگ (اسنوپ داگ)، که می خواهد آهنگ جدیدش را به نشانه ای ضروری تبدیل کند مک دونالد (Mc Donalds) که قصد دارد به این فضا منشعب شود، در سال گذشته بخشی از استفاده از nft بوده است.

هیجان انگیزتر از همه اینها خبر آغاز همکاری شرکت های تولید فیلم و هالیوود (هالیوود) روی آن سکو بود! پس برای توضیح بیشتر در مورد نقش NFT در فیلمسازی ادامه این مقاله والکس را از دست ندهید.

استفاده از NFT در فیلمسازی به چه معناست؟

بسیاری بر این باورند که ورود NFT ها به فیلمسازی به معنای تبدیل فیلم ها به توکن های غیرقابل جایگزین است. در حالی که در واقعیت تاثیر این فناوری بر هالیوود بسیار غیرمنتظره تر و عظیم تر خواهد بود. فضای سرگرمی مانند فیلمسازی می تواند از پتانسیل این بستر برای ایجاد جامعه و جذب مخاطبان بیشتر برای فیلم های خود استفاده کند.

تولیدکنندگان فیلم می توانند از NFT استفاده کنند تا طرفداران فیلم را قادر سازند تا خلاقانه در نوشتن بخشی از تاریخ مشارکت داشته باشند. در چنین محیطی، طرفداران می توانند به خط داستانی رأی دهند و در نهایت تصمیم بگیرند که داستان چگونه ادامه یابد.

با استفاده از این فناوری، تولیدکنندگان فیلم بازخورد ارزشمندی از پروژه های در حال انجام خود دریافت می کنند. آنها می توانند حجم زیادی از داده های نظری را از دارندگان فیلم NFT دریافت کنند تا بتوانند با تجزیه و تحلیل داده ها و به کارگیری آن برای بهبود کیفیت پروژه، تصمیمات بهتری بگیرند.

تغییرات در ساخت فیلم nft

علاوه بر مشارکت مخاطب در داستان فیلم، NFT در فیلمسازی راه جدیدی برای افزایش سرمایه اولیه برای پروژه های سینمایی است. در این روش طرفداران و سرمایه گذاران توکن های امنیتی را خریداری می کنند که نشان دهنده سهمی در یک پروژه سینمایی است و به نوعی روی فیلم ها سرمایه گذاری می کنند. به این ترتیب طرفداران می توانند با تقسیم سود فیلم ها نیز کسب درآمد کنند.

به طور کلی NFT در هنر موقعیت ها و فرصت های زیادی را برای استودیوهای تولید و فیلمسازان ایجاد می کند تا بدون توجه به موقعیت جغرافیایی به طرفداران خود نزدیک شوند و با برقراری ارتباط، حس تعلق را در آنها تقویت کنند.

تاثیر nft در ساخت فیلم

صنعت فیلم در هر دوره از پیشرفت تکنولوژی دستخوش تغییرات قابل توجهی شده و همواره خود را با شرایط وفق داده است. اما ببینیم با ورود NFT به دنیای فیلم و سینما چه تغییراتی را شاهد خواهیم بود.

توزیع و بهره برداری از فیلم ها

از بدو پیدایش صنعت سینما، روش‌های مختلفی برای توزیع فیلم بین مخاطبان وجود داشته است. VHS، DVD و در سال‌های اخیر SVOD روش‌هایی هستند که تولیدکنندگان برای در دسترس قرار دادن فیلم‌هایشان در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند. اما امروزه روش ساده دیگری برای کسب درآمد در مقابل فیلمسازان وجود دارد و آن NFT است.

تاکنون چندین تهیه کننده از NFT برای فیلمبرداری و توزیع پروژه های خود استفاده کرده اند. به عنوان مثال، در سال 2021 مستندی به نام Claude Lanzmann: Specters of the Shoah که در سال 2016 نیز نامزد دریافت جایزه اسکار شد، برای اولین بار به عنوان NFT منتشر شد. اگرچه این مستند هرگز برای عموم منتشر نشد، اما صاحبان آن توانستند آن را به ارز دیجیتالی معادل 375000 دلار آمریکا بفروشند.

از دیگر نمونه های حضور توکن های NFT در فیلمسازی باید به سازندگان مجموعه انیمیشنی به نام گربه Stoner اشاره کرد که از طریق فروش NFT های این انیمیشن ۴.۸ میلیون دلار درآمد کسب کردند. در این پروژه فقط افرادی مجاز به تماشای فیلم بودند که توکن انیمیشن غیر مشابه را خریداری کرده بودند. جالب است بدانید که تمامی توکن های Stoner Cat NFT در 35 دقیقه فروخته شد.

توکن های NFT در ساخت فیلم نه تنها برای پروژه های فیلم جدید استفاده می شوند و حتی می توان از آنها برای بازگرداندن پروژه های قدیمی به بازار استفاده کرد. به عنوان مثال، چندی پیش، افرادی که بلیط فیلم Deadpool 2 را خریداری کردند، یک مجموعه انحصاری NFT دریافت کردند. این کار برای بازگرداندن مردم به تئاتر انجام شد.

سرمایه گذاری در پروژه ها

فناوری NFT از زمان ورودش یکی از سودآورترین زمینه ها بوده و هست. به همین دلیل جای تعجب نیست اگر این روزها بشنویم که نام های بزرگ زیادی قصد سرمایه گذاری و ورود به این بستر و استفاده از NFT در فیلمسازی را دارند. برای مثال، CNN اخیراً از راه اندازی Vault با پشتیبانی CNN: Moments That Changed Us، یک فناوری بلاک چین NFT به طور انحصاری برای کاربران CNN خبر داد و گفت که قصد دارد مجموعه دیجیتالی از آرشیو تلویزیون خود را بر روی این پلتفرم ارائه دهد.

نه فقط CNN، بلکه شبکه تلویزیونی فاکس (FOX) همچنین از راه اندازی یک شرکت اختصاصی NFT و بلاک چین (Blockchain Creative Labs) به همراه اولین سریال انیمیشنی که کاملاً بر روی بلاک چین تولید شده است، خبر داد. این پروژه توسط سازنده انیمیشن محبوب Rich and Morty به نام Krapopolis ارائه شده است.

اما علاوه بر فرصت‌های سرمایه‌گذاری منحصربه‌فرد NFT در ساخت فیلم، این پلتفرم راه جدیدی برای تامین مالی پروژه‌ها نیز هست. برای مثال، سرمایه‌گذار فیلم ایالات متحده، کمپانی Forest Road، به تازگی یک سرمایه 20 میلیون دلاری در این فضا جمع‌آوری کرده است تا به تولیدکنندگان کمک کند تا درآمدی از محتوا کسب کنند و مالکیت پروژه‌های جدید و قدیمی را به NFT تبدیل کنند. بنابراین مردم می توانند با کمک این صندوق جریان جدیدی از درآمد داشته باشند.

علاوه بر جذب سرمایه‌گذارانی که مایل به تامین مالی پیش‌تولید فیلم‌ها هستند، فروش مجموعه‌های دیجیتالی مانند آثار هنری، موزیک ویدیوها و فیلم‌ها می‌تواند به تهیه‌کنندگان اجازه دهد تا برای تولیدات جدید خود از طرفداران پول جمع‌آوری کنند. این درست مانند تامین مالی جمعی خواهد بود و هر دو طرف از استفاده از NFT در فیلمسازی سود خواهند برد.

افزایش سرمایه از طریق nft

مجموعه فیلم ها

با ظهور اینترنت و استریم، دی وی دی ها دیگر طرفدار نداشتند و دوران آنها به پایان رسیده بود. اما نکته مهم در اینجا این است که با تبدیل نسخه های ویژه این دی وی دی ها به NFT می توان آنها را با قیمت های بالاتر و علاوه بر ارائه پوسترها، مجلات و مجموعه های کلکسیونی به فروش رساند. در واقع، با کمک توکن های غیرقابل جایگزین، فرصت فوق العاده ای برای معرفی مجدد کلکسیون ها وجود دارد.

در همین راستا، شرکت OpenSea اخیرا منتخبی از پوسترهای فیلم دیجیتال NFT را ارائه کرده است که شامل 10 نسخه اول این مستند است. کلود لنزمن این فیلم همراه با کپی از قسمت های منتشر نشده و همچنین پوسترهای دیجیتال امضا شده به حراج گذاشته شد.

قوانین حقوقی و کپی رایت

یکی از مزایای مهم NFT در فیلمسازی، حفظ مالکیت نسخه اصلی است. زمانی که شخصی اثری را در این پلتفرم منتشر می‌کند یا می‌فروشد، در واقع یک کپی از اثر اصلی را می‌فروشد و اثری که مردم می‌خرند، همیشه اطلاعاتی درباره مالک دارد. به این ترتیب مردم فقط می توانند یک نسخه خاص از اثر اصلی مانند نسخه اول یک فیلم را خریداری کنند و فقط می توانند نسخه آن را بفروشند یا به امانت بگذارند.

البته باید این هشدار را بدهیم که شخصی می تواند از اثری که خالق آن نیست، NFT بسازد. بنابراین اگر قصد خرید اثری را به صورت ژتون غیر قابل تعویض دارید، از اصل بودن آن اطمینان حاصل کنید. زیرا با توجه به اینکه حضور NFT در فیلمسازی یک فناوری نوظهور است، هنوز قوانین مشخص و ثابتی برای آن وجود ندارد و خود خریداران باید محتاط باشند.

مدیران فعال در NFT

NFT هالیوود

تولید مغول

Mogul یکی از فعالان برجسته و پلتفرم تامین مالی غیرمتمرکز است که توانسته تاثیر قابل توجهی در استفاده از NFT در فیلمسازی داشته باشد. این شرکت فرصتی را برای فیلمسازان فراهم می کند تا پروژه های خود را از طریق NFT تأمین مالی کنند. تولیدکنندگان می توانند پروژه ای را که می خواهند برای آن سرمایه گذار پیدا کنند در وب سایت این پلتفرم به اشتراک بگذارند. علاوه بر این، علاقه مندان به این پروژه می توانند با در دست داشتن توکن پلتفرم Mogul به نام Stars، درباره روند تولید فیلم اظهار نظر کنند.

فوت و فن

Gimmick یک مجموعه متحرک از NFT است که اعضای آن دارندگان توکن هستند. دارندگان توکن در این مجموعه می توانند با رای دادن در پایان هر قسمت و تصمیم گیری در مورد پایان یک فیلم در نوشتن داستان یک پروژه شرکت کنند.

کلوپ شبانه

Midnight جامعه ای از دوستداران فیلم است که با خرید NFT و مشارکت در پلتفرم های فرآیند فیلمسازی به این مجموعه می پیوندند. این مجموعه در واقع اولین استودیو غیرمتمرکز است که علاوه بر ساخت فیلم، به دارندگان توکن در مورد کل فرآیند فیلمسازی نیز آموزش می دهد. افرادی که نشانه این مجموعه را دارند در کل فرآیند ساخت شرکت می کنند و می توانند در پشت صحنه تولید پروژه باشند.

NFT یک فناوری همه کاره است.

NFT هر روز در حال توسعه است و حوزه های بیشتری را پوشش می دهد. این فناوری که وارد هر حوزه‌ای شد و پول کلانی را برای مردم به ارمغان آورد، اکنون به صنعت سینما آمده است تا به آن جان تازه‌ای ببخشد. تامین مالی پروژه های سینمایی، تغییرات گسترده در روند تولید، افزایش نقش طرفداران سریال در ساخت فیلم و… تنها تعدادی از مزایای NFT در فیلمسازی است که در این مقاله به آنها پرداخته ایم. اینکه آیا توکن‌های غیرقابل تعویض می‌توانند در سینما و هالیوود موفق شوند یا خیر، هنوز در هاله‌ی بلاتکلیفی است، اما شکی نیست که این فناوری عصر جدیدی را برای کل جهان آغاز کرده است.